Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Z tego co czytałem gdzieś wyżej to pompa powinna być przewymiarowana dla grzania w II taryfie a w typoszeregu jest 9kW następna 11kW

nie wiem czy to istotne ale po podłogach jest więcej m2 bo 170m2 9kW byłaby na styk

Dom będzie dobrze ocieplony ale projekt stary ściany i podłoga 18cm dach wełna 28cm

Jak przypilnujesz detali i dorzucisz trochę do dachu to 9 ci starczy spokojnie. Daj wylewkę min 10 cm. Pętle równe 60 -70 mb. DZ też uważam że 8x100PE32 i studzienka z rozdzielaczem na zewnątrz jest lepszym rozwiązaniem. W drogą taryfę będziesz wchodził przy nocnych -10 st. Jak PC popracuje trochę w drogiej to nic się nie stanie. Co ci po 11 jak nie będziesz miał gdzie tej energii zmagazynować. Przegrzewanie w taniej taryfie też nie jest komfortowe. W 2013 miałem zużycie dla PC 89% tania i tylko ze względu na testowanie różnych ustawień. W tym sezonie 92%. 100% ciężko jest osiągnąć ze względu na CWU które czasem też trzeba dogrzewać w drogiej. Przy rocznych rachunkach za CO i CWU rzędu 1500zł nie ma sensu sobie komplikować instalacji. Przewymiarować owszem ale nie 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rura już kupiona a dom stoi, górne źródło wykonane (jestem już w kotłowni)

Z koparką i tak miałem problem bo łyżkę kolega ma 90cm a następna to 180cm więc rów będzie sporawy Zakup pompy i wykonanie DZ planuje optymistycznie na marzec

Studnię planuję jako skrzynkę z rozdzielaczem doklejoną od zewnątrz (docieplić) przy ścianie kotłowni a do kotłowni już tylko 2x rura (bo kotłownia mała)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1173 piszesz 1500 rocznie mój architekt 35lat jak mu powiedziałem 2500-3000PLN (tyle chciałbym płacić) rocznie zaśmiał się tylko - mówi że będę się cieszył jak będzie 4000 Podkreśliłem wiek ponieważ ten sam doradził mi postawienie kominów wentylacyjnych bo rekuperacja droga 20tys sama instalacja Myślałem że jak młody to i "nowoczesny" a zonk wyszedł i teraz kominy mam droższe niż wentylację mechaniczną;) którą i tak uruchomię ale aby nie opóźniać przeprowadzki to w 2015r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domu ktory lolega Konrad opisal, to pompa 11kW nie jest 100% przewymiarowana. W zadnym wypadku. Co najwyzej 30 a w porywach 40%.

 

Grzanie w drugiej taniej taryfie ma to do siebie, ze wieksza moc pompy pozwala lepiej wykorzystac okienko taniego pradu w dzien. Zdazysz w ciegu tych 2h i nagrzac CWU i podladowac podloge. Sprawe ewentualnego przegrzewania mozna w prosty sposob wysterowac. Przeciez jakies sterowanie jej praca i tak byc musi. Wylewka jest swietnym buforem z bardzo duza sprawnoscia. Nie lekcewazyl bym jej. :)

 

PS.

Zerknij na moje koszta i opis domu. 1500 to zupelnie ralna kwota

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam grawitacyjna. Pompa przewymiarowana jakies 40% (standardowo "na styk" starczylaby pewnie 9tka.

Moja pompa pracuje teraz trzeci sezon i poki co bezproblematycznie (wlasnie szukam niamalowanego, zeby odpukac).

 

Stronke maja taka a nie inna, bo sie chyba wlasciciel uparl, ze to on ja zrobi. Tez mi na to zwracalem uwage w rozmowie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska myśl i polski marketing ;)

Jeszcze nie wie że dobra strona sama sprzeda mu pompy

 

Niekoniecznie:no: NTS Energy ma bardzo dobrą stronkę, a jakoś posiadaczy na forum nie widać:) Za to posiadaczy Ekontecha jest całkiem sporo. Chyba jednak stronka to nie wszystko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domu ktory lolega Konrad opisal, to pompa 11kW nie jest 100% przewymiarowana. W zadnym wypadku. Co najwyzej 30 a w porywach 40%.

 

Grzanie w drugiej taniej taryfie ma to do siebie, ze wieksza moc pompy pozwala lepiej wykorzystac okienko taniego pradu w dzien. Zdazysz w ciegu tych 2h i nagrzac CWU i podladowac podloge. Sprawe ewentualnego przegrzewania mozna w prosty sposob wysterowac. Przeciez jakies sterowanie jej praca i tak byc musi. Wylewka jest swietnym buforem z bardzo duza sprawnoscia. Nie lekcewazyl bym jej. :)

 

PS.

Zerknij na moje koszta i opis domu. 1500 to zupelnie ralna kwota

 

40% to przewymiarowana jest 9 i to w przypadku dla 0/35 i jest to minimum które praktycznie jest nie osiągalne lub w bardzo małym okresie sezonu.

 

Policzmy 150m2x35W/m2=5250W+ 1000W na CWU = 6250W. Tak że 7 jest na styk a 9 o 50% przewymiarowana. Jednak musisz być pewny że docieplenie jest dobrze wykonane.

Co do magazynowanie ciepła w wylewce to robiłem testy z których wynikało że wylewkę o gr. ok. 9 cm PC nagrzewała z szybkością 0,5 st/h. I tak wylewkę o temp 23 st dogrzewała do 26 st w ciągu 6h. Miało to miejsce przy mrozach rzędu -10 i niżej. Tak więc 8h nocnego taniego prądu wystarczy na naładowanie wylewki i nagrzanie CWU. W wyższych temperaturach zewn. pracuje krócej. Tak że większa PC w tym przypadku nie ma sensu a wręcz szkodzi. Co do dwóch godzin dziennych w taniej taryfie to 11 wyprodukuje o 4 kWh więcej które będziemy musieli uzupełnić w taniej taryfie. Zakładam że takich dni w sezonie jest ok 150 jeśli ktoś nie ma taryfy G12w.

150x4=600kWh/cop3,5=172kWh. U mnie różnica między drogą a tanią to 0,35zł. 172x0,35=60zł/sezon. Jeśli miałbym G12w to jeszcze mniej. Różnica w cenie między C!111 i C9 to 1400zł netto. 1400/60=ponad 23 lata. Wg mnie 11 byłaby złym rozwiązaniem. Należy dodać że przez większą część sezonu i tak PC gruntowe mają większą moc ze względu na wyższe niż 0 temp.DZ i niższe niż 35 temp GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej zakladales chyba 50W/m2 i sadze, ze to bylo duzo bardziej rozsadne zalozenie, wiec przelicz to jeszcze raz.

 

Chyba nie ja. Ja liczę użytkowe. Z drugiej strony jeśli chcemy wyciągnąć z podłogówki więcej niż 40W/m2 to przekraczamy dopuszczalne 26 st. temp. podłogi przy wewnętrznej 22. Dlatego przyjąłem 35W/m2 bo w takim przypadku będzie to wszystko ładnie współpracowało. Przewymiarowanie PC to nie jest lekarstwo na wcześniej popełnione błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ja. Ja liczę użytkowe. Z drugiej strony jeśli chcemy wyciągnąć z podłogówki więcej niż 40W/m2 to przekraczamy dopuszczalne 26 st. temp. podłogi przy wewnętrznej 22. Dlatego przyjąłem 35W/m2 bo w takim przypadku będzie to wszystko ładnie współpracowało. Przewymiarowanie PC to nie jest lekarstwo na wcześniej popełnione błędy.

 

Ja u siebie przy (jak to zauwazyles praktycznie nieosiagalnym 0/35) mam 55W/m2 grzanej podlogi i 26*C jako temperature podlogi to nie pamietam. Nie wiem czy kiedykolwiek tyle mialem, a w domu 22*C. Dom tez nie jest termosikiem, wiec chyba nie do konca masz sluszne zalozenia.

 

Moje przewymiarowanie to nie maskowanie bledow, tylko grzanie w tanim pradzie. Inaczej nie udalo by sie ogrzac tak tanio (w znaczeniu: maskujac bledy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam zagwozdkę

Pewnie 9kW wydoli ale nadal chcę grzać tanim prądem,11kW może się spłacać kilkanaście lat (bufor od razu wykluczyłem) więc co myślisz Pyxis

 

 

styropian ściany 24 +styropian 031-18cm zakładka,dach wełna 033 28cm(18+10) ciepłe okna 3 komory to na plus na minus 3x balkon 3x komin i projekt stary

 

Rurę DZ kupowałem pod 11kW bo myślałem o przewymiarowaniu pompy i źródła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przy (jak to zauwazyles praktycznie nieosiagalnym 0/35) mam 55W/m2 grzanej podlogi i 26*C jako temperature podlogi to nie pamietam. Nie wiem czy kiedykolwiek tyle mialem, a w domu 22*C. Dom tez nie jest termosikiem, wiec chyba nie do konca masz sluszne zalozenia.

 

Moje przewymiarowanie to nie maskowanie bledow, tylko grzanie w tanim pradzie. Inaczej nie udalo by sie ogrzac tak tanio (w znaczeniu: maskujac bledy).

A skąd wziąłeś te 55W. Chyba ze masz 18 st w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wziąłeś te 55W. Chyba ze masz 18 st w domu.

 

12,6kW nominalnej mocy grzewczej mojej pompy (dla B0/W35, gdzie teraz mam B4/W31 a wiec moc jest nieco wysza) podzililem na 230 m2 grzanych podlog.

Temperatura w domu tak jak napisalem 22*C. To ma i tak w sumie niewielki wplyw na te moc na m2 (tylko poprzez wyzszy COP pompy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie:no: NTS Energy ma bardzo dobrą stronkę, a jakoś posiadaczy na forum nie widać:) Za to posiadaczy Ekontecha jest całkiem sporo. Chyba jednak stronka to nie wszystko;)

Chyba jednak masz rację, ja nie mam wcale działającej w tej chwili strony (ale kilka domen utrzymuję od 5lat) i również "mam się dobrze" - więc coś w tym jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12,6kW nominalnej mocy grzewczej mojej pompy (dla B0/W35, gdzie teraz mam B4/W31 a wiec moc jest nieco wysza) podzililem na 230 m2 grzanych podlog.

Temperatura w domu tak jak napisalem 22*C. To ma i tak w sumie niewielki wplyw na te moc na m2 (tylko poprzez wyzszy COP pompy).

 

To przy PC 25 miałbyś moc podłogówki 110W/m2. No to nie źle. Weź sobie znajdź jakąś tabelę od podłogówki i zobacz jak zmienia się moc w zależności od temperatury podłogi i tempeatury wewnętrznej. Moc PC nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli obecnie twoja PC pracuje 6h/dobe to twojapodłoga ma moc ok 15W/m2. Piszę z tel. Trudno mi się rozpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...