Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liniowy dwie w odstępie około 1m kolejne w tym samym rozstawie około 4m obok.

Jeśli kolejne dwie sekcje zostaną również ułożone jako liniowy, to obciążenie wyniesie ok. 13W/m2. Zakładając, że wymiennik nie będzie zakopany w suchym piasku, to na moje (amatorskie) oko o minimalne temperatury DZ możesz być raczej spokojny.

Jeśli to możliwe, zrób rozdzielacze w budynku.

Jaka planowana odległość od rozdzielaczy do PC?

Składasz wszystko sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się zalewał :) he he

...więc chciałem się upewnić, że dobrze to obliczam.

W rury 3x150 m pe32 ze ścianką 2mm wchodzi ok 277 litrów płynu. W pe 50 o ściance 3mm na 80m - 121 litrów. Czyli na całość wystarczy 400l płynu, z tego 30% glikolu czyli 130 litrów, a reszta woda.

Dobrze mi to wychodzi, czy coś z matematyką u mnie nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolejne dwie sekcje zostaną również ułożone jako liniowy, to obciążenie wyniesie ok. 13W/m2. Zakładając, że wymiennik nie będzie zakopany w suchym piasku, to na moje (amatorskie) oko o minimalne temperatury DZ możesz być raczej spokojny.

Jeśli to możliwe, zrób rozdzielacze w budynku.

Jaka planowana odległość od rozdzielaczy do PC?

Składasz wszystko sam?

 

Mogę je ułożyć dowolnie, ale chyba lepiej byłoby zrobić takie same jak dwie poprzednie.

Ogólnie mam dosyć płytko wody gruntowe, więc jak je wkopywałem to częściowo leżały w widzie.

Tylko obawiam się czy opory tego wymiennika nie będą zbyt duże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tylko obawiam się czy opory tego wymiennika nie będą zbyt duże?

Skoro opory (ok. 6kPa przy 1,5m3/h), które podałem nic Ci nie mówią, to może inaczej:

Opory samego parownika mogą wynosić np. kilkanaście lub więcej kPa.

Gdybyś zrobił np. 3 sekcje po 150m PE32, to dla tego samego przepływu wychodzi ok. 4,2kPa.

Jeśli obiegówką będzie np. Wilo Star RS 25/6, to aby uzyskać 1,5m3/h, opory całkowite (kolektor + parownik + wszystko co pomiędzy nimi) nie mogą przekroczyć ok. 38kPa. Jeśli będą większe, to przepływ będzie mniejszy, a delta większa.

 

Możesz zaczekać na opinię np. kolegi wihajster (projektant, konstruktor, instalator gruntowych PC). Zbudował wiele układów z kolektorami poziomymi jak i pionowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

szukam pomocy. Planuję zrobienie DZ "tymi ręcami" i mam kilka pytań.

Wg kalkulatora http://www.cieplozziemi.pl/Kalkulatoryenergii/Dob%C3%B3rpompyciep%C5%82aiwymiennikagruntowego.aspx

dla powierzchni ogrzewanej 134 mkw DZ powinno mieć pow 189 mkw. Ziemia gliniasta, mokra. Woda gruntowa dość wysoko.

Myślałem o obiegach 3 x 150 m PE 32 wprowadzone do domu i tam rozdzielacz. Rowy o szerokości 1,5m i długości 20-25 metrów (z tego co do tej pory wyczytałem liczy się powierzchnia)

Pompa ciepła o mocy od 7 do 8 kW? Jeśli kalkulator mnie nie myli.

Dom Porotherm 25, 18 cm grafit, 20 cm posadzka i 25 cm wełna dach. Okna Uw<0,7 W(mk2K)

Co o tym myslicie? Wszelkie rady mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

szukam pomocy. Planuję zrobienie DZ "tymi ręcami" i mam kilka pytań.

Wg kalkulatora http://www.cieplozziemi.pl/Kalkulatoryenergii/Dob%C3%B3rpompyciep%C5%82aiwymiennikagruntowego.aspx

dla powierzchni ogrzewanej 134 mkw DZ powinno mieć pow 189 mkw. Ziemia gliniasta, mokra. Woda gruntowa dość wysoko.

Myślałem o obiegach 3 x 150 m PE 32 wprowadzone do domu i tam rozdzielacz. Rowy o szerokości 1,5m i długości 20-25 metrów (z tego co do tej pory wyczytałem liczy się powierzchnia)

Pompa ciepła o mocy od 7 do 8 kW? Jeśli kalkulator mnie nie myli.

Dom Porotherm 25, 18 cm grafit, 20 cm posadzka i 25 cm wełna dach. Okna Uw<0,7 W(mk2K)

Co o tym myslicie? Wszelkie rady mile widziane

Jedni zadowalają się kalkulatorem, inni robią OZC.

Jeśli wybierzesz PC 8kW:

Przyjmując ostrożnie 25W/m2, wychodzi powierzchnia czynna kolektora 240m2 (chłodnicza 6kW)

Spiralny, 4 rowy 24m x 1,5m

4 sekcje po 150m PE32

Przepływ 1,72m3/h (delta 3*C, chłodnicza 6kW)

Opory ok. 3,6kPa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich.Dziś skończyłem czytanie tego forum i mam pytanie jak pompa ciepła się sprawdzi w instalacji z kaloryferami .mój dom to 130 m2 połowa to podłogówka odstęp rurek 20 cm.grubo(12cm) zalanych betonem .Według stronki "http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hg"zapotraebowanie na ciepło to max 5kw

grund pod DZ mam idealny (mokra glina) w wigilię dokonał żywota kocioł CO i teraz ogrzewam kominkiem z PW nia chciał bym kupować jakiegoś ecogrocha ale boję się czy pompa nie wydrenuje mi portfela bo wiadomo że z kalafiorami to COP rewelacyjny nie będzie i drogą taryfą trzeba się będzie podpierać

poproszę o sugestie czy to ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Dziś skończyłem czytanie tego forum i mam pytanie jak pompa ciepła się sprawdzi w instalacji z kaloryferami .mój dom to 130 m2 połowa to podłogówka odstęp rurek 20 cm.grubo(12cm) zalanych betonem .Według stronki "http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hg"zapotraebowanie na ciepło to max 5kw

grund pod DZ mam idealny (mokra glina) w wigilię dokonał żywota kocioł CO i teraz ogrzewam kominkiem z PW nia chciał bym kupować jakiegoś ecogrocha ale boję się czy pompa nie wydrenuje mi portfela bo wiadomo że z kalafiorami to COP rewelacyjny nie będzie i drogą taryfą trzeba się będzie podpierać

poproszę o sugestie czy to ma sens

 

 

Są nakładki na grzejniki, na przykład:

http://ecogadget.pl/pl/wentylator-grzejnikowy-do-przemieszczania-strumienia-cieplego-powietrza-radiator-booster.html

 

Wystarczyłby też 1-2 wentylatorki komputerowe i zapał do majsterkowania jak u Adama Słodowego ;-)

 

A poza tym - zależy jak masz układ CO połączony. Można by potraktować podłogówkę jako bufor, z którego zasilane by były non stop grzejniki z wentylatorami. To zależy jakiej wielkości są te grzejniki, jakiej temperatury wymagają, jaka jest temperatura podłogówki. Nie napisałeś tych informacji, a ułatwiłyby sprawę.

 

Całość byłaby zasilana pompą ciepła 6-7kW. Z czego 5kW, jak piszesz, na CO i 1-2 kW na ciepłą wodę użytkową. Grzanie na podstawie termostatu pokojowego.

 

Kolektor gruntowy to na przykład 2 wykopy po 25mb, w każdym z nich zwój rury PE40 o długości 150mb. Wykopy w odległości około 4 metrów, więc potrzebujesz pas działki ok. 8 x 25 m.

 

Razem 300mb rury, do zalania potrzebujesz 75l glikolu lub alkoholu etylowego (reszta to woda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie moim problemem moja instalacja co jest trochę niestandardowa żeby pominąć zawór mieszający i sterowanie nim ciepła woda z pieca szła do rozdzielacza i na 4 kalafiory potem wracała mieszała się w kolejnym rozdzielaczu i dalej na 4 podłogówki potem znowu rozdzielacz i do pieca Mimo długiego i skomplikowanego obiegu pompa 60 W dawała radę i tak jak sugerowałeś to podłoga trochę robiła za bufor (temp ok 27-30 C mierzona termometrem pokojowym leżącym na niej) .Po małej przeróbce mogę wszystko podłączyć równolegle i doregulować przepływy zaworkami Kalafiory mam trochę (OK 50%) przewymiarowane Te nawiewy to fajna sprawa i nie trudno zrobić ciekawe o ile podnoszą wydajność kalafiora?Trochę się obawiam czy ta pompa 7 kW nie będzie trochę za mała .Za dużej też nie mogę bo nie mam prądu 3 fazowego ale na szczęście instalację mam nową od samego słupa.Tak na marginesie dodam że ściany (50 cm cegła pełna) mego domu mają 200 lat reszta wyremontowana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Dziś skończyłem czytanie tego forum i mam pytanie jak pompa ciepła się sprawdzi w instalacji z kaloryferami .mój dom to 130 m2 połowa to podłogówka odstęp rurek 20 cm.grubo(12cm) zalanych betonem.

Ma sens, o wiele większy niż wegiel. Ja mam dół w podłogówce, górę w grzejnikach i da się przeżyć jeśli jest sporo otwartych przestrzeni. Jeśli wszystko się pozamyka, to tam gdzie są grzejniki będzie chłodniej jeśli będą dłuższe przerwy w ogrzewaniu tzn. będziesz chciał grzać tylko w taniej taryfie. Wykresy temperatur podłogówki i grzejników możesz na bieżąco oglądać na http://pompaciepla24.com/Dom_i_pompa_ciepa_leaf.html a na http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=15 możesz sprawdzić zużycie prądu i parę innych wykresów.

Rozwiązaniem komfortowym jest zastosowanie 2 obiegówek odddzielnie dla podłogówki i grzejników oraz 2 termostatów dla obu stref. Normalnie włączasz ogrzewanie obu stref, ale jeśli w strefie podłogówkowej będzie za ciepło, to termostat ją wyłącza - wtedy grzejniki szybko osiągną wyższą temperaturę i lepiej zagrzeją strefę grzejnikową. Tak samo można sterować w drogiej taryfie: w taniej obie strefy, w drogiej jeśli trzeba to tylko grzejniki.

Podłogówka jako bufor dla grzejników się nie sprawdza, bo trudno jest ogrzewać grzejnikami przy temperaturze zasilania np. 25*. Czasem mi się zwiesza sterowanie obiegówkami i pracują non-stop, aż nie zauważę, stąd wiem jakie są efekty.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem komfortowym jest zastosowanie 2 obiegówek odddzielnie dla podłogówki i grzejników oraz 2 termostatów dla obu stref. Normalnie włączasz ogrzewanie obu stref, ale jeśli w strefie podłogówkowej będzie za ciepło, to termostat ją wyłącza - wtedy grzejniki szybko osiągną wyższą temperaturę i lepiej zagrzeją strefę grzejnikową. Tak samo można sterować w drogiej taryfie: w taniej obie strefy, w drogiej jeśli trzeba to tylko grzejniki.

Podłogówka jako bufor dla grzejników się nie sprawdza, bo trudno jest ogrzewać grzejnikami przy temperaturze zasilania np. 25*. Czasem mi się zwiesza sterowanie obiegówkami i pracują non-stop, aż nie zauważę, stąd wiem jakie są efekty.

 

 

Same grzejniki na pewno nie dadzą rady na zasilaniu 25'C, ale z wymuszonym przez wentylatory obiegiem może prędzej. Zależy jakiej wielkości są i jakie zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń.

Czyli - przydałoby się określić dokładniej, ile ciepła potrzeba.

 

Można samemu policzyć każdy pokój i cały dom, a można dać zrobić takie wyliczenia. To najprostszy i najlepszy sposób.

 

Są też darmowe programy do OZC, jak i dokładniejsze kalkulatory internetowe.

 

A grzejniki jakie masz? Konwektory?

 

O ile takie nakładki zwiększają moc to nie wiem - to zależy głównie od przepływu powietrza. W ogóle moc grzejnika rośnie w zależności od przepływu powietrza. Ja bym zamontował 2 lub 3 wentylatorki komputerowe wolnoobrotowe 92mm 12V, po 2 W każdy.

 

Do tego jakby była duża różnica temperatury w strefie z podłogówką a strefą z grzejnikami, to bym wyłączył kilka pętli podłogówki, tak żeby podnieść temperaturę podłogówki do np. 30'C. Wtedy można by grzać tylko w taniej taryfie i bez dodatkowego bufora. No i z jedną pompką obiegową.

Tylko - musisz dokładniej określić zapotrzebowanie na ciepło, żeby potem nie przepłacić albo nie narzekać że nie starcza mocy.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...