Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Dobieg zrob lepiej z PE40.

Robiac 3x200 zaoszczedzisz 200mb rury (inaczej po 50mb z kazdej petli wywalisz), a roznicy w oporach nie zauwazysz. Jesli juz ma byc 4, to zakopac 4x200. Bedzie bardzo fajnie przewymiarowane DZ.

Rura moze pusta lezec w ziemi. Zreszta wez kawalek takiej rury i postaraj sie ja zgniesc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli najlepiej 4 x 150m i nie ma znaczenia że się zbiegną i z jakiś 1 metr będą szły tylko jedną rurą pe32?

I jeszcze jedno pytanie, czy można zakopać puste, nienapełnione rury? Nie pogną się pod naciskiem? Zamierzam zostawić je puste przez co najmniej kilka miesięcy.

W Twoim przypadku wybór opcji 3 x 200m również nie wydaje się wyborem złym (opory nadal będą stosunkowo niskie).

Na odcinek rozdzielacz - PC użyj PE40 (jak już radził Pyxis). Jaka odległość od studzienki do PC?

 

Przed zasypaniem zaleca się wykonanie testu szczelności rury.

Trafiłem również na zalecenie, aby zasypywać ją napompowaną do ok. 2bar. Tyle teoria, a każdy zrobi jak zechce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę studzienkę zrobić tuż przy domu, przy fundamentach gdzie już mam przejście na rury (tyle, że za wąskie na wszystkie rury). Nadzorowałem proces z zagranicy, porobiłem rysunki jak ma być i 10 razy mówiłem, że chodzi mi o 2 przejścia. Po otrzymaniu zdjęć gotowych fundamentów, oczywiście tylko jedna rura była przepuszczona. Pogadam również z majstrem, jeśli nie będzie za bardzo kręcił nosem to może mi się przekuje przez fundament i doprowadzę wszystkie pętle wprost do kotłowni. Czy test szczelności można zrobić, że tak powiem powietrzny? Czy trzeba zalewać?

Jeszcze zastanawiam się czy kupować gotowy płyn do dolnego źródła czy samemu to rozcieńczać. Można prosić o wskazówki co do rozcieńczania?

I jeszcze co do rur. Czy może być "byle jaka" z marketu lub allegro? Jaka optymalna grubość ścianki (lub nawet kolor, bo mają różne zastosowania)?

Sorry za durne pytania ale dopiero badam temat i widziałem tu zastosowane różne, choć częściej czarne.

Dziękuję :)

Edytowane przez PLayer2001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykla niebieska rure PE32 zakupiona w bobliskiej hurtowni hydraulicznej. Przywiezli na miejsce.

 

Probe szczelnosci robi sie powietrzem.

 

Ja kupilem glikol propylenowy (jest nietoksyczny) i rozrobilem 1:4.To co zostalo z zalewania DZ mam w baniaczku i jak wystawilem pierwszej zimy na noc, to przy -18*C nie zamarzlo, wiec chyba OK. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grubości ścianki rury niebieskiej PE32 to może być np. 2,4mm, ale niektórzy twierdzą, że wystarczy 2,0mm.

Aby przygotować rurę do testu szczelności, to można np. z jednej strony dać zaślepkę PE, a z drugiej - złączkę PE z gwintem zewnętrznym + zaślepkę mosiężną z gwintem wewnętrznym (jest płaska i ma cienką ściankę, jako uszczelnienie można dać do jej wnętrza O-ring), w której wiercisz odpowiedni otwór pod wentyl (wciskany w otwór) samochodowy i gotowe.

Rurę pompujesz do np. 2bar i po jakimś czasie sprawdzasz czy ciśnienie nie spadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się chyba nie znam ale nigdy w życiu nie robiłem prób szczelności i wszystko OK. Jeśli gdzieś ciekło to zawsze poza samymi rurami w ziemi. Zwyczajnie nie chciało mi się. Jeśli ktoś oceni to jako brak profesjonalizmu - cóż począć. Nie i tyle.

Nie zachęcam do ignorowania wytycznych, żeby było jasne, ale jeśli kto nie jest totalnym ignorantem technicznym i jest osobiście przy układaniu rur dolnego źródła, to chyba może sam ocenić ryzyko...

 

Raz miałem nieszczelny odwiert, ale spodziewałem się tego przy problemach z osadzaniem głowicy... Zresztą ta sytuacja nie dotyczy tematu w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się chyba nie znam ale nigdy w życiu nie robiłem prób szczelności i wszystko OK. Jeśli gdzieś ciekło to zawsze poza samymi rurami w ziemi.

Cześć wihajster. Fajnie, że nadal tu zaglądasz.

Dlaczego od razu "się chyba nie znam"? Może po prostu w hurtowni, w której się zaopatrujesz pracownicy traktują rury tak jak należy.

Gdy oglądałem kręgi rur PE w lokalnym składzie budowlanym trochę zaniepokoiła mnie liczba i głębokość rys na rurach. Oni je chyba zrzucają z samochodu na betonowe podłoże (i nie jest to gładki beton). Po zakupie od razu wziąłem się za testy szczelności (bom człek raczej ostrożny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej nieobecności. Pozwolę sobie na mały offtopic.

Czy moglibyście mi podpowiedzieć, szczególnie instalatorzy, którzy również wykonują odwierty jak energetycznie mogą wyglądać moje odwierty 2x100 metrów. Pierwsze 20m to żwir/piasek a potem non stop iły. Wody ni widu ni słychu. Pompa ok. 9kW OZC-6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)zaniepokoiła mnie liczba i głębokość rys na rurach. Oni je chyba zrzucają z samochodu na betonowe podłoże (i nie jest to gładki beton). Po zakupie od razu wziąłem się za testy szczelności (bom człek raczej ostrożny).

 

Fakt że zdarzają się takie rzeczy, małe rysy można pominąć ale jak są głębokie to przecinam i zgrzewam w "zdrowym" miejscu.

Wiele razy miałem spore wgnioty od przewożenia kręgów widlakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt że zdarzają się takie rzeczy, małe rysy można pominąć ale jak są głębokie to przecinam i zgrzewam w "zdrowym" miejscu.

Wiele razy miałem spore wgnioty od przewożenia kręgów widlakiem.

 

witam

 

strzeżonego Pan Bóg strzeże

 

nieszczelności nie występują często

ale jak się zdarzają to płacz

parę lat temu montowałem pompę ciepła u klienta, sam sobie zrobił kolektor, 2 pętle, ogród pięknie urządził, - i co?, gdzieś mu glikol spieprza, ciągle musi go uzupełniać, zamiast bezobsługowego systemu, co jakiś czas musi się "bawić"

 

zaoszczędził jak sam mówił pół dnia, a teraz już tak zostanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szeroki powinien być wykop żeby swobodnie układać spiralę z PE 40?

Z góry dzięki na info.

Minimalny promień gięcia dla PE40 to 80cm (przy 20*C). Całkowita szerokość wykopu będzie zależna od opcji, którą wybierzesz:

1) Można ułożyć prosty odcinek przy spirali, wtedy wyjdzie min. 160cm.

2) Można ułożyć prosty odcinek w pewnej odległości od spirali (np. 50cm) i wtedy wyjdzie 210cm. W tym przypadku wzrośnie objętość gruntu, z którego czerpana będzie energia, ale wzrosną również koszty wykopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obliczeń przyjmowałem opcje bliską nr 2.

Z tym, że planuje ułożyć spirale o średnicy ok 1,8 m.

 

Czytając wątek widziałem, że ludziska "ładują" w grunt po 600,800 mb spiralnego w glinę.

To chyba przez to, że dość mocno zagęszczali te spiralę i pow. wykopu była np. 4x (2 x 20).

Czy nie lepiej dać tylko 2 pętle ale "rozciągnąć" te spiralę.

Ja tak właśnie chcę zrobić, proszę o opinie.

_ DZ spiralny2.jpg

Moc grzewcza pompy 8,5 KW dla temperatur 0 / +35.

Przyjmuje (zawyżam), że potrzeba 7 KW z gruntu.

Mam glinę dość wilgotną a przyjmuje do obliczeń 25W/m2

(W okolicy planowanego DZ mam studnie gdzie woda utrzymuje się ok -1,6m pod terenem.)

„Książkowo” może być nawet 30 - 35W ale wolę brać niekorzystny wariant.

 

Potrzebuję -Pow. kolektora: 7 KW / 25W = 280 m2

 

przyjąłem że zrobię wykop 2 x 40 m i ułoże w nim ok "16 kółeczek",

dzięki temu będą metrowe odległości pomiędzy "kółeczkami".

Do tego dojdzie jeszcze odcinek liniowy 15m (x4) wzdłuż domu do kotłowni.

 

Teraz jak liczyłem pow kolektora:

Przyjąłem, że kolektor pobiera jeszcze po pół metra na boki czyli powierzchnia z której jest pobierane ciepło wynosi (3x40m ) x 2 pętle czyli 240 m2

Do tego dojdą 4 odcinki liniowe 15 m (dojście do kotłowni) , dla których przyjąłem że pobiera ciepło z 60 m2

 

Czyli razem z gruntu mam 300 m2

 

Wychodzi, że kolektor 2 x 200 m PE40 o pow. 300 m2 powinien wystarczyć.

Zgadza się?

Edytowane przez RST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska zakopywali PE32 w wykopie na 1m szerokim. Taki wykop dla srednio gesto ulozonej spirali z 200mb rury ma dugosc 40-45m.

Chyba moze byc problemem ulozenie spiralnie 200mb rury w wykopie 2x40m. Nie wiem czy Ci jej starczy na taka dlugosc. Musial by sie wypowiedzic ktos, kto ukladal w takiej konfiguracji.

Do obliczen wydajnosci kolektora dobiegu nie mieszaj.On ma swoj udzial, ale to traktuj jako drobny gratis. Bedzie "bezpieczniej".

 

BTW: Ja bym robil 3 petle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba moze byc problemem ulozenie spiralnie 200mb rury w wykopie 2x40m. Nie wiem czy Ci jej starczy na taka dlugosc. Musial by sie wypowiedzic ktos, kto ukladal w takiej konfiguracji.

Do obliczen wydajnosci kolektora dobiegu nie mieszaj.On ma swoj udzial, ale to traktuj jako drobny gratis. Bedzie "bezpieczniej".

 

Dlatego ja chcę ułożyć rurę na zasadzie:

okrąg - odcinek prosty dł ok 3 m - okrąg - odcinek prosty dł ok 3 m - okrąg

tak jak na rysunki z poprzedniego postu.

Pytanie tylko czy uda się to wykonać wg. pomysłu.

 

Wolę 2 pętle bo mniejsze opory przepływu i mniej zachodu z rozdzielaczami... chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majakc do dyspozycji z 6 osob pewnie je jakos uda. "Walka" z 200m zwojem rurki PE40 nie bedzie latwa. Na szczecie jesli uda Cio sie chociazby wrzucic ja w row i nie polamac rury, to bedzie dzialalo. Rysunek traktuj jako sytuacje idealna w praktyce nieosiagalna (zreszta szkoda by bylo na to czasu i wysilku). :)

 

Gwoli scislosci: w 3 petlach opory przeplywu beda znacznie mniejsze niz w 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majakc do dyspozycji z 6 osob pewnie je jakos uda. "Walka" z 200m zwojem rurki PE40 nie bedzie latwa. Na szczecie jesli uda Cio sie chociazby wrzucic ja w row i nie polamac rury, to bedzie dzialalo. Rysunek traktuj jako sytuacje idealna w praktyce nieosiagalna (zreszta szkoda by bylo na to czasu i wysilku). :)

 

Gwoli scislosci: w 3 petlach opory przeplywu beda znacznie mniejsze niz w 2.

No i skopałes mi dzień... :p

Myślałem, że tak jak na rysunku tak i na działce wyjdzie.

Hmmm to chyba od nowa zaczynam zabawę z DZ (na razie w teorii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RST

A może lepiej 3x200m PE40. Ułożone tak, aby kółka stykały się lecz nie krzyżowały. W miejscu styku spięte opaskami.

Dla przykładu osiągi DZ w instalacji jednego z użytkowników:

PC 8kW (czas pracy ok. 1700h/sezon)

DZ 3x170m PE40 (spiralne)

Rowy:

Szer. 2,2m

Dług. 18m

Głęb. 1,8m

Minimalna zanotowana temperatura DZ 0/-3

Nie mam informacji o rodzaju gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...