Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

R290 ma bardzo fajne parametry, prawie jak R22, ale nie kupisz klimy na R290, a przeróbka klimy na pc p-w bez wymiany czynnika nie jest specjalnie trudna czy droga, dużo łatwiejsza niż zrobienie takiej pc od 0, zwłaszcza inwerterowej. Gotowce mają też już rozwiązane odszranianie, więc wiele pracy odpada,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak już widzimy - są jednak za kilka stówek wymienniki płytowe 45/60 bar - powinno wystarczyć i kilka stówek a nie 2000 jak swep-a, wężownica z rurki miedzianej tez i to z ogromnym zapasem ciśnienia i dość łatwo to zrobić.

Ja bym miał obawy co do sterowania tym, a już na pewno do zgrania klimy z jakimś uniwersalnym sterownikiem stosowanym w PC, tutaj już dobry elektronik potrzebny i zapewne jakaś dokumentacja by się przydała a u chinoli to kiepsko chyba z tym.

 

adam_mk - myślisz, że wymiennik basenowy jest projektowany na takie ciśnienia ?

 

Rozwiązanie kuszące - Gree 6,45kW - 3700 komplet, sam agregat zapewne z 800 taniej i wcale nie trzeba go psuć, nawet gwarant się nie zorientuje do czego służył ;), pilot do klim uniwersalny można kupić za parę złotych. Grzeje to to od -20 i to podobno efektywnie, pobór mocy sprężarki 2550W.

Kwestia dorobienia hydroboxu + sterowania.

 

Druga sprawa, jaką temperaturę osiąga wewnętrzna jednostka PP i jaką temperaturę ma "na grzaniu" wylatujące powietrze?

 

http://www.abatronic.pl/images/pompy_ciepla/dci_powietrze_powietrze/RDI2/Rotaberg_two_stage_compressor.pdf

To z klimy Rotaberga, kompresor Gree stosowany w klimach m.in Gree Viola perfect. Jak widać temp. mniej więcej jak PC LT.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciśnień można zejść.

No, trzeba nieco zmienić konstrukcję PC i gaz ale się da i trudne nie jest.

Ten basenowy na 16 bar to norma.

 

Będziesz chciał mocniejszy to zrobią.

Takie czasy...

 

Adam M.

 

Ale nie ma po co skoro są wymienniki na 45bar za grosze i rurka miedziana po 7zł/mb.

 

http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plytowy-30-kw-30-plyt-izolacja-i4742303845.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciśnień można zejść. No, trzeba nieco zmienić konstrukcję PC i gaz ale się da i trudne nie jest.

Nie ma to wielkiego sensu. Klima to gotowiec z inwerterem, modulacją mocy, elektronicznym zaworem rozprężnym, odszranianiem, zabezpieczeniami i innymi algorytmami sterowania układem. Przeróbka tego na inny czynnik nie będzie taka prosta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-195 - + 220 st C, stal 316, lut miedź. - chyba się nadaje :)

Ale tak sobie myślę, że pomysł z rurką miedzianą lepszy - jaka jest powierzchnia styku rurki miedzianej z płytami wymiennika ? Raczej niewielka więc i skuteczność oddawania ciepła taka sobie.

 

3mb rurki 6,6mm będzie miało powierzchnię o ile dobrze to liczę taką, jak ten wymiennik a skręcona zwój obok zwoju w dwóch warstwach dość małe wymiary - do aplikacji w jakiejś rurze lub może bezpośrednio w małym buforku zamiast grzałki, o ile taka cienka rurka o tej długości nie stanowiła by zbyt wielkiego oporu.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3mb rurki 6,6mm będzie miało powierzchnię o ile dobrze to liczę taką, jak ten wymiennik

Ale wymiennik działa przeciwprądowo, więc ma lepszą sprawność wymiany niż sama rurka zwinięta w kilka zwojów. Możesz poeksperymentować z dłuższą, bo nie jest droga, tylko że trzeba by, ją tak poukładać, żeby się jak najbardziej zbliżyć do przeciwprądowości, może rura chłodnicza w miękkiej rurze do CO? Ciekaw jestem wyników. Nie wiem, czy nie wynikną jakieś problemy chłodniczej natury, ale nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wymiennik działa przeciwprądowo, więc ma lepszą sprawność wymiany niż sama rurka zwinięta w kilka zwojów. Możesz poeksperymentować z dłuższą, bo nie jest droga, tylko że trzeba by, ją tak poukładać, żeby się jak najbardziej zbliżyć do przeciwprądowości, może rura chłodnicza w miękkiej rurze do CO? Ciekaw jestem wyników. Nie wiem, czy nie wynikną jakieś problemy chłodniczej natury, ale nie znam się na tym.

 

Gdzieś czytałem o takich machinacjach z klimą przerobioną na PC i o wymianie wymiennika na wężownicę miedzianą właśnie ze względu na sprawność tylko nie wiem gdzie ;). Ale to nieistotne w sumie, można zastosować bardzo przewymiarowany wymiennik płytowy bo w ofercie producent ma różne, ten już zresztą też ma nominalnie 30kW więc powinien być dobry do klimy 5-7kW. Kwestia reszty jest istotniejsza i trudniejsza - wszystko do kupienia, łącznie ze sterownikami PC, problem to wszystko zgrać by to nie była prowizorka a prawdziwa PC DIY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ? Ktoś się obraził ?

Nie o to chodzi czy się da czy nie ale czy to ma sens gdy można łatwiej, bez ingerowania w sprzęt ? Bierzesz agregat, dorabiasz hydroboxa a agregat nadal ma gwarancję i działa jak fabryka przewidziała, po co poprawiać chińskich inżynierów co pół hektara ryżu zjedli by to w pocie czoła wykombinować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przeróbka tego na inny czynnik nie będzie taka prosta... "

No tak...

Myślec trzeba...

 

Poczytajcie o stabilizatorach ciśnienia skraplania...

 

Sorki...

Już nie przeszkadzam.

 

Adam M.

Co masz na myśli? Inny czynnik i regulator, czy r-410 i regulator? A może jeszcze co innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...