Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Witam. Wielkie wyrazy wdzięczności dla właściciela "ręców" za wspaniałe wprowadzenie i uczłowieczenie kwestii pomp. Niestety nie byłam w stanie przejść tematu od deski do deski, bo przy kolejnych niektórych jałowych dyskusjach głowa lądowała na poduszce i wracałam kolejnego dnia… Mam kilka pytań (moja ogromna nadzieja, że się z kimś nie zdubluję):

1. Jeśli stosuję CWU, które wiadomo pracuje również latem, to jak się to ma do regeneracji gruntu?

2. Jak kształtują się korzyści i utrudnienia przy korzystaniu z instalacji do ochładzania domu latem?

3. Jak to ochładzanie latem ma się do regeneracji gruntu?

4. W jakim stopniu komplikuje instalację stosowanie CWU wraz z funkcją klimatyzacji?

 

Przymierzam się do 100-letniego domu z cegły pełnej, który planuje ocieplić wewnątrz i porządnie zaizolować, posadzka, strop, dach do całkowitej wymiany. Pow. parteru ok. 82 m2. Jest przy nim na tyle działki, że mogę poprowadzić tyle kolektora poziomego ile mi się podoba. Teren znajduje się około 400 m od Wisły przy jej zakolu, więc na wodę gruntową nie będę narzekać. Raczej jestem przekonana do PC, ale chciałabym ją wykorzystać do tylu funkcji ilu można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Jeśli stosuję CWU, które wiadomo pracuje również latem, to jak się to ma do regeneracji gruntu?

Tak jak napisał Pyxis, ilość energii potrzebnej do zagrzania CWU nie wpłynie na regenerację "złoża" w czasie okresów "letnich".

 

2. Jak kształtują się korzyści i utrudnienia przy korzystaniu z instalacji do ochładzania domu latem?

Tutaj pójdę standardowo innym tropem niż Pyxis :p Korzyści są takie, że masz jedno urządzenie pompujące i nie musisz kupować kolejnej (lub kolejnych) pomp ciepła w postaci klimatyzatorów powietrznych. Podstawowe utrudnienie to bardziej skomplikowana instalacja hydrauliczna w "kotłowni" (za tym idą oczywiście koszty), konieczność montażu zbiornika na wodę lodową (min. 0,5 m3 -- czyli też dodatkowe miejsce w "kotłowni" i znowu koszty). Z moich obliczeń wynika jednak, że czy się zrobi "bogatszą" instalację+zbiornik czy zainstaluje system multisplit (albo kanałowe chłodzenie na klimakonwektorze) mający takie same możliwości chłodnicze (całego domu), wyjdzie podobnie cenowo (za to nie będzie ew. pompa powietrzna szpecić elewacji i hałasować za oknem). Dlatego jestem (prawie na pewno) ;) zdecydowany na chłodzenie klimakonwektorem kanałowym opartym właśnie na wodzie lodowej (wcześniej chciałem mieć jeden system oparty na wentylacji, ale zachciało mi się posiadać możliwość dokładnego sterowania temp. nawiewu). :p

 

3. Jak to ochładzanie latem ma się do regeneracji gruntu?

Wypompowujesz ciepło z domu i pompujesz do gruntu. Czyli ogrzewasz grunt. Wcześniej naturalnie tym ciepłem, przy odpowiedniej instalacji, ogrzewasz CWU.

 

4. W jakim stopniu komplikuje instalację stosowanie CWU wraz z funkcją klimatyzacji?

Znacznie komplikuje instalację hydrauliczną w "kotłowni" w stosunku do instalacji bez funkcji chłodzenia, ponieważ z samym CWU wszystko działa "po jednej stronie", a przy chłodzeniu trzeba odwrócić źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie komplikuje instalację hydrauliczną w "kotłowni" w stosunku do instalacji bez funkcji chłodzenia, ponieważ z samym CWU wszystko działa "po jednej stronie", a przy chłodzeniu trzeba odwrócić źródła.

 

 

Niekoniecznie - jeśli zastosuje się duże klimakonwektory, podłączone bezpośrednio do glikolu tak jak tutaj: http://www.pompaciepla-24.pl/

Wystarczą dwa zawory zwrotne na rurkach, dodatkowa pompa obiegowa i instalacja gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - jeśli zastosuje się duże klimakonwektory, podłączone bezpośrednio do glikolu tak jak tutaj: http://www.pompaciepla-24.pl/

Wystarczą dwa zawory zwrotne na rurkach, dodatkowa pompa obiegowa i instalacja gotowa.

 

Niestety tak sie tego nie zrobi, bo:

Jest przy nim na tyle działki, że mogę poprowadzić tyle kolektora poziomego ile mi się podoba.

 

To by bylo w miare OK, ale przy odwiertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - jeśli zastosuje się duże klimakonwektory, podłączone bezpośrednio do glikolu tak jak tutaj: http://www.pompaciepla-24.pl/

Wystarczą dwa zawory zwrotne na rurkach, dodatkowa pompa obiegowa i instalacja gotowa.

Niezależnie od wielkości klimakonwektorów czy zastosowanych chłodnic kanałowych, o czym było już wielokrotnie, samo złoże poziome jest zbyt mało wydajne w stanie pasywnym i nie udźwignie chłodzenia całego domu (podobnie jak samodzielnie nie udźwignie ogrzewania domu w zimie). Trzeba wmieszać w to pompę ciepła. Jeśli zaprzęga się do tego pompę "gruntową", to wypada oprzeć to na zbiorniku buforowym wody lodowej i tak skonstruować system, aby ciepło wyciągane z domu najpierw kierować do CWU a później do gruntu (albo powietrza). I to komplikuje i podraża system, aczkolwiek, jak już pisałem, nie bardziej niż instalacja dedykowanych (multi)splitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od wielkości klimakonwektorów czy zastosowanych chłodnic kanałowych, o czym było już wielokrotnie, samo złoże poziome jest zbyt mało wydajne w stanie pasywnym

 

No ale instalacja http://www.pompaciepla-24.pl/ działa - podobno nawet dobrze, chyba że coś przeoczyłem. Ja rozumiem, że nawiew z klimakonwektorów latem może być o temp. 15 stopni w przypadku glikolu zamiast 7 stopni w przypadku wody lodowej, no ale to chyba starczy?

Jak przysłonić okna, to w dobrze ocieplonym domu powinien taki nawiew wystarczyć chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a rozumiem, że nawiew z klimakonwektorów latem może być o temp. 15 stopni w przypadku glikolu zamiast 7 stopni w przypadku wody lodowej, no ale to chyba starczy?

 

Starczy to jest uwiad. ;)

Nie wystarczy raczej (przynajmniej u mnie nie wystarczylo), bo DZ potrafi latem miec i 18*C. Jak dojda jeszcze jakies straty chlodu na przesyle czynnika do klimakonwektora, to sie okaze, ze masz tam 19-20*C i zeby cokolwiek zchlodzic musisz gonic hektolitry glikolu i km3 powietrza przez wiekszosc godzin doby. Kupa chalasu i pradu, a efekt mierny. Klima to rozwiazuje bezproblemowo i relatywnie cicho za calkiem przyzwoita kase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale instalacja http://www.pompaciepla-24.pl/ działa - podobno nawet dobrze

Może i "działa", bo może tak działać. "Dobrze" to pojęcie względne. Jeśli "chłodzi" jeden pokój, i ten pokój jest odseparowany od czynników zewnętrznych, to ma pewną szansę działać "dobrze". Jeśli odnieść to do klimakonwektora z rozprowadzeniem kanałowym na cały dom, nie ma opcji aby działało dobrze. Chyba, że faktycznie ten jeden "zawór zwrotny" załatwia sprawę (czego jakoś nie widzę oczyma wyobraźni) i jednak zasilanie klimakonwektora jest przepuszczane przez pompę. Ale tu znowu, bez bufora wody lodowej pójdzie się z torbami na pracy PC, a jeśli jeszcze do tego PC zacznie "taktować" w wyniku złych warunków pracy, to i sama PC się szybko skończy.

 

chyba że coś przeoczyłem. Ja rozumiem, że nawiew z klimakonwektorów latem może być o temp. 15 stopni w przypadku glikolu zamiast 7 stopni w przypadku wody lodowej, no ale to chyba starczy?

W lato z gleby potrafi być ponad 15sC i ta wartość szybko się podnosi gdy przenosi się tam ciepło. To nie będzie działać bez PC.

 

Jak przysłonić okna, to w dobrze ocieplonym domu powinien taki nawiew wystarczyć chyba

W pokoju, możliwe. W całym domu, raczej nie.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Szukam kwh..... podlicznik to 3-fazowy elektroniczny ORNO

 

W kotłowni wskazanie mam o ok. 200kwh większe w grudniu i w styczniu niż licznik główny który mierzy cały dom! Ktoś się z tym spotkał?

Mimo że to bardzo optymistycznie bo spadło mi zużycie prądu;) ale nie o to chodziło gdy montowałem ten licznik

Zastanawiam się co właściwie mierzy ten licznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem tu nowy więc na początku chciałbym gorąco przywitać wszystkich forumowiczów.

Mam takie pytanie (proszę mnie nie krytykować po prostu mam czasem głupie pomysły), ponieważ chciałbym zamontować w swoim domku pompę ciepła "tymi rękami" z kolektorami poziomymi 3x180m i w związku z tym że na swojej posesji posiadam ( TU UWAGA bez śmiechu) szambo wpadłem na tak wspaniały pomysł aby jeden z kolektorów umieścić w szambie co moim zdaniem (przejeżdżając zimą obok góry obornika zauważyłem że obornik paruje) wspomogłoby pracę pompy. istnieje możliwość zrobienia szamba przelewowego, czyli (uwaga wiem że trudno to zrozumieć ale tak się rodzą super wynalazki) dom>rura>szambo z drugiej strony rura>kanaliza. Druga opcja to umieścić w szambie kolektor i zasypać go obornikiem.

Trochę gówniany temat ale myślę, że może się udać. Czekam na Państwa opinie ( jestem przygotowany na krytykę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szukam kwh..... podlicznik to 3-fazowy elektroniczny ORNO

 

W kotłowni wskazanie mam o ok. 200kwh większe w grudniu i w styczniu niż licznik główny który mierzy cały dom! Ktoś się z tym spotkał?

Mimo że to bardzo optymistycznie bo spadło mi zużycie prądu;) ale nie o to chodziło gdy montowałem ten licznik

Zastanawiam się co właściwie mierzy ten licznik

Do podlicznika potrzebny jest zegar za 50 zl , ktory zgra podlicznik z licznikiem glownym.

Porozmawiaj z elektrykiem to Ci to dokladniej wyjasni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W lato z gleby potrafi być ponad 15sC i ta wartość szybko się podnosi gdy przenosi się tam ciepło. To nie będzie działać bez PC.

 

 

W pokoju, możliwe. W całym domu, raczej nie.

 

 

Zależy, czy przysłonisz okna. Na pewno można chłód odczuć.

Poza tym chłodzenie podnosi temp. kolektora gruntowego, a tym samym podnosi COP pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, czy przysłonisz okna. Na pewno można chłód odczuć.

Z nawiewów z pewnością. Jednak na komfort w CAŁYM domu nie będzie miało większego wpływu.

 

Poza tym chłodzenie podnosi temp. kolektora gruntowego, a tym samym podnosi COP pompy ciepła.

Zatem jeśli użyjemy dodatkowo PC, to kolektor zostanie ogrzany jeszcze bardziej. Inna sprawa, że do zimy daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 klimakonwektorów, łączny przepływ glikolu 1m3/h, działają 12h/dzień.

Każdy zużywa 25W (połowa mocy nawiewu) do tego pompa obiegowa 75w.

Przepływ łączny 1m3 glikolu na godzinę. Temp. glikolu 15 stopni, temp. w domu 20 stopni.

 

Zużyta energia: 2,4kWh

Dostarczony chłód: 67kWh

COP: 28

 

COP nie do uzyskania w klimatyzatorze, ilość chłodu powinna wystarczyć do schłodzenia całego domu, a dodatkowo COP pompy ciepła w sezonie grzewczym powinien wzrosnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 klimakonwektorów, łączny przepływ glikolu 1m3/h, działają 12h/dzień.

Każdy zużywa 25W (połowa mocy nawiewu) do tego pompa obiegowa 75w.

Przepływ łączny 1m3 glikolu na godzinę. Temp. glikolu 15 stopni, temp. w domu 20 stopni.

 

Zużyta energia: 2,4kWh

Dostarczony chłód: 67kWh

COP: 28

 

COP nie do uzyskania w klimatyzatorze, ilość chłodu powinna wystarczyć do schłodzenia całego domu,

 

15kWh to jest absolutne maks. które się da wyciągnąć z gruntu bez PC -- biorąc pod uwagę wymiennik wymiarowany na optymalne grzanie domu w okresie zimowym. Żeby Twoje obliczenia były prawdziwe, to wymiennik musiałby być 4-5x przewymiarowany -- a na taką rozrzutność inwestycyjną i terenową (jeśli wymiennik poziomy) albo tylko inwestycyjną (jeśli pionowy) niewielu stać. W zasadzie to nikt normalny tak sobie w stopę nie strzeli tylko po to, żeby móc się później chwalić super COPem.

 

a dodatkowo COP pompy ciepła w sezonie grzewczym powinien wzrosnąć

Trochę wzrośnie, ale nieznacznie. Na jesieni już się nie chłodzi, a więc przez 2 miesiące grunt już zdąży oddać znaczną część ciepła którą dostał z domu. Nie wspominając o tym, że jednak CWU się też grzeje w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15kWh to jest absolutne maks. które się da wyciągnąć z gruntu bez PC -- biorąc pod uwagę wymiennik wymiarowany na optymalne grzanie domu w okresie zimowym. Żeby Twoje obliczenia były prawdziwe, to wymiennik musiałby być 4-5x przewymiarowany -- a na taką rozrzutność inwestycyjną i terenową (jeśli wymiennik poziomy) albo tylko inwestycyjną (jeśli pionowy) niewielu stać. W zasadzie to nikt normalny tak sobie w stopę nie strzeli tylko po to, żeby móc się później chwalić super COPem.

 

Tu mowa o całym dniu - chłodzenie przez 12 godzin dziennie. Licząc powiedzmy 8kW chłodu z gruntu na godzinę (kolektor gruntowy do pompy 10kW), to przez cały dzień jest 96kWh chłodu. Tak jak multisplit 8kW, starczy na dom.

 

 

Trochę wzrośnie, ale nieznacznie. Na jesieni już się nie chłodzi, a więc przez 2 miesiące grunt już zdąży oddać znaczną część ciepła którą dostał z domu. Nie wspominając o tym, że jednak CWU się też grzeje w lecie.

 

COP przy grzaniu CWU latem też wzrośnie, jak chłodzisz dom gruntem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...