Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pomieszczenie gospodarcze u mnie ma 5,5m2. W nim znajduje się PC, wiszą dwa zbiorniki na wodę (jeden duży nie wszedł), jest stacja uzdatniania wody, pralka, suszarka, miejsce na brudne rzeczy, zlew, miejsce na miotły i jest jeszcze przejście do garażu :)

 

Co dokładnie Ci się nie zmieściło w sensie "jeden duży nie wszedł"?

Podobnie planuje dodatkowo jakiś zrzut brudnych rzeczy przy pralce bo z jednej granica z garażem a z drugiej właśnie łazienka więc sobie wymyśliliśmy małe "okienko" (z jednej strony szafka w łazience a między nimi z drugiej w kotłowni też szafka a w ścianie pomiędzy szafkami niewielki otwór i zrzut na brudne rzeczy do prania, żeby w łazience nie było niepotrzebnych pojemników), suszarki nie planuje jeśli myślimy o takiej co wielkością przypomina pralkę, "brudny" zlew owszem, wiesz łapy umyć po majsterkowaniu czy grzebaniu w warzywniaku.

Jeśli chodzi o stację uzdatniania wody to domyślam się, że masz studnię w sensie jesteś niezależny od wodociągów....głębinowa? Też o tym myślę bo do nitki mam ze 250m i trza pod ulicą i ogólne korowody, kosmos koszty....

W sumie to plany mam takie żeby dom był jaknajbardziej energooszczędny prawie termos i jaknajmniej zależny od wszelkiego typu instytucji wystawiających faktury:)

Generalnie na działce (1600m2) prąd mam i nic więcej, pompę uskutecznie bo TAK, chciałbym ją wspomóc PV (fotowoltaika on-grid a może częściowo on-grid oraz off-grid) i własna woda ze studni głębinowej....ale jak tu niejeden pisał chyba Pixys (którego nawet po wyklawiaturzeniach polubiłem ale żeby nie było to innych też:) ) ...postaram sie go przytoczyć: POCZEKAJ JAK ZACZNIESZ BUDOWĘ TO RURA CI ZMIĘKNIE :) - szanuję to i jestem pełny pokory:) ale obym nie skończył na ekogroszku :)

Wiem, że to nie ten temat ale jak możesz to napisz coś więcej o tej SUW.

 

Myjk: dzięki :)

 

Dzięki wielkie, pewnie bd miał jeszcze sporo pytań ale trochę jeszcze postudiuję żeby te pytania nie były pozbawione uroku :)

Kłaniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze ma 2 zasobniki poziome do CWU? Jak to się sprawdza?

 

Wolałbym powiesić zasobniki na ścianie, bo zaoszczędzę trochę miejsca i nie obciążę tak podłogi

Pomysł na dwa podgrzewacze poziome wziąłem do Liwko. Zapytaj go jak mu się sprawują, używa ich trochę dłużej. Chociaż instalacja którą ja zrealizowałem też działa bez problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszedł mi jeden duży zbiornik na ciepłą wodę to powiesiłem dwa mniejsze. Stację uzdatniania wody mam ze względu na twardą wodę. Jeżeli chcesz pobierać wodę ze studni to powinieneś najpierw ją zbadać i ewentualnie coś wtedy dobrać.
Widzę, że już się zgłosiłeś :) (nie czytałem wcześniej Twojego posta).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zamiast sie ratowac niekonwencjonalnymi rozwiazaniami gromadzenia CWU, praktyczniej jest przewidziec miejsce na zasobnik w fazie projektu domu?

Po co stwarzac sobie problemy tylko dlatego, ze mozna je jakos rozwiazac?

 

Jakiś ty mądry ... to dlaczego w fazie projektu nie przewidziałeś miejsca na położenie cyrkulacji i latasz po domu z pilotem albo nie przewidziałeś zbiornika z większą wężownicą. Te dwa zbiorniki wiszące lepiej zdają egzamin niż ten twój jeden i miejsca też mniej zajmują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zamiast sie ratowac niekonwencjonalnymi rozwiazaniami gromadzenia CWU, praktyczniej jest przewidziec miejsce na zasobnik w fazie projektu domu?

Po co stwarzac sobie problemy tylko dlatego, ze mozna je jakos rozwiazac?

 

 

Super rada!

Żebym mógł wstawić jeden większy zbiornik musiałbym poszerzyć pomieszczenie gospodarcze o minimum 0,5m. To znaczy, że po boku domu musiałbym zabrać 5m2 powierzchni mieszkalnej, albo o zgrozo, dobudować 5m2!

Zastanów się zanim coś klepniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na dwa podgrzewacze poziome wziąłem do Liwko. Zapytaj go jak mu się sprawują, używa ich trochę dłużej. Chociaż instalacja którą ja zrealizowałem też działa bez problemów.

 

Cześć HenoK!

Na brak ciepłej wody nie mogą narzekać. Przez pięć lat zdarzyło się może kilka razy, że trzeba było na ciepłą poczekać.

Jedynie co mnie niepokoi, to mimo wyłączonej (niemal) cyrkulacji, PC włącza mi się na podgrzanie CWU około 5-6 razy dziennie i za cholerę nie mogę zejść niżej.

Nie wiesz jak to wygląda w tej "twojej" instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć HenoK!

Na brak ciepłej wody nie mogą narzekać. Przez pięć lat zdarzyło się może kilka razy, że trzeba było na ciepłą poczekać.

Jedynie co mnie niepokoi, to mimo wyłączonej (niemal) cyrkulacji, PC włącza mi się na podgrzanie CWU około 5-6 razy dziennie i za cholerę nie mogę zejść niżej.

Nie wiesz jak to wygląda w tej "twojej" instalacji?

Musiałbym zapytać inwestora, bo sam aż tak szczegółowo tego nie sprawdzałem.

Przyczyną takiego działania może być zbyt mała powierzchnia wężownicy (ja zastosowałem wymiennik dwupłaszczowe ze stali nierdzewnej, 2x140 litrów).

Można temu zaradzić stosując dodatkowy wymiennik płytowy. Ktoś (za moją podpowiedzią) już takie rozwiązanie z powodzeniem stosuje - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=4982108&viewfull=1#post4982108 .

Ale oczywiście trzeba rozważyć, czy warto w to zainwestować.

Samo rozwiązanie opisane jest tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=4980447&viewfull=1#post4980447 .

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super rada!

Żebym mógł wstawić jeden większy zbiornik musiałbym poszerzyć pomieszczenie gospodarcze o minimum 0,5m. To znaczy, że po boku domu musiałbym zabrać 5m2 powierzchni mieszkalnej, albo o zgrozo, dobudować 5m2!

Zastanów się zanim coś klepniesz.

 

To wlasnie znaczy, ze nie przemyslales tego w fazie wyboru projektu domu.

Z czym sie w tym stwierdzeniu nie zgadzasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś ty mądry ... to dlaczego w fazie projektu nie przewidziałeś miejsca na położenie cyrkulacji i latasz po domu z pilotem albo nie przewidziałeś zbiornika z większą wężownicą. Te dwa zbiorniki wiszące lepiej zdają egzamin niż ten twój jeden i miejsca też mniej zajmują.

 

Nie latam, bo piloty sa w lazienkach i kuchni. Przycisk sie naciska na nim.

Przewidzialem cyrkulacje i to byla moja rola. Techniczne bledy wykonawstawa to raczej wina hydry. Ja nie jestem hydraulikiem. Co do zasobnikow, to wtedy Galmet jeszcze nie robil wersji Maxi, a na zasobnik w cenie polowy wartosci pompy po prostu szkoda mi bylo kasy.

 

W jakim sensie lepiej zdaja egzamin? Bo na raize to Liwko pisze, ze ma problem z czestym startem pompy pomimo oszczednej cyrkulacji. Taki system dwuzasobnikowy to niestety jest jakas tam proteza, a nie rozwiazanie praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć HenoK!

Na brak ciepłej wody nie mogą narzekać. Przez pięć lat zdarzyło się może kilka razy, że trzeba było na ciepłą poczekać.

Jedynie co mnie niepokoi, to mimo wyłączonej (niemal) cyrkulacji, PC włącza mi się na podgrzanie CWU około 5-6 razy dziennie i za cholerę nie mogę zejść niżej.

Nie wiesz jak to wygląda w tej "twojej" instalacji?

 

To nie możesz ustawić tak aby woda grzała się tylko godzinę po południu i godzinę rano. U mnie włącza się raz na dobę sporadycznie 2 razy latem. Zimą w trakcie grzania CO. Cyba że faktycznie szybko ci stygnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa dwupłaszczowe 120l Biawaru.
Może też pomóc podłączenie przeciwprądowe, zasilanie z pompy ciepła podłączone pod chłodniejszy płaszcz (w zbiorniku do którego masz podłączoną zimną wodę. Trochę stracisz wtedy na COP pompy ciepła, ale zagrzejesz całe 240 litrów do mniej więcej jednakowej temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie latam, bo piloty sa w lazienkach i kuchni. Przycisk sie naciska na nim.

Przewidzialem cyrkulacje i to byla moja rola. Techniczne bledy wykonawstawa to raczej wina hydry. Ja nie jestem hydraulikiem. Co do zasobnikow, to wtedy Galmet jeszcze nie robil wersji Maxi, a na zasobnik w cenie polowy wartosci pompy po prostu szkoda mi bylo kasy.

 

W jakim sensie lepiej zdaja egzamin? Bo na raize to Liwko pisze, ze ma problem z czestym startem pompy pomimo oszczednej cyrkulacji. Taki system dwuzasobnikowy to niestety jest jakas tam proteza, a nie rozwiazanie praktyczne.

 

Też nad takimi się zastanawiałem a galmet już robił takie i robił z mamką (ok 4 tys) a elektromet robił przepływowe fakt że kosztowały ok 6tys.

Co do Liwka to może czujnik ma w złym miejscu. Może ma za mała histerezę.

Codziło mi o to że powierzchnię wymiany mają podobną a łatwiej je upchnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie możesz ustawić tak aby woda grzała się tylko godzinę po południu i godzinę rano.

 

Tutaj może być problem ponieważ niem mam tanich godzin w dzień i podgrzewam przed 6.00 i po 21.00. Zbyt dużo godzin miedzy grzaniem i zbiorniki się wychładzają do temperatury ekonomicznej (40 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...