Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Tylko nie zrób za długich pętli , tak do 80 mb

będzie dziąlć

 

Piszą żeby robić max 100 - 120m, ale krótszy obieg to mniejsze opory. Czyli na 10m2 co 10cm powinno pójść ok 100m rury? Czyli obiegi po 8m2 będą ok?

 

Edit. tak sobie pomyślałem że po 80m to sporo odpadów z rury będzie (wolałbym obiegi bez łączenia) , bo zazwyczaj w kręgach po 200m sprzedają.

Edytowane przez Łukasz_nowicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeżeli ma być nocna taryfa to automatem oznacza że w podłodze trzeba akumulować energię czyli możesz zapomnieć o +28, i trzeba będzie dawać +35, a to z kolei automatem oznacza że nawet przy rozstawie rurek co 30cm przekroczysz 60W/m2 czyli nawet w wielkie mrozy -20 rozstaw co 30cm będzie wystarczający

 

chcesz się bawić w rozstaw co 10cm to trzeba zrezygnować z nocnej taryfy, grzać 24h/dobę i co najważniejsze nauczyć swoją PCi obniżania temperatury zasilania w zależności od potrzeb

Nadal brak wyjaśnienia bredni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli gdybyś miał rozstaw co 7cm to za prąd zapłacił byś 1349zł

 

poniżej +28 i tak nie zejdziesz, nawet jak zrobisz sobie rozstaw co 1cm

 

Jak bym zrobil co 30cm to na pewno zaplacil bym wiecej za ogrzanie domu. To akurat bezdyskusyjna sprawa.

Zageszczenie rurek w podlodze ma swoje ekonomiczno-praktyczne optimum. Jak mi sie wydaje, dla mojego domku jest ono w okolicach 10cm.

 

Co do 28*C na zasilaniu, to bardzi ladna temperaturka i mysle, ze gdybym nie mial przewymiarowanej pompy i zamiast prawie 13kW mial bym dobrana "na styk" ~8kW, to na takim wlasnie zasilaniu spokojnie oblecial bym wiekszosc sezonu. Dla pompy na zasilniu 28*C a 32*C to spora roznica w sprawnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi z tabel co 30cm, ale chcę dać gęściej - co 15cm, łazienki co 10cm.

 

Chcę zrobić wszędzie równe pętle, ew. w jakimś małym zakresie regulować rotametrami.

 

Przy pompie 7kW waham się, albo 24-26 pętli po 50mb, albo 21 po 65mb... Dobiegówki do rozdzielaczy PEX32mm.

 

Pętle 65mb mają znacznie większy opór, jak do tego dodać opór na wymienniku pompy ciepła, to mi wychodzi pompa cyrkulacyjna o wysokości podnoszenia 8m.

Pętle 50mb mają mniejszy opór (łącznie całość 5mWs), ale więcej procentowo na odcinki dobiegowe odpada, no i rozdzielacze droższe, bo więcej obwodów.

 

Pytanie - po ile pętli macie podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic dodać nic ując, miałeś podać liczby, nie masz nawet bladego pojęcia jak je policzyć więc poszedłeś w oblegi bo wiedzy zabrakło

 

poniżej masz zadanie teoretyczne, skup się bo nie jest wcale trudne:

masz domek co przez większą część sezonu bez żadnego problemu jedzie na 20W/m2

więc podaj z laski swoje jakimi temperaturami zamierzasz zasilać tam podłogówkę przy rozstawach co 10 co 20 oraz co 30cm

 

 

Człowieku zadałem ci pytanie .A ty zasypałeś mnie pytaniami .Bez związku ze sprawą .A teraz każesz mi rozwiązywać jakieś zadania .Które ja po prostu olewam .

Przecież za chwilę każesz mi wejść na drzewo. A jak nie wejdę to będzie dowód na moją niewiedzę

Już dwa razy przytaczałem twoją wypowiedź i prosiłem o wyjaśnienie.

A ty minie pytasz co będzie jak dom nie będzie potrzebował ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie więc zapytam, jak to rozumieć?

jeżeli ma być nocna taryfa to automatem oznacza że w podłodze trzeba akumulować energię czyli możesz zapomnieć o +28, i trzeba będzie dawać +35, a to z kolei automatem oznacza że nawet przy rozstawie rurek co 30cm przekroczysz 60W/m2 czyli nawet w wielkie mrozy -20 rozstaw co 30cm będzie wystarczający

 

chcesz się bawić w rozstaw co 10cm to trzeba zrezygnować z nocnej taryfy, grzać 24h/dobę i co najważniejsze nauczyć swoją PCi obniżania temperatury zasilania w zależności od potrzeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, wydaje ci się

 

zacznijmy od podstaw, na samym początku napisałeś że twoja PCi cały sezon zasuwa na minimalnych temperaturach bo niżej już nie można zejść, ?

Czy jest jakaś minimalna temperatura zasilania poniżej której trudno zejść w PC.

Ciągle się uczę.To chyba nie grzech

Jak tu grzać przy +10 na dworze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)przy twoim kompletnym braku wiedzy ja mam tylko jeden pomysł, kup sobie jakąś książkę o ogrzewnictwie (...)

Dołączam do klubu nieuków, też nie rozumiem takiej teorii:

chcesz się bawić w rozstaw co 10cm to trzeba zrezygnować z nocnej taryfy, grzać 24h/dobę

 

W jakiej książce znajdę takie rewelacje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie więc zapytam, jak to rozumieć?

 

Dołączam do klubu nieuków, też nie rozumiem takiej teorii:

 

W jakiej książce znajdę takie rewelacje???

 

Panowie na prawdę nie warto:no: od Pana mpoplaw nic się nie dowiecie - jak skończą się mu nieudolne i pokrętne argumenty (choć i tym ciężko te wypociny nazwać) to wam powie, że jest najmądrzejszy, bo o podłogówce pisał na forum, gdy Wy nawet nie wiedzieliście o jego istnieniu. Niestety trafił się taki troll mądrala z tytułem od Muratora, co zamiast pomagać forumowiczom wygaduje banialuki i szuka dziury w całym:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

masz rację, wydaje ci się

 

zacznijmy od podstaw, na samym początku napisałeś że twoja PCi cały sezon zasuwa na minimalnych temperaturach bo niżej już nie można zejść, a i tak temperatura w twoim domku podskoczyła na +22

 

co by było gdybyś zamiast co 15 cm miał rozstaw co 10 ??

 

To byl swego rodzaju eufemizm, zeby nie powiedziec wprost, ze lekko bredzisz. To jest fakt bezdyskusyjny. "Aksjomat." :)

 

Nizej zejsc sie nie da, bo ani mocy pompy nie obnize, ani gestosci rurek nie zmienie, ani grubosci izolacji na domu. Grzajac w tanim pradzie akumulacyjnie mam taka temperature zasilania i juz. To wlasciwosc danej instalacji i sposobu sterowania pompa ciepla. Gesciej uzlozne rurki w podlodze pozwolilyby nieco temperature zasilnia obnizyc (w znaczeniu: uklad sam by sie ustabilizowal na nizszej). Pewnie z 1K bym "przyoszczedzil" na zasilaniu.

Edytowane przez Pyxis
Literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 pętli po 25mb też zadziała...

Technicznie - KAŻDY układ, który działa jest ok.

Ekonomicznie - już nie.

 

Tu konieczna jest znajomość fizyki (termodynamiki - nauki o PRZEPŁYWIE ciepła pomiędzy substancjami) i logiki.

Z tego można wywnioskować uzasadnienie ekonomiczne takiego czy innego rozwiązania.

 

Padają pytania o duperele, o szczegóły techniczne.

Pomijana jest sama idea tego rozwiązania.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 pętli po 25mb też zadziała...

Technicznie - KAŻDY układ, który działa jest ok.

Ekonomicznie - już nie.

 

Tu konieczna jest znajomość fizyki (termodynamiki - nauki o PRZEPŁYWIE ciepła pomiędzy substancjami) i logiki.

Z tego można wywnioskować uzasadnienie ekonomiczne takiego czy innego rozwiązania.

 

Padają pytania o duperele, o szczegóły techniczne.

Pomijana jest sama idea tego rozwiązania.

 

Adam M.

 

Technicznie to jest nieporawne, bo bys wiekszosc dlugosci petli zuzyl na "dobieg". Taki 25m petle nie sa ni technicznie ani ekonomicznie uzasadnione.

 

Zeby dojsc do jakis sensownych wnioskow w tym temacie nie trzeba znac ani logiki, ani dialektyki, metafizyki czy zadnej z dziedzin filozoficznych. Wystarczy pomyslec. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak najekonomiczniej wychodzi 200mb PEX / 3 = po 66mb. Rysujesz/obliczasz z odpowiednim rozstawem na rzutach całego domu i wychodzi ci ilość pętli. Kupujesz rozdzielacze i finito. U mnie wyszły 2 rozdzielacze: na poddaszu 8 pętli, na parterze 10. Pamiętaj o drabinkach w łazienkach. Ja mam 1 pętlę w ścianie na poddaszu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd ta pewność że 1K ?? masz jakieś obliczenia na dowód ?? a dlaczego nie 2 albo 20 ?? bredzisz czy zgadujesz ??

 

A gdzie tu widzisz pewnosc? To raczej przypuszczenie oparte na doswiadczeniu z zabawa przeplywem na GZ. Wiem, ze na pewno by temperatura spadla. Nie wiem dokladnuie o ile.

Powiadasz, ze o 20K by sie zmienilo? Optymista z Ciebie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...