Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Witam

 

1) Tego się nie szacuje. To się liczy.

Znacznym ułatwieniem jest skorzystanie z powszechnie dostępnych w sieci tabel.

 

2) O te kilkanaście % powinieneś zwiększyć przepływ nominalny w instalacji.

Oprócz tego przy doborze pompy obiegowej DZ uwzględnić (znów policzyć) zwiększone opory wynikające z zastosowania mieszaniny wodno-glikolowej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

A co da że sobie policzymy skoro i tak to co mamy zakopane w ziemi i zalane tym co zakupiliśmy podłączymy do pompy ciepła która ma fabrycznie zamontowane pompy obiegowe dobrane tak aby osiągały nominalnie przepływy dla danej mocy urządzenia...

To takie liczenie dla samego liczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tego się nie szacuje. To się liczy.

Liczyć to można liczby pierwsze. ;)

 

Za

http://www.saga.info.pl/produkt/straty-przeplywu-opory-instalacji.html

 

Przyjmujac 2kW mocy chłodniczej na pętle, 100m rury PE32 (2mm ścianki) ,dT=4K potrzebne jest 0.486m³/h co daje opór 0.51 mWS dla glikolu prop 30% (do -15)

Analogicznie szacując, dla glikolu prop 50% (i przepływie) 0.5589m³/h opór wynosi 0.83 mWS.

 

Czyli faktycznie różnica może być spora biorąc pod uwagę opór wymiennika w PC ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś zacząłem liczyć to wszystko na piechotę ale poległem na tych długich wzorach, a jak już coś mi wyszło to nie byłem pewny wyniku. Powyższa strona jest widzę bardzo fajna, prosta i czytelna.

Co do ustalenia dokładnych parametrów różnych cieczy wykorzystywałem strone http://www.wilo-select.com, a później przerzucałem te parametry na kolejną stroną

http://www.pressure-drop.com/Online-Calculator/ Trzeba tylko pamiętać o tych samych jednostkach bo wyjdzie kosmos :)

wilo.jpg

pipe-drop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co da że sobie policzymy skoro i tak to co mamy zakopane w ziemi i zalane tym co zakupiliśmy podłączymy do pompy ciepła która ma fabrycznie zamontowane pompy obiegowe dobrane tak aby osiągały nominalnie przepływy dla danej mocy urządzenia...

To takie liczenie dla samego liczenia...

Zakładany przepływ zostanie osiągnięty pod warunkiem, że opory całkowite nie przekroczą wartości zakładanej przez tego, kto dobierał obiegówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładany przepływ zostanie osiągnięty pod warunkiem, że opory całkowite nie przekroczą wartości zakładanej przez tego, kto dobierał obiegówkę.

 

Ale w takim przypadku trzeba chcieć sobie spier wymiennik aby obiegówka nie dała rady...

W przypadku pompy ciepła wystarczy tylko wiedzieć jak to wszystko działa i dlaczego tak a nie inaczej...

Akurat te wszystkie klocki bez problemu składa się bez liczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......W przypadku pompy ciepła wystarczy tylko wiedzieć jak to wszystko działa i dlaczego tak a nie inaczej........

....

 

No własnie......

 

Zdaje się, że ty też liczysz, tylko w tzw "rozumie".

Bez ołówka, kalkulatora i papieru.

Doświadczenie, rutyna i powtarzalne obiekty też mają niebagatelne znaczenie.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrym pomysłem jest ułożenie DZ na głębokości max 1,2-1,3m?

Pytam dlatego, że na głębokości między 0,9m-1,4m mam najbardziej wilgotny grunt - piaski gliniaste o wilgotności 13%

Poniżej od 1,4 do 2,0m mam piaski drobne o wilgotności 5%. :eek:

Dopiero poniżej 2,0m mam pisaki gliniaste - 10% wilgotności.

Czy takie płytkie ułożenie DZ nie wyziębi gruntu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisałem się na dofinansowanie do pv + pc-pw.

...

Moje pytanie, czy w przypadku jakieś nieprzewidywalnej awarii, istnieje możliwość jej przerobienia na gruntówkę?

Oczywiście po okresie gwarancji.

Założenie czysto teoretyczne.

 

Sprawdź w umowie. Właścicielem całego sprzętu będziesz dopiero po spłacie kredytu. :confused:

Chyba, że spłacisz kredyt przed końcem gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polu teściu uprawia na przemiennie zboże i kukurydzę, wiec pomysł ten odpada. Na swojej działce mogę upchać 4 wykopy 25m×2m w których ułożyłbym 4×200m PE40 spiralnie, tylko pytanie czy to uciągnie 112m2 grzanych podłóg w domu z poddaszem użytkowym jeżeli grunt jest piasczysty jak mój teściu mówi "puder" w studni na tej działce woda jest ok 3m poniżej gruntu, po mega mokrym roku jak jest susza jest ok 4,5m. Studnia głęboka 6m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polu teściu uprawia na przemiennie zboże i kukurydzę, wiec pomysł ten odpada. Na swojej działce mogę upchać 4 wykopy 25m×2m w których ułożyłbym 4×200m PE40 spiralnie, tylko pytanie czy to uciągnie 112m2 grzanych podłóg w domu z poddaszem użytkowym jeżeli grunt jest piasczysty jak mój teściu mówi "puder" w studni na tej działce woda jest ok 3m poniżej gruntu, po mega mokrym roku jak jest susza jest ok 4,5m. Studnia głęboka 6m.

 

Jak teściu nie ma nic przeciwko zakopaniu tego wymiennika to kop...

Jak areał duży to zrobisz wymiennik liniowy rozłożony na znacznie większej powierzchni niż potrzeba ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wyobrażam by DZ odpowiednio dobrze zregenerowało sie polu buraków czy kukurydzy.

A czemu miałoby się regenerować jakoś inaczej niż na polu gęstej trawy?

Natomiast zaorane pole przy wiosennych czy jesiennych roztopach powinno się regenerować sprawniej niż pole gęstej trawy z racji łatwiejszego transportu wody wgłąb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakopuj śmiało na tym polu. Jeśli jest tam mokry grunt prawie bez znaczenia co jest powyżej no może oprócz drzew (korzenie). Ja mam DZ na pastwisku na ktorym trawa rośnie wyższa niż ja. Regeneracja odbywa się głównie za sprawą wód opadowych, a mniej słońca. Dobrze gdyby jednak DZ było w gruncie do którego masz pełne prawo. W zyciu różnie bywa..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...