Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

(...) Na swojej działce mogę upchać 4 wykopy 25m×2m w których ułożyłbym 4×200m PE40 spiralnie, tylko pytanie czy to uciągnie 112m2 grzanych podłóg w domu z poddaszem użytkowym jeżeli grunt jest piasczysty (...)

 

Jak wykopiesz 4 rowy po 75m, łychą 90cm, to będziesz miał oszczędnie licząc 560m² DZ. Dalej piaszczyście przyjmując 10W/m² daje Ci to 5.6kW. Nie wiem jak masz ocieplony dom i jakie mostki i czy masz jakąś opcję grzania awaryjnego, ale powinieneś oszacować czy to wystarczy. Jak nie, to dokładasz kolejny row 75m z PE32 co daje kolejne min 1.4kW.

A w kwestii teścia to sprawdź czy da się wpisać to księgi wieczystej (i ile to kosztuje) jakąś służebność (np przesyłu), albo kup jakiś symboliczny udział w polu teścia dla świętego spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę, że liniowo no i ok. Rozważyłbym rowy kopane łyżką 30cm. Mniej poruszona ziemia wokół rur = później trochę lepsza przenikalność cieplna. jest może teoretycznie więcej kopania niż 90cm. Jednak zależy też jak spoisty będzie grunt w którym będziesz kopał. Ja gdy kopałem u siebie była masakra. Grunt do DZ cudowny - glina, a pod nią kurzawka wodna ale do kopania ohyda. Wszystko się obsuwało, trzeba było rury układać zaraz za łyżką ale i wówczas nie zawsze zdążyło się położyć je przed osunięciem się klifów. Edytowane przez andrzejkm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego skromnego doświadczenia powiem Ci tak. Miałem / mam podobną sytuację. U mnie akurat kwestia ziemi była do ustalenia z moją mamą. Działkę budowlaną mam 2000 mkw, (sucho na górce). Do niej styczna jest łąka (zajebi... mokro na dołku). Tyle, że łąka nie była moja tak więc dogadałem się z mamą. Wpierw geodezja wykroiła mi (tzn mamie) z tej 2 hektarowej łąki 4000mkw, no a później z papierami do sądu, notariusza no i darowizna przeszła na mnie tych 4000mkw.. Teraz mam spokój na wieki. Pamiętaj, że dziś jest ok ale jak zaczynają się sprawy spadkowe (oczywiście życzę Teściowi zdrowia) to zaczynają się cyrki..

Poza tym tak jak ktoś wyżej wspomniał można załatwić to też jakimiś wpisami do KW.

Edytowane przez andrzejkm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to rozrysowałem?

OK. Brzegi wykopów 1m od siebie minimum. Polecam przygotować sobie rury (rozwinąć z kręgów i rozciągnąć w pojedyncza pętle) przed kopaniem i kopiąc kolejny rów zakopywać poprzedni już z rurą.

Jak masz możliwość to dobrze zostawić sobie miejsce na wykopanie dodatkowych rowów jakbyś się omsknął w szacunkach i DZ nie dawało rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Jestem na etapie tworzenia projektu domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni uzytkowej ok 150m2. Nie mam jeszcze wyliczen OZE bo jestem na etapie zamykania koncepcji bryly ale celuje w takie rozwiazania:

1. parter, poddasze nieuzytkowe, konstrukcja dachu wiazary

2. sciany silka 18 lub 24cm, ocieplenie scian 20cm grafilu, strop 50cm celulozy, okna fixy poza balkonowym skierowanym na poludnie/zachod, brak okien dachowych

3. wentylacja mechaniczna z rekuperacja, wszedzie podlogowka, brak garazu w bryle,

4. fundamenty ocieplone 15cm xps, 20cm styropianu w gruncie pod posadzka,

 

W zalaczeniu mapka sytuacyjna z wymiarami:

lokalizacja.png

 

Zrobilem badania gruntowe, chyba nie jest zle - na glebokosci ok 1,5m (okolice Warszawy - II strefa przemarzania) mam "piasek sredni na pograniczu piasku drobnego oraz piasek zagliniony na pograniczu piastu pylastego" z wilgotnoscia na poziomie "malo wilgotny/wilgotny" a zwierciaglo wody gruntowej zaczyna sie na glebokosci 2,3-2,5m. Srednia wilgotnosc naturalna gleby w na glebokosci 1,5m wynosi ok 15-20%.

 

No i teraz pytania:

1. czy zmieszcze sie z kolektorem poziomym pod gruntowa pompe ciepla?

2. jak najlepiej, ile i jakiej dlugosci petle planowac - od gory (strona polnocna) bedzie sporo kostki

3. na czerwono zaznaczylem lokalizacje pomieszczenia gospodarczego / kotlowni - to powinno ulatwic rozplanowanie rozbiegowki dla kolektora spiralnego

 

Nie dobijajcie mnie prosze komentarzami "najpierw zrob OZC" bo to wkrotce powstanie ale juz na tym etapie chce sprawdzic czy zmiesci mi sie kolektor poziomy pod pompe czy mam projektowac kominy i isc w gaz ktory mam w drodze.

 

Z gory wielkie dzieki za pomoc!

lokalizacja.jpg

Edytowane przez wally666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam. I moja konstrukcja wreszcie ruszyła :) było trochę stresu przy napełnianiu propanem i uruchamianiu ale ostatecznie chyba wszystko jest ok. Póki co podłoga wsysa każda ilość ciepła. PC na razie ustawiłem na włączenie się 2x po 5-6 h na dobe aby DZ nie zaorać wygrzewaniem budynku. Więcej szczegółów w krótkim opisie; zdjęciach i filmiku - na http://www.r290.pl :)

20171209_230658.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cop na chwile obecną wyznaczam pośrednio. Tzn: przeplyw dz i gz wyznaczam na podstawie charakterystyk pomp obiegowych wilo i tego co pokazują one na wyswietlaczu. Pośrednio korzystam tez z programów danfoss (coolselector2) i copeland (select7.16). Zczytuje temperatury i ciśnienia z poszczególnych elementów układu wprowadzam do w/w programów i większość rzeczy zgadza się. Np pobór pradu przez sprężarke, Ciśnienie skraplania i parowania, przegrzanie, Temperatura końca sprężania itd. Wprowadzając te dane do programów wychodzi oczekiwany wynik. Póki co wszystko zgadza się "książkowo". W sumie to zaskoczony jestem takimi niewielkimi odchyleniami wyników od przeprowadzanych kiedyś tam obliczeń. Pomocny jest także program coolpack. To dobry wstęp aby w ogóle troche zrozumieć chłodnictwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co wszystko zgadza się "książkowo".

Zainwestuj z sześć stówek w nowy legalizowany ciepłomierz i będziesz miał pewność , ciepłomierz i pod licznik mocno przydatne są w takich konstrukcjach jak Twoja , pozwalają na bieżąco stwierdzić czy jakaś zmiana w nastawach pc jest prawidłowa czy też pogarszająca .

Przy 15* różnicy między DZ a GZ powinieneś mieć większy cop .

 

Ale gratulację że doprowadziłeś ten projekt do takiego etapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Z tego co wychwicilem z nowego Selecta 7.16 a pojawił się on niedawno to cop na tej sprężarce ale na 407c byłby nieco większy zwłaszcza przy tych temp DZ. Ale już gdy temp dz spada r290 zaczyna doganiac r407c. Dlatego propan jest chyba częściej wykorzystywany w powietrznych PC bo spokojnie można nim zejść z odparowaniem do -20. Wybrałem propan z trochę innych powodów: łatwiejszy dostęp do czynnika ( brak konieczności posiadania cert na F-gazy podczas zakupu no chyba ze ma się kolegę chlodniarza ;) Można swobodnie uzupełniać/ ujmować go w instalacji bo jest czynnikiem jednorodnym, a nie mieszaniną. Dla takiego kowalskiego jak ja może mało istotne ale nie niszczy warstwy ozonowej itp. No cóż ma jedną poważną wadę - wybuchowość. Dlatego u siebie zabezpieczylem sie czujką LPG i wyciagem / wentylatorem poza dom. Odnośnie cieplomierza narazie daruje sobie. Prędzej pożycze od kogoś na jakiś czas. Na elektrodzie gość robi pewien projekt wykorzystując taka przepływkę 5/4 cala + kawałek elektroniki. To cos ma opcje podłączenia do LAN i prezentacji wyników poprzez www. Raczej to będzie moim celem ale nie teraz bo "najsamprzód" chałupe musze wykończyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem cały temat jakiś czas temu i zabieram się za ponowne przeczytanie, bo prace ziemne ruszaja w marcu, ale czy w międzyczasie mógłby ktoś się odnieść do mojego posta ze str. 189 ? :)

BTW, rozumiem, że rura PE ze ścianka 2,4 będzie lepsza niż 3?

 

Jakie PN jest potrzebne do DZ, chyba dużo się tu nie wymaga?

Znalazłem producenta który ma rury czarne HPDE jako do nawadniania, oraz osobna linia też czarne PE do pomp ciepła. Niebieskie rozumeim, że będa droższe, ponieważ sa do wody pitnej i nie ma sensu inwestować?

Więc oc kupić HDPE czy PE? to co tańsze bo wszystko jedno?

 

rury do nawadniania:

HPDE; SDR-17 (PN8), ścianka 2,4 średnica 40 w zwoju 200mb <--stawiałbym na to

 

HPDE; SDR-21 (PN6) ścianka 2,0 średnica 40 w zwoju 200mb

 

rura opisana jako do PC:

PE SDR 17 (PN10) ścianka 2,4, średnica 40, w zwoju 200

 

Rozumiem, że to co opisane jako do PC to się nada, ale może to tylko marketing, a zakładam, że będzie droższa - czekam na cennik od nich

Edytowane przez Robaczywy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Przymierzam się do zakupu zasobnika CWU. Rozważam zakup takiego modelu o pojemności 400l. Ma służyć dla ok. 4 osobowej rodziny w porywach do 5 osób.

Moje pytania z nim związane:

 

  1. Czy jest jakaś różnica jaką grzałkę elektryczną zamontuje się do zasobnika? (zasobnik ok 400l). Chodzi mi o jej moc, czy lepiej dać mniejszą aby grzała wolniej, a dłużej np 2-3kW czy dać większą aby grzała mocniej i szybciej np 5-6KW? Czy jej moc ma jakiś wpływ np. na tempo wytrącania się kamienia podczas podgrzewania?
  2. Czy warto inwestować w anodę tytanową?
  3. Jak często wygrzewacie zasobniki (legionella)? Zakładam opcję, że jest tylko PC bez żadnych kominków lub kotłów typu ekogroszek, gaz itp.
  4. Czy konieczny jest termostat w grzałce (np jako dodatkowe zabezpieczenie)? czy wystarczy sama grzałka, a resztą zajmie się stycznik + sterownik PC?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) rozumiem, że rura PE ze ścianka 2,4 będzie lepsza niż 3?

Będzie tańsza, łatwiejsza do ułożenia i mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne od kamieni/muru.

 

Jakie PN jest potrzebne do DZ, chyba dużo się tu nie wymaga?

 

Z tego co rozumiem to DZ mogą chodzić i na 0.5 bar, więc rura PN 10 bar to sporo za dużo.

 

Wydaje mi się bardziej istotne czy ta rura może być zakopywana bez obsypki...

Podobno zwykłe PE 32/40 nie powinny być zakopywane bez obsypki. Z tego co czytałem, wszyscy zakopują bez, i jak na razie, nikt się nie chce przyznać że mu rura strzeliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...