Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

...

Według moich obserwacji wymiennik z pe 25 działa dokładnie tak samo jak ten z pe 40 a koszt materiałów jest znacznie niższy...

 

Więc może pozostaje druga kwestia - użycie mniejszej pompy obiegowej lub na niższym biegu?

 

dodałem

 

Mowa jest oczywiście o odcinkach 200-u metrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Więc może pozostaje druga kwestia - użycie mniejszej pompy obiegowej lub na niższym biegu?

 

dodałem

 

Mowa jest oczywiście o odcinkach 200-u metrowych.

 

A ta wymiana pompy obiegowej DZ w nowiuśkiej PC to na czyj koszt ..., a co z gwarancją ...?

 

To jest takie udowadnianie na siłę że można ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baa jak by się dało fi25 to bym chętnie zrobił z takiej ze względu na wygodę układania...Prąd mi lotto czy tam wzięło by to pare watów więcej ale i zapewne tez jest to jakieś większe obciążenie/zużycie obiegówki?

 

Wezmę 32. fi 40 to dla mnie już zbyt ciężki temat do rozwijania... Poza tym jak pisałem mam wyprowadzone już z domu 2 x fi40. Nie mogę podciągnąć więcej bo mam płytę fundamentową i już na etapie jej budowy to wyprowadzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak jest - okienko poranne obecnie wystarcza do okienka porannego nastepnego dnia. Czasem nawet do poludniowego.

 

W porządku, rozumiem. Pozwolę dalej dzielić się swoimi wątpliwościami: czy pod wieczór jeśli nie włączy się w okienku 13-15 nie ma odczucia chłodu mimo, że jest jeszcze powyżej temperatury załączenia tej niższej temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta wymiana pompy obiegowej DZ w nowiuśkiej PC to na czyj koszt ..., a co z gwarancją ...?

 

To jest takie udowadnianie na siłę że można ...:cool:

 

Jak zawsze wszystko można.

Gdybym był instalatorem to zawsze inwestorowi dawałbym alternatywne rozwiązania mówiąc jednocześnie o kosztach (jednorazowych) jak i korzyściach na przyszłość. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, rozumiem. Pozwolę dalej dzielić się swoimi wątpliwościami: czy pod wieczór jeśli nie włączy się w okienku 13-15 nie ma odczucia chłodu mimo, że jest jeszcze powyżej temperatury załączenia tej niższej temperatury?

 

Obecnie nie. Przy nizszych temp zew bylo, dlatego zmienilem nastawy, bazujac na algorytmie jaskowym. Przy nizszych temp. zew zawsze zalaczalo mi sie w okienku popoludniowym na 1-1.5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie. Przy nizszych temp zew bylo, dlatego zmienilem nastawy, bazujac na algorytmie jaskowym. Przy nizszych temp. zew zawsze zalaczalo mi sie w okienku popoludniowym na 1-1.5h.

 

Czyli masz również 3-6 i 13-15?

W jakich godzinach grzejesz cwu?

 

Zastanawiam się czy nie dawać 2-5 lub 1-5 (zamiast 3-6) wtedy powinno raczej zawsze włączać się w okienku południowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie, po tym jak "nauczylem" sie swojego domu, moj program wyglada nastepująco:

02:00 22.1

04:00 22.3

05:00 22.7

06:00 21.5

13:00 22.7

15:00 21.5

22:00 22.0

 

Histereza 0.3

 

Ze wzgledu na intensywne użytkowanie wanny, CWU grzeje wg potrzeb do 43oC, czyli także w 1T z podbiciem do 48oC w godz 13-15 i nad ranem 4-6. Zazwyczaj wymaga to ok 30 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już ostatnie pytanie :)

Sterownik oryginalny od pompy ciepła czy innej firmy, że może mieć nawet 4 różne nastawy temperatur?

 

Kupilem pompe bez domyslnego sterownika. Uzywam obecnie Euroster EQ7Q7TX:

http://www.euroster.pl/eq7

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaglądam codziennie na forum i znów późno spojrzałem ;-/

Prośba- mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jaśkowy algorytm i słupki?

Na razie wydaje mi się że chyba chodzi o wyznaczenie wyższej temperatury na początku taniej taryfy, wtedy wymusza to pracę pompy w tanim prądzie.

Sterownika na razie jeszcze nie mam, patrzałem też na Frisko ale chyba będzie Compit R420, mam nadzieję że nie trzeba będzie go tak oszukiwać/kombinować jak podawał ppluto że trzeba Frisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem pompe bez domyslnego sterownika. Uzywam obecnie Euroster EQ7Q7TX:

http://www.euroster.pl/eq7

 

Ten EQ7 założyłem u kilku klientów, ale jak mieli go sami programować to nie dawali rady.

Dlatego ogólnie polecam go dla użytkowników którym nie brak czasu na rozgryzanie zaawansowanych ustawień.

ogólnie jego kształt i pomysł zerżnięty jest z google nest

ten od google jest rewelacyjny ale mega drogi niestety:

https://nest.com/uk/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam forum ja z pytaniem;)

Chodzi o temperaturę posadzki w której zatopiony macie czujnik-termometr

O ile wzrasta wam temperatura podczas pracy pompy przez 1h i to samo o ile spada temperatura posadzki przy wyłączonej pompie przez 1h

 

Teraz mam wzrost temperatury posadzki podczas grzania 1.8*C po 3h i spadek po wyłączeniu 1*C po 3h

 

Sezon do tyłu miałem niższe zużycie prądu niż teraz o ok. 30% teraz przy tych samych ustawieniach pompa dla CO załącza się również w drogiej taryfie w tamtym to nie występowało

Próbuję ustalić czy to wina pompy czy czujnika, bawiłem się już ustawieniami ale tak sobie rysuję;) notuję i wypada że jest coś nie tak i nie można już pozostać tylko w taniej. zostaje mi tylko spróbować zmienić godz. startu taniej taryfy z godz. 22.00 np na 24.00 przeczytałem to tu na forum posty chyba z końca 2016r

Jak wymienię baterie w termometrach źródeł GZ DZ coś dopiszę więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forum ja z pytaniem;)

 

Sezon do tyłu miałem niższe zużycie prądu niż teraz o ok. 30% teraz przy tych samych ustawieniach pompa dla CO załącza się również w drogiej taryfie w tamtym to nie występowało

 

A nie brałeś pod uwagę mroźniejszej zimy w tym roku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...