Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

Zaprosiłem przedstawiciela jednej firmy na działkę i urodziły się nowe wnioski co do dolnego źródła pompy ciepła 7kw. Przypomnę że dom 120 m2 w miarę dobrze ocieplony. Mianowicie Pan z firmy zaproponował kolektor poziomy 400mb fi 32 4x100 w rowach po 17m długości i 90 szerokości. O cenie za wykonanie nawet nie będę wspominał bo jest podobna do ceny odwiertu 2x 60m wiec tylko praca własna wchodzi w grę.

Co wy na to ?

Rysunek poglądowy:

Grunt glina, woda na 7m

czerwone pole u dołu to miejsce gdzie można poszerzyć kolektor

 

http://www.kacper.meximas.com/images/galeria/dron/dzpc1.png

Edytowane przez Kac-Per
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam, i pytanie

 

O ile podbijacie temperaturę w taniej taryfie dla CO i CWU

 

Co zrobić gdy pompa mnie "oszukuje";) i załącza się w drogiej -teraz podbijam o 2C iiii np. nocą

dla CWU ok. 22.00 zaczyna pracę następnie dla CO tak ok. 23.00 potem już nic, 4.00-5.00 też nic, więc uruchamia się ok 11.00-12.00 w drogiej zamiast poczekać do 13-15 kiedy mam taniej;)

 

od piątku mam 2-taryfy i nadal nie potrafię tego ogarnąć

 

Ustawić podbicie na 3k? czy można w inny sposób zmusić pompę do pracy 4.00-5.00 rano, aby starczyło do 13.00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens podbijać w taniej dla cwu ewentualnie jak ustawić

Najwyższą temperaturę mam o 23.00 46* potem wolno spada rano ma ok.42 ale w godzinach ok. 18 tylko 38 podbicie mam 5*w taniej dla ustawionej 38

Zmniejszyć podbicie czy zwiększyć zadaną?

Zbiornik maxi 300l

Wcześniej miałem bez podbicia nastaw 42 i komfort był lepszy możliwość trafienia ok.18tej na wodę o temp. 45* znacznie większa

Jak macie u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o to chodzi ale

-20* 23*

0* 22*

5* 22*

10* 21*

termometr posadzki mam źle umieszczony bo na poddaszu teraz temperatura na nim spada o 1*przez 3h

Od wczoraj podbijam w taniej o 3* i teraz mam na podłodze 22.6* może do 13.00 starczy zyżycie prądu wzrosło do 22kwh/doba

 

Nie, nie o to. To masz ustawiania krzywej grzewczej. Mi chodzilo o histereze, czyli o jaka roznice musi spasc temperatura ponizej zadanej, zeby uruchomila sie pompa i do jakiej dogrzewa powyzej zadanej, zeby sie zatrzymala.

W jednych pompach jest to podawane jako "prawdziwa" histereza, czyli jako wartosc calosci a w niektorych tylko jako polowka tej wartosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens podbijać w taniej dla cwu ewentualnie jak ustawić

Najwyższą temperaturę mam o 23.00 46* potem wolno spada rano ma ok.42 ale w godzinach ok. 18 tylko 38 podbicie mam 5*w taniej dla ustawionej 38

Zmniejszyć podbicie czy zwiększyć zadaną?

Zbiornik maxi 300l

Wcześniej miałem bez podbicia nastaw 42 i komfort był lepszy możliwość trafienia ok.18tej na wodę o temp. 45* znacznie większa

Jak macie u siebie?

 

W drogiej ustaw 40*C bez zadnego podpicia a dla taniej podbicie na 6K z histereza 1K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione tak że mi nie grzeje nic a nic w drogiej . Ani co ani cwu, dość prymitywnie, ale działa i to dobrze

CWU o 14 grzeje do 45+1 st i to spokojnie wystarcza do 22 na wanne, nawet dwie

A CO grzeje od 13 do 14 i potem resztę czasu w taniej, jakieś 30 min, to w dzień , w nocy mam podbicie o wartość +5 st, czasowo zależy od okresu, w tej chwili od 1 lub drugiej w nocy do 6 rano. I to mi spokojnie wystarcza na +23 w domku, czasem pół stopnia więcej - jak dziś, się ociepliło, trzeba odjąć z godzinkę grzania , czasem mniej , da się żyć

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tu nie chodzi o kopiowanie, tylko o jakis punkt wyjscia. Te wartosci dostosowujesz do swojej instalacji, do tego jaki masz dom, jaki profil zuzycia CWU.

 

Ja np na krzywej grzewczej dla -20*C mam ustawione 25*C z opdbiciem 3K. Pompa nie ma szns zagrzac do tego poziomu przy tak stromej krzywej tylko w tanim pradzie, ale za to przy wiekszych mrozach duzo szybciej wchodzi w tez w drogi prad, niepozwalajac chalupie sie wychlodzic, ale jednoczesnie wykorzystuje tez w 100% tania taryfe. Chodzilo mi o to, zeby wchodzila w drogi tylko jak zabraknie taniego, ale bez recznego sterowania tym procesem. Ty mozesz to dobrac u siebie z nieco innymi parametrami.

 

Jesli masz do tej 10-tki odpowiednio duza wezownice w zasobniku, to mozesz spokojnie ustawic 39*C z podbiciem 8-9K i wtedy CWU bedziesz mial praktycznie cale w tanim pradzie. U mnie tak sie nie da, bo za male wezownice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...