Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Do pompy 7kW (planowany przepływ GZ 1200 l/godz.) zaprojektowałem 24 pętle podłogówki. Czyli w każdej pętli po 50l/h, 0,83 l/min.

W każdej pętli podłogówki po 50mb woda będzie więc spędzać po około 7min.

 

Do takich przepływów nie ma rotametrów - praktycznie w dostępnych rotametrach różnica między 0,5l/min a 1l/min to ze 2 mm, więc takim rotametrem nic nie wyreguluję.

Czy źle zaprojektowałem obwody, czy rotametry nie są mi przydatne? Tzn. bez rotametrów mam wyregulować, licząc obroty wkładki termostatycznej, bo na skali rotametra to niewiele odczytam przy tak małym przepływie... Wyrzucić rotametry z rozdzielaczy czy gdzieś dostanę rotametry na przepływ maks. 1l/min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wyrzucić rotametry z rozdzielaczy czy gdzieś dostanę rotametry na przepływ maks. 1l/min?

 

Zostaw te rotametry, dzięki nim masz jakąś wiedzę o przepływie (słabą ale masz). Zawór do wkładki termostatycznej nie nadaje się do regulacji przepływu bo od pozycji całkowicie zamkniętej do pozycji zapewniającej te 0,8l/min pewnie nie będzie nawet jednego pełnego obrotu!!

To mniej więcej tak, jakby pedał gazu w samochodzie miał skok 1cm!! Wyobraź sobie jazdę takim autem.

Ale to mały problem - problemem jest tutaj całkowity brak podglądu przepływu. Mniejsza o dokładne wartości.

 

I tak wszystkie pętle muszą być maksymalnie otwarte na starcie, a dławimy tylko ewentualne nadwyżki mocy dla poszczególnych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fachową odpowiedź. Rozkładałem dziś pętle z hydraulikiem (mam to szczęście posiadać hydraulika w rodzinie), tak samo mówił, żeby zostawić rotametry.

 

Tylko sprawa jest taka, że pętle trochę krótkie wyszły: 43-50mb. Początkowo kupiłem tanią rurę z marketu w zwojach po 100mb, więc kupiłem rozdzielacze do pętli 50mb i tak zostało (rurę ostatecznie zmieniłem na Wavina... dla świętego spokoju).

 

Jednak - pytanie - czy takie krótkie pętle mogą mieć jakieś inne wady poza ich dużą ilością i wielosekcyjnymi rozdzielaczami?

Z obliczeń wychodzi mi że powinna dać radę pompa obiegowa 25/6 (24 pętle, 50l/h w pętli, 50mb na pętlę, 1,2m3/h całości przepływu). A przy pętlach 65mb musiałbym stosować pompę obiegową 25/8, która zużywa dużo więcej prądu.

 

Czy takie krótkie pętle mogą mieć jakieś inne wady poza tym że tak jest drożej ze względu na więcej sekcji? Tzn. czy może szumieć bardziej podłogówka albo jakaś za mała delta T albo coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusem jest koszt, ale nie tylko.

Od strony praktycznej, to możesz przegrzewać miejsce gdzie będą "schodzić się" wszystkie dobiegi do rozdzielacza ze względu na straszne zagęszczenie. To pole będzie zupełnie nieregulowalne!!! Pewnie warto byłoby w pewien sposób zaizolować. Ale co to za sens, zalewać w posadzce rury grzejne i je izolować...

 

Druga rzecz, to przy większych odległościach ogrzewanych pomieszczeń od rozdzielacza może zdarzyć się tak że połowa długości każdej pętli to dobiegi które będą grzać w połowie inne miejsce niż pożądane. I to trzeba poważnie brać pod uwagę.

 

Szum - będzie mniejszy, ale i tak przy takich przepływach zupełnie niewyczuwalny. Szum możesz wyczuć przy rurach zasilających rozdzielacze (na kolanach) jeśli zrobisz je małymi średnicami (np. PP25 PN20).

 

Plusem jest jak sam wspomniałeś, niższe zużycie energii na pompy obiegowe, opory będą mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga rzecz, to przy większych odległościach ogrzewanych pomieszczeń od rozdzielacza może zdarzyć się tak że połowa długości każdej pętli to dobiegi które będą grzać w połowie inne miejsce niż pożądane. I to trzeba poważnie brać pod uwagę.

 

Czyli jak to można rozumieć?

Będą niepotrzebnie także grzały po drodze, czy będą grzały po drodze i trochę mniej tam gdzie będzie ślimak?

Która z tych dwóch możliwości jest bliższa prawdy? A może jest jeszce jakaś trzecia możliwość?

U mnie pętle wyszły podobnie przy czym odcinki między rozdzielaczem a ślimakiem przechodzą przez korytarz i tam zostały rozłożone równomiernie. Dotyczy to czterech pętli z salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez to że pętle mają po 50mb w porównaniu do pętli 65mb zakupiłem nie 2, ale 4 rozdzielacze, na łącznie nie 18, a 24 sekcje. Dlatego odcinki dobiegowe od rozdzielacza do gdzanego pokoju to maks 2 metry (łącznie 4mb rury), reszta dobiegu jest już ułożona i grzeje po drodze do pętli odpowiedni pokój.

Czyli rozumiem, że poza wyższymi kosztami takiego podziału i tym że teść trochę psioczy że ma tyle rurek do podłączania ( :-) ), to powinno działać i nawet mniej prądu zużywać niż pętle 65mb. To kamień spadł mi z serca, dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak to można rozumieć?

Będą niepotrzebnie także grzały po drodze, czy będą grzały po drodze i trochę mniej tam gdzie będzie ślimak?

Myślałem że jasno napisałem, chodzi o to że nie będzie żadnej możliwości zmiany temperatury posadzki przez którą biegną mocno zagęszczone dobiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba izolacja nakładana na rury rozwiązuje ten problem?

 

Tak rozwiazuje ten problem, jezeli obliczamy pętle dla poszczegolnych pomieszczeń wg ozc to wszystkie dojscia powinny byc izolowane, nie ma problemu wtedy z przegrzewaniem i brakiem regulacji. Koszt otuliny nieduży, a ile problemów mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozwiazuje ten problem, jezeli obliczamy pętle dla poszczegolnych pomieszczeń wg ozc to wszystkie dojscia powinny byc izolowane, nie ma problemu wtedy z przegrzewaniem i brakiem regulacji. Koszt otuliny nieduży, a ile problemów mniej.

 

Tak mnie to ciekawi.

Załóżmy że mamy wszystkie pętle po 50m. Przy pomieszczeniach sąsiadujących z rozdzielaczem przyjmujemy że 100% rury to rura grzejna w posadzce i cała oddaje ciepło. Uzyskujemy odpowiednią deltę i jest tak jak powinno.

 

Ale równolegle mamy kilka pętli które grzeją dalsze pomieszczenia i czynną długość grzewczą rury mamy np. o 50% mniejszą. Połowa rury grzejnej jest w szarej izolacji, nie oddaje ciepła. Ciepło oddaje tylko 50% rury, co skutkuje mniejszą różnicą między zasilaniem a powrotem.

Skutek: podniesienie temperatury powrotu, a co za tym idzie automatyczne podniesienie temperatury zasilania.

Niestety. W efekcie mamy pogorszenie efektywności pompy ciepła i wyższe koszty ogrzewania.

 

ALE: aby nie podnosić temp. zasilania, nie podnosimy temp. powrotu poprzez ZDŁAWIENIE o 50% przepływu w pętlach które mają o 50% mniejszą CZYNNĄ DŁUGOŚĆ (reszta w szarej izolacji!)

Efekt temperaturowy osiągamy ale powodujemy większe opory hydrauliczne instalacji i stąd niższą efektywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w czerwona izolacje dali tylko w miejscach szczegolnego zageszczenia rurek (przepusty) oraz przy samych rozdzielaczach.

W salonie z 50% posdadzki grzeja wlasnie odcinki dobiegowe. ;)

 

Mam tak samo - odcinki dobiegowe w pokojach mają grzać.

 

Jak dotąd wychodzą mi obwody 42, 45, 50 metrów bieżących rury. Tylko jeden z obwodów w łazience wyszedł niespodziewanie 70mb. Będzie pewnie słabiej grzał - przepływ wychodzi mi z wykresu 20% mniejszy niż drugi obwód w łazience 50mb. Jest sens zwijać ten nietypowy 70mb i jeszcze raz położyć krótszy?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjalem (jak sie okazalo sluszne) zalozenie, ze grzac ma cala posadzka a temperatura bedzie regulowana czasem pracy pompy ciepla i bedzie raczej ustawiana "globalnie". Konsekwencja tega sa rowne dlugosci petli. Zasada ta dostala "priorytet" i jesli dana petla nie miesci sie w danym pomieszczeniu, zahacza kawalek sasiedniego. Np petla gornej lazienki grzeje tez kawalek stryszku, czesc jednej z petli z kuchni ogrzewa tez wiatrolap itd. Sa tez oczywiscie pomieszczenia z "niedzielonymi" petlami, ale nie ma to generalnie wiekszego praktycznego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie nt. dolnego źródła do PC. Nie było mnie przy laniu fundamentów i zamontowano mi tylko jedną rurę przepustową w fundamencie na rury od PC. Zamierzam więc zrobić Studzienkę przy domu, gdzie będą się zbiegać pętle i tylko np. 2 wpuścić do kotłowni przez tą rurę. Czy będzie to dużym problemem jeśli np. 4 pętlę "zredukuję" do 2 w tej studzience i tak wpuszczę do domu. Chodzi mi o opory tłoczenia płynu itp. I jeszcze jaka opcja jest lepsza: 4x 150m, 3x200m czy 2x 300m rury zakopanej? Długość rowów będzie odpowiednio różna. Też chodzi mi o opory, transfer ciepła itp.

 

Dziękuję z góry za wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to jedyny powod robienia studzienki, to po prostu nie warto i sensu to nie ma.

 

Moze Ci sie wydawac, ze to ogrom pracy, ale ekipie hydraulikow zajmie "moment" odkopanie i przebicie sie przez sciane fundamentowa oraz wejscie przez posadzke do kotlowni. Ekipa najpewniej ma do tego odpowiedni sprzet i nie beda tego recznie rozkuwali. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z ilością pętli? Czy jest jakaś różnica jeśli chodzi o długości 4x 150m, 3x200m czy 2x 300m rury zakopanej?

Dla pętli, które podałeś wystąpią znaczne różnice w oporach wypadkowych. Dla przykładowej średnicy i przepływu:

PE32

1,8m3/h (0,5kPa/m)

 

4 razy 150m (4,7kPa)

3 razy 200m (11,1kPa)

2 razy 300m (37,5kPa)

 

Jakiej mocy PC planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...