Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Zamiast skupiac sie na ewentualnej regulacji, zrob instalacje DZ ktora bedzie zrownoazona hydraulicznie. To nie jest jakies bardzo trudne technicznie, a kiluprocentowe ronice w wartosci przepywu miedzy petlami nie beda mialy na dzialanie takiej instalacji zadnego praktycznego wplywu.

 

Pixis - różnica w cenach zaworów jest niewielka. Więc jak mam możliwość podpięcia zaworów z możliwością regulacji to tak robię. U mnie usytuowanie dz nie było proste ze względu na kształt działki (długa, wąska). I niestety muszę się liczyć z różnicą przepływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak się dowiedziałem zawory zasuwowe nie nadają sie do regulacji strumienia

Tego nie wiedziałem, ale ja na szczęście nie muszę nic regulować i pozostają otwarte na maxa. Duże masz te różnice w długościach sekcji ? Jeśli zdecydujesz się na grzybkowe, to sprawdź w katalogu, jakie wprowadzą opory dla przepływu w Twoich sekcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tombiel każdym zaworem można regulować przepływ i nie zepsuje go to ale jednymi mozna to zrobic lepiej tzn. dokładniej a drugimi trzeba się dłużej pobawić. Zawór grzybkowy po prostu do regulacji będzie najlepszy ze względu na możliwość dokładniejszej regulacji.

Szkoda że nie zrobiłeś równych pętli bo teraz będziesz miał zabawę. Pomyśl sobie że np. ustawisz układ dla temp. +10 st dla glikolu masz lepkość około 0,0843 cm2/s a później temp DZ spadnie Ci do 0 st dla której lepkość glikolu wynosi około 0,060 cm2/s czyli różnica około 30% to jak myślisz zmieni się praca układu czy nie i czy będziesz musiał doregulowywać go ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie wstępny plan zagospodarowania przestrzennego na działce (patrz obrazek). Proporocje realne zachowane. Co o tym myślicie? Rozumiem, że jeżeli należy unikać łączenia rurek pod ziemią, to najdalej oddalona od domu nitka automatycznie będzie miała najkrótszą część spiralną, gdyż trochę metrażu trzeba ze spirali ubrać na dotarcie do domu w obie strony? No i pytanie jak właściwie postąpić z tymi dolotami i powrotami - wszystko w jednym rowie? Nie będzie się to gryźć? Druga sprawa to wprowadzenie tego do domu - ktoś stosował rozwiązanie ze zbiorczymi rurami kanalizacyjnymi z pierwszej strony tego tematu? Średnica rury żeby na na styk 4xPE40 przepchać czy wziąć z zapasem?

 

Tyle tytulem spraw "budowlanych", teraz część techniczna dotycząca pomp. Dużo osób ma w podpisie produkty ekontech, więc poprosiłem ich o cennik, interesujący mnie przedział wygląda następująco:

 

Combine

----------

Pompa ciepła PCSK 08G 8,0kW 17 438,00

Pompa ciepła PCSK 10G 9,7kW 18 064,00

Pompa ciepła PCSK 12G 12,0kW 19 046,00

 

Dolphin

----------

Pompa ciepła PCSE 08G 8,0kW 19 838,00

Pompa ciepła PCSE 10G 9,7kW 20 464,00

Pompa ciepła PCSE 12G 12,0kW 21 446,00

 

1. Czy tutaj tak jak w przypadku DZ warto przewymiarowywać? Jeżeli tak to o ile rozsądnie? Jak widać różnice są stosunkowo niewielkie, pierwszy przeskok to 600zl, drugi to kolejny tysiak. Rozumiem, że działa tutaj standardowa zasada "czajnika elektrycznego" omawianego wcześniej w tym wątku, więc mocniejsza zagrzeje domek w krótszym czasie, co pozwoli np. na prace tylko w drugiej taryfie?

2. Czy ten sterownik musi być umieszczony bezpośrednio na PC czy można go sobie wyprowadzić gdzieś do środka mieszkania?

 

Pyxis jaką Ty masz wersje sterownika? Ten kolorowy-dotykowy prezentuje się elegancko, ale dopłacać prawie 2.5k za taki bajer to chyba lekka przesada...

 

http://qrko.studentlive.pl/domek.jpg

Edytowane przez qrko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozez miec taki uklad rowow. Z rozdzilaczem w kotlowni bedzie troszke zabranej rury na dobiegowki. Nie uniknie sie tego. Inaczej musial byc zrobic studzienke z rozdzielaczami i z niej dopiero dobiegowkami do kotlowni (ja mam wlasnie taka opcje). Rury dobiegowe lepiej dac w osobnych rowach (osobno ciepl i osobno zima strone dobiegowek).

 

ad1. Moc pompy to szybkosc przepompowywania ciepla do domu z gruntu. Im mocniejsza tym krocej bedzie pracowala i efektywniej bedziesz wykorzystywal tania taryfe. Wystarczy w 30% przewymiarowania mocy pompy,zeby zmiescic sie praktycznie 100% w tanim pradzie.

ad2. Sterowniki raczej sa zintegrowana czescia pompy ciepla. W Ekontechu na pewno.

 

Ze sterownikiem tez tak uznalem. Szkoda mi bylo kasy, ale sama idea opomiarowania pomy jest ciekawa. Jesli jestes pasjonatem, to to rozwaz.

Ja zrobilem to nieco na okolo. Podlaczylem do zasilania obiegowek DZ i CWU urzadzenia ktorych odpowiedz na pakiety ICMP (ping) jest rejestrowana przez skrypt i na tej podstawie znam stan pracy mojej pompy (jak odpowiada, to znaczy, ze dana obiegowka pracuje). Mozna z tego calkiem sporo danych wyciagnac, ale niestety nie temperatury. Te rejestruje "analogowo" za pomoca kamerki IP i wyskalowanych termometrow. :)

 

http://szkut.com/dom/PCi_STAT_SS3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie mozna sie nie bac, bo akurat te pompy maja pomiar z czujnika w wylewce. Mam 4-5 startow na dobe wraz z CWu na na cele CO max 3.

Moj domek nie nalezy do termosow a przy 2h taniego pradu w dzien (pompa o wiekszej mocy efektywniej ten czas wykorzystuje) wahania nie przekraczaja w normalnych warunkach 0,7*C. To jest jeszcze spokojnie zakres komfortowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Tak oto wygląda usytuowanie mojego DZ. Zwróćcie uwagę na różnicę wysokości.

 

Jak widać w dwóch dalszych pętlach jest sporo odcinka prostego. Co sprawi mniejsze opory przepływu o ile ? nie wiem. Dysponowałem rurami Pe 32 po 150m. Z niebieskiej pętli musiałem odciąć jakies 15 m ( nie zmieściłą się). Z pomarańczowej jakieś 8 (zagięła mi się rura podczas robienia spiral, nie chciałem ryzykować). Być może nie będę musiał regulować przepływów. Ale pewny nie jestem. Dla tego chcę sobie dać taką możliwość.

Edytowane przez tombiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, znalazłem kilka zdjęć DZ spiralnego, wydaje mi się że jest to dobre rozwiązanie (gotowe spirale) kiedy do rowu napływa woda i ciężko jest rozłożyć rury. Może ktoś się zainspiruje :)

Wklejam je w tym wątku, ponieważ to jeden z ciekawszych na temat pomp ciepła.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

 

Pozdrowienia dla założyciela wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

zainspirowany tym wątkiem, a zwłaszcza malowidłami kolektorów postanowiłem "podejść" do poziomego kolektora. Do tej pory przekonany, że mam zbyt małą działkę byłem przy pionowym kolektorze. Tak więc, do ogrzania 220m2 podłóg. OZC by Asolt 5,75kW+1kW CWU = 6,75kWu dla temp. obliczeniowej -18*C na zewnątrz i 22*C wewnątrz, QH = 8932 kWh/rok, EAH = 41,8 kWh/m2*rok. 4 osoby. Wszędzie podłogówka z 8cm grubości wylewką. Pow podłóg w części mieszkalnej 110m2, pow. garażu 55m2, pow. piwnicy 55m2. Garaż nie ogrzewany.

Przymierzam się do pompy C9 Ecopower. Działka w sumie 9,75 ara na tym stoi dom. Nie pamiętam powierzchni zabudowy, ale poniżej jest rysunek zagospodarowania na którym widać ile zostało działki do przekopania. Załączam również zdjęcie wykopu - niestety, ale bardzo sucho. Wykop był "odkryty" od września do 01.12.2012 i wody to tam wcale nie widziałem. Proszę o opinię

 

bez tytułu.JPGSAM_8522-001.JPG

 

Edit: po bokach i z tyłu przy ogrodzeniu pas z tujami o szerokości 1m. Kurczę nie wiem czy ta mapka czytelna, ale nie umiem ogarnąć wstawiania załączników tutaj w FM :-). W razie czego podeśle na priv albo email.

bez tytułu-002.JPG

Edytowane przez mirek118
Uzupełnienie danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...