Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Wielkie dzięki, za wiedzę i przetarcie drogi, że można samemu.

 

Mam pytanko czy DZ poziome może być jednoobwodowe i długie, tzn. mam do prądu 100m wykopu czy mogę na 1,8-2 wymiennik ,a metr wyżej kabel prądowy położyć, różnica poziomów jest koło 1m (dom wyżej) . Mi takie 3-4kW źródło wystarczy (100m2 gliny).

Edytowane przez BCS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może być długie i jednoobwodowe, ale czym dłuższe, tym większe opory pompowania cieczy. Żeby je zmniejszyć trzeba zastosować grubszą rurę, oszacujmy jaką. Pompa 5kW wymaga przepływu około 0.6m3/h, pompa 8kW 1m3/h. Na stronie http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/wykres_strat_pe/335-4-pol-PL/wykres_strat_pe_large.jpg można znaleźć wykres przedstawiający opory przepływów w zależności od średnicy rury i szybkości przepływu:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=143900&d=1351069398

Wynika z niego, że kolektor wykonany z 1000m rury PE40 będzie wymagał obiegówki o wysokości podnoszenia > 5mWs dla przepływu koło 1m3/h. Kolektor o długości 500m dla tych samych warunków będzie potrzebował obiegówki dającej podnoszenie > 2.5mWs dla 1m3/h, a więc dla pc o mocy 8kW lub mniejszej będą to opory do przyjęcia. Gdyby wykonać 500m kolektora z rury PE32, to trzeba by kupić obiegówkę dającą 1m3/h i >10mWs, a to już problem.

Inna sprawa, co się będzie działo, gdy zakopiemy kolektor pod kablem z prądem. Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, bo po prostu nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Pompa 5kW wymaga przepływu około 0.6m3/h, pompa 8kW 1m3/h. .

....

 

Dzięki za odp. czy w.w cytacie podajesz moc sprężarki, czy ilość ciepła już wyprodukowanego. Jak producenci podają parametr mocy sprężarki, to przyjmować jako pobór prądu z gniazdka, czy maksymalną moc dostarczoną do ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w.w cytacie podajesz moc sprężarki, czy ilość ciepła już wyprodukowanego.

Dane podaję za instrukcją http://www.stiebel-eltron.ru/imperia/md/content/mba/25.pdf .Moc pc zawsze jest podawana jako moc grzewcza, zazwyczaj dla standardowych temperatur B0/W35. Moc elektryczna sprężarki dla pc 8kW to około 2kW i zmienia się trochę w zależności od temperatur gz i dz. Trudno by się było chwalić w folderach, że moc sprężarki to marne 2kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie położenia kolektora poziomowego na działce (2900m2). Zainspirowała mnie samodzielność instalacji użytkownika rwxw i też postaram się wykonać to samodzielnie. Jednak chciałbym uzyskać wskazówkę gdzie umieścić cała DZ?

 

Oto PZT z moimi mazgrołami (w obrysie budynku na czerwono zaznaczyłem kotłownie).

 

pzt.jpg

 

Było by logiczne umieszczenie DZ za domem przy POŚ. Jednak tam ziemia jest bardzo ubita i mniej wilgotna niż w miejscu w którym na zdjęciu naniosłem położenie kolektora, poza tym z tamtej strony poziom wód gruntowych jest niski gdyż to najniższe miejsce przy otaczającym terenie, co najprawdopodobniej byłoby zaletą dla PC. Jednak to utrudnia powrót instalacji gdyż po skosie jest to ok. 70m a dookoła budynku ze 120m. Czy rozwiązaniem będzie studzienka zbiorcza? Czy dać sobie spokój i zrobić kolektor za domem?

 

Wykonuje za tydzień stan zero i muszę się zdecydować z której strony zrobić podprowadzenie...

Edytowane przez bolek1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 150m nie dyskwalifikuje lokalizacji dz, bo było by to już 150m kolektora poziomego. Tym, że ziemia jest ubita, to się nie przejmuj, bo koparka da radę. z uwag technicznych, jeśli byś się zdecydował na taki wariant jak na rysunku, to mimo mojej niechęci do studzienek zbiorczych chyba bym jednak taką zaproponował. Ze studzienki do domu proponowałbym rurę grubszą niż PE40, np. PE50. Wydaje mi się, że przy poś by było łatwiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp

 

Jeszcze się nie zdecydowałem w 100% ale chyba jednak przy POŚ wybiorę lokalizację... Tylko wtedy czytając Twoje posty musiałbym chyba pomyśleć nad studzienką z odpowietrznikiem. Różnica terenu pomiędzy domem a powiedzmy 50 metrów w stronę końca działki jakieś 40 cm.

 

Z drugiej strony i tak kolektor jest na -2m w porównaniu z kotłownią, a jeśli chodzi o wykop to w miare oddalania się od domu można pogłębiać wykop, np. z 2m na 2.5m i wtedy zniweluje te ok. 40 cm i będzie spadek?

 

Co Wy na to?

 

I czy trzeba zachować jakąś odległość pomiędzy rurami zasilającymi i odprowadzającymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 40cm na 50m to nie ma się czym przejmować, bo bez problemów to zniwelujesz w wykopie. Proponuję nie kopać na 2.5m, tylko około od 1.5 do 2m, nie musi być super precyzyjnie, bo to nie apteka. Nawet gdybyś zostawił ten spadek na 40cm, to by się przepchnęło przy odpowietrzaniu. Jeśli zrobisz wykop łączący kotłownie z główną częścią kolektora szeroki na 1m, po bokach rozstawisz zasilanie i powrót, to wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw a czy przeszkadza drenaż który przechodzi za POŚ w poprzek mojej działki i służy do drenarki pól?

 

Chyba lepszym rozwiązaniem będzie wersja ze studzienką i kolektorem w dole działki... Jutro murują mi bloczki na stan zerowy i chyba zrobię wyprowadzenie pod domem od kotłowni do frontu domu tą rurą PE50 i zostawię jej nadmiar aby starczyło do rogu do studzienki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw a czy przeszkadza drenaż który przechodzi za POŚ w poprzek mojej działki i służy do drenarki pól?

Trudno mi powiedzieć. Sam musisz zdecydować, ja nie wiem, ile tego, jak duże, czy i co w tym płynie itp. Jak będziesz kopał, to go przekopiesz, raczej trzeba by naprawić, jest to zawsze jakiś kłopot. Nie jestem też w stanie powiedzieć co się będzie z nim działo później. Sąsiadce drenaż który osiadł podmył kolumnę wspierającą balkon. Stare popękane betonowe rury się porozłączały i ścieki które nim płynęły wymyły dziurę, różnie to bywa... Musiała go odkopywać i wymieniać na nowy.

zrobię wyprowadzenie pod domem od kotłowni do frontu domu

Ja bym na wszelki wypadek proponował dookoła domu, a nie pod nim. Żeby nie zmarzło i nic nie wysadziło. Może nic się nie stanie, ale ryzyko jest. Jeśli okaże się, że coś jest nie tak i zacznie wysadzać, to doprowadzenie do odcięcia i trudno powiedzieć jakie ewentualne szkody.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw a czy przeszkadza drenaż który przechodzi za POŚ w poprzek mojej działki i służy do drenarki pól?

 

Chyba lepszym rozwiązaniem będzie wersja ze studzienką i kolektorem w dole działki... Jutro murują mi bloczki na stan zerowy i chyba zrobię wyprowadzenie pod domem od kotłowni do frontu domu tą rurą PE50 i zostawię jej nadmiar aby starczyło do rogu do studzienki...

U mnie nad dwoma spiralami w poprzek idzie drenaż i jakoś dwie zimy nie zamarżł.Wiosną na przykład może bardziej nawadniać kolektor.

Trzeba tylko dobrze zagęścić grunt pod drenażem żeby się nie zapadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używałeś może tej deszczówki do nawadniania dz?

Tak, mam podpięte rury drenażowe do rynien - 2 sekcje zrobione z żółtej drenażówki. Niestety woda wpływa pod ziemię i potem z niej wypływa tworząc u mnie 2 źródełka. Jedno źródełko zasila oczko wodne, więc jest ok, a drugie wymyło błotną dziurę o średnicy 50cm i głębokości ponad 1m i będę musiał odczepić tą rurę od rynien. Gdybym miał to robić dziś, to bym zrobił tylko zasilanie oczka. Mam nieprzepuszczalną glinę i woda nie ma gdzie płynąć. więc wypływa. cTrudno mi powiedzieć, jaki to ma skutek na temperaturę i działanie dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam deszczowke rozsaczana nad dwiema z czterech petli DZ. Przy moich warunkach wodno-glebowych ziemi przyjmuje kazda ilosc wody z dachy. Nawet podczas oberwania chmury ;-).Mam zakopane 100m tej rury w sumie.

Jesli chodzi o przemyslenia: Na pewno nie musialem tego robic aby poprawic warunki mojego DZ, ale deszczowki jakos musialem sie pozbyc a kakie rowy od DZ to byla jakas tam okazja. Mam delikatne wrazenie, ze DZ trowszke leci w dol podczas jesiennych opadow gdy na dwirze jest tak tylko kilka *C, ale jak sa np na wiosne opady przy wyzszej temperaturze, to sie szybko dosyc regeneruje. Niestety to obserwacje z jednego sezonu i nie wiem jak by to bylo bez tych drenazy, bo od poczatku mam do nich podlaczone rynny.

NA pewno taka akcja z rozszaczeniem poprawi sytuacje komus, kto ma trudne warunki (sucha gleba) na DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Gość Konto usunięte na żądanie

Witam.

 

Pozwolę sobie zadać to pytanie tu w tym temacie żeby nie zakładać nowego.

 

Nasz miejscowy "Adam Słodowy" będzie robił mi PC o mocy 10kw do tego planuję dać zbiornik na CWU 250 litrów. Jako zapasowe źródło grzania planowałem dać zwykły piec tzw. śmieciuch ale hydraulik namawia mnie aby dać kominek z PW (skoro i tak planujemy kominek) Pytanie jaki dać zbiornik buforowy do tego. Bo w zamiarze jest aby ten bufor był połączeniem PC i kominka. PC planuję dać w 2 taryfie i zastanawiam się czy duży zbiornik zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło w ciągu dnia bez używania PC w 1 taryfie. Jeśli tak to jakiej pojemności go dać. Ale jeśli z tym buforem to gra nie warta świeczki to jaki najmniejszy będzie sensowny?

 

Pozdrawiam

Lokmen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor jest zbędny i kominek ~15kW nie zagrozi podłogówce (jeśli masz 100%). Oczywiście przez wymiennik ciepła, za PC!

Oczywiście przy odpowiednim STEROWANIU całości!!!!!

"Standardowi" instalatorzy i tak powiedzą że to bzdura i "tak się nie robi")

 

I zamontuj zawór bezpieczeństwa na układzie otwartym kominka na powrocie gdzieś na dolnym poziomie (nie na poddaszu!!!)

Hydraulik może pukać się w czoło dlaczego bo to układ otwarty - niby tak - ale już nie jeden zaliczył zgon po zamarznięciu naczynia wyrównawczego. Nie dalej jak zeszły sezon w mojej okolicy - gość wyleciał z domu przez ścianę razem z kawałkami kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie
Jak zamontuję wymiennik ciepła będą straty... co do zaworów zgadzam sie z opzcją zamarzania naczyń wyrównawczych jednak z zaworami bezpieczeństwa polemizowałbym... powiedz jak taki zawór upuści ciśnienie skoro z 1 litra wody powstanie ( w przypadku zagotowania wody) 1700 litrów pary- nie ma szans i widziałem to kilka razy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie straty? Musisz oddzielić obiegi zamknięty i otwarty. Przewymiaruj wymiennik, lub: zrób "bajpas" (zamykany gdy korzystasz z kominka - niezbyt ciekawe i upierdliwe, trzeba pamiętać)

W każdym razie, jeśli już straty to i tak duuużo mniejsze niż zbiornik xxx litrów plus dodatkowa pompa obiegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o w miarę możliwą bezobsługowość takiego układu bez potrzeby pamiętania - poza pamiętaniem o dołożeniu drewna do kominka...

 

IMHO potrzebny ci ten kominek z plaszczem jak zeby w d..ie. I tak bedziesz grzal za pomoca PCi, bo to najtaniej (chyba ze masz drewno za darmo) a kominek bedzie dla przyjemnosci i w razie awarii. Na sytuacje awaryjna kominkiem czy piecem kominkowym sppokojnie ogrzejesz dom zeby nic sie nie dzialo. Moze nie rownomiernie, ale bedzie cieplo. Tych awarii to przewidujesz jakas wieksza ilosc? Masz trudne warunki dostawy energii elektrycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...