Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamknięcie 1 z 4 pętli nie spowodowało obniżki na Delcie DZ , pompa weszła w awarię przy stosunkowo niskiej temp. skraplania Czyli? gdzie jutro szukać usterki zapowietrzony układ DZ/GZ

Może zamknąć 2 pętle?

 

maciejzi Zbiornik to Gamlet Maxi 300l powierzchnia 3,8m2 zdjęcia niestety mam z przed uruchomieniaIMG_4978.jpgIMG_4979.jpgIMG_5050.jpg

 

Na termometrach wskazania z wygrzewania podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad79

Nie zmieniaj kilku parametrów naraz, bo nie dojdziesz z tym do ładu.

Wychodzi na to, że obecnie graniczna temperatura wody na wyjściu skraplacza wynosi ok. 52*C (temperatura skraplania jest o kilka stopni wyższa).

Zanim pojawi się ktoś, kto potrafi to zmienić - pozostaje kombinowanie po stronie DZ (przepływu w GZ już nie zwiększysz, chyba, że dasz jeszcze mocniejszą obiegówkę lub w jakiś sposób zmniejszysz opory).

Skoro zimą bez problemów grzałeś CWU do 44*C, to na razie pozostaje pogorszyć warunki pracy sprężarki odcinając kolejną sekcję i jeśli to nie pomoże - obniżyć bieg obiegówki DZ. Zadaną CWU ustaw na 44*C.

Widzę, że masz po dwa zawory na sekcję. Odcinaj je zamykając tylko jeden z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad79 - masz różnicę między zasilaniem a powrotem górnego źródła (baniaka Galmet) około 10 stopni Celsjusza.

 

Za duża różnica.

 

Powinno być 2-3 stopnie.

 

Masz za mały bieg pompki GZ albo mały przepływ (cienkie rurki/zapowietrzenie) albo zepsutą pompę GZ albo coś innego. Po po prostu za mały przepływ przez wężownicę.

 

 

Skoro masz 10 stopni na wężownicy, dolicz do tego parę stopni na wymienniku w pompie ciepła i wychodzi, że możesz dogrzać tylko do trzydziestu kilku stopni wodę.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]330356[/ATTACH]

Czyli jednak inny problem? Termometry na wlotach i wylotach PC jak się nauczę wstawię plik *xls

 

Zacznijmy moze od tego, ze pomiary temperatury sa raczej obarczone sporym bledem (bledami), bo jakos ciezko przyjac mi jako mozliwa sytuacje, gdzie zmierzona temperatura skraplacza jest nizsza od teperatury zasilania zasobnika.

Kupy sie ta tabelka nie trzyma. IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad79 - masz różnicę między zasilaniem a powrotem górnego źródła (baniaka Galmet) około 10 stopni Celsjusza.

 

Za duża różnica.

 

Powinno być 2-3 stopnie.

 

Masz za mały bieg pompki GZ albo mały przepływ (cienkie rurki/zapowietrzenie) albo zepsutą pompę GZ albo coś innego. Po po prostu za mały przepływ przez wężownicę. (...)

 

Maciej, nie opowiadaj głupot ;)

2-3 stopnie delty powinno być na stronie grzewczej???

 

Jak dla mnie (z moich doświadczeń), to pompa ciepła powinna bez żadnego problemu osiągać na wyjściu ponad 60*C, a jeśli presostat (właściwie nastawiony!) wyrzuca przy 52*C na wyjściu to możliwości nie ma wiele:

-za mały skraplacz,

-brudny skraplacz (nie w nowej pompie)

-???

 

A w ogóle, to im większa delta na stronie grzewczej, tym wyższe temperatury możliwe do uzyskania na wyjściu skraplacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak dla mnie (z moich doświadczeń), to pompa ciepła powinna bez żadnego problemu osiągać na wyjściu ponad 60*C, a jeśli presostat (właściwie nastawiony!) wyrzuca przy 52*C na wyjściu to możliwości nie ma wiele:

-za mały skraplacz,

-brudny skraplacz (nie w nowej pompie)

-??? ...

Sądzę, że już 60*C byłoby wartością zadowalającą zdecydowaną większość użytkowników. Ale u niektórych producentów nie ma tak różowo:

Ecopol: 53*C

PPC: kiedyś 50*C, obecnie 50*C lub 60*C

Ekontech: podobno 55*C (nie znalazłem takiej informacji na ich stronie)

 

W omawianej PCS 10kW nastawa presostatu HP to podobno 25bar (czyli skraplanie ok. 59*C). Zakładając, że ma osiągać na wyjściu te 55*C, pozostaje wykonanie dokładnego pomiaru i jeśli deklarowanej nie osiąga - wezwanie serwisu.

Za kilka dni przyjedzie podobno ktoś z serwisu i może kolega opisze nam tutaj, co stwierdzono i jak "uleczono".

 

Pyxis

Masz PC tej samej firmy. Czy w sterowniku T.skr. to temperatura wody na wyjściu skraplacza?

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech zamiast obiegowki zalozy na CWU pompe od hydroforu. Klasyczne "pudrowanie trupa" proponujesz.

 

Nie wiem, o co ci chodzi. Zatkany obieg przez wężownice ma po prostu - albo zapowietrzony, albo filtr przytkany.

Albo większą pompkę obiegową powinien wstawić.

 

Obecnie przepływ ma około 850l/h, a powinien mieć 2x większy przy tej mocy pompy ciepła. Pompa ciepła dobrze działa. Gdzie tu widzisz "pudrowanie" albo "trupa"?

 

A serwis przyjedzie ściągnie kasę i pojedzie, bo pompa ciepła sprawna i działa jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po wizycie serwisanta(producenta) i takie mam teraz ustawienia a jaka woda cieplutka;)20150914_130302.jpg20150914_130317.jpg20150914_130330.jpg20150914_130342.jpg20150914_130352.jpg

Z usterek to tylko oderwany czujnik T skrap. a tak same zmiany w ustawieniach;( + zejście biegiem DZ z III na II

Więc rozumiem z tych ustawień że PC jak T skrap. osiągnie 50*C na chwilę się wyłączy ostygnie do 44*C i załączy ponownie

 

Popracuję jeszcze nad przepływami a właściwie nad oporami mojej instalacji (choć ponoć jest w normie) Może przeniosę zbiornik CWU w inne miejsce co by kilka kolanek zredukować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad79

Tzadskr = 50*C

Rozumiem, że jest to zadana na wyjściu i jest to również kres możliwości tej konstrukcji. Tak?

Jakie masz obecnie delty DZ i GZ?

Jaką maksymalną temperaturę na wyjściu układ obecnie osiąga (odczyt z termometru, tego co poprzednio)?

 

W deltach nic się nie zmieniło bo pan grzebał tylko w ustawieniach + zmienił pozycję czujnika T skrapl. bo oszukiwał sporo

 

GZ 8-9*C (tylko zmiana posadowienia zbiornika rozwiązuje problem mam 9x kolano 90* lub większa obiegówka a teraz jest 25/7) ewentualnie wywalenie pex na np. miedź (w planach wywalenie sitka z filtra)

 

DZ 4-5*C obiegówka 30/7 chwilowo II bieg 2 sekcje wyłączenie 2 sekcji

 

Ponoć PC spręża 25???? (tu jakaś jednostka sprężania) co daje 61*C a za 300pln mam opcję tuningu bebechów co polepszy te wyniki

i mam się zastanowić czy chcę to podjadą jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...