Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też myślę ze nowa PC za 20tysi nie ma sensu kupno nowej taniej np meting też bo Cop podają przy b10/w35 ciekawe jakie DZ będzie miało 10 stopni myślę że ,,specjalista" który pisał o tajemnicach sam ich jeszcze nie poznał i wciska kit o cop ie 4

 

 

Meting nie..to wole używkę. Gdzies tu czytałem o pożarach czy nawet porażeniu dziecka prądem (moze się konstrukcja i zmienila)...o COP jak piszesz nie wspominając :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pompa ma grzać i tyle nie potrzebuje wodotrysków typu kolorowy LCD czy inne bajery :)

 

Musi ogrzać dom (podłogówka wszędzie 149m2) oraz woda zasobnik 300l. Mało przekonują mnie wersje 2in1 z zasobnikiem

 

Myślałem o polskiej PPC zwłaszcza, że firma 50km ode mnie. ??

Jest na forum wielu użytkowników polskich gruntówek, ale zanim cokolwiek wybierzesz - sprawdź maksymalną temperaturę wody na wyjściu.

Konstrukcje PPC miały kiedyś dwie opcje: 50*C i 60*C (może ta druga opcja to na sprężarce Copeland?).

Im niższa maksymalna na wyjściu, tym większa wymagana powierzchnia wymiany w zbiorniku. Chodzi o to, aby układ nie osiągał maksymalnej na wyjściu przed osiągnięciem docelowej w zbiorniku.

Zadzwoń, wypytaj, napisz. Może przyda się innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam... chyba im wyższa tym większa powierzchnia wymiany w zbiorniku?? Ogólnie na pompy które patrze to mają z reguły 60-65st.

Jeśli chcesz nagrzać wodę np. do 44*C, to przy PC o maksymalnej na wyjściu 50*C musisz użyć większej wężownicy niż przy PC, która osiąga na wyjściu 55*C (przy tej samej grzewczej).

Jeśli chodzi o temperatury, to miałem na myśli gruntówki krajowych producentów takich jak np. Ecopol, Ekontech, PPC. Być może pojawiły się nowe konstrukcje o lepszych osiągach i atrakcyjnej cenie, a ja nie jestem na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tym http://allegro.pl/pompa-ciepla-ivt-greenline-htplus-e7-7kw-uzywana-i6265536478.html

 

Pytałem i dają rok gwarancji, sami je sprawdzają i serwisują i można załatwić na 8% wiec jeszcze z tysiak taniej. ?? Czekam jeszcze na info ile maja przepracowanych godzin. Sam IVT daje 10lat gwarancji na sprężarki w tych modelach więc wiadomo że jest jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ja nie odważę się kupić PC zintegrowanej ze zbiornikiem. Wolę mieć wszystko osobno.

 

Przy okazji pytanie do ogarniętych "tymi ręcami"...

 

Miałem robić spiralny wymiennik, ale jeden z instalatorów zaproponował wykonanie wymiennika meandrycznego z pomocą koparki łańcuchowej. Ma ponoć coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=AGIt1LJy6oQ z tą różnicą, że rąbiącego na maks. 2m głębokości. Fajne, bo kopie to piekielnie szybko i mało inwazyjnie dla gruntu rodzimego oraz otoczenia, ale po przemyśleniu zastanawia mnie jak po usadzeniu rury naruszony grunt uklepać aby to nie siadało? Zasypywać cyklicznie i lać do tego wodę?

Edytowane przez Myjk
zmiana linka na mniej "reklamowy"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
Ja nie odważę się kupić PC zintegrowanej ze zbiornikiem. Wolę mieć wszystko osobno.

 

Przy okazji pytanie do ogarniętych "tymi ręcami"...

 

Miałem robić spiralny wymiennik, ale jeden z instalatorów zaproponował wykonanie wymiennika meandrycznego z pomocą koparki łańcuchowej. Ma ponoć coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=AGIt1LJy6oQ z tą różnicą, że rąbiącego na maks. 2m głębokości. Fajne, bo kopie to piekielnie szybko i mało inwazyjnie dla gruntu rodzimego oraz otoczenia, ale po przemyśleniu zastanawia mnie jak po usadzeniu rury naruszony grunt uklepać aby to nie siadało? Zasypywać cyklicznie i lać do tego wodę?

 

taką operację robić lepiej jesienią bo na wiosnę fajnie już usiądzie ziemia i trawa puści , sam się zastanawiam aby to już zrobić mimo że pompa za kilka lat dopiero ,

a co do tego filmiku z youtuba a w zasadzie muzyki polecam szukać wykonawcy tegoż utworu o nazwie chwytak , nie bedziecie zawiedzeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką operację robić lepiej jesienią bo na wiosnę fajnie już usiądzie ziemia i trawa puści , sam się zastanawiam aby to już zrobić mimo że pompa za kilka lat dopiero ,

a co do tego filmiku z youtuba a w zasadzie muzyki polecam szukać wykonawcy tegoż utworu o nazwie chwytak , nie bedziecie zawiedzeni

Nie pytałem kiedy to robić, tylko jak zrobić żeby po operacji kopania, a właściwie zasypywania, ziemia w jak najmniejszym stopniu siadała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja się dorzucę do wątku.

 

Ktoś się orientuje jak wygląda dolne źródło (kolektor poziomy) w tzw. utworach kredowych (wapień, kreda piaszczysta). Po wstępnych odkrywkach i z informacji pozyskanych od sąsiadów na całym okolicznym terenie na głębokości około 80 cm znajduje się właśnie taki grunt. Jestem jeszcze na etapie planowania i zastanawiam się nad samodzielną instalacją dolnego źródła, tylko nie wiem jakie w tym gruncie przyjąć uzyski ciepła z m2 powierzchni kolektora. Nigdzie też nie znalazłem żadnych informacji o budowie kolektora w takim gruncie. Dodam tylko ze działkę mam dość sporą około 16a na południowym stoku (dom na górce).

 

Wszelka pomoc mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja się dorzucę do wątku.

 

Ktoś się orientuje jak wygląda dolne źródło (kolektor poziomy) w tzw. utworach kredowych (wapień, kreda piaszczysta). Po wstępnych odkrywkach i z informacji pozyskanych od sąsiadów na całym okolicznym terenie na głębokości około 80 cm znajduje się właśnie taki grunt. Jestem jeszcze na etapie planowania i zastanawiam się nad samodzielną instalacją dolnego źródła, tylko nie wiem jakie w tym gruncie przyjąć uzyski ciepła z m2 powierzchni kolektora. Nigdzie też nie znalazłem żadnych informacji o budowie kolektora w takim gruncie. Dodam tylko ze działkę mam dość sporą około 16a na południowym stoku (dom na górce).

 

Wszelka pomoc mile widziana.

 

A poniżej 80cm co jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niżej jest wapień. Miałem wykonywaną studnie głębinowa na działce to do 66 m ciągle to samo z lekkimi przewarstwieniami gliny (moje miasto słynie z podziemi kredowych - starej kopalni kredy).

 

Co do wilgotności to muszę to zweryfikować badaniami ale to w znacznej mierze będzie chyba zależało od pory roku. Wapień jako taki, z tego co wiem, dość dobrze trzyma wodę i na wiosnę czy jesienią mam teren niemal podmokły (samochód sie topi) natomiast w lecie w miarę sucho. Z tym, że są to moje obserwacje powierzchni terenu. Badania zrobię ale bliżej rozpoczęcia prac projektowych, na ta chwile chce nastawić się na jakieś źródło ciepła.

 

Bardziej mnie zastanawia czy w ogóle kolektor poziomy w takim gruncie będzie miał racje bytu. Nigdzie nie znalazłem żadnych informacji o wapieniu, pewnie dlatego że rzadko występuje płytko pod powierzchnia terenu ale myślę że można go traktować jako spoisty. Czyli w najgorszym przypadku 25 W/m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego:

 

Kreda pisząca jest skałą organogeniczną, odznaczającą się wysoką porowatością, małym ciężarem objętościowym, dużą wodochłonnością i stosunkowo małą wytrzymałością. Na podstawie badań laboratoryjnych określono, że ciężar." właściwy kredy piszącej wynosi średnio 2,62 G/cm3, ciężar objętościowy szkieletu 1,42 G/cm3, a wilgotność naturalna średnio 24,9%. Porowatość ogólna kredy wynosi. średnio 45,0%, a porowatość odkryta - 45,3%. Nasiąkliwość wagowa kredy jest znacznie mniejsza od porowatości i wynosi. średnio 29,9%. W stanie suchym kreda chętnie nasyca się wodą, lecz pełnego nasycenia nie osiąga. Badania pęcznienia kredy wykazały, że jest ono minimalne

 

odnosi się to do kredy na moim rejonie.

Edytowane przez Soczek1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...