Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

To nie jest zaden moj przepis, tylko obliczenia, a robienie z PE32 na długości 200 m to porazka techniczna

ale tak to jest jak sie robi partyzantkę a potem na forum sie trzeba dowartościować

 

Z obliczen tez moga wychodzic bzdury jak widac. Musisz wiedziec (chociaz mgliscie) co liczysz, bo inaczej bledny wynik nie wzbudzi Twoich podejrzen.

 

Kondolencje dla Twoich klientow - jesli jakims popsules juz DZ swoimi "obliczeniami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z obliczen tez moga wychodzic bzdury jak widac. Musisz wiedziec (chociaz mgliscie) co liczysz, bo inaczej bledny wynik nie wzbudzi Twoich podejrzen.

 

Kondolencje dla Twoich klientow - jesli jakims popsules juz DZ swoimi "obliczeniami".

 

nie wchodze wiecej w twoj temat bo to twoja sprawa, twoje przepływy i spadki ciśnien itp

nikomu nic nie popsulem obliczeniami, a instalacje policzone pracuja np na basenach zarowno do schładzania jak i ogrzewania wody, a korzysta codziennie lekko setka ludzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze i fachowcy/instalatorzy, jako niebudowlaniec :) aczkowliek forum studiuję ostro mam pytanie, może nie do końca o samej pompie tymi ręcami…. ale pewnie Wasza wiedza jest większa.

Jestem na etapie zamknięcia projektu i wszystko jest dość mocno przemyślane ale uzmysłowiłem sobie, że kotłownie to trochę zaimprowizowałem i potrzebuje wsparcia i ośmielam się podejrzewać, że wielu czytaczom taka informacja się przyda bardziej przed niż po.

Dokładnie chodzi o powierzchnie kotłowni ile trzeba miejsca, żeby umieścić instalacje, pompa ciepła, zasobnik na CWU i pewnie sporo innch rzeczy. Ja mam w miarę normalną:cool: rodzinę 2+2 i w kotłowni której rzut umieszczam chciałbym wszystko zmieścić tylko chyba nie wiem co to jest WSZYSTKO

kotłownia.jpg

Siatka na rzucie to 20cm. Kolektor DZ chciałem umieścić pod schodami ale nie widzę potem doprowadzenia do PCi bo przy oknie chce umywalkę i pralkę więc tamtędy nie dojadę do miejsca gdzie widzę oczami wyobraźni PCi, chyba bd musiał z tym wyjść przy scianie pomiędzy garażem a kotłownią…..

no zbyt wiele niewiadomych, prosze o wsparcie, pomysły, sugestie.

Dzięki!!!

Edytowane przez bob_budownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak: od lewej ściany mam odstęp 10cm, później zasobnik 400l (szer. 85cm), odstęp "serwisowy" ok. 50cm, dalej pompa ciepła (szer. ok. 55-60cm). Na ścianie prostopadłej po prawej wisi rekuperator (ok. 50cm od kąta). Za zasobnikiem i odstępem serwisowym wiszą rozdzielacze Dz i reszta rurek instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mnie jakies baseny obchodza. :)

 

"Liczac" tutaj dla kolegi konkretna instalacja ostro dales doopy. Teraz rozbisz dobra mine do zlej gry.

 

Problem powszechnego braku wiedzy technicznej i rozumienia praw przyrody to dla odmiany problem szkolnictwa.

Nie będę zbyt głęboko wchodził w materię, bo jej nie znam wystarczająco.

Ale nawet bez tego widzę, że bardzo powszechne jest nierozumienie podstawowych praw i zależności.

Dzięki temu handlarze dziwnego sprzętu wpychają ludziom bezwartościowe rozwiązania grzewcze za ciężkie pieniądze, a tymczasem mało kto rozumie, prostą jako budowa cepa, zasadę działania.

Od dłuższego czasu zastanawiałem się, czy dominującą rzeczą jest tu brak wiedzy, niezrozumienie tematu, czy lobbowanie zainteresowanych. Zapewne wszystko po trochu. Ale najgorsze jest to, że sukces takiego lobbingu jest tym łatwiejszy, im gorszy poziom wiedzy technicznej

Ale trzeba to rozumieć, rozumieć podstawy, przynajmniej fizyki ze szkoły podstawowej i umieć rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem powszechnego braku wiedzy technicznej i rozumienia praw przyrody to dla odmiany problem szkolnictwa.

 

I znowu masz racje. Na pocieszenie powiem, ze jak sie postarasz, to mozesz to jeszcze nadrobic. Nie wyjdziesz na dyletanta nastepnym razem przyjmujac z kolektora pzoiomego w suchym gruncie 50-60W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu masz racje. Na pocieszenie powiem, ze jak sie postarasz, to mozesz to jeszcze nadrobic. Nie wyjdziesz na dyletanta nastepnym razem przyjmujac z kolektora pzoiomego w suchym gruncie 50-60W/m2.

 

Jak byś zrobił geologię to wiedział by że na skale granitowej mieszkasz i masz 65-85 W/m2 przy 1800 h lub 55-70W/m2 przy 2400 h

suchy grunt DL poziomy to 10-15 W/m2 do obliczeń przyjmuje sie 12,5 W/m2 tak ze nie wiem dlaczego wciskasz mi cały czas 50-60 W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie blaznuj. A kto te durnoty powypisywal? Ja?

 

Gosciu pisze, ze woda na 7m i sucha glina a ty mu sadzisz tekst:

 

Inwestorze, jezeli masz glinę na głębokości wykopu 1,6 m to bym przyjął uzysk 40W/mb przy pracy 2400 h/rok

moc pompy 9 kW a chłodnicza 7 kW to wtedy mamy :A=7000/40= 175 m kolektora

przy założeniu że odstępy dajesz 1 metr + mały zapas to 2 pętle po 100 mb są najlepszym rozwiązaniem ekonomicznym i wydajnościowym

 

przy pracy pompy 1800 h/rok uzyk z dolnego żródła wynosi 50 M/mb czyli jeszcze lepszy

nie widzę żadnego uzasadnienia dla 4 pętli, to był przykład jaki rozpatrywałem aby zobrazować jak sie dobiera dolne żródło przy kolektorze poziomym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie blaznuj. A kto te durnoty powypisywal? Ja?

 

Gosciu pisze, ze woda na 7m i sucha glina a ty mu sadzisz tekst:

 

no ja ciągle nie widze 50-60 W/m2 jak ty sadzisz

a 40 W/m jest z gliny i to podtrzymuje

sam mieszasz w głowie ludziskom choc materia dla ciebie obca jest i udajesz znawce bo masz pompe ?

zastanow sie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można wewnętrzną jednostkę PP włożyć do jakiegoś baniaka z wodą by robiła jako PW?

Jaki jest wymiennik w klimatyzatorach? Nada się?

Druga sprawa, jaką temperaturę osiąga wewnętrzna jednostka PP i jaką temperaturę ma "na grzaniu" wylatujące powietrze?

 

Całą zapewne nie ale sam wymiennik, pewnie zależy jaką ma powierzchnię.

 

Wymienniki płytowe na wysokie ciśnienia są faktycznie bardzo drogie ale takie do 40bar maja cenę normalną. Może można by taki "podrasować" by wytrzymał 60 bar ?

 

I tak sobie jeszcze myślę - PC maja określoną długość dopuszczalnego połączenia pomiędzy jednostkami, przy pewnej długości spada im sprawność ale...5m to zwykle nie problem. Więc może by zrobić wymiennik z rurki miedzianej odpowiedniej grubości - dostępne od średnicy wewnętrznej 4,8mm stosowanej na przewody hamulcowe lub grubszej - wytrzymałość >120bar - skręcić takie coś w spiralę, można w kilku warstwach tworząc wężownicę, umieścić w zbiorniku - np kawałku rury odpowiedniej średnicy, przez którą może już przepływać sobie woda CO lub CWU odbierając ciepełko bezpośrednio z miedzi.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...