Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka średnica zaworów i zasilania


Sali

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

... instalacje CO dla szkoly czy budynku, ktore maja moce kotlow rzedu 500kW i przeplywy po kilkadziesiat m3 / h ... instalacji domowej ... takie liczenie to wyciaganie armaty na wrobla

 

co bym nie projektował to i tak uważam, że należy policzyć.choć jest jeden mały wyjątek - doświadczony instalator starej daty, który czuje czym żyje instalacja nie musi liczyć on wie :D. Teraz niestety takich to mało. A jak mówią dobry instalator po złym projektancie poprawi ale po złym instalatorze to już ciężko poprawić :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 napisał:

wszystkie zawory 1"

 

 

tzn zamykające też ?

 

Sali daj zawory i rurki o oczko wyższe niż 1". Tak jak ci pisałem. Przy twoim przepływie niepotrzebnie będziesz zwiększał straty.

 

takie kupiłem zgodnie z tym co pisałeś i udało mi się pogadać z projektantem sanitarnym w między czasie, który potwierdził Twoje słowa, byłem ciekawy o czym pisze 1950

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 to nie chodzi o licytacje, tym bardziej o jakiś spieranie się. dobrze dobrane średnice rurociągów to podstawa. pozwalają choćby zmniejszyć koszt pompowania.

o czym my mówimy,

opory na zaworach są pomijalnie małe,

natomiast różnica w cenie zaworów jest dość spora,

 

pobierana moc pompy Grundfos Alfa 2 z wyświetlaczem dla 230 m podłogówki to raptem 15 W, przy zastosowaniu zaworów 3/4,

 

o jakich oszczędnościach mówimy,

to jest przerost formy nad treścią,

 

chcesz oszczędności, zainwestuj w pompę elektroniczną, która się wróci w porównaniu do zwykłej w ciągu 2-3 lat,

tutaj możesz mówić o oszczędnościach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz oszczędności, zainwestuj w pompę elektroniczną, która się wróci w porównaniu do zwykłej w ciągu 2-3 lat,

tutaj możesz mówić o oszczędnościach

 

do podłogówki nie daje się pomp elektronicznych. tak więc o oszczędnościach nie ma co mówić.

 

o czym my mówimy,

opory na zaworach są pomijalnie małe,

natomiast różnica w cenie zaworów jest dość spora

 

 

opory na zaworach może i owszem, ale po co robić redukcje na zawór skoro dając mniejszą rurę opory różnią się w istotny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz oszczędności, zainwestuj w pompę elektroniczną, która się wróci w porównaniu do zwykłej w ciągu 2-3 lat,

tutaj możesz mówić o oszczędnościach

 

do podłogówki nie daje się pomp elektronicznych. tak więc o oszczędnościach nie ma co mówić.

 

o patrz człowiek się uczy całe życie : :lol:

a ja głupi, zastosowałem do podłogówki pompę elektroniczną i się cieszę razem z klientem, że ona zużywa 15W, zamiast co najmniej 40W na I biegu,

 

a pompa do podłogówki pracuje cały czas i w najgorszym razie różnica kosztów pomiędzy zwykłą a elektroniczną, zniweluje się w ciągu 3 lat,

pomijam już to, że poszczególne obwody są sterowane termostatem i siłownikami na rozdzielaczach,

ale jak już wspomniałem, uczymy się całe życie,:roll:

 

o czym my mówimy,

opory na zaworach są pomijalnie małe,

natomiast różnica w cenie zaworów jest dość spora

 

 

opory na zaworach może i owszem, ale po co robić redukcje na zawór skoro dając mniejszą rurę opory różnią się w istotny sposób.

czytaj to co napisałem w poprzednim poście,

skoro do pokonania oporów na 2 kilometrach rury fi 16, potrzebna jest moc 15W, to o jakich różnicach w oporach piszesz :o

 

zastanów się czy jest o co się bić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak skrzętnie liczysz tą podłogówkę to co ci szkodziło policzyć jeszcze kawałek rurki za nią i zaworu 3d ? czyżby taka wielka oszczędność na zaworach odcinających ? a może po policzeniu można by było dać mniejszy średnicą 3d, może okazał by się tańszy.

 

a za "rżnięcie fachowca" jest paragraf :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak skrzętnie liczysz tą podłogówkę to co ci szkodziło policzyć jeszcze kawałek rurki za nią i zaworu 3d ? czyżby taka wielka oszczędność na zaworach odcinających ? a może po policzeniu można by było dać mniejszy średnicą 3d, może okazał by się tańszy.

 

http://kotly.com/index.php?cPath=8_94_96

 

3/4' - 109 pln brutto

1' - 115 pln brutto

1 1/4' - 125 pln brutto

1 1/2' - 325 pln brutto

 

Nie ma najmniejszego sensu liczyc czy 3/4 sie oplaci. Wystarczy popatrzec na jaka rure go dajemy - mi audytor CO obliczyl rurke zasilajaca na PP40, ktora ma srednice wew. 26mm, idealnie pasuje tutaj zawor 1', pozatym nie wiem czy wogole sa redukcje PP40 -> g 3/4', czy CU 28 -> g 3/4', wiec trzebaby jeszcze dodatkowe redukcje kupowac, co zajmuje niepotrzebnie miejsce i znowu kosztuje. Klocisz sie o kompletna pierdole - tego naprawde NIE TRZEBA liczyc w tak malutkiej instalacji jak domowa :)

 

PS. Moja pompka napedza 1,2km rury i chodzi na I biegu - zuzywa przy tym 25W (grundfos).

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocisz sie o kompletna pierdole - tego naprawde NIE TRZEBA liczyc w tak malutkiej instalacji jak domowa

 

zgodzę się z częścią wypowiedzi, tą o kłótni :lol: a liczyć i tak bym liczył.

 

ps wyjdzie, że się przyczepiam ale niech stracę :lol:

 

 

pompka nie "napędza" 1,2 kilometra rury (mówię o oporach) a obieg krytyczny czyli szacuje, że gdzieś może z 200-250m (jeśli ma wysokość podnoszenia 15 kW). jak by miała pchać przez 1200 m musiał by pokonać dużo więcej.

 

 

ps teraz już odpuszczam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompka nie "napędza" 1,2 kilometra rury (mówię o oporach) a obieg krytyczny czyli szacuje, że gdzieś może z 200-250m (jeśli ma wysokość podnoszenia 15 kW). jak by miała pchać przez 1200 m musiał by pokonać dużo więcej.

 

ps teraz już odpuszczam :D

 

No widzisz i znowu sie mylisz, bo gdyby bylo 10km rury to tez potrzebny bylby wyzszy bieg, bo pompa przy danych oporach ma odpowiednia WYDAJNOSC (m3/h) - ta tez musi byc zapewniona :) A petle mam najdluzsza 80m + 15m rura zasilajaca i 15 powrotna.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam się muszę za cytować

 

pompka nie "napędza" 1,2 kilometra rury (mówię o oporach) ....

 

 

a chodziło mi tylko o zwykłą techniczną precyzje, bo później ktoś gdzieś zasłyszy, że przyjmuje się 100 Pa na metr rury i wyjdzie mu z kilometra rur wysokość podnoszenia pompy na same rury 100kPa, a gdzie opory miejscowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyobraź sobie, że każdą podłogówkę liczę,

 

zdziwiony?

to nie rżnij fachowca,

poucz się trochę, posłuchaj starszych i staraj się wyciągać wnioski z tego co czytasz,

a złośliwości sobie odpuść,

 

Liczyć można ale czy dobrze??? :roll:

Jestem ciekaw jak wygląda ( u ciebie ) algorytm do obliczania oporów podłogówki? 8)

 

i się cieszę razem z klientem, że ona zużywa 15W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...