Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Przy dobrze dobranym DZ tak jak w zimie nie zrobisz -5*C, tak w lecie nie zrobisz +25*C.

Jesli patrzec po roznicy temperatur wenatrzi na zewnatrz, to w lecie tego chlodu potrzeba znaczniej mniej, niz zima ciepla.

Ale w zimie średnia dobowa temperatura nad gruntem to 0, a pozostałe miesiące to 15.

 

Co do projektu, to ten z rurami ktore nieoplataja domu jest znacznie "ladniejszy". Jest tam tez chyba krotszy dobieg.

Ale tamta opcja odpada ze względu na długość rury (nie chcę oczywiście łączyć). W takim razie jeszcze raz:

 

http://emide.pl/gwc-emide-2.png

 

Tu jest 5x20m i wszystkie pętle mają ~190m. Dobiegi (zimna + ciepła) mają odpowiednio od lewej: 87, 87, 78, 88, 98. Za uwagą rwxw, przeprowadziłem ciepłą stronę przy fundamentach. Jest tak narysowane, ale zimna strona prawdopodobnie będzie izolowana (pianka nie jest droga) i puszczona jednym rowem do "kotłowni".

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie możesz tak projektować. Pętle zewnętrzne będą generowały większy opór więc praktycznie medium będzie krążyło pętlami wewnętrznymi, chyba że osobno zasilisz każdą pętlę w pompę.

System musi być zaprojektowany tak, aby każda pętla miała równą długość, np. tak:

 

petla.png

 

BTW.

A dlaczego nie zainteresowały Cię pompy ciepła powietrze-woda?

Odpada Ci ta cała infrastruktura, robocizna, materiał, PC PW są tańsze i pracują nawet przy temp. -25°C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa.

Chciałem zapytać, jak głęboko macie zakopane kolektory spiralne/liniowe?

Ja chciałbym zakopać rurę PE40 na głębokości 3m - co o tym sądzicie - czy na tej głębokości będą jakieś problemy z regeneracją DZ?

W przypadku większości instalacji opisywanych na forum jest to przedział od 1,5m do 2m.

Co do teorii, to zaleca się układanie ok. 0,5m poniżej strefy przemarzania.

W przypadku rowów o głębokości 3m, temperatura tam panująca np. w lutym będzie średnio ok. 2*C wyższa niż na głębokości 2m, ale należy uwzględnić wzrost kosztów wykopu i przede wszystkim - wzrost ryzyka podczas pracy w takim wykopie (o czym już wspomniano).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co, masz jakąś do sprzedania ?

Nie, ale reprezetuję lobby PC typu PW w Polsce...

:p

 

Szanuję wasz wybór typu PC - to przecież wasz wybór i wasze pieniądze.

Ale to forum to "wymiana doświadczeń" i chciałbym tylko wiedzieć dlaczego uznałeś że twojego typu PC jest lepsza, ot i tyle.

Edytowane przez Kasza w spraju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz tak projektować. Pętle zewnętrzne będą generowały większy opór więc praktycznie medium będzie krążyło pętlami wewnętrznymi, chyba że osobno zasilisz każdą pętlę w pompę.

System musi być zaprojektowany tak, aby każda pętla miała równą długość, np. tak:

Każda pętla będzie miała taką samą długość. Tutaj ~190m mi wychodzi z obliczeń. Ale chyba ciąć nie ma sensu (?) więc po prostu zagęszczę spiralę.

 

A dlaczego nie zainteresowały Cię pompy ciepła powietrze-woda?

Odpada Ci ta cała infrastruktura, robocizna, materiał, PC PW są tańsze i pracują nawet przy temp. -25°C...

Powietrznej nie chcę, bo hałasuje za oknem (mam teraz klimatyzator 3kW powieszony na elewacji i wiem czym to śmierdzi -- a wisi od strony gdzie nie ma okien). PCPW przy dużej mocy (8-10kW) i wydajności do -25 tanie nie są, bo muszą mieć ogromne wymienniki żeby to miało ręce i nogi. Siłą rzeczy jak się pisze że tanie, to z pracą przy -25 można polemizować.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrznej nie chcę, bo hałasuje za oknem (mam teraz klimatyzator 3kW powieszony na elewacji i wiem czym to śmierdzi -- a wisi od strony gdzie nie ma okien). PCPW przy dużej mocy (8-10kW) i wydajności do -25 tanie nie są, bo muszą mieć ogromne wymienniki żeby to miało ręce i nogi. Siłą rzeczy jak się pisze że tanie, to z pracą przy -25 można polemizować.

Chodziło mi że PC PW są tańsze niż inne. Z drugiej strony nie mieszkamy na kole polarnym, gdzie przez pół roku jest -20...

Ale że hałasują i że mają duże wymienniki... tego nie wiedziałem.

Thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi że PC PW są tańsze niż inne. Z drugiej strony nie mieszkamy na kole polarnym, gdzie przez pół roku jest -20...

Ale że hałasują i że mają duże wymienniki... tego nie wiedziałem.

Thx.

No jak możesz mówić o wadach P-W? Jasne że będziesz je pomijał. I jasne że nie będziesz zauważał przewagi G-W w efektywności, trwałości - szczególnie gdy będą w podobnej cenie (albo i nawet tańsze niż P-W, to akurat wątek o samodzielnym wykonywaniu instalacji i dolnego źródła), skoro jak sam piszesz:

reprezetuję lobby PC typu PW w Polsce...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąć nie ma sensu, tak jak piszesz lepiej zagęścić spiralę.

Policzyłem dokładniej dobiegi i wyglądają tak począwszy od lewej: 87, 87, 78, 88, 98. Przy mnożniku 4.5m spirali na 1mb długości rowu wychodzi więc prawie 200m. Dzięki za uwagi rwxw i Pyxis. Niby człowiek się naczyta i wszystko wie, a tu jednak można takie banalne błędy popełnić (jak mój pierwszy "projekt"). Pozostaje nadal pytanie kiedy to wykonać. Najchętniej zrobiłbym to przed fundamentami, ale szkoda mi tej "chatki" niszczyć tylko po to by jamnika położyć. Z drugiej strony boję się później o wykopy przy samych fundamentach. Się nie mogę zdecydować. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi że PC PW są tańsze niż inne.

To tylko pozory, bo jeśli mają się równać wydajnością z gruntowymi, to muszą kosztować dużo więcej. Realnie w naszych warunkach koszty pompy PW i gruntowej wraz z DZ się równoważą.

 

Z drugiej strony nie mieszkamy na kole polarnym, gdzie przez pół roku jest -20...

Ale zazwyczaj grudzień-luty średnia jest jednak około zera, a już wtedy pompa pracuje na wysileniu. Do tego pomiędzy 0-4sC jest stosunkowo wilgotno w powietrzu zwłaszcza jak nadejdą roztopy (co nie jest wcale takie rzadkie) -- więc, szczególnie jak jest mały wymiennik, to zamarza i traci wydajność przez co trzeba ją co chwilę defrostować.

 

Ale że hałasują i że mają duże wymienniki... tego nie wiedziałem.

Inaczej, żeby miały sensowną wydajność i pracować dobrze poniżej zera, to muszą mieć duże wymienniki. Duże wymienniki są kosztowne i niosą ze sobą konieczność instalacji dużych (i hałaśliwych) wentylatorów.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałeś potem problemu z koparą na podwórku (ja się obawiam bliskości fundamentów) i z wprowadzeniem rur do "kotłowni"? Rozumiem, że na etapie lania ław trzeba pod nimi przepust zostawić (rurę jakąś?) i wylewki normalnie zrobić -- a po wciągnięciu rur dosypać, izolacja i wylewka na pozostałym kawałku? Rzeczywiście także będę chciał puścić deszczówkę, no i może się wyklaruje kwestia basenu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję rwxw za ten poradnik. W oparciu o niego wykonałem całą instalację PC w swoim domu i jestem zachwycony! Pierwsze uruchomienie nastąpiło 1 marca 2013 roku i od tego czasu pompa pracuje, a od października 2013 mieszkam. Koszt wykonania: dolne źródło (550mb), 500l bufor (multiwalentny)., cała kotłownia (nie ma tam żadnego kotła) :D i PC z glikolem i milionem zaworów, kolanek i rurek zamknął sie w 23.200 złotych. Najwyższy rachunek za CO i CWU przy nie ocieplonym domu i 23 st.C wewnątrz, to 250złotych/miesiąc. Za 48 metrowe mieszkanie w ocieplonym bloku, płaciłem dwukrotnie więcej! Teraz stałem się "wyznawcą" PC :yes: i oświecam ludzkość. Przerażają mnie herezje, które ludzie opowiadają o tej technologii. Jeżeli ktoś nie wierzy, bądź nie rozumie i chciałby zobaczyć działającą PC, to zapraszam do siebie. Mieszkam w Kozach k. Bielska-Białej (nie handluję PC i nie montuję) Pozdrawiam Jarek. Edytowane przez jarek-pol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...