Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Panowie ! liczycie od tylu cały czas! najpierw określa się moc chłodniczą i ilość mocy z gruntu przy danym obciązeniu cieplnym h/rok gruntu a potem dopiero oblicza ilość metrów wymiennika poziomego. Należy pamiętać że wszystkie pętle powinny mieć tę samą długość nieprzekraczającą 100m uwarunkowane jest to spadkami ciśnienia na instalacji kolektora żródła dolnego. Czym dłuższy odcinek 1 pętli tym większy spadek ciśnienia.. Każdy odcinek kolektora powinien być jednakowej długości i z jednego odcinka /bez łączeń/. Rurę układa się w wkopie w rozstawie co ok 100 cm jednak nie mniejszej niż 80 cm.

No wiec aby troche zobrazować to zrobie przykład:

założenia:

moc cieplna: 10 300 W

moc chłodnicza: 7800 W

punkt pracy pompy ciepła B0W35

rodzaj gruntu: grunt spoisty, wilgotny wg tabel 20-30 W/m2 przyjmuje 25 W/m2

czas użytkowania w ciągu roku: 1800 h

 

Określamy całkowitą czynną powierzchnię wyminnika poziomego: A= 7800/25 = 312 m2

przyjmuje rure np PE32x2,9 ulożona w odstepach 0,8 m

całkowita pow wymiennika poziomego minimalna : 312/0,8=390 m

 

wiemy ze potrzebujemy 390 m rury PE32x2,9 ułożonej co 0,8m aby zapewnić pompie prawidłową pracę, a wiec dopieramy 4 sekcje po 100 m każda.

 

zakładam ze odległość rozdzielacza do pompy wynosi 5 m PE40x3,7

mając długości przewodów możemy obliczyć skłąd glikolowy V=400*0,539+10*0,934=224,94 dm3

no i dalej należy dobrać pompę obiegową itd

 

Czy o czymś nie zapomniałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

najważnieszym wskażnikiem przy doborze DZ jest grunt ile uzyskamy mocy na 1 mb , bo jak ma np gnejsy albo zawodniony piasek, żwir to przy pracy gruntu 2400 h/rok jest moc 70W/mb a wtedy przy mocy chłodniczej 7 kW wystarczy 1 pętla !!!!! no i inwestor kasy niepotrzebnej na prace i materiał nie wydaje,

tak wiec to inwestorowi najbardziej zależy aby podać właściwe dane gruntu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważnieszym wskażnikiem przy doborze DZ jest grunt ile uzyskamy mocy na 1 mb , bo jak ma np gnejsy albo zawodniony piasek, żwir to przy pracy gruntu 2400 h/rok jest moc 70W/mb a wtedy przy mocy chłodniczej 7 kW wystarczy 1 pętla !!!!! no i inwestor kasy niepotrzebnej na prace i materiał nie wydaje,

tak wiec to inwestorowi najbardziej zależy aby podać właściwe dane gruntu[/quote

 

A co z przepływem. Dla 7kW potrzebny jest na poziomie 2,5m3/h a poj tych 100 mb dz to ok 65 l. Nadal uważasz że przez 1,5 minuty glikol ząży się ogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozwinę dalej żeby wytłumaczyć i było jasne

dobierając srednice rurociągu należy zwrócić uwagę aby jednostkowe opory liniowe w instalacji przepływu przypadające na 1 mb rury nie przekraczały 120 Pa/m

Przykładowo dla wydajności 4000 l/h dla średnicy DN40 opory beda wynosiły ok 240Pa/m stąd odpowiednim rozwiązaniem przepływy bedzie DN50 dla którego opory wynoszą 65 Pa/m. Przestrzeganie tej zasady gwarantuje minimalizację oporów i kosztów. dodatkowo należy uwzględnić opory miejscowe , przyjmuje sie 20% oporów liniowych.

 

Wracając do mojego przykładu na 1 pętlę to przy DN32 i wymaganym przepływie 2,5 m3/h [skąd te dane ?]

to DN 32 przy przepływie 2510 l/h ma spadek ciśnienia 170 Pa/m i przepływ 0,7 m/s

Przy jednej pętli dałbym oczywiście większą średnicę np DN40

 

Jest OK nie wiem czego się czepiać nawet jak dodamy 20% oporów liniowych, możesz mi to wytłumaczyć abym zrozumiał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal uważasz że przez 1,5 minuty glikol ząży się ogrzać.

Ilość energii wyciągniętej z gruntu nie zależy od czasu wykonywania przez glikol jednego okrążenia. Gdyby przepływ zamiast 2.5m3/h wynosił 25m3/h, to co, glikol nie odebrałby ciepła z ziemi ?

Do 7kW pc wystarczy przepływ rzędu 1.8 m3/h, nie musi być 2.5m3/h

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tego CWU? :> Nawet jeśli doliczę to i tak nic nie zmieni faktu, że jedna pętla z tych trzech na górze będzie pracować w zasadzie na jałowo (bo są zbyt blisko).

To też zauważyłem zostaną 2 pętle na tej części działki.

 

swoją drogą Kac-Per poszukaj na klawiaturze przycisku PrintScreen nad Insertem i CRTL+V choćby w paincie -- kombinacja dosyć przydatna
W pracy do lepszym rozwiązaniem jest telefon :)

 

Inna sprawa, ze te 4,5kW z przedstawionego przez Kac-Pera [Kacpra] OZE to zapotrzebowanie na siarczyste mrozy -18, a my w PL średnią zimową mamy koło 0

 

OZE wykonywane w programie http://www.cieplowlasciwe.pl może trochę zaniżone.

Mineło 12h od zadanego pytania i już tyle odpowiedzi - dziękuje. Biorę się za obliczenia pętli czy 4x100 wystarczy. w razie czego miejsce na 5 pętle będę szukał.

 

bway Nie mogę odpowiedzieć na twoją wiadomość (nie zgadzasz sie na wysyłanie prywatnych wiadomości do Ciebie) dlatego piszę tu:

 

a czemu pompa ciepła nie typu powietrze woda ? do co i cwu

 

PC PW to pierwsza opcja jaką biorę pod uwagę. Martwi mnie tylko mały COP poniżej 0*C. Dlatego szukam dalej. Wykonanie dolnego źródła dla mnie nie jest problemem a koszy 5000zł za materiał i koparkę zwróci się szybko. Problemem jest mała działka - 780m2.

Na działce ma też studnie kopaną 9m woda na 7m cały rok - może PC Woda Woda?:D

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kac-Per
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też zauważyłem zostaną 2 pętle na tej części działki.

 

W pracy do lepszym rozwiązaniem jest telefon :)

 

 

 

OZE wykonywane w programie http://www.cieplowlasciwe.pl może trochę zaniżone.

Mineło 12h od zadanego pytania i już tyle odpowiedzi - dziękuje. Biorę się za obliczenia pętli czy 4x100 wystarczy. w razie czego miejsce na 5 pętle będę szukał.

 

bway Nie mogę odpowiedzieć na twoją wiadomość (nie zgadzasz sie na wysyłanie prywatnych wiadomości do Ciebie) dlatego piszę tu:

 

 

 

PC PW to pierwsza opcja jaką biorę pod uwagę. Martwi mnie tylko mały COP poniżej 0*C. Dlatego szukam dalej. Wykonanie dolnego źródła dla mnie nie jest problemem a koszy 5000zł za materiał i koparkę zwróci się szybko. Problemem jest mała działka - 780m2.

Na działce ma też studnie kopaną 9m woda na 7m cały rok - może PC Woda Woda?:D

 

Pozdrawiam

 

 

Inwestorze, jezeli masz glinę na głębokości wykopu 1,6 m to bym przyjął uzysk 40W/mb przy pracy 2400 h/rok

moc pompy 9 kW a chłodnicza 7 kW to wtedy mamy :A=7000/40= 175 m kolektora

przy założeniu że odstępy dajesz 1 metr + mały zapas to 2 pętle po 100 mb są najlepszym rozwiązaniem ekonomicznym i wydajnościowym

 

przy pracy pompy 1800 h/rok uzyk z dolnego żródła wynosi 50 M/mb czyli jeszcze lepszy

nie widzę żadnego uzasadnienia dla 4 pętli, to był przykład jaki rozpatrywałem aby zobrazować jak sie dobiera dolne żródło przy kolektorze poziomym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestorze, jezeli masz glinę na głębokości wykopu 1,6 m to bym przyjął uzysk 40W/mb przy pracy 2400 h/rok

moc pompy 9 kW a chłodnicza 7 kW to wtedy mamy :A=7000/40= 175 m kolektora

przy założeniu że odstępy dajesz 1 metr + mały zapas to 2 pętle po 100 mb są najlepszym rozwiązaniem ekonomicznym i wydajnościowym

 

przy pracy pompy 1800 h/rok uzyk z dolnego żródła wynosi 50 M/mb czyli jeszcze lepszy

nie widzę żadnego uzasadnienia dla 4 pętli, to był przykład jaki rozpatrywałem aby zobrazować jak sie dobiera dolne żródło przy kolektorze poziomym

 

Jesli chodzi o wydajnosc gruntu to jestes bezgranicznym fantsta z mocna tendencja do zahaczenia o glupote, ale tak to jest jesli ryzykuje sie nie swoim doopskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o wydajnosc gruntu to jestes bezgranicznym fantsta z mocna tendencja do zahaczenia o glupote, ale tak to jest jesli ryzykuje sie nie swoim doopskiem.

 

Zadne fantazje, dolne zrodlo trzeba odpowiednio dobrze wykonać a najpierw policzyć

glupotą to są pętle po 200mb z PE DN32

inwestora trzeba uswiadomić, pokazać instalacje a nie wciskać kity

dobrze policzone i wykonane oraz odpowiednio pielegnowane DZ to sukces a nie robienie partyzantki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, tylko ze ta "glupota" swietnie dziala.

 

Dla mnie dobre poziome DZ, to lekko przewymiarowane DZ. Przy poziomym przewymiarowanie powinno byc regula, bo dodatkowe koszta takiego podejscia sa zadne i kalkulowanie tutaj jakiegokolwiek ryzyka jest dla mnie wlasnie glupota.

 

nie wiem kto takie wciska kity, lekkie przewymiarowanie 100% na długości to porażka i błąd,

widać że nie było policzone i odpowiednio dobrane tylko naciąganie inwestora na koszty i wmawianie że bedzie PAn zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, problem jest tylko jeden. Jak zakopie 200mb rury jako kolektor spiralny, to bedzie placz i zgrzytanie zebow po pierwszej zimie.

 

Wg mnie dla swojego domu (bo to obiekt determinuje wielkosc kolektora) powiniem miec kolektor na ktory bedzie skladalo sie 120m rowu szerokosci 1m z ulozona spiralnie rura w ilosci 600mb. Moze wykonac go jako 3 petle po 200mb (3x40mb rowu) lub 4 po 150mb (4x30mb rowu). Takie DZ zapewni pelne bezpieczenstwo nawet jesli warunki gruntowe okaza sie pesymistyczne, a ewentualne dodatkowe koszta sa smiesznie niskie (zwlaszcza jesli wezmiemy pod uwage niedowymiarowanie kolektora i problemy z tym zwiazane).

Czy do tego DZ podepnie pompe 6,7 czy 9kW bedzie obojetne, bo zmieni sie tylko czas pracy urzadzenia w sezonie.

 

Tak bym robil dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem kotłownie, rury, odpowietrzyłem. Pompa chodzi świetnie. W tej chwili COP 4,7, a więc grzanie wychodzi taniej niż gazem ziemnym, który mam w granicy działki.

 

Fajny bajer sobie wstawiłem w rurach z glikolem - przepływomierze. Dzięki nim widać było, że odpowietrzanie trzeba prowadzić dłuuuugo. Razem kilka godzin. Nawet jak nie 'bąblowało', to pęcherzyki powietrza wypływały, co było widać w przezroczystych korpusach przepływomierzy. Polecam.

 

Przepływy mam takie jak powinny być, dla DZ liczone wg wykresu w tym wątku. a dla podłogówki wg wykresów rur PEX. To mnie najbardziej zaskoczyło. No i jeszcze to, że właściwie wszystko działa od pierwszego podłączenia.

 

W tym miejscu chciałbym podziękować rwxw, bo ten wątek mi bardzo pomógł. Okazuje się, że ta instalacja jest dość prosta i właściwie zasady kładzenia spiralnie rury w ziemi oraz podłączania do pompy ciepła można by zawrzeć w kilkustronicowej broszurce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość energii wyciągniętej z gruntu nie zależy od czasu wykonywania przez glikol jednego okrążenia. Gdyby przepływ zamiast 2.5m3/h wynosił 25m3/h, to co, glikol nie odebrałby ciepła z ziemi ?

Do 7kW pc wystarczy przepływ rzędu 1.8 m3/h, nie musi być 2.5m3/h

 

Mowa była o mocy chłodniczej. Chodzi mi o to że glikol przez ścianę rury o grubości 3mm nie ogrzewa się błyskawicznie. Glikol potrzebuje czasu aby ogrzał się do temp. gruntu a grunt aby to ciepło przewodził w kierunku rury. Dlatego ważna jest również pojemność DZ by jeden pełny przepływ trwał min. 12-15 min. Na swoim przykładzie mogę stwierdzić że mimo 600mb. DZ i cały czas leżącego w wodzie nie jest ono w 100 % poprawnie wykonane ponieważ ma właśnie za małą objętość i czas przepływu to ok 10 min. Z obserwacji mogę powiedzieć że ten czas jest trochę za krótki i DZ ,,gubi' na wymianie ok 1 st.( przy temp DZ ok 5st -teraz nie sprawdzałem) Gdyby było wykonane z rury fi 40 to byłby full wypas a przepływ wynosiłby ok 15min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
Jesli chodzi o wydajnosc gruntu to jestes bezgranicznym fantsta z mocna tendencja do zahaczenia o glupote, ale tak to jest jesli ryzykuje sie nie swoim doopskiem.

 

mam identyczne odczucia co do tego "fachowca"

ostatnio coś mamy wysyp "expertów" z gliwic :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o mocy chłodniczej. ...ważna jest również pojemność DZ by jeden pełny przepływ trwał min. 12-15 min.

Wiem, że chłodniczej i dla niej wystarczą wg, Stiebel-Eltrona takie przepływy jakie podałem. Chyba że producent innej pc zaoszczędził i dał mniejsze wymienniki powodując, to, że przepływ musi być większy, ale to kwestia poczytania dokumentacji do konkretnego modelu pc.

Wracając do czasu, to nie chodzi o ogrzanie się glikolu o ileś tam stopni, tylko o wyciągnięcie strumienia energii, dla którego nie jest istotny czas jednego okrążenia glikolu w DZ tylko praca całego DZ jako całości. Jedno okrążenie może zajmować nawet 10 sekund i kolektor będzie nawet lepiej działał, niż taki, w którym okrążenie glikolu zajmie 15min, bo będzie odbierał ciepło całą swoją długością, a nie tylko początkiem, jak ten dla którego okrążenie będzie trwało 15min i na którego końcu temperatura glikolu zrówna się z gruntem, więc ten koniec nie będzie wyciągał już ciepła z gruntu.. Problemem pozostanie tylko nierealna wielkość obiegówki, która taki przepływ wymusi, ale przy naszych teoretycznych rozważaniach na temat szybkości przepływu nie jest to istotne - ten przejaskrawiony przykład jest po to, żeby lepiej zrozumieć zasadę działania kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, może liczysz dla odwiertów ? Dla poziomego nigdy nie zdecydowałbym się na taki krótki kolektor zwłaszcza, że wspomniany inwestor może go wykonać małym kosztem.

 

rozmawiamy o DZ poziomym

jeżeli mamy rozmawiać o DZ pionowym to bez projektu geologa możemy sobie tylko szacować, a i tak korygujemy zawsze po wykonaniu 1 strzału jeżeli go dobrze i skutecznie przeprowadzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...