Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czysto teoretycznie.

Grzejniki żeliwne grawitacyjnie 35 lat. Piec, śmieciuch. Taryfa G11, jest sens wchodzić w pompę gruntową? Jaki COP można uzyskać?

W największe mrozy (-30*) 55-60* na piecu, teraz około 40*. Przy PC obieg przez wymiennik, w rurach masa osadu.

DZ poziome.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto teoretycznie.

Grzejniki żeliwne grawitacyjnie 35 lat. Taryfa G11, jest sens wchodzić w pompę gruntową? Jaki COP można uzyskać?

W największe mrozy (-30*) 55-60* na piecu, teraz około 40*. Obieg przez wymiennik, w rurach masa osadu.

DZ poziome w wodzie, w zasadzie w stawie.

Czysto teoretycznie:

parowanie -4C/skraplanie +45C

Dla PC ~10kW na Copelandzie ZH i pompach obiegowych łącznie 0,3kW COP około 3,3....

Szału nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie będzie.

Dom słabo akumuluje ciepło, stąd raczej G11.

Z COP 3,3 to raczej ciężko będzie.

Dodam tylko, że DZ w odległości od 70 metrów wchodziłby na teren na którym stoi woda.

Aktualne zużycie opału to max 6t węgla (5t, co 3-4lata 6t)+ około 3 metry drewna różnego.

CWU, 400l.

Zużycie wody powyżej 20m3 na miesiąc. Nie wiem ile z tego jest ogrzewanej.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom słabo akumuluje ciepło, stąd raczej G11.

Z COP 3,3 to raczej ciężko będzie.

 

Zrob zalozenie srednio pesymistyczne do obliczen COP=3. Jesli na G11 to nie bedzie bardzo tanio, ale zauwaz, ze ludzie montuja powietrzne pompy na G11 gdzie moga liczyc na jeszcze nizszy COP i jakos im sie to zamyka finansowo.

Duzo zalezy tez od Twojego stopnia desperacji. Wyobrazam sobie (mgliscie) jak taki etat palacza moze byc meczacy i wtedy nie tylko czysto finansowe sprawy nalezy brac pod uwage.

 

Osobna sprawa to Twoja starenka instalacja CO. Moze przy okazji jakiegos jej remontu szrpnac sie na PCi, bo do tej obecnej, to IMHO mocno problematyczna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem ten wątek od początku do teraz i nie znalazłem opisu ani wiadomości o instalacji samej PC. A tematem jest ,, Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona - czy gdzieś jest to opisane, czy tylko sama budowa DZ ???

Pozdrawiam budujących i śledzę temat dalej.

Zapewne jest na forum muratora opisane jak samemu forumowicze wykonywali instalacje PC..Kolega szykuje się do samodzielnego wykonania instalacji PC?Konkretne pytanie , to zapewne znadzie się kilka odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa G11, jest sens wchodzić w pompę gruntową?

Jest trochę mankamentów:

1) brak akumulacji, a więc jedna taryfa,

2) dosyć wysokie temperatury, choć do zaakceptowania oprócz dużych mrozów, gdzie musiałbyś prawdopodobnie dogrzewać czymś innym

3) wymiennik jeszcze obniży cop

Nie wiem, na ile jesteś zdesperowany i jakie masz inne akceptowalne możliwości, czy też perspektywy na poprawę tych parametrów. Ja bym proponował oszacować ozc na podstawie zużycia węgla podczas mrozów oraz z sezonie. To pozwoli na szacunkowy dobór mocy pc i oszacowanie rocznych kosztów. COP bym założył nie więcej niż 3 dla takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem sądząc po temacie że będzie opisane podłączenie i instalacja do PC.

Obecnie mam stan surowy zamknięty domu Nikko http://projekty.lipinscy.pl/Nikko/odbicie_lustrzane.html z płytą fundamentową i reku. Przymierzam się do PC lub PPC. Mam oferty 30tyś za PPC + podłogówka i PC glikol/woda za 45tyś z podłogówką i nie wiem na co się zdecydować?

Gdyby różnica była mniejsza to pewnie gruntowa a mam małą działkę i tylko pionowe odwierty.

Dlatego szukam dobrej i cenowo dostępnej PC gruntowej. Wszystko fajnie tylko te odwierty to $$$ masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znalazłem opisu ani wiadomości o instalacji samej PC.

Instalacja hydrauliczna samej pc jest bardzo prosta i wygląda tak samo jak innych niskotemperaturowych źródeł ciepła, np. kotła kondensacyjnego. Gdy postawisz pc i podepniesz ja do dz, to podpięcie do gz jest bardzo proste:

1) zasilanie: pc->rura elastyczna->zwykła rura->rozdzielacz lub gdy chcesz grzać cwu pc->rura elastyczna->zwykła rura->zawór trójdrożny->rozdzielacz/zasobnik

2) powrót: rozdzielacz->filtr->obiegówka->zwykła rura->rura elastyczna->pc lub gdy chcesz grzać cwu rozdzielacz/zasobnik->filtr->obiegówka->zwykła rura->rura elastyczna->pc

Cała filozofia. Ważne, żeby rury od pc do rozdzielacza były odpowiedniej średnicy wewnętrznej, przynajmniej jak miedź 28 lub więcej. Dobrze jest też od samej pc poprowadzić rury elastyczne przynajmniej o długości 0.5m.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z moja bylo jeszcze prosciej, bo z tylu jest 5 kruccow do podpiecia wezy tylko

Tak, zależy co jest wewnątrz pc. W mojej poza układem chłodniczym nie ma nic, ani obiegówek ani zaworu 3-drożnego, ale w niektórych jest i wtedy układ jeszcze się upraszcza w stosunku do tego co napisałem. To, że wewnątrz niektórych pomp nie ma obiegówek nie jest wadą, bo można je łatwiej dopasować do potrzeb dz i gz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wewnątrz niektórych pomp nie ma obiegówek nie jest wadą, bo można je łatwiej dopasować do potrzeb dz i gz.

 

Moj pompiarz to nie konsorcjum tylko rzemieslnik. Wiedzial jakie robie DZ i GZ i pod to dobral mi obiegowki. W pompie mam tez naczynia wzbiorcze, wiec jak bym sie uparl, to to mogla by byc cala kotlownia. Tylko podpiac rurki :-)

No i sprawa tez wazna, ze warto zdawac sobie sprawe z tego przy kalkulacji. Cena golej pompy + dokupienie osprzetu tez moze wprowadzic w blad. Bo i jedna i druga to bedzie pompa ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem sądząc po temacie że będzie opisane podłączenie i instalacja do PC.

Jeśli wybrałeś PC jakiegoś producenta to na jego stronie zapewne znajdziesz schemat wykonania instalacji kotłowni GZ i DZ zalecany do danej PC oraz zwymiarowanie przyłączy w PC. Na tej podstawie musisz zaadoptować te schematy do swojej kotłowni. Sam montaż PC jest to podłączenie za pomocą elastycznych węży do wykonanej wcześniej instalacji, napełnienie GZ, DZ , odpowietrzenie, zaprogramowanie, uruchomienie, wyregulowanie przepływów, dobór odpowiednich pompek obiegowych(ja w swojej dwie z trzech musiałem wymienić - DZ była za duża 165W wymieniłem na 85W, GZ ze 125W na 65W na CWU zostawiłem ze względu na mały czas pracy ) oczywiście wcześniej należy wykonać DZ i GZ.

Edytowane przez mar1173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

 

dziękuję za temat, przeczytałem go od " dechy do dechy"

 

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona - przekonał mnie, iż luksus w postaci PC nie musi kosztować ogromną sumę pieniędzy o ile wykonywać się będzie samemu.

 

Jestem na etapie fundamentów ( bez wylewki - na szczęście) i odpowiednio będę mógł zmodyfikować podejścia od DZ.

A już tak blisko byłem zakupu pieca na pelet.

 

Zagłębiam się :confused: w tajniki OZC i pozwolę skonsultować wyniki w celu obliczenia DZ z "ławą starszych".

 

pozdrawiam

krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...