Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spadek ciśnienia w instalacji CO


carolco

Recommended Posts

...cos w tym jest...

MOj serwisant kotla,jednoczesnie wlasciciel firmy hydrauliczno-instalacyjnej,powiedzial,ze od podlogowki,jeden glowny ma zostac odkrecony,reszte,wlacznie z tymi na listwach podlogowkowych ,nalezy zakrecic.....myslalem,ze to jakis pic....zrobilem ,jak mowil,u mnie nie przynioslo to efektu....ale znow mam odkrecone....skoro kolejny majster tak mowi,maja jakies przeslanki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli - piździk kręcony na czubku takiego odpowietrzacza automatycznego to koreczek który wkręcony całkowicie zamyka ujście odpowietrzacza do atmosfery - więc zakręcenie tegoż całkowicie zamknie ujście i odpowietrzacz automatyczny przestanie być automatyczny - prawda ?? - więc jaki jest sens zakręcania tegoż - skoro ustrój ma być automatyczny - czyli w przypadku pojawienia sie powietrza w instalacji ma ono być automatycznie / bez ingerencji osób trzecich / usuniete przez takie urządzenie .

Jak zakręcę ten koreczek to w przypadku potrzeby odpowietrzenia bedę musiał udać sie do takiego odpowietrznika i go odkręcić - a potem zakręcić - tak ??

 

To po co montować taki odpowietrznik skoro można zamontować taki :

 

http://www.gamasan.pl/katalog/images/4_6/_10007_www.jpg

 

- typowo manualny odpowietrznik .

 

Zasada działania odpowietrznika automatycznego :

 

http://www.odpowietrzniki.pl/img/odpowietrzniki-rys3.jpg , http://www.odpowietrzniki.pl/img/odpowietrzniki-rys4.jpg

 

- jak widać na rysunku zamknięcie ujścia do atmosfery takiego odpowietrznika / w naszych rozważaniach zakręcenie koreczka / spowoduje zatkanie układu i brak jakiegokolwiek działania ! Nie bedzie toto wówczas wogóle działało gdyż nawet jak nazbiera się weń powietrze , pływaczek otworzy zaworek żeby usunąć powietrze z wnetrza odpowietrznika , powietrze to nie zostanie usunięte gdyż zatkamy mu ujście do atmosfery zakręcając koreczek .

 

Tak postępując z automatycznego urządzenia czynimy zwykły ręczny odpowietrznik .

 

Dlatego nie zgadzam sie z twierdzeniem że w automatycznych odpowietrznikach należy te koreczki zakręcać - wręcz przeciwnie - NIE MOŻNA ich zakręcać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant powiedzial,ze ,te miedzian e,ja mam takie grzyby,brzydkie zawory z koreczkiem,moga zasysac powietrze wbrew pozorom.JA takich ladnych ,jak pokazujesz,zaworkow nie widzialem.MOze,moje sa cienkie,albo po 2 latach ponad,sie zepsuly.....Ale skoro leje wode,czyli miejsce sie robi,wiec woda spyla...Albo caly czas,nieudolnie odpowietrza mi sie podlogowka.....Fakt,ze jej pompa nie przelewalem i nie zalewalem,ani ja,ani majstry.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant powiedzial,ze ,te miedzian e,ja mam takie grzyby,brzydkie zawory z koreczkiem,moga zasysac powietrze wbrew pozorom.JA takich ladnych ,jak pokazujesz,zaworkow nie widzialem.MOze,moje sa cienkie,albo po 2 latach ponad,sie zepsuly.....Ale skoro leje wode,czyli miejsce sie robi,wiec woda spyla...Albo caly czas,nieudolnie odpowietrza mi sie podlogowka.....Fakt,ze jej pompa nie przelewalem i nie zalewalem,ani ja,ani majstry.....

 

Łukasz - zastanów się - jak może Ci przez nawet taki odpowietrznik automatyczny zepsuty zasysać do instalacji powietrze ?? - jak może do ośrodka gdzie jest większe ciśnienie zasysać powietrze z ośrodka o mniejszym ciśnieniu ??

W Twoim układzie c.o. masz około 1,2 bara nadciśnienia w stosunku do otoczenia - jakbys miał zepsuty / nieszczelny / odpowietrznik to siurała by z niego woda do pokoju gdyz nadciśnienie z wnętrza instalacji dążyłoby do wyrównania się kosztem ciśnienia z wnętrza domu ...

 

Coś ten instalator hydraulik z bożej łaski za pierdoły opowiada ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant powiedzial,ze ,te miedzian e,ja mam takie grzyby,brzydkie zawory z koreczkiem,moga zasysac powietrze wbrew pozorom.JA takich ladnych ,jak pokazujesz,zaworkow nie widzialem.MOze,moje sa cienkie,albo po 2 latach ponad,sie zepsuly.....Ale skoro leje wode,czyli miejsce sie robi,wiec woda spyla...Albo caly czas,nieudolnie odpowietrza mi sie podlogowka.....Fakt,ze jej pompa nie przelewalem i nie zalewalem,ani ja,ani majstry.....

 

Łukasz - zastanów się - jak może Ci przez nawet taki odpowietrznik automatyczny zepsuty zasysać do instalacji powietrze ?? - jak może do ośrodka gdzie jest większe ciśnienie zasysać powietrze z ośrodka o mniejszym ciśnieniu ??

 

ano, wbrew pozorom może,

 

możesz go nie zakręcać,

w końcu to Twoja sprawa,

 

możesz mi nie wierzyć,

nie wymagam,

 

ale jak chcesz się upewnić, to zadzwoń sobie do producenta,

renomowanego producenta,

a nie przypadkiem takiego, który robi badziewie w garażu,

 

W Twoim układzie c.o. masz około 1,2 bara nadciśnienia w stosunku do otoczenia - jakbys miał zepsuty / nieszczelny / odpowietrznik to siurała by z niego woda do pokoju gdyz nadciśnienie z wnętrza instalacji dążyłoby do wyrównania się kosztem ciśnienia z wnętrza domu ...

 

Coś ten instalator hydraulik z bożej łaski za pierdoły opowiada ...

 

tutaj akurat poczułem się urażony :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant powiedzial,ze ,te miedzian e,ja mam takie grzyby,brzydkie zawory z koreczkiem,moga zasysac powietrze wbrew pozorom.JA takich ladnych ,jak pokazujesz,zaworkow nie widzialem.MOze,moje sa cienkie,albo po 2 latach ponad,sie zepsuly.....Ale skoro leje wode,czyli miejsce sie robi,wiec woda spyla...Albo caly czas,nieudolnie odpowietrza mi sie podlogowka.....Fakt,ze jej pompa nie przelewalem i nie zalewalem,ani ja,ani majstry.....

 

Łukasz - zastanów się - jak może Ci przez nawet taki odpowietrznik automatyczny zepsuty zasysać do instalacji powietrze ?? - jak może do ośrodka gdzie jest większe ciśnienie zasysać powietrze z ośrodka o mniejszym ciśnieniu ??

 

ano, wbrew pozorom może,

 

możesz go nie zakręcać,

w końcu to Twoja sprawa,

 

możesz mi nie wierzyć,

nie wymagam,

 

ale jak chcesz się upewnić, to zadzwoń sobie do producenta,

renomowanego producenta,

a nie przypadkiem takiego, który robi badziewie w garażu,

 

W Twoim układzie c.o. masz około 1,2 bara nadciśnienia w stosunku do otoczenia - jakbys miał zepsuty / nieszczelny / odpowietrznik to siurała by z niego woda do pokoju gdyz nadciśnienie z wnętrza instalacji dążyłoby do wyrównania się kosztem ciśnienia z wnętrza domu ...

 

Coś ten instalator hydraulik z bożej łaski za pierdoły opowiada ...

 

tutaj akurat poczułem się urażony :evil:

 

Przepraszam - nie chciałem nikogo urazić - oczywiście "instalator hydraulik i tak dalej" nie do Ciebie 1950 się odnosiło :oops:

 

Panowie - ja jestem techniczny człowiek - w kilku dziedzinach - nie wierzę nikomu na słowo - doputy dopóki nie przeanalizuję tematu - w tym przypadku rysunek takiego odpowietrznika automatycznego jasno i wyraźnie ukazuje zasadę jego działania - niestety nie przekona mnie nikt że jest inaczej - u mnie w instalacji mam 5 takich odpowietrzników automatycznych - takich mosiężnych - jak wspominał Lookita - ponoć tych badziewnych - od prawie 3 lat nic się z nimi nie dzieje , nie przeciekają , nie zasysają powietrza - oczywiscie koreczki mam odkręcone do połowy - żeby ustrój mógł automatycznie usuwać powietrze z instalacji .

 

Jak uruchamiałem system c.o. u mnie i zalewałem układ wodą to osobiście słyszałem syczenie z takiego odpowietrznika zamontowanego na kotle c.o. - podczas zalewania powietrze było wypierane przez ciecz z wnętrza wymiennika kotła - po zalaniu i uzyskaniu żądanego ciśnienia w układzie ustrój przestał syczeć ...

 

Ponieważ mój instalator hydraulik :evil: zastosował częśc instalacji z rur stalowych a resztę z miedzi / piony i odejścia do rozdzielaczy / bojąc się korozji elektrolitycznej zastosowałem inhibitor korozji który wg producenta miał doskonale spasywować wewnętrzną powierzchnię rur zapobiegając nieprzyjemnym efektom takiego połaczenia - jak napisałem uprzednio - nie wiem co to dolewanie wody do instalacji - robię to raz w roku / jak potrzeba / jak kontroluje układ przed rozpoczęciem sezonu grzewczego , lub jak serwisant kotła podczas czynności spusci mi wodę z wymiennika .

 

Oczywiście - jakiś tam spadek ciśnienia w układzie po całym sezonie grzewczym notuję - jakieś 0.1 bara - ale jest to noramlne - część cieczy sie degraduje , paruje - przez odpowietrzniki automatyczne gaz jest usuwany i stąd ten spadek ciśnienia - ale dzieje się to w trakcie ca 6 miesięcy działania systemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...