Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Zeby sobie to delikatnie podregulowac to masz rotametry i zawory na rozdzielaczach, wiec te 10% roznice w dlugosci petli nie powinny przeszkadzac.

 

Jesli rozdzielacze wepniesz "rownolegle" kazdy do swojej nitki i nie dasz zbyt malej srednicy na rurkach zasilajacych, to nie powinno byc problemu ze zrownowazeniem przeplywu. Faktem jest, ze lepiej tego przeplywu nie dlawic, ale jak trzeba, to trzeba. Zawsze taka mozliwosc zostaje.

 

Miales jakis projekt podlogowki?

 

która wersja wg. załączonych rysunków będzie bardziej korzystna (na rysunkach jest tylko dojście - powrót wygląda identycznie)?

 

obieg grzewczy ver 1.jpgobieg grzewczy ver 2.jpg

 

wersja pierwsza: rozdzielacze podłogówki podpięte szeregowo

wersja druga : PARTER i PODDASZE podpięte równolegle

 

w pierwszym przypadku muszę wykuć otwór w stropie ale materiał który jest potrzebny juz posiadam.

W drugim przypadku będę musiał zakupić redukcje i pewnie jedno kolanko bo nie wyjde do PCi. Plus taki ze nic kuć w stropie nie muszę.

Edytowane przez sciema
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do wyliczeń macieja...

Sam styro na ścianach to tylko procent, wręcz niewiele (chyba że nie masz okien), ciepło będzie spierniczać tam gdzie znajdzie ujście, czytaj słabsze U okna, połączenie ściana okno/ dach okno, podłoga ściana i wszelkie inne

Dlatego w swojej kalkulacji powinieneś policzyć też ciepły montaż okien, kołnierze termo, izolacje fundamentu czy lepszą izolacje dachu

Wyjdzie drożej, i to sporo, co nie zmienia faktu że mniejsze obciążenie cieplne budynku zawsze się spłaci, daje lepszy komfort kupując mniejszą PC, wymiana na nową za 15-20 lat znów taniej itd, zwłaszcza że nośniki energii będą coraz droższe pomimo chwilowego spokoju na rynkach

Jeśli kogoś stać to nie ma nad czym się zastanawiać, pewnych rzeczy nie poprawimy juz w ogóle, na inne poprawki np okna będzie trzeba czekać mase czasu

 

Nawiasem mówiąc, w moim przypadku od przed wczoraj grzeje już 1,5 h na dobe i wystarcza na 22,5 st, zasil 28/powrót 23,5

W październiku, bardzo słonecznym na śląsku, wystarczało 30-45 min, i było cieplej

Parametry macie w stopce.To mój drugi sezon, po poprawkach w ociepleniu, jeno drzwi wejściowe lekko przepuszczają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc, w moim przypadku od przed wczoraj grzeje już 1,5 h na dobe i wystarcza na 22,5 st, zasil 28/powrót 23,5

 

Hm u mnie po 7 godz postoju jak PC się włączy, to temp na zasilaniu GZ 28'C osiąga po 10 minutach pracy, a u Ciebie po jakim czasie ma tą temp ? U mnie po 2 godz pracy ma 32/27'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm u mnie po 7 godz postoju jak PC się włączy, to temp na zasilaniu GZ 28'C osiąga po 10 minutach pracy, a u Ciebie po jakim czasie ma tą temp ? U mnie po 2 godz pracy ma 32/27'C.

 

Tez mnie to zaciekawilo, bo teraz przy plaskim DZ gdzie jest na wejsciu 12*C u mnie w zasadzie jest jak u ferrita.

Jakkie masz rosomak temp zasilania na DZ i czym mierzysz temp zasilania (i jedna i druga i po jakim czasie pracy pompy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie to zaciekawilo, bo teraz przy plaskim DZ gdzie jest na wejsciu 12*C u mnie w zasadzie jest jak u ferrita.

Jakkie masz rosomak temp zasilania na DZ i czym mierzysz temp zasilania (i jedna i druga i po jakim czasie pracy pompy)?

 

32-33 to mi się kojarzy że miałem zimą, nigdy nie doszło z tego co kojarze do 35 , rurki są co 10 cm, 7 cm wylewki

Natomiast w jakim czasie podnosi mi się do tych 23/28 nie wiem, nie siedze przy PC, powrót spada do ok 21 przed grzaniem, zresztą zaraz sprawdze

O 13 włączy się PC to zobacze co i jak to Wam odpisze,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32-33 to mi się kojarzy że miałem zimą, nigdy nie doszło z tego co kojarze do 35 , rurki są co 10 cm, 7 cm wylewki

Natomiast w jakim czasie podnosi mi się do tych 23/28 nie wiem, nie siedze przy PC, powrót spada do ok 21 przed grzaniem, zresztą zaraz sprawdze

O 13 włączy się PC to zobacze co i jak to Wam odpisze,

 

Paradoksalnie przy zimnym DZ w lutym mam nizsze temperatury na zasilaniu podlogi niz teraz (PC ma mniejsza moc).

 

W sumie pompe masz podobnej mocy, ale wiecej duzo podlog grzanych. Jak do tego dodac pionowe DZ ktore moze byc chlodniejsze o poziomego, to tendencja bedzie taka jaka obserwujemy. Wazne jest po jakim czasie mierzysz i czym te temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pół godzinie mniej więcej wychodzi tak :

zasilanie 28,3 powrót 22,9 temp DZ 10,3 pompa zjadła w tym czasie 1,15 KW

Temp zewnętrzna coś koło 11 st 0 nie pamiętam dokładnie, nie ma słońca pada deszcz

Ustawiłem grzanie na 2h, nie grzeje CWU bo zostało 44,1 st a juz po jednej kąpieli w wannie (kobieta) i moim prysznicu

Nie ma sensu, zobaczymy co w tym czasie zrobi PC z podłogą,

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w domu gości

po 1h 5 min zasilanie 23,5 powrót 28,6 zasilanie 8,6, czasami tak spada, potem rośnie

Temp zewnętrzna 11.6 - teraz sprawdziłem

w tym czasie PC zjadła 2,7 KWh,

 

No to u mnie jest wyzej po 1h pracy. mam dane z 30 listopada, bo teraz pompa sie zalaczyla tylko na chwile w nocy.

 

Zasilanie 32,3*C

Powrot 23,1*C

(delta 9,2K)

Temp DZ 11,1*C

 

Dane z 30 stycznia 2013 (po 1h pracy), czyli w pelni zimy:

Zasilanie 29,4*C

Powrot 23,2*C

(delta 6,2K)

Temp DZ 2,2*C

 

Po delcie widac, ze pompa musi generowac moc o 45% wieksza od nominalnej, co odpowiada wzrostowi COP dla takich temperatur DZ o wartosc 1,5. To mi sie mniej wiecej zgadza wykresami. Jak trzeba ze skraplacza zamiast 13 13,5kW odebrac 18kW mocy, to temperatura musi wzrosnac.

 

Potrafisz wypisac te same wartosci temperatur z okersu, gdzu DZ mialo tak kolo 3*C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pewnie też moc jest wyższa od znamionowej, jeszcze w tym sezonie nie grzałem 2h na dobe, jest mi już za ciepło, (temp odczuwalna)

Pompe mam od grudnia 2011, nie robiłem pomiarów z racji na to że wtedy dom wygrzewałem, trwały prace wykończeniowe, nie miałem drzwi zewn, i garażowych, ocieplenia dachu na strychu, troche rzeczy było do poprawienia, w tej chwili zostało mi jedno okno i drzwi zewn do regulacji

Zobaczymy co będzie i jak będzie, mam wrażenie że PC bierze mi deko więcej niż w zeszłym sezonie licząc na godzine

Ale może źle coś policzyłem i znamionowe 2,66 KWh pompy a realne 2,6 z pompkami DZ i GZ przy zasilaniu ok 8-10 st to nie jest złym rezultatem

Póki co oszczędzam DZ na większe mrozy

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...