Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do kogo należy odśnieżanie tej drogi???


Łukasz789

Recommended Posts

Nurtuje mnie pewna sprawa:

A mianowicie jak wiecie mam dostać po dziadkach działkę budowlaną.Mam do wyboru jedną działkę z dwóch dostępnych ( 1lub 2) Obecnie dojazd do działek przebiega prze podwórko domu który należał do dziadków a teraz należny do wujka , dom leży koło chodnika i to wujek musi odśnieżać chodnik. ale sprawa komplikuje sie , gdy chodzi o drogę dojazdowa do działek do kogo należy odśnieżenie dojazdu do nich do osoby na samym końcu czy do osoby w tym wypadku w środku ale na początku przebiegającej drogi. sprawa trochę dziwna ale ja jestem leń i mi się nie chce stawać rano i odśnieżać drogę bo zona wujka nie wyjedzie z garażu bo droga nie odśnieżona zresztą ja gustuje w terenówkach wujek też a sprawa może chodzić tylko o zrobienie na złość. Rozumiecie o co chodzi dlatego pytam Was , abym miał jak najmniej problemów. rysunek coś się nie chce dodać.http://[http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b22c42de267a53d9.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestię tą reguluje ustawa z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dziennik Ustaw z 1996 roku, pozycja 131, numer 622.

Art. 5.1.

4) 4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój

lub parkowanie pojazdów samochodowych,

 

I dla zupełnej jasności, przez chodnik należy rozumieć część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. W definicji chodnika zawartej w ustawie o czystości dodano ponadto, że ta część drogi musi być położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości (nie działki) właściciela zobowiązanego do utrzymania czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabić się idzie o te interpretacje :)

SSiwy a tak dla niepełnosprytnych ... jest granica działki, przy niej płot, potem jest trawnik i dopiero potem chodnik. Czy w tej sytuacji właściciel działki jest zobowiązany do odśnieżania chodnika? Żona trafiła tydzień temu na jakiś program w TV gdzie kobieta (podobno specjalista) wypowiadała się, że od niedawna nie jest istotne czy coś oddziela chodnik od granicy działki czy nie i właścicel działki odśnieżać powinien ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten trawnik jest gminy, to nijak nie da się uprawdopodobnić, że chodnik jest „bezpośrednio przy granicy nieruchomości” i ten chodnik sprzątać powinna gmina.

 

W każdym innym przypadku – niestety gmina bazuje na pojęciu „nieruchomości gruntowej” zawartej w Ustawie o gospodarce nieruchomościami – taki chodnik sprzątać powinien właściciel nieruchomości.

 

Moim zdaniem - oczywiście :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Trawnik jest gminy. W momencie kiedy zaczynałem budowę, w gminie (niestety tylko na gębę) stwierdzono tak jak piszesz, że to w sumie ich obowiązek. Potrzebowałem wtedy szybko decyzji w innej sprawie i dlatego nie dociekałem dlaczego tego nie robią :) Zaniepokoiła mnie tu tylko wypowiedź tej "specjalistki" z TV, że niedawno się zmieniło ale sprawdziłem co jest w ustawie a tam żadnych takich zmian w ostatnim czasie nie było w tym miejscu. No ale w prawie nie szkolonym więc jeszcze raz dzięki za pomoc w zrozumieniu :)

P.S. Panowie co więcej stwierdzili, że koszenie tego trawnika pomiędzy granicą działki a chodnikiem i utrzymywanie na nim porządku to też ich obowiązek ... a życie sobie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b22c42de267a53d9.html

Pytanie czy jest to osobna wydzielona działka czy służebność ?

Jeżeli służebność to ty odśnieżasz.

Zasadą jest również obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności (zwłaszcza gruntowej) przez właściciela nieruchomości władnącej. Nie jest jednak ściśle określone, co kryje się pod pojęciem utrzymywania urządzeń. Z pewnością można zaliczyć tutaj koszty konserwacji, naprawy, obsługi. Wydaje się, że można zaliczyć tutaj ponoszone przez właściciela nieruchomości obciążonej opłaty. Przykładowo, jeśli mamy do czynienia ze służebnością przechodu czy przejazdu, do kosztów utrzymywania powinno doliczać się koszty sprzątania, administrowania, ochrony, oświetlenia, odśnieżania itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...