Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://www.instsani.webd.pl/images/projco47.jpg

 

gdzie:

(R×L+Z) – strata ciśnienia najniekorzystniejszego obiegu wraz ze stratą ciśnienia w źródle

ciepła, [Pa],

pczgr – obliczeniowa wartość ciśnienia czynnego grawitacyjnego w najniekorzystniejszym

obiegu. [Pa]

b – współczynnik korekcyjny do doboru wysokości podnoszenia pompy uwzględniający

rezerwy na nieprzewidziane straty ciśnienia

 

 

Rysunek niewidoczny, możesz zamieścić jeszcze raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba błądzę.

80Pa/m rurki. 15 obwodów, po 50mb. Czyli 80 * 15 * 50 = 60000 Pa.

Błądzisz. Tak by było, gdybyś wszystkie obwody połączył szeregowo, a nie równolegle i puszczał przez to coś przepływ jak dla jednej rurki, a chyba nie o to chodzi. Jeśli przyjmujesz takie założenia jak wyżej, to wyliczenia powinny wyglądać 80*50=4000Pa. Ilość obwodów ma znaczenie do wyliczenia przepływu przez 1 rurkę, a więc oporów dla 1m rury. Dzielisz przepływ całkowity przez liczbę sekcji (u Ciebie 15) i masz przepływ przez 1 sekcję. Dla takiego przepływu odczytujesz opory 1mb rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błądzisz. Tak by było, gdybyś wszystkie obwody połączył szeregowo, a nie równolegle i puszczał przez to coś przepływ jak dla jednej rurki, a chyba nie o to chodzi. Jeśli przyjmujesz takie założenia jak wyżej, to wyliczenia powinny wyglądać 80*50=4000Pa. Ilość obwodów ma znaczenie do wyliczenia przepływu przez 1 rurkę, a więc oporów dla 1m rury. Dzielisz przepływ całkowity przez liczbę sekcji (u Ciebie 15) i masz przepływ przez 1 sekcję. Dla takiego przepływu odczytujesz opory 1mb rury.

 

 

Tu jest dokładniejsza tabelka oporów:

http://www.instsani.webd.pl/projco17.htm

Wszystko by się zgadzało, gdyby pętle były równe. Ale skoro są nierówne, to najwięcej wody płynie przez najkrótszą i cała zagadka rozwiązana :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy założeniu że twój domek podczas akumulacji energii bierze 40W/m2 i że przy rozstawie co 15cm tz = 33 a tw = 22 (bez różnicowania temperatury w łazienkach) wydajność pompy 22l/min to odpowiednio

dla rozstawu co 10cm = 31,66K czyli różnica to 1,33K

dla rozstawu co 20cm = 34,38K czyli różnica to 1,38K

 

na stronce http://ekontech.pl/ nie ma normogramu COP w zależności GZ-DZ więc teraz twoja kolej jakoś uzyskać od nich te dane

 

Czyli ja "z czapki" podalem wartosc roznicy tz=1K, przy zmniejszeniu rozstawu z 15 na 10cm, a z Twoich obl;iczen wyszlo 1,33K. Jak sam widzisz szacunek poparty doswiadczeniem uzytkownika byl dosyc precyzyjny i niepotrzebnie sie "nadymales".

 

Wzrost sprawnosci pompy mozesz probowac oszacowac z "ogolenego" wykresu. Oczywiscie nie beda to wartosci duze, ale w skali ekspolatacji sytemu CO pewnie zuwazalne.

 

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... ja ta szara otuline probowalem nasaczyc woda i mi sie to nie udalo. Moze za malo sie "staralem". :D

A ja zimą jeździłem na letnich oponach i działały.

Pływałem jachtem z zdartym pokryciem laminatu a on też jest higroskopijny i nie zatonął.

Pytanie jak zazwyczaj dobrze czy tanio.

Do klimatyzacji też stosują badziewne otuliny przez 3 miesiące nasiąkają przez resztę roku schnie tylko to nie w gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację szara otulina jest higroskopijna i do tego nie nadaje się jak nasiąknie to już nie będzie izolować powinieneś zastosować otuline z zamkniętymi porami np kauczuk synt.

 

Kauczuk też nasiąka z czasem. Już wyciskałem z takiej izolacji wodę jak z gąbki. I to nie było pod ziemią.

Dyfuzja jest NISKA, ale nie ZEROWA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...