Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

A była już zima;) raczej pogoda jest podobna mieszkam pod Wrocławiem

Bardziej mi chodzi że mając przewymiarowaną PC nie jestem w stanie zmieścić się w tanim prądzie

 

Może coś z mocą PC jest nie halo-masz ciepłomierz ?

Ja jestem z okolic Jeleniej Góry i u mnie zima wyjątkowo mroźna jest-to w tym roku jedno z najchłodniejszych miejsc w kraju (kilka nocy z mrozem po 20 st i kilkanaście od 10-15st) ,zużycie mi wzrosło wyraźnie z poprzednim sezonem-sprawdzałem na ciepłomierzu i podliczniku parametry czy czasem coś z PC jest nie tak (ale jest git)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Się zastanawiam bo jeżeli to jakaś mała awaryyyja to fajnie zlokalizować teraz jeszcze w sezonie grzewczym co by na wiosną usunąć

 

Ciepłomierz?

Czy jeżeli takowy pożyczę to jestem w stanie go użyć, jak się to wpina bezinwazyjnie? i właściwie co on zmierzy?

 

Nie wiem czy są jakieś urządzenia pomiarowe typu nakładasz na rurę i mierzysz.Standardowo ciepłomierze wpina się na powrocie lub zasilaniu PC.

Ja mam ultradźwiękowy (czyli bez części mechanicznych) z odczytem :

-mocy grzewczej

-przepływu

-temperatury IN/OUT PC

-licznik ciepła (Gj,kWh) -jeśli podzielisz odczyt z tego samego okresu czasu z ciepłomierza przez zużycie na podliczniku energii na PC , to wyjdzie Ci COP

Najważniejsza jest oczywiście moc na PC oraz ilość wytworzonego ciepła .Moc z kolei zależy od przepływu w systemie-może właśnie tu coś masz nagmyrane ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Jak tylko zakończy się zima chcę robić kolektor poziomy.

Dom 211m2 po podłodze + piwnica 65m2 (w tym garaż, dwa małe pomieszczenia i kotłownia). Piwnica będzie mieć podłogówkę ale nie wiem czy kiedykolwiek będę miał potrzebę grzania.

Wszystko będzie grzane w 100% podłogówką

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

 

Wg obliczeń potrzebna mi pompa 10kw (12kw max więc wolę zrobić za duży kolektor jak to zrobił rwxw).

 

Od razu za domem mam wolną przestrzeń o wymiarach (23mx80m). 3m w głąb glina - głębiej nie kopałem.

 

Które rozwiązanie wybrać?:

1. 4x200m PE40x2,4mm (spiralnie w odstępach 4m)

Szerokość wykopu ponad metr.

Tutaj DZ zajmie mi większą część ponieważ:

4 pętle po 1,5m= 6m

3 odstępy po 4m= 12m

Co daję 18m. Odchodząc troszkę od jednego granicy zajmie mi całą działkę.

Nie będę mógł w przyszłości postawić garażu ani budynku gospodarczego.

3.jpg

Zdjęcie

 

2. 5x150m PE40x2,4mm (liniowo w odstępach 1m)

Szerokość wykopu na jedną łyżkę (90cm) - zasilanie i powrót w jednym rowie.

5 pętli 90cm= 4,5m

4 odstępy 90cm= 3,6

Z odstępem od granicy daje mi 10m.

Czyli spokojnie mogę na drugiej połowie kiedyś coś postawić.

2.jpg

Zdjęcie

 

Co do rur to koszt taki sam ale wykop plus podsypka w drugiej opcji wyjdzie prawie dwa razy więcej. Czy jest sens dokładać?

 

PS.

Na rysunkach te grube linie oznaczają, że rury idą blisko siebie zaizolowane. Rozdzielacz będę miał w garażu. Nad tymi grubymi liniami mam taras więc DZ nie może tam pobierać/oddawać energii

Edytowane przez lorak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko, związane z pompami ciepła powietrze woda do celów CWU, o doprowadzenie powietrza (mam nadzieję, ze piszę w odpowiednim wątku)

w okresach gdy temperatura spada poniżej dopuszczalnych wartości dla pompy, załóżmy np że jest to +5stC i w zasadzie taka pompa powinna być wyłączona.

Czy dobrym pomysłem byłoby dla niewielkiej pompy do CWU doprowadzenie powietrza z sieci kanalizacyjnej?

Latem, jesienią i wiosną gdy temperatury zewn są znośne, pompa czerpałaby powietrze z zewnątrz, a gdy temp. spadnie poniżej możliwości pompy przepustnica nastawia się na pobór z sieci kanalizacyjnej.

Nie wiem jaka byłaby wydajność takiego układu, ale raczej dla niewielkich mocy pompy jak do CWU (być może też do celów wspomagania CO) powietrze z kanalizacji mogłoby być dobrym rozwiązaniem (temperatury dodatnie, duża wilgotność)

Pytanie czy zapachy pompie nie zaszkodzą, czy na wymienniku nie zacznie osadzać się coś nieprzyjemnego.

Trzeba by też odprowadzić powietrze z pompy, pewnie wywiewką nad dachem. Gdyby na wymienniku miały osadzać się jakieś nieczystości kłopotliwe byłoby też ewentualne wpuszczanie do domu schłodzonego powietrza latem.

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko, związane z pompami ciepła powietrze woda do celów CWU, ...

Czy dobrym pomysłem byłoby dla niewielkiej pompy do CWU doprowadzenie powietrza z sieci kanalizacyjnej?

 

Nie jest to dobry pomysł ! Nawet nie chodzi o wybuchowe gazy, ale o gazy, które przyspieszają korozję i po roku lub dwóch może po prostu się zepsuć. O ile nie szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrozumiałem, tak tylko rzuciłem hasło.

Nie mniej ciepła z kanalizacji mogłoby być sporo moim zdaniem (oczywiście nie dla wszystkich, ale dla jednego takiego odbiorcy na pewno) jeśli kolektor ściekowy w ulicy jest na głębokości ~2,5m, średnica rury D250 może nawet 300mm i cały czas płyną przez niego względnie ciepłe ścieki.

Zresztą obserwuję pokrywy studzienek, zwykle wokół nich śnieg jest roztopiony.

To naprawdę porządny GWC rurowy, tylko strasznie śmierdzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Po rozmowach z Panem Adamem i wyjaśnieniu mi kilku spraw mam następny projekt Poziomego Dolnego Źródła.

Oczywiście SPECJALNIE robię większe DZ

 

5x150m PE32x2,4mm (liniowo w odstępach 1m)

Szerokość wykopu na jedną łyżkę (90cm) - zasilanie i powrót w jednym rowie.

 

[ATTACH=CONFIG]381582[/ATTACH]

Zdjęcie

PE32 5x150m liniowo.

Spięte w studni w rozdzielacz z rur PE50, a od studni do samej kotłowni rura PE50.

W kotłowni trójnik będzie wyglądał tak:

Trójnik na PE50

Wchodzi:

50 o polu 1424,58

Wychodzi:

32 o polu 580,7744 do nagrzewnicy lamelowej (w czerpni do wentylacji mechanicznej)

40 o polu 907,46 do pompy ciepła

suma 1488,2344

 

projekt.png

 

 

Glikol płynący z daną prędkością przez rurę PE50 o polu 1424,5866 rozpływa się po 5 rurach PE32, której suma daje 2903,87 automatycznie dwukrotnie zwalnia prędkość przepływu, a co za tym idzie: ta sama ilość GLIKOLU płynie wolniej przez DZ i ma więcej czasu na ogrzanie.

 

PS . Może komuś się przyda:

Dane wyliczone z katalogu PIPE LIFE:

SDR 13,6

 

25 fi

2,3 ścianka

20,4 średnica

10,2 promień

326,6856 POLE

 

32 fi

2,4 ścianka

27,2 średnica

13,6 promień

580,7744 POLE

 

40 fi

3,0 ścianka

34 średnica

17 promień

907,46 POLE

 

50 fi

3,7 ścianka

42,6 średnica

21,3 promień

1424,5866 POLE

 

63 fi

4,7 ścianka

53,6 średnica

26,8 promień

2255,2736 POLE

 

75 fi

5,5 ścianka

64 średnica

32 promień

3215,36 POLE

Edytowane przez lorak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowach z Panem Adamem i wyjaśnieniu mi kilku spraw mam następny projekt Poziomego Dolnego Źródła.

Oczywiście SPECJALNIE robię większe DZ

 

 

PE32 5x150m liniowo.

Spięte w studni w rozdzielacz z rur PE50, a od studni do samej kotłowni rura PE50.

W kotłowni trójnik będzie wyglądał tak:

Trójnik na PE50

Wchodzi:

50 o polu 1424,58

Wychodzi:

32 o polu 580,7744 do nagrzewnicy lamelowej (w czerpni do wentylacji mechanicznej)

40 o polu 907,46 do pompy ciepła

suma 1488,2344

 

Ładnie przewymiarowane DZ będziesz miał... średnio wychodzi 10W/m mocy chłodniczej ... czyli tyle co dla piasku

Z tym powolnym przepływem, to nie do końca jest dobrze. Przy zbyt powolnym przepływie masz przepływ laminarny przez co glikol przepływający przez rury nagrzewa się tylko przy samych ściankach a nie w całej objętości. Z drugiej strony przepływ turbulentny wymaga większej mocy pompki DZ przez co większe zużycie prądu. Jak zawsze potrzebny jest tzw złoty środek :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przy zbyt powolnym przepływie masz przepływ laminarny przez co glikol przepływający przez rury nagrzewa się tylko przy samych ściankach a nie w całej objętości."

 

Rozważasz zasilanie tego karcherem?

Rozważasz długość pętli rzędu 5mb?

Możesz rozwinąć myśl?

Ciekawi mnie to zjawisko turbulentnego przepływu w rurce od długopisu o długości rzędu 100mb.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przy zbyt powolnym przepływie masz przepływ laminarny przez co glikol przepływający przez rury nagrzewa się tylko przy samych ściankach a nie w całej objętości."

 

Rozważasz zasilanie tego karcherem?

Rozważasz długość pętli rzędu 5mb?

Możesz rozwinąć myśl?

Ciekawi mnie to zjawisko turbulentnego przepływu w rurce od długopisu o długości rzędu 100mb.

 

Adam M.

 

 

To nie są moje rozważania (choć przed moją instalacją robiłem takie obliczenia), tylko z jakiegoś doktoratu, który kiedyś czytałem. Były tam wyliczenia i pomiary sprawności transportu ciepła z których jasno wynikało, że znacznie lepszy transport ciepła jest przy przepływie turbulentnym.

Nie wiem, czy jeszcze znajdę tą publikację bo było to ze 3 lata temu.

Trzeba pamiętać, że glikol znacznie zwiększa lepkość wody przez co przepływ laminarny jest zachowany dłużej niż dla czystej wody.

Trzeba z lepkości glikolu, prędkości jego przepływu i rodzaju rur (chodzi o chropowatość powierzchni) obliczyć liczbę Reynoldsa i na tej podstawie można oszacować rodzaj przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No...

Poczytałeś...

Zauważyłeś, ze opisują rurę turbo?

Wygląda jak gwintowana lufa strzelby.

W takiej turbulencje są możliwe.

Ciekawe o ile jest droższa...

 

Adam M.

 

To, że ta rura jest gwintowana powoduje tyle tylko, że przy mniejszych przepływach otrzymuje się przepływ turbulentny. Natomiast efekt jest ten sam.

Czy wy wszyscy oszaleliście na punkcie cen?

 

Chciałem abyś zobaczył na wykres. Może przeczytaj jego opis, to zobaczysz, że nie dotyczy on reklamowanej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No...

Poczytałeś...

Zauważyłeś, ze opisują rurę turbo?

Wygląda jak gwintowana lufa strzelby.

W takiej turbulencje są możliwe.

Ciekawe o ile jest droższa....

 

Adam M.

Gdy mnie wyceniano rury turbo były w tej samej cenie co inne. W każdym bądź razie tak mnie zapewniono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...