Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ogólna zasada jest taka, że czym więcej dolnego źródła to lepiej. Mając tyle otworów może warto się pokusić o ładowanie dolnego źródła. A jeśli jesteś w stanie wykonać taką wiertnice to wykonanie solara nie powinno stanowić dla ciebie problemu. Mógł byś nawet go tak rozbudować, że i zimą by wspomagał ogrzewanie. A latem ładował grunt.

 

Pozdostaje tylko kwestia rozmieszczenia sond. Nie mogą być za blisko siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kilkanaście metrów zyskasz jeśli doprowadzenie poprowadzisz na odpowiedniej głębokości.

W przypadku zrobienia studni kolektorowej w bezpośrednim sąsiedztwie odwiertów zbędne jest robienie drugiej przy budynku.

Wprowadź rury bezpośrednio do budynku.

No i sprawa mnogości płytkich odwiertów.

W takim przypadku łączy się szeregowo po 2-3, a dopiero później równolegli.

Zwiększenie ilości odwiertów (mb kolektora) będzie sie przekładało może nie bezpośrednio na poprawę sprawności, chociaż stabilność temperaturowa DZ na pewno wzrośnie, ale za to zapewni pełną obliczeniowo potrzebną wydajność DZ przy ekstremalnym obciążeniu.

Firmy podają minimalną długość odwiertów powiększoną o jakiś procent "w razie czego" potrzebną do pokrycia mocy chłodniczej dla danej mocy PC.

Te lepsze, bardziej doświadczone korygują "mb" uwzględniając warunki gruntowe po pierwszym odwiercie.

 

Widzę że planujesz również oczyszczalnie z roztrząsaniem. Warto w takim przypadku roztrząsanie umieścić nad kolektorem.

Zawsze to jakiś dodatkowy zysk dla DZ

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
. A niektóre ekipy to montowały instalację dosłownie z instrukcja w ręku.

 

to dobrze, czy źle?

nie uważasz, że lepiej jest wykonywać instalację zgodnie z instrukcją, niż, ze względu na Inwestora wykonywać ją na pałę

 

 

 

Najbardziej dla mnie interesującą sprawa jest to, że zapytałem czy jeżeli zdecyduję się i mam takie możliwości to czy wykonanie np podwojonej ilości odwietrów a co za tym idzie podwojona długość kolektorów to czy zwiększy się wydajność itp.?

 

Odpowiedź jaka uzyskałem mnie zdecydowanie nie zadowoliła. Wszystkie firmy stwierdziły, że nie będzie to miało żadnego wpływu na + .

 

Ja to rozumuje zdecydowanie inaczej. Przecież, jeśli otwory rozmieści się w odpowiednich odległościach od siebie , powiedzmy od środka otworu do środka średnica 5 m . Przecież nawet duży wpływ będzie miała intensywność "eksploatacji" ziemi wokół otworów oraz regeneracji, czyż nie tak? I czy to jest tylko taki + większej długości odwiertów i odległości między nimi? Bo rozumie, że 2x większa długość nie = 2x szybsza wydajność przy takim samym zużyciu energii ?

 

w przypadku gdy dobrze obliczono wydajność dolnego źródła, jego powiększanie nie do końca jest uzasadnione, ze względu na dodatkowe opory dolnego źródła,

o kosztach nie wspomnę,

I najważniejsze pytanko, czy po wsunięciu sond i obsypaniu żwirem (oczywiście "na dole" zgrzewane odpowiednio aby był "zakręt") wystarczy że będą wystawały powiedzmy 2 metry? Bo nie wyobrażam sobie pchania sond od razu do studzienki (ewentualnie od razu do kotłowi)

Pozdrawiam serdecznie

a od kiedy to sondy obsypuje się żwirem?

w żwirze znajduje się dużo wolnych przestrzeni, które są przeszkodą do przekazywania ciepła sondzie z gruntu,

wzorcowo to powinien być bentonit

 

 

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...
Nikt nie wie jak ma być, czy nikt nie chce napisać ?

Chyba nikt nie wie... Wydaje mi się, że jak ocieplisz za zimno im nie będzie. Ja bym odizolował rury od muru, żeby nie przemarzał, jakimś styrodurem 2-ką/5ką i ocieplił z zewnątrz jakąś 10-ką. Fajny pomysł z tym wierceniem, gratuluję pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

@rwxw

 

piszesz, że CWU masz z pieca gazowego, ew. w przyszłości solary do wspomagania w okresie letnim.... czyli u Ciebie kolektor poziomy (i sama pompa) liczony był tylko pod zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.

Czy błędem jest myślenie o pompie ciepła jako całorocznym "źródłu" ciepła do ogrzewania i ciepłej wody? Czy w takim wypadku kolektory powinny być większe tylko o tę część zapotrzebowania na CWU, czy zdecydowanie przewymiarowane z uwagi na fakt zmniejszenia ich regeneracji w okresie, gdy nie korzystamy z CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak mam rozmieścić odwierty, a raczej jak je połączyć. Czy z każdego po 2 przewody do kotłowni? Generalnie sprawa wygląda tak,że mam na razie 60 metrów

Czy wystarczy rura Pe 32 ze ścianką 2mm ? Widziałem, że u Ciebie "idą" rury czarne od nawadniania?

Nie mam rur PE do nawadniania, tylko choć czarne, to do wody - przynajmniej takie kupowałem. Do nawadniania wydaje mi się, że są za miękkie i bałbym się je zastosować. 60 metrowe odwierty to 120 m rury, plus doprowadzenie do domu da koło 150. W takim układzie powinna wystarczyć rura PE32, choć przez PE40 woda będzie wolniej płynąć i nieco lepiej pobierać ciepło - przynajmniej tak mi się wydaje. Możesz ewentualnie połączyć po 2 odwierty szeregowo i takie 2 sekcje równolegle i zastosować rurę PE40 - będzie mało wprowadzeń do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rwxw

 

piszesz, że CWU masz z pieca gazowego, ew. w przyszłości solary do wspomagania w okresie letnim.... czyli u Ciebie kolektor poziomy (i sama pompa) liczony był tylko pod zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.

Czy błędem jest myślenie o pompie ciepła jako całorocznym "źródłu" ciepła do ogrzewania i ciepłej wody? Czy w takim wypadku kolektory powinny być większe tylko o tę część zapotrzebowania na CWU, czy zdecydowanie przewymiarowane z uwagi na fakt zmniejszenia ich regeneracji w okresie, gdy nie korzystamy z CO?

To, że mam gaz wynika z przeszłości i obecnie nie ma sensu likwidowanie go, bo koszty utrzymania są małe (mam najtańszy abonament bo zużywam mniej niż 300m3 rocznie). Solary założyłem w 2010 późnym latem, bo stały w garażu kilka lat i prosiły "załóż mnie", więc obecnie mam i taki wynalazek.

Kolektor poziomy szacowałem pod zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania które oszacowałem na podstawie zużycia gazu przez parę miesięcy zimy przed założeniem pc (wtedy nawet nie myślałem o pc). Chciałem kupić pompę trochę większą, bo 11kW i pod taką projektowałem DZ z lekkim (?) przewymiarowaniem. Kupiłem 8kW, bo tak akurat wyszło - trafiła się okazja i stwierdziłem, że w razie czego dogrzeję gazem. Na szczęście 8kW w zupełności mi wystarcza.

Nie jest błędem myślenie o pc jako o całorocznym źródle ciepła, również dla CWU, wręcz tak się zazwyczaj robi i ci co mają tylko pc nie narzekają - poczytaj na forum. Chyba mało kto ma gaz i pc ze względu na koszty wykonania instalacji, zwłaszcza jeśli robią to firmy. Co do wymiarowania DZ, to oczywiście trzeba uwzględnić zapas na CWU i dodać koło 1-1.5kW mocy. Myślę, że zmniejszenie regeneracji nie ma wielkiego znaczenia, bo pobór energii z gruntu tylko na CWU jest latem bardzo mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Pytanko do rwxw

Muszę przyznać, że zainponowała mi Twoja wiedza i sposób jej przekazania. Może mi pomożesz w rozterkach jakie ja mam wobec mojej przyszłej budowy. Liczba mieszkańców 4 os. Ropzpoczęcie robót wiosna 2012r. Projekt mój zawiera: domek z poddaszem użytkowym całość 200m2 (150m2 użytkowej), ściany 25 porotherm+15 styropian (myślę o 20cm), podłoga na gruncie 10cm styropian, dach min 25-30cm wełny. Nie ma w nim kominka i ja go nie chcę. I tak: nie wiem czy zastosować do c.o i c.w.u piec gazowy kondensacyjny, czy jednak PC z gruntowym kolektorem poziomym czy może jednak czekać na ciepło miejskie (3-4lat). No a po tym wyborze czy stosować do tego jakieś solary i rekuperator czy jest to już ekonomicznie nie opłacalne. Nie znam się w ogóle w tych kwestiach a nie chcę udeżać bez jakiejkolwiek wiedzy do wykonawców, bo po prostu mogą mnie nabić w butelkę (czyt. w koszty). Chętnie przyjmę jakiekolwiek rady od forumowiczów na ten temat, no i z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...