Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam forum

Jestem posiadaczem jednostki Ekontech PCS 10kW + zbiornik Gamlet maxi 300l -w maju przełączyłem się na >LATO<

 

Od tej pory systematycznie co 2-3 tygodnie pompa wchodzi w awarię -pomaga zbicie temperatury zadanej o 1*C ale tylko na 2-3tyg obecnie mam wrzesień i temp zadana dla cwu to tylko 38*C podbijana w tanim prądzie o 4*C więc 42*C

(średnia temp wody nie przekracza już 40*C dla domowników jest to mało komfortowe przyznam że dla mnie też -Ciągle pytam żony czy wodę ciepłą miała;) bo do kotłowni rzadko zaglądam i czasami awaria po 2 dniach jest zauważona )

 

Nie pomogła wymiana obiegówki (ok. tydzień temu) na mocniejszą zmniejszyła się tylko delta z 12*C na 9*C (pod ziemią mam teraz +15*C Delta GZ to ok 5*)

 

Czy można coś wyciągnąć więcej zmieniając np. w ustawieniach PC a może jest to typowe latem

Proszę o pomoc

 

 

Całość instalacji uważam że jest wykonana wzorcowo;) zimą nie było szaleństwa z temp. CWU oscylowała ok 44-45*C więc było ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie pomogła wymiana obiegówki (ok. tydzień temu) na mocniejszą zmniejszyła się tylko delta z 12*C na 9*C (pod ziemią mam teraz +15*C...

Minął prawie rok, a Ty powracasz z tym samym problemem.

Co prawda niedługo temperatury DZ zaczną spadać, a wraz z nimi grzewcza, ale układ powinien pracować poprawnie nie tylko zimą.

Wymieniłeś obiegówkę 25/4 na jaką?

Nadal masz ustawioną temperaturę graniczną 50*C na wyjściu skraplacza?

Jeśli tak, to czy nie da się jej podnieść chociaż o 3*C?

Dla jakiego przepływu było liczone GZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta DZ to 5*C;)

 

Zerknij na sterowniku jaka jest temperatura skraplacza podczas koncowej fazy grzania CWU. Sprawdz tez (w trybie serwisowym) jaka jest ustawiona max temperatura skraplacza (standardowo tam jest 55*C ).

W ktorym miejscu zasobnika masz czujnik temperatury CWU? Czy aby nie na jego dole?

 

Jesli pompa wchodzi podczas grzana CWU w tryb "awaria", to zadzialaly zabzpieczenia chroniace sprezarke. Inaczej po prostu by "taktowala" (cyklicznie wylaczajac i uruchamiajac sprezarke bez wylaczania pomp obiegowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie minął rok;) ale byłem pewien że założenie mocniejszej pompki rozwiąże problem

no i od soboty sobie przypomniałem że lipa

założyłem 25/7 chodzi na 3biegu( odzysk z podłogówki którą zwiększyłem na 25/8) i obniżyło to Deltę z 12 na 9*C

Przepływów już nie pamiętam ale chyba nie liczyłem

A temperaturę graniczną mam chyba wyższą - jak ją sprawdzić Czy to temp skraplania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik mam po środku zbiornika cyrkulacja włączona 24h/dobę. Po pomiarach tzw(oszukiwania temp zmierzonej) dużego przekłamania nie było więc go zostawiłem

Dodam że jeszcze nigdy nie udało mi się "złapać" PC w momencie awarii zazwyczaj jak stoję i czekam jest ok. A idę bo zimna woda jest- kasuję awarię i obniżam o 1*C pomaga na 2-3 tygodnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 400 L to jaki model? bo różnica w cenie nie będzie duża a wygoda w użytkowaniu będzie większa:yes:

Do pompy 11kW moje DZ raczej będzie za małe, jakieś sugestie?

 

Twoje OZC jest chyba mocno pesymistyczne. Taka pompa to starcza zpaluszkiem w moim "durszlaku" do grzania w tanim prdzie. Co prawda mieszkam na ciplym Dolnym Slasku, ale jesli Twoj dom ma w okolicach 150m2 i bedzie docieplony jak opisales, to raczej w okolicach max 6kW. Jesli chcesz grzac w tanim pradzie to pompa 9kW bedzie wystarczajaca i naprawde "bezpieczna" (pewnie zapotrzebowanie na cieplo nie przekroczy 10-12k kWh/rok). Do takiej mocy galmet maxi 300l spokojnie styknie. Jak sie lubicie pomoczyc, to wez maxi 400l

.

Pamietaj, ze DZ (a zwlaszcza poziome) dobiera sie do zapotrzebowania obiektu, a nie do mocy pompy. Interesuje nas ilosc energii zgromadzonej w gruncie a nie szybkosc jej "transportu" (bo ten parametr to wlasnie moc), bo dlugosc rury przy poziomym jest bardzo duza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że jeszcze nigdy nie udało mi się "złapać" PC w momencie awarii zazwyczaj jak stoję i czekam jest ok. A idę bo zimna woda jest- kasuję awarię i obniżam o 1*C pomaga na 2-3 tygodnie;)

 

To ja wywolaj zwiekszajac na chwile zadana temp CWU, stan przy pompie i obserwuj temperature skraplacza na sterowniku. Fajnie byloby miec tez termometr na zasilaniu zasobnika.

Taka obserwacja powinna sporo podpowiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z panem ze Strzegomia i mam 2 rozwiązania problemu

 

1. to obniżenie na DZ z biegu III na II (może pomoże)

2. obniżenie max temp skrap sprawdziłem teraz mam teraz 56*C na 54*C (powinno pomóc) - a miałem podnosić;)

Można też spróbować zredukować liczbę pracujących sekcji (spadną obydwie temperatury DZ), jeśli nie będziesz w stanie ogarnąć GZ.

Obniżenie dopuszczalnej temperatury wody na wyjściu skraplacza wydaje się nielogiczne.

Podstawa jednak, to pomiar wartości faktycznie występujących w układzie (temperatury GZ i w zbiorniku), a nie snucie domysłów. Zatem - do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wyposażony w termometry 2 x DZ 2 x GZ to z nich odczytywałem różnice temp. Zastanawia mnie dlaczego obniżenie temp. skapl. powinno pomóc

przecież to wbrew logice

 

A dlaczego taka duża delta na DZ? Powinna być 2-3'C. Miałbyś wtedy te dodatkowe kilka stopni do wykorzystania na grzanie wody (zależnie od sterownika).

Bardzo duża jest także różnica między temp. skraplacza a temp. CWU.

Może masz zapowietrzony układ DZ lub GZ? Albo zatkane (brudne) filtry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego taka duża delta na DZ? Powinna być 2-3'C. Miałbyś wtedy te dodatkowe kilka stopni do wykorzystania na grzanie wody (zależnie od sterownika).

Bardzo duża jest także różnica między temp. skraplacza a temp. CWU.

Może masz zapowietrzony układ DZ lub GZ? Albo zatkane (brudne) filtry?

 

DZ na 100% jest ok (odpowietrzana specjalnym urządzeniem pewnie za parę tys.) serwis filtrów wykonałem przy wymianie obiegówki czyli ok. tygodnia temu i były ok zresztą instalację wykonywałem sam i przykładałem do czystości duuuuużo uwagi

DZ to 4x200 fi40 pompka 25/8 na III biegu

 

Czyli jeżeli chciałbym mieć deltę 2-3 stopnie to pompka jest za słaba? glikol za wolno krąży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ na 100% jest ok (odpowietrzana specjalnym urządzeniem pewnie za parę tys.) serwis filtrów wykonałem przy wymianie obiegówki czyli ok. tygodnia temu i były ok zresztą instalację wykonywałem sam i przykładałem do czystości duuuuużo uwagi

DZ to 4x200 fi40 pompka 25/8 na III biegu

 

Czyli jeżeli chciałbym mieć deltę 2-3 stopnie to pompka jest za słaba? glikol za wolno krąży

 

 

Ja mam DZ 4x150 - więc opory podobne jak u ciebie, ale mam pompkę 25/6 i na II biegu mam ok. 4' różnicy temperatur (ale też słabszą pompę ciepła) - ponad 1000l/h przepływu.

 

 

U ciebie wychodzi przepływ około 750 l/h na III biegu pompy 25/7... Wydaje mi się, że może być DZ jakoś przytkane (filtr, zapowietrzenie, cienkie rurki w kotłowni, baaardzo dużo kolanek...). Ja odpowietrzałem w wiadrze, ale kilkanaście godzin pompą 1000W. Po kolei każda nitka po kilka godzin, bo tak długo jakieś drobne bąbelki leciały. To jest jedna kwestia. Nie upieram się, że zapowietrzone DZ, ale ta różnica temperatur zbyt duża jak na tą obiegówkę i takiej długości rury w gruncie.

 

 

Druga kwestia to bardzo duża różnica temp. między skraplaczem a temperaturą wody w zbiorniku. Tu pytanie - jaki zbiornik, ile litrów, jaka powierzchnia wężownicy i jaka temperatura zasilania wężownicy. Może jakieś zdjęcia?

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z panem ze Strzegomia i mam 2 rozwiązania problemu

 

1. to obniżenie na DZ z biegu III na II (może pomoże)

2. obniżenie max temp skrap sprawdziłem teraz mam teraz 56*C na 54*C (powinno pomóc) - a miałem podnosić;)

 

;)

 

1. Zbicie mocy grzewczej pompy poprze pogorszenie COP (obnizenie temperatury parowania)

2. Dazenie do sytuacji taktowania sprezarki zanim zadziala zabezpieczenie (presostat).

 

IMHO to troszke takie lecznie objawow, zamiast zapobiegania chorobie, no ale dobre i to, jak juz "choroba" jest. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...