Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Ja miałem błędne wypadkowe dla obwodów równoległych.

Nie zrozumieliśmy się. Sposób to jedna spawa - najważniejsza, a 4,43 m3/h, to druga, bo to tylko "współczynnik bezpieczeństwa" i tak jak piszesz, to szczegół, powinienem wyraźniej rozdzielić poprzednie zdania, co właśnie zrobiłem. Skoro piszesz o błędnych założeniach, to sprawa się wyjaśniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć

Znowu wracam na forum - moja pompa ciepła Panasonic T-Cap, choć nie "tymi ręcami" hula i myślę, że wszystko ok.

 

Teraz przyszła pora na budowę domu u mojego brata i on na pewno będzie robił ogrzewanie z pompą ciepła gruntową. On mi wcześniej pomagał fizycznie na budowie, ja mu teraz się rewanżuję.

 

Dom będzie 2 poziomowy, ok. 200m2, na ścianie 15cm grafitowego styro, na górze 40cm wełny i 15cm styro pod wylewką na dole., wentylacja z rekuperacją, rodzina 2-osobowa, a będzie 3-osobowa. OZC zrobi - na razie liczy wstępnie koszty, robi projekt.

Ma b. dużą działkę - chce ją wykorzystać i może wiele samemu zrobić - "tymi ręcami", ma czas i chęci.

Zlecił badanie geologiczne gruntu na własnej działce k. Wadowic - załączam efekty tych badań:

przekrój 0001.jpg

profil 0001.jpg

kolektor spiralny.jpg

 

Cytat z badania:

Data przeprowadzonych prac polowych

7 stycznia 2014

Dane geodezyjne

Otwory zlokalizowano w narożnikach projektowanego budynku.

Lokalizację, rzędne otworów, oraz nachylenie stoku określono na podstawie mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali

1:500.

Zestawienie ilościowe wykonanych prac polowych

Ilość otworów badawczych: 2 do gł 4,0 m

łączny metraż: 8,0 mb

Metodyka polowych i laboratoryjnych badań gruntów

Parametry fizyko mechaniczne wydzielonych warstw określono korzystając z zależności korelacyjnych, jako parametr

wiodący przyjmując stopień plastyczności. Stopień plastyczności określono metodami polowymi.

Dane o wodach gruntowych

Zwierciadła wód gruntowych w otworach nie przewiercono.

Opisy wydzielonych warstw.

Warstwa geotechniczna IA – miąższość ok. 2,5 m, wykształcona jako pył, barwy brązowej, beżowej, mało wilgotny w

stanie półzwartym, IL < 0.

Warstwa geotechniczna IB – miąższość pow. 1,6 m, wykształcona jako pył, barwy brązowej, beżowej, wilgotny w stanie

twardoplastycznym, IL =0,15.

Wyniki i interpretacja badań podłoża gruntowego wraz z zaleceniami.

W rejonie inwestycji teren cechuje się niewielkim, równomiernym spadkiem i nie występują formy

morfologiczne, świadczące o występowaniu procesów geodynamicznych mogących mieć negatywny wpływ na

posadowienie budynku.

Badania przeprowadzono jesienią. W wyjątkowo mokrych okresach roku – w czasie długotrwałych opadów

deszczu lub intensywnych roztopów – woda gruntowa w postaci sączeń pojawić się może w gruntach spoistych,

powodując pogorszenie ich parametrów wytrzymałościowych.

 

Rozmawiał już z instalatorem (notabene ten sam co zakładał moją pompę) , który będzie mu montował samą pompę ciepła, a kolektor będzie "tymi ręcami". Instalator powiedział, że wystarczą 4 pętle po 200mb z rury PE 32mm. W załączniku narysowany jest wymyślony(?) przez brata układ pętli, wszystkie rury będą wchodzić do samej kotłowni, tam będzie dopiero kolektor - w związku z tym ma kilka pytań:

1) czy te 4 pętle wystarczą?

2) czy rowy łyżką 1metrową wystarczą, czy szersze np. 1,2m?

3) jak długie wyjdą rowy?

4) czy pas ziemi szeroki na 2m wystarczy między rowami?

5) jak głęboko kopać rowy?

 

Zastanawia się na pompami EKONTECH i ECOPOWER, jakiej mocy pompę byście mu doradzili - będzie grzał w 2 taryfach.

 

Dziękuję bardzo za pomoc oraz wszelkie uwagi w tym krytyczne, w jego imieniu i swoim.

Krzysiek

Edytowane przez zainteresowany pompą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zmieścicie się z pc 11kW lub mniejszą, więc 11kW do 2 taryf by było ok. Do takiej 4x200m powinno wystarczyć, bo chyba ma jakieś iły czy glinę. Rowy zróbcie szersze, 120-150cm, po koło 25m. 2m między brzegami rowów powinno wystarczyć, a głębokość to zwyczajowe 170-200cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zmieścicie się z pc 11kW lub mniejszą, więc 11kW do 2 taryf by było ok. Do takiej 4x200m powinno wystarczyć, bo chyba ma jakieś iły czy glinę. Rowy zróbcie szersze, 120-150cm, po koło 25m. 2m między brzegami rowów powinno wystarczyć, a głębokość to zwyczajowe 170-200cm.

 

Dziękujemy:yes:

 

Czyli jak 2 taryfy - to 11kW - ok, bo brane pod uwagę 2 taryfy.

 

Na stronie:

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/grunt_kolektory_plaskie_spiralne

pisze że:

Szerokość wykopu powinna umożliwić ułożenie płasko na dnie wykopu kręgów rur, z reguły to 1 - 1.2m szerokości na dnie. Wymagana ilość rur to 111mb/ 10mb wykopu.

Wg nich te 200m rury wystarczy tylko na niecałe 20m długości rowu. Czyli proponujesz, żeby rury bardziej rozciągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też był geolog (zamawiany przez architekta)na projekcie mam podpis pieczątkę ładnie opisane i podobne bzdety dostałem- nawet robił odwierty na działce Ja osobiście go nie widziałem;) (czytaj u mnie go nie było) -ciekawe jak było u was? z 400PLN Poszło A tu jeszcze do laboratorium glebę woził? Ile taka usługa kosztuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też był geolog (zamawiany przez architekta)na projekcie mam podpis pieczątkę ładnie opisane i podobne bzdety dostałem- nawet robił odwierty na działce Ja osobiście go nie widziałem;) (czytaj u mnie go nie było) -ciekawe jak było u was? z 400PLN Poszło A tu jeszcze do laboratorium glebę woził? Ile taka usługa kosztuje

 

U brata był, robił 2 odwierty, ~2m od rogów budynku . Ile kosztowało? 300 zł (znajomy ze studiów).

Edytowane przez zainteresowany pompą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainteresowany pompą widzisz u ciebie chociaż był ;) Jak myślę o geologu zaraz przypomina mi się taki program "Usterka" w jednym odcinku szukali wody na działce pod studnie (ale to chyba inny zawód był)

Pewnie jak znajomy -to zrobił owo rzetelnie tylko zastanawiam się po co to skoro działka sporawa

Nie analizowałem tego dokładnie ale mocy z m2 pewnie tam nie ma więc i tak DZ przewymiarujesz;)

;;;

jest luka na rynku pracy brak osoby do pomiaru DZ... przyszedł by do mnie walizka wyciąga różdżkę i mówi notuj pan tu masz 15W z m2 a tu już 17W i to wtedy bym spał spokojnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak 2 taryfy - to 11kW - ok, bo brane pod uwagę 2 taryfy.

 

Przy takim dociepleniu i wielkosci domku to chyba nawet 10kW powinno wystarczyc.

 

Ja 4x200 PE32 ukladalem w rowach 1m szerokosci. Bylo bez zadnych klopotow. Bez dobiegu (zebrane w sudzience) miescilo sie 200mb jako spirala w rowie dlugosci 40-45m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do praktyków

 

Mam zwój rury PE40 200mb to przy szerokości wykopu 2m na jaką odległość uda mi się naciągnąć przy spiralnym Jaki może to być orientacyjnie długi wykop będzie więcej niż 20m?

I drugie o rozstaw między pętlami Czy 4modległości między osiami będzie ok (...) bo mam takie przewężenie na działce ze względu na taras

 

teoretycznie tak by to wyglądałoBez&#160;tytu&#322;cu.jpg sorki za estetykę miejsce na kolektor tylko na polu żółtym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RWXW dziękuję- optymistycznie chcę to wyciągnąć do 30m

 

I pytanie do wszystkich;)

W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć PC "elektrycznie" oprócz odgromówki, którą mam w głównej rozdzielni

W kotłowni będzie dodatkowa rozdzielnia pomocnicza zawierająca wyłącznik różnicowoprądowy, bezpiecznik 3f i dodatkowo licznik 3f

Do kotłowni doprowadzony jest również otok fundamentowy zakończony szyną potencjałów

 

W temacie przewija się czujnik zaniku fazy + stycznik rozłączający ma ktoś schemat podłączenia i jaki ma być ten stycznik

Proszę o pomoc nie zanotowałem a jestem już po lekturze całego forum tego i innych nie chce zaczynać od początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie przewija się czujnik zaniku fazy + stycznik rozłączający ma ktoś schemat podłączenia i jaki ma być ten stycznik

Proszę o pomoc nie zanotowałem a jestem już po lekturze całego forum tego i innych nie chce zaczynać od początku

Nie baw się w takie rzeczy - o to dba sama pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie przymierzam się do zrobienia kolektora poziomego spiralnego, obszar działki na wykorzystanie to szer 30m dł -30m. Woda gruntowa 1,70-1,80, Dom nowy ocieplony pow do ogrzania 100m2 podłogówka reszta kaloryfery, powierzchnia do ogrzania jakieś 180m2. Myślę o pompie tak do max 12kw i czterech nitkach po 20m spiralnego po 150mb rury, wykopy mogłyby być co 7m, nie wiem czy łączyć w studni i czy od razu wprowadzać rury do kotłowni i tam do rozdzielacza. Jakieś sugestie?

Edytowane przez arcadiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz mozliwosc, to wykop dluzsze te rowy, bo 200mb w 20m wykopu to bardzo gesto. Jesli chcesz zostac przy dlugosci 20m to spokojnie mozesz tam dac max 150mb rury. Nic to nie zmieni, a opory beda mniejsze. DZ to nie tylko dlugosc rury.

No czy robic studnie, czy bezposrednio do kotlowni wchodzic, to juz tylko sprawa technicznych mozliwosci i ew. Twojego chciejstwa lub nie na rozdzielacze wewnatrz budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...