Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Proszę o radę bo muszę wyprowadzić z płyty przewody w tym tyg.

 

Planuje poziomy spiralny wymiennik. Mogę mieć tylko 3 nitki (ze względu na wąską działkę), ale ich długość mogę zrobić nawet 40m :)

 

Według OZC zapotrzebowanie to 8200kWh/rok (jest lekko przewymiarowane i uwzględnia 180m2 ogrzewania - realnie będzie 150)

 

I teraz jaka długość oraz średnica przewodów była by najlepsza przy założeniu tylko 3 wykopów. np 30x1,2m . Wiadomo że rury sprzedają z reguły w kręgach 200m więc może fi 50 ? czwartą nitkę (wtedy wszystko na fi40) od biedy mógł bym zrobić z przodu budynku max 20m.

 

Grunt mam dobry bo w dół tylko glina i glina, dość wilgotna.

 

Czy to wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że rury sprzedają z reguły w kręgach 200m więc może fi 50 ? czwartą nitkę (wtedy wszystko na fi40) od biedy mógł bym zrobić z przodu budynku max 20m

Załóż PE40, w 50-kę się nie pchaj, bo bardzo sztywna ;-) Jaka jest prognozowane szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8258 kWh/rok. Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest szczytowa :p To jest gdzie w OZC :p ?

 

Ale to jest lekko przewymiarowane, gdyż bierze pod uwagę ogrzewanie prawie 40m pomieszczenia nad garażem, brak GWC w rekuperacji (a jednak będzie) oraz okna będą ciut lepsze.

 

Woda ciepła - 4 osobowa rodzina. W dzień może być prąd gdyż będę miał PV. Więc pompa mogła by pracować praktycznie tylko w nocy (II taryfa). Płyta Fundamentowa to spory bufor potem na cały dzień.

 

Właśnie PE40 a arotach wyprowadziłem poza płytę bo musiałem to zrobić 2 dni temu.

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to.. że patrzyłem tylko na zapotrzebowanie na ciepło.. i jeśli jest 8200 a wiem, że dom będzie cieplejszy + GWC na reku to chyba będzie na pewno mniej.

 

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT 4244W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1249W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5492W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5492W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pod "czy warto" ? Dlatego szukam rady... w co warto iść. Na dachu będzie 4kw PV. Powietrzna... prąd. Powietrzne COP mnie nie przekonuje poniżej -kilku stopni ? Grunt to grunt jednak jest to stabilne i płytę można schłodzić latem nawet pomijając pompę (tylko obieg czynnika na pompce)

 

Co do działki to jakieś 50 x 18 "za domem" i z przodu mam jeszcze z 20x20.

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pod "czy warto" ? Dlatego szukam rady... w co warto iść. Na dachu będzie 4kw PV. Powietrzna... prąd. Powietrzne COP mnie nie przekonuje poniżej -kilku stopni ? Grunt to grunt jednak jest to stabilne i płytę można schłodzić latem nawet pomijając pompę (tylko obieg czynnika na pompce) Co do działki to jakieś 50 x 18 "za domem" i z przodu mam jeszcze z 20x20.

Trochę zły wątek na rozważania o formie ogrzewania, proponuję dyskusję przenieść tu --> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu&p=7125885#post7125885 W skrócie PC GW + wymiennik gruntowy, będzie kosztować około 18 tys. zł. PC PW 6+3 (typu Jula) można za 10 tys. zł z instalacją założyć. Instalacja PV przy inwestycji w PC (niezależnie od źródła) nie ma podstaw ekonomicznych.

 

Wracając do wymiennika. Masz glebę dającą (zakładając bezpiecznie) 20W z m2 (przy prawidłowo wykonanym wymienniku) i dwie powierzchnie 900 oraz 400 m2. W zasadzie już ten mniejszy plac jest w stanie zapewnić zasilanie do Twojej PC GW, ponieważ powinno się zeń wyciągnąć 8kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5492W

Całkiem przyjemny wynik. Przy takich parametrach pc to max 7kW, a w większości będzie pracować w taniej taryfie. Policz sobie koszty 3x 200m PE40, 3x 150m PE40 i 3x 150m PE32 i wybierz coś z tego. Nie da się zrobić za dużego kolektora, więc jeśli różnica w cenie nie będzie duża, to wybierz większy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
......W skrócie PC GW + wymiennik gruntowy, będzie kosztować około 18 tys. zł. PC PW 6+3 (typu Jula) można za 10 tys. zł z instalacją założyć.......

 

 

 

Myjk co dokładnie miałeś na myśli pod tymi 18 tyś bo musze powoli coś wybrać lub inni doświadczeni. Jaką w normlanych pieniądzach pompę gruntową polecacie co się nie rozleci za 5 lat czy nie zapali :D. Wiadomo, nie chodzi mi o pompę za 7tyś z allegro, ale tez nie o takie za 23 z napisem made in sweeden :)

 

Pompa ma grzać i tyle nie potrzebuje wodotrysków typu kolorowy LCD czy inne bajery :)

 

Musi ogrzać dom (podłogówka wszędzie 149m2) oraz woda zasobnik 300l. Mało przekonują mnie wersje 2in1 z zasobnikiem

 

Myślałem o polskiej PPC zwłaszcza, że firma 50km ode mnie. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuning PC jest o wiele bardziej skomplikowaną sprawą niż wymiana sprężarki, dobór tych elementów i ich spasowanie to właśnie wielka tajemnica

 

Też bym pisał o wielkich tajemnicach gdy bym miał na tym tracić .DZ GZ to też wielka tajemnica. Pompa to nie piramida w Gizie składa się z tylko z kilku elementów auto jest o wiele bardziej skomplikowane a można je tuningować lub modernizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taki pomysł i potrzebuję pomocy .czy jest sens kupić na aledrogo jakąś starą pompę o większej mocy niż mi potrzeba zmienić w niej sprężarkę na jakiegoś scrola (około 1000zł) i dokupić sterowanie od nowej Co o tym sądzicie

Sądzę, że do zmiany oprogramowania trzeba się na tym już trochę znać. No i scrolla za 1000 zł raczej nie kupisz...

 

Myjk co dokładnie miałeś na myśli pod tymi 18 tyś bo musze powoli coś wybrać lub inni doświadczeni. Jaką w normlanych pieniądzach pompę gruntową polecacie co się nie rozleci za 5 lat czy nie zapali :D. Wiadomo, nie chodzi mi o pompę za 7tyś z allegro, ale tez nie o takie za 23 z napisem made in sweeden :)

Pompa ma grzać i tyle nie potrzebuje wodotrysków typu kolorowy LCD czy inne bajery :)

Musi ogrzać dom (podłogówka wszędzie 149m2) oraz woda zasobnik 300l. Mało przekonują mnie wersje 2in1 z zasobnikiem

Myślałem o polskiej PPC zwłaszcza, że firma 50km ode mnie. ??

U mnie póki co nic się nie zmieniło, idę w poziomy wymiennik gruntowy metodą gospodarczą, do tego polska PC GW ekontech albo ecopol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że do zmiany oprogramowania trzeba się na tym już trochę znać. No i scrolla za 1000 zł raczej nie kupisz...

.

 

Sterownik chciałbym kupic jakiś inny pokojowy scrola 2 kw daikin za 1kilo zeta znalazłem myślę że trzeba by było wymienić też zawór rozprężny.

Starą pompę można kupić za 1300 zl + 1000 scrol+ dodatki jakby to ktoś nie mówiący o tajemnicach mądrze poskładał to mogło by się opłacić.

Po wakacjach startuję z DZ i nie chcial bym płacić za nazwę pompy bo podzespoły w każdej są prawie takie same

Edytowane przez dobromil
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik chciałbym kupic jakiś inny pokojowy scrola 2 kw daikin za 1kilo zeta znalazłem myślę że trzeba by było wymienić też zawór rozprężny.

Starą pompę można kupić za 1300 zl 1000 scrol dodatki jakby to ktoś nie mówiący o tajemnicach mądrze poskładał to mogło by się opłacić.

Po wakacjach startuję z DZ i nie chcial bym płacić za nazwę pompy bo podzespoły w każdej są prawie takie same

 

Kurna nie myślałem o używkach ale faktycznie.... jak widzę na allegro Vaillanty czy inne firmowe za 4-7 tys i to z gwarancją rozruchową to się mocno można zastanowić :) nawet biorąc pod uwagę wymianę sprężarki w przyszłości :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...