Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Mam pytanie o kolektor pionowy - czy ma uzasadnienie wykonanie DZ w taki sposób, że wykona się kilkadziesiąt odwiertów do głębokości kilkunastu metrów zamiast kilku odwiertów po 30-200m? Pytam ponieważ posiadam ręczną wiertnicę do 15m głębokości i zastanawiam się czy to w ogóle ma sens.

 

NA forum jest czlowiek ktory uzywa pompy na kilkunastu odwiertach i jak najbardziej mu to dziala (bo niby dlaczego by mialo nie dzialac).

Instalacje robil mu "wihajster" (z tego co pamietam). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Głębokość oraz ilość odwiertów zależą od mocy grzewczej pompy ciepła, z reguły głębokość odwiertów mieści się w 100 m. Osobiście nie słyszałem o takiej praktyce jak wspomniana przez ciebie.

Jak na fachowca i producenta niby norweskich PC , wydaje mi się ze powinieneś napisać ---Głębokość oraz ilość odwiertów zależą od mocy CHŁODNICZEJ pompy ciepła , a co do reszt przeczytaj post Pyxis-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proszę o poradę.

 

Chodzi o rozmieszczenie DZ, (pytałem już o to w okolicach strony 80, akurat na to pytanie nie dostałem odpowiedzi a roboty związane z DZ musze skończyć w ciągu miesiąca)

Pompa 12 - 12,5 KW, od 40cm w głąb glina, wysoki poziom wód gruntowych

 

Rozmieszczenie pętli jak w załączniku. Niestety w poprzek działki na 2,2m biegnie kanalizacja (zielona linia).

 

1. Ile powinienem odsunąć się z pętlami od kanalizacji, a może można np. zakopać pętle na głębokości 1,5 -1,6m i puścić je nad kanalizą

2. Czy 5 pętli PE32 150mb wystarczy dla 12,5 KW (obszar pomiędzy domem a nitką kanalizacji to około 400m2

3. Piątej pętli nie ma na rysunku i tu pytanie albo ją upchnę tam gdzie pozostałe albo bardzo długie "dobiegówki" i pętlę rozłożę za kanalizacją (patrząc od strony domu), którą opcję wybrać?

 

Rury PE 40 na tą chwilę nie biorę pod uwagę (zrobiłem za wąskie przejścia przez fundament)

Pompa3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrissP

Minimalne odległości rur kolektora od innych rurociągów (wg niektórych żródeł) to 0,7m. Dla odległości mniejszych, należy zaizolować rury w obszarze zbliżenia. Wg innych żródeł minimalna to 1,5m.

Ja bym raczej wybrał opcję z piątą sekcją za kanalizacją, a dobieg do niej wykonał jako rów o szerokości 1m, rozmieszczony równo z tymi czterema sekcjami koło domu.

Przyjmując 5 rowów 18m x 1,5m plus ten jeden dobieg 20m x 1m wychodzi powierzchnia czynna 265m2. Co dla chłodniczej 9kW daje 34W/m2.

Niektóre układy z podobnym obciążeniem mają temperatury minimalne DZ 0/-3 (kolektor w glinie).

 

Powierzchnię liczę dodając po pół metra z każdej strony rowu (niektórzy dodają więcej). Istotne jest to, jakie minimalne temperatury DZ uznamy za zadowalające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu całego wątku postanowiłem "podejść" do tematu pompy ciepła i poziomego kolektora.

Projekt ” JULIUSZ MAŁY” z drobnymi przeróbkami, lokalizacja to okolice Nowego Sącza

Powierzchnia do ogrzania 157m2 podłóg.

Garaż nie ogrzewany bez termoizolacji pod posadzką

OZC robione samodzielnie 7,0kW+1kW CWU = 8kWu.

Na ścianie 18cm grafitowego styro, strop nad poddaszem żelbetowy 25cm styro grafitowy i 15cm styro pod wylewką na dole., wentylacja z rekuperacją, stolarka U=0,8

rodzina 4-osobowa, a będzie 5-osobowa.

Wszędzie podłogówka z 8cm grubości wylewką+dwie drabinki w łazienkach

Zastanawiam się nad pompami EKONTECH lub ECOPOWER, jakiej mocy pompę byście mi doradzili – chciałbym grzać w 2 taryfie „G13 – Tauron”

 

DZ:

3 pętle PE40 200mb – wykop 3*33m szerokości 2m w odstępach po 5m + dobiegi po ok.15m , wejście bezpośrednio do kotłowni. Rodzaj gruntu-glina bez wody

Pytanie czy to nie za mało bo nie bardzo mam miejsce na działce na czwartą nitkę [przy skarpie w przyszłości będzie dojazd do działki z tyłu], a może skrócić proponowane nitki do 25m i upchnąć 4 nitkę. Chyba że położę na drogę dojazdową eko-kratkę i 4 rurę zakopie pod drogą

Zastanawiam się też jaki zasobnik na CWU 300l do tego dobrać?

Juliusz OZC.jpgrzut.jpg

 

 

 

Bardzo proszę o jakieś porady

Juliusz OZC.jpg

rzut.jpg

Edytowane przez birko2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

OZC robione samodzielnie 7,0kW+1kW CWU = 8kWu.

Na ścianie 18cm grafitowego styro, strop nad poddaszem żelbetowy 25cm styro grafitowy i 15cm styro pod wylewką na dole., wentylacja z rekuperacją, stolarka U=0,8

rodzina 4-osobowa, a będzie 5-osobowa.

Wszędzie podłogówka z 8cm grubości wylewką+dwie drabinki w łazienkach

Zastanawiam się nad pompami EKONTECH lub ECOPOWER, jakiej mocy pompę byście mi doradzili – chciałbym grzać w 2 taryfie „G13 – Tauron

...

Jeśli OZC dobrze ibliczone to celowałbym w pompę 11-12 KW.

Popularnym zbiornikiem na FM prze rodzinie 4 osobowej jest zbiornik 300 l Galmet maxi. U Ciebie będzie o jedną osobę wiècej, może warto byłoby się zadtanowić nad wiekszą pojemnością-400 ?

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 400 L to jaki model? bo różnica w cenie nie będzie duża a wygoda w użytkowaniu będzie większa:yes:

Do pompy 11kW moje DZ raczej będzie za małe, jakieś sugestie?

Może tak być, zapytaj Pyxisa. W temacie poziomego DZ chyba najlepiej się orientuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianie oddzielającej garaż od domu dałem 15cm styro grafitowy, a na suficie pogrubienie 5cm termoizolacji nie zmienia wyników.

Nie wydają Ci się za duże straty na wentylację?

Grunt to glina ale wody tam nie oświadczy

Jak widać na rzucie, działkę muszę najpierw wyrównać, odczekać przez zimę aż grunt sam się zagęści a dopiero później kopać DZ

DZ nie będzie za małe do pompy 11 kW?

 

Oczywiście wszystko jest w fazie projektu, mam zamier zacząć budowę w tym roku

Edytowane przez birko2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianie oddzielającej garaż od domu dałem 15cm styro grafitowy, a na suficie pogrubienie 5cm termoizolacji nie zmienia wyników.

Nie wydają Ci się za duże straty na wentylację?

Grunt to glina ale wody tam nie oświadczy

Jak widać na rzucie, działkę muszę najpierw wyrównać, odczekać przez zimę aż grunt sam się zagęści a dopiero później kopać DZ

DZ nie będzie za małe do pompy 11 kW?

 

Oczywiście wszystko jest w fazie projektu, mam zamier zacząć budowę w tym roku

 

 

DZ starczy na pompę 10-11 kW. A nawet wystarczy na dom o takim zapotrzebowaniu - u ciebie jest o połowę mniejsze.

 

IMHO pompa 11kW będzie do tego domu dwukrotnie przewymiarowana, dzięki czemu przez praktycznie całą zimę powinna pracować w taniej taryfie.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie oddzielanie garażu powinno wystarczyć. Co do wentylacji, to zależy jaką przyjąłeś wartość nawiewu powietrza, w praktyce nie przekracza się 0.5 kubatury/h, a zimą jeszcze mniej. Jeśli grunt to glina, to dobrze i 600m rury 3x33m powinno wystarczyć, bo to nie tylko kwestia mocy pompy, ale i rocznego zapotrzebowania domu. Twoja pc będzie przewymiarowana, ja bym się zastanowił nad 9-10kW, zależy jaka różnica w cenie.Nie lepiej zrobić dz przed równaniem, będzie mniej ziemi do przewalenia i po dz grunt też będzie osiadał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacjeę przyjąłem tak jak piszesz.

Myślałem o zrobieniu DZ przed równaniem, tylko różnicy w poziomach mam ok. 4 metry - a to chyba za głęboko?

 

We wcześniejszych postach wyczytałem że na głębokości powyżej 2m może być kłopot z odnawianiem się źródła, a to z kolei oznacza że musiałbym rozkładać rurę na świeżym nasypie i to podczas pracy spycharki - i tu z kolei obawa o zniszczenie rury

Pytanko jeszcze jaki 400-u litrowy zbiornik na CWU -jaki zastosować?

 

Jestem zobowiązany za zainteresowanie

Edytowane przez birko2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pytanko jeszcze jaki 400-u litrowy zbiornik na CWU -jaki zastosować?...

Zerknij na Galmet SGW(S) MAXI 400l (wężownica 5m2). Przed zakupem PC zwróć uwagę na maksymalną temperaturę na wyjściu skraplacza. Np. PPC dla serii Ecopower podaje 50*C lub 60*C (ważne przy grzaniu CWU). Ciekawe, jaka jest różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma opcjami?

Możliwe, że przy 5m2 i ok.10kW to i 50*C na wyjściu wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...