Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Tak sobie układam wiedzę - czy taki "schemat" hydrauliczny jak na rysunku będzie OK?

Wygląda ok, ale obiegówki gz daj na powrocie, a na dz po ciepłej stronie. Przed obiegówkami dodaj filtry siatkowe (duże, np. 5/4"). Pamiętaj o zachowaniu odpowiednio dużych średnic rur. Zbiornik wyrównawczy gz może być obok pc, nie musi być na piętrze.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na DZ można filtr pominąć z korzyścią dla instalacji ale pod dwoma warunkami:

-przy napełnianiu i płukaniu dolnego źródła usuniemy dokładnie wszystkie zanieczyszczenia (najczęściej PIASEK) z pominięciem obiegu przez parownik pompy ciepła aby nic nie wpadło między płyty,

-nie będzie w instalacji DZ żadnych elementów powodujących zanieczyszczenia z biegiem czasu.

 

Bezpieczniej jednak dać ten filtr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze ktos sie z was pochwalic zdjeciem rozdzielacza z zgrzewanego PP

 

Można też taki rozdzielacz wykonać i na pewno stawia mniejsze opory przepływu.Koszt nie jest wysoki ale jest wieczny.2013-11-02_10-10-40_968.jpg

Wykonałem go dla moich znajomych a koszt materiałów z kwasówki około 230pln + trochą spawania i do tego zawory z gwintem wewnętrznym i od razu pod rurę 32 chyba po 18pln za sztuke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to nie strzęp może klawiatury, a jak chciałbyś koledze pomóc, to napisz coś bardziej konstruktywnego.

 

ja lubię strzępić klawiaturę...

czekam jak wypowiedzą się mądrzejsi (tacy jak ty na przykład), ale jeśli już chcesz komuś pomóc to zrób to rzetelnie ;)

 

co do schematu to tak jak napisał Pyxi - schemat jak schemat...

do jednego urządzenia będzie w miarę ok, chociaż brak w nim zaworów odcinających, manometrów, zaworów bezpieczeństwa, filtrów, zbiorniki przeponowe mogą być w kotłowni, nie widać czy przewidziane jest dopełnianie instalacji GZ i DZ (tak wiem, że można to zrobić na rozdzielaczach, ale na tym rys tego nie widać)

niestety do niektórych urządzeń ten schemat będzie po prostu nieprawidłowy

proponuję zacząć tak jak już ktoś napisał od prześledzenia sugerowanego przez producenta urządzenia sposobu montażu i tego należy się trzymać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja lubię strzępić klawiaturę...czekam jak wypowiedzą się mądrzejsi (tacy jak ty na przykład), ale jeśli już chcesz komuś pomóc to zrób to rzetelnie

Nie wiem, czy jestem mądrzejszy, czy nie, ale bez względu na to staram się choć trochę pomóc. Czy sensownie, czy nie, to już nie mnie oceniać, tylko czytelnikom wątku i innym forumowiczom, którzy zawsze mogą sprostować różne bzdury. Jeśli lubisz strzępić klawiaturę to może postaraj się to robić przy okazji z korzyścią dla innych, a nie tylko dla samego strzępienia. Pomysł prześledzenia dokumentacji producenta (własnej pc jak i innych) jest jak najbardziej sensowny i konstruktywny, też to polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też taki rozdzielacz wykonać i na pewno stawia mniejsze opory przepływu.Koszt nie jest wysoki ale jest wieczny.[ATTACH=CONFIG]232324[/ATTACH]

Wykonałem go dla moich znajomych a koszt materiałów z kwasówki około 230pln + trochą spawania i do tego zawory z gwintem wewnętrznym i od razu pod rurę 32 chyba po 18pln za sztuke.

 

Tyle że wykonanie rozdzielacza z PP wydaje się łatwiejsze (przynajmniej dla mnie). A co do oporów wg mojej wiedzy jaką zdobyłem to przy przepływie 1,8 m^3/h (dane jednego z producentów pomp ciepła dla pompy 9kw) są na tyle nie wielkie, że wręcz pomijalne.

Edytowane przez tombiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim którzy uczestniczą w tym forum i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W chwili obecnej jestem na etapie projektu domu jednorodzinnego który powstanie na działce około 900m2.

Po zapoznaniu się z wieloma wątkami na temat pomp ciepła zdecydowałem się na zainstalowanie takiego urządzenia w moim projektowanym domu.

Postaram się opisać po krótcy podstawowe założenia i proszę o waszą opinie czy uwagi.

 

Dom powstanie na działce około 900m2

Łączna powierzchnia domu około 250m2

Powierzchnia użytkowa około 180m2

Dom z projektu Domy z wizją Praktyczny 4 z dość sporymi zmianami.

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/praktyczny-4

Ściany zewnętrzne Silka 24cm + 15cm styropian

Podłoga około 15cm styropian

Poddasze wełna 25cm

Okna 3 szybowe

W planach całość podłogowe ogrzewanie.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Planowana pompa ciepła produkcji ???????

Planowany wymiennik poziomy składający się z 4 pętli każda po około 200m z rury 32mm

Grunt gliniasty i mokry

Powierzchnia gruntu zaznaczona na kolor zielony to około 550m2

W chwili obecnej są to wstępne założenia.

Proszę o opinie w temacie rozmieszczenia pętli na działce czy można je pozostawić w takiej formie czy może warto coś zmienić.

Dom na działce2.JPG

Dom na działce1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalozenia dobre. Rozmieszczenie petli tez z grubsza. Bez wizji lokalnej cezko jest to ocenic. Masz bardzo podobny uklad na dzialce do mojego (jednak u mnie 3 ar wiecej). Ja zrobielm podobnie, tylko petle zebralem w jednym miejscu w studni rozdzielczej i zrobielm dobiegowke (25m). Lepiej wykorzystalem po prostu te 200mb rury w kazdej petli, ale strachliwy jestem z natury jesli chodzi o DZ. ;)

U Ciebie na dobiegowke mozesz wykorzystac czesc rury, bo 200mb przy spiralnym w rowie 26m dlugosci to wyraznie "ponad norme".

Takie DZ do Twojego domu wystarczy, ale pod warunkiem, ze faktycznie masz dobre warunki gruntowe. Przy srednich byloby na "styk". IMHO oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim którzy uczestniczą w tym forum i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. W chwili obecnej jestem na etapie projektu domu jednorodzinnego który powstanie na działce około 900m2.

Po zapoznaniu się z wieloma wątkami na temat pomp ciepła zdecydowałem się na zainstalowanie takiego urządzenia w moim projektowanym domu.

Postaram się opisać po krótcy podstawowe założenia i proszę o waszą opinie czy uwagi.

 

Dom powstanie na działce około 900m2

Łączna powierzchnia domu około 250m2

Powierzchnia użytkowa około 180m2

Dom z projektu Domy z wizją Praktyczny 4 z dość sporymi zmianami.

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/praktyczny-4

Ściany zewnętrzne Silka 24cm + 15cm styropian

Podłoga około 15cm styropian

Poddasze wełna 25cm

Okna 3 szybowe

W planach całość podłogowe ogrzewanie.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Planowana pompa ciepła produkcji ???????

Planowany wymiennik poziomy składający się z 4 pętli każda po około 200m z rury 32mm

Grunt gliniasty i mokry

Powierzchnia gruntu zaznaczona na kolor zielony to około 550m2

W chwili obecnej są to wstępne założenia.

Proszę o opinie w temacie rozmieszczenia pętli na działce czy można je pozostawić w takiej formie czy może warto coś zmienić.

[ATTACH=CONFIG]233539[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]233540[/ATTACH]

 

W jaki sposób zakręcisz z 4tą pętlą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę aby nie robić studzienki tylko rury wprowadzić bezpośrednio do kotłowni. Jeśli chodzi o powierzchnie użytkową to wartości podałem trochę na wyrost ponieważ dom z założenia będzie miał 140m2 a wpisałem 180 gdyby przyszło mi kiedyś zamienić strych nad garażem w pomieszczenie użytkowe wówczas grzeje 180m2 ale to raczej w przyszłości. Jeśli chodzi o 4 pętle to tak jak napisał Pyxis zrobię dobieg i wydaje się że powinno być ok. Co sądzicie o lewej stronie działki ponieważ założyłem że na tych 6m od domu do ogrodzenia wykonam dwa rowy ale wówczas odległość pomiędzy nimi wyjdzie 2m a z tego co czytałem 3m powinno się stosować czy może w tym obszarze wykonać jeden szerszy np 1,5m rów ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...