Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spadek ciśnienia w instalacji CO


carolco

Recommended Posts

Witam,

 

Nurtuje mnie jedna rzecz, może ktoś będzie mi w stanie pomóc/odpowiedzieć. Mam instalację CO nową zrobioną w PEX. Wszedzie grzejniki stalowe z zaworami termostatycznymi Altech, piec kondensat Viessmana. Dom dwupoziomowy. Poza okresem grzewczym ciśnienie wody w instalacji jest około 0,8 bar. W okresie grzewczym jak włączę CO ciśnienie wody rośnie powiedzmy do 1 bar, ale po okresie tygodnia może dwóch spada powoli do 0,5 bar. Zapowietrza się grzejnik na górze (najwyżej zamontowany). Jak spuszczę z niego powietrze to rozumiem, że ciśnienie w instalacji spadnie i żeby je podwyższyć np. do 1 bar muszę dopuścić świerzej wody. Ta sama sytuacja powtarza sie po 7-14 dniach i tak co dwa tygodnie w sumie muszę dopuszczać wody. Ale chciałem sprawdzić co będzie jak niebęde odpowietrzał tego grzejnika i tylko dolewał wody do instalacji. Ciśnienie rośnie ale pomimo że nigdzie nie spuszczałem (wody, powietrza) to ciśnienie tak samo spada. Myślałem że może gdzieś instacja jest nieszczelna ale nie zuważam wycieku oraz wokresie letnim ciśnienie jest na stałym poziomie. Chciałem zapytać czy inni mają podobne doświadczenia. Czy zapowietrzanie się instalacji może być od wytwarzania się pary wodnej z cieplejszej wody w instalacji, czy nei powinno być tak że jak instalacja będzie miała ciśnienie np. 1,0 bar to gdy nie odpowietrzam grzejników to ciśnienie powinno być utrzymane? A może poprostu coś jest źle wykonane, tylko nie mam pomysłu co? jakby był wyciek to ciśnienie powinno spać dużo szybciej. Jak tak dolewam co 2 tygodnie np. 0,5 litra lub litr wody twardej wody (nie wiem w sumie ile) to przecież piec będzie szybciej korodował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała instalacja w pexie ? - a może masz fragmenty instalacji wykonane w miedzi i rurami stalowymi - np piony , doprowadzenie rur do rozdzielaczy , podłączenie instalacji do kotła itp ...

Jak oprócz pexa w instalacji masz jeszcze fragmenty instalacji miedzianej i stalowej to może korozja elektrolityczna i wydzielanie się wodoru ...

Nie masz czasem automatycznych odpowietrzników np na belkach rozdzielaczy i one to usuwają gaz powodując spadek ciśnienia w instalacji ?

Czy woda w instalacji jest "surowa" ? - czy dodawałeś inhibitora korozji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w pexie i cała instalacja grzejniki (na dwóch poziomach). Woda surowa. Jedynie w miedzi mam podłączenie od pieca do zasobnika a od zasobnika już wszystko idzie PEX. Grzejniki stalowe. To jest nowa instalacja w starym domie. Pablitoo piecyk mam taki jak twój Viesiek WB (tyle że 2) - ty masz chyba A z czego kojarze na postach. A tak w ogole nawet jak instalacja jest cała ok i dolewacie wody co 2-3 miesiace to dlaczego dolewacie? dlaczego ciśnienie spada, gdzie woda się ulatnia ze spada cisnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie,spada,dolewam co 2 miesiace,ile,nie wiem,troche kranik podkrecam i leci.Ostatnio ,w kotlowni czulem ewidentnie zapach chloru.Ale to raz od 3 lat dzialania instalacji.POZa tym,jeden przeciek zlikwidowalem,wowczas ubywalo szybciej....Nurtuje mnie to...

 

No to dodam swoje trzy grosze - żeby dyskusja zrobiła się ciekawsza - u mnie do instalacji nie dolewam w ogóle wody - tzn zawsze na początku sezonu po odpaleniu kotła kontroluję ciśnienie w instalacji - z reguły ciśnienie jest stałe - ostatnio po przeglądzie kotła serwisant płukał mi wymiennik i kontrolował ciśnienie w naczyniu przeponowym - siłą rzeczy "upuścił" deczko ciśnienia z instalacji - po czyszczeniu dobiłem i jest cały czas dobrze - nie trzeba nic dobijać wody ...

Kocioł Vitodens 200 WB2A - ciśnienie w instalacji 1,4 bar przy 25 stopniach na wyjściu z kotła.

Cała instalacja zalana była podczas uruchomienia układu c.o. wodą miękką z dodatkiem odpowiedniej ilości inhibitora korozji / zalanie i uruchomienie układu 2,5 roku temu /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie,spada,dolewam co 2 miesiace,ile,nie wiem,troche kranik podkrecam i leci.Ostatnio ,w kotlowni czulem ewidentnie zapach chloru.Ale to raz od 3 lat dzialania instalacji.POZa tym,jeden przeciek zlikwidowalem,wowczas ubywalo szybciej....Nurtuje mnie to...

 

No to dodam swoje trzy grosze - żeby dyskusja zrobiła się ciekawsza - u mnie do instalacji nie dolewam w ogóle wody - tzn zawsze na początku sezonu po odpaleniu kotła kontroluję ciśnienie w instalacji - z reguły ciśnienie jest stałe - ostatnio po przeglądzie kotła serwisant płukał mi wymiennik i kontrolował ciśnienie w naczyniu przeponowym - siłą rzeczy "upuścił" deczko ciśnienia z instalacji - po czyszczeniu dobiłem i jest cały czas dobrze - nie trzeba nic dobijać wody ...

Kocioł Vitodens 200 WB2A - ciśnienie w instalacji 1,4 bar przy 25 stopniach na wyjściu z kotła.

Cała instalacja zalana była podczas uruchomienia układu c.o. wodą miękką z dodatkiem odpowiedniej ilości inhibitora korozji / zalanie i uruchomienie układu 2,5 roku temu /.

 

a powiedzmy teraz przy temperaturach rzędu -5 na zewnątrz do jakiej wartości skacze Ci cisnienie w instalacji? z 1,4 bar do? u mnie max o jakies 0,2-0,3 bar, ale ja mam dom nieocieplony i piec przy -15 nawala nawet do 68 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

a powiedzmy teraz przy temperaturach rzędu -5 na zewnątrz do jakiej wartości skacze Ci cisnienie w instalacji? z 1,4 bar do? u mnie max o jakies 0,2-0,3 bar, ale ja mam dom nieocieplony i piec przy -15 nawala nawet do 68 C.

 

Przy najniższych temperaturach zewnętrznych jakie notowałem w zeszłym roku / -22 stopnie / kocioł grzał wodę do max 55 stopni - ciśnienie w instalacji rosło wówczas do około 1,8 bara .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w instalacji są automatyczne odpowietrzniki to tak .

otwarte, automatyczne odpowietrzniki,

one po odpowietrzeniu powinny być zakręcone,

 

Taki automatyczny odpowietrznik powinien być zakręcony ?? / tzn grzybek u góry powinien być wkręcony do końca ... / :o :o

 

http://www.gamasan.pl/katalog/images/4_6/CO-19_www.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...