Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak myślicie lepiej kupić grzałkę na 3 fazy czy 220V

Oraz czy kupić małą moc i grzać dłużej czy większa moc i krócej

jest jakaś różnica ? może dla bakterii;)

Pytam ponieważ zbyt optymistycznie określiłem miejsce w kotłowni i zbiornik cwu oddalił się od przygotowanego gniazda 3f

 

I dodatkowe pytanie tam gdzie miał stać zbiornik 500kg wzmacniałem posadzkę czy jeżeli przesunę poza mogę się obawiać pękania np. kafli?

w sumie stoi na trzech nóżkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz pionowy 300l to montujesz grzalke we flanszy na dole zasobnika. Jak zainstalujesz 6kW na 3f, to taka moc grzaly i jej dolne polozenie pieknie uruchamia konwekcje w zasobniku. Przegrzewasz cala jego objetosc, a o to wlasnie chodzi.

 

Dodatkowo te 6kW skraca czas przegrzewania. Ja przegrzewam wieczorem w tanim pradzie, wiec pozniej z przelaniem punktow biorczych i wsypaniem kreta do syfonow nie musze latac o polnocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1 i brak prądu, zostawiłem u siebie kominek z płaszczem.

na 2 trochę boje się chemii/oparów/rozszczelnienia/(tego co nie znam) w kubaturze budynku, a każdy bufor ma straty i warto żeby to nas grzało.-może pod zewnętrznym garażem.

na 3 tak robie.

 

Z tego taki "wioseczek" ze pompa ciepła najlepsza jest w o kresach przejściowych (do -5 max -10-takie ostatnie zimy), poniżej mocno pracuje i jej sprawność trzeba wspomagać, lub mieć na te "może" parę dni mrozów przewymiarowane DZ i moc pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego taki "wioseczek" ze pompa ciepła najlepsza jest w o kresach przejściowych (do -5 max -10-takie ostatnie zimy), poniżej mocno pracuje i jej sprawność trzeba wspomagać, lub mieć na te "może" parę dni mrozów przewymiarowane DZ i moc pompy.

 

Tu nie tylko chodzi o mrozy, tu również chodzi o wykorzystanie drugiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam po przerwie :)

Trochę z innej beczki, odnośnie ułożenia rur od podłogówki.

Jaki proponujecie rozstaw rur, dla wylewki grubości 16 cm, 100mk2, przypomnę że chciałbym grzać w nocnej taryfie (pompa 6 lub 8 kW) i myślałem o rozstawieniu co 10cm w całym domu (tylko nie wiem czy to nie za dużo metrów rury GZ?) DZ- 3 x 200m PE40 pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ma być nocna taryfa to automatem oznacza że w podłodze trzeba akumulować energię czyli możesz zapomnieć o +28, i trzeba będzie dawać +35,

 

Mam rozstaw w pokojach co 15cm i nie widzialem w tym sezonie na zasilaniu 35*C. Tyle to jest w duze mrozy na koncy 7h cyklu pracy pompy, czyli bardzo sporadycznie.

 

chcesz się bawić w rozstaw co 10cm to trzeba zrezygnować z nocnej taryfy, grzać 24h/dobę i co najważniejsze nauczyć swoją PCi obniżania temperatury zasilania w zależności od potrzeb

 

Przy mniejszym rozstawie rurek temp zasilania bedzie nizsza. Nie jest to zalezna od tego, czy nastawiasz sie na grzanie tylko w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ma być nocna taryfa to automatem oznacza że w podłodze trzeba akumulować energię czyli możesz zapomnieć o +28, i trzeba będzie dawać +35, a to z kolei automatem oznacza że nawet przy rozstawie rurek co 30cm przekroczysz 60W/m2 czyli nawet w wielkie mrozy -20 rozstaw co 30cm będzie wystarczający

 

chcesz się bawić w rozstaw co 10cm to trzeba zrezygnować z nocnej taryfy, grzać 24h/dobę i co najważniejsze nauczyć swoją PCi obniżania temperatury zasilania w zależności od potrzeb

dość pokrętna teoria.

jak grzać nie grzejąc

 

Może grać co trzeci pokój do wyższej temperatyry

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie magiczna...

Zalecana z powodów zdrowotnych.

 

Adam M.

 

Myślałem ,że piszesz o temperaturze wody w rurach, a nie powierzchni posadzki.Napisałeś "poniżej" a niższa może być w każdym wypadku.

 

Nie powinno sie podgrzewać powyżej 28 C ,ale powierzchnia posadzki w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...