Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mac_612

Możesz mi napisać na PW bądź tutaj jak dokładnie zrobiłeś kolektor i te rozdzielacze?

Mam znajomego spawacza, który zrobiłby mi takie coś za flaszkę.

 

Tomaszs131

Bezpośrednio nie mogę ponieważ za daleko mam do kotłowni.

Kotłownia jest z przodu domu, a cały kolektor jest z tyłu.

Sam już nie wiem co z tą studzienką

 

test.jpg2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studnie spokonie zrobisz z przepustu betonowego czy innego kregu. D tego betonowa pokrywa i betonowe przykrycie wlazu. Rury wprowadzasz od dolu. Trzeba dac na spod piach, zeby nie bylo prawdziwej "studni" z woda.

 

Tuz po zakopaniu:

http://szkut.com/dom/WykopDZ_4.jpg

 

Tu jeszcze znalazlem tuz przed zakopaniem. :)

 

http://szkut.com/dom/WykopDZ_3.jpg

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac_612

Możesz mi napisać na PW bądź tutaj jak dokładnie zrobiłeś kolektor i te rozdzielacze?

Mam znajomego spawacza, który zrobiłby mi takie coś za flaszkę.

 

Wiesz, nie jest to zbyt skomplikowane urządzenie, świadczy o tym chyba to, że sam jako laik z nikłym doświadczeniem w spawaniu taki wykonałem.

Przede wszystkim potrzebujesz głównego elementu.

wyroby_dlugie_profile02.jpg

Ja znalazłem odpowiedni na okolicznym złomie.

Warto, żeby miał dosyć duży przekrój - jest to korzystne ze względu na opory w takim manifold'zie oraz ze względu na to, ze zwalniające tam medium sprzyja odpowietrzaniu układu. Dlatego też łatwo tam zamontować odpowietrznik.

 

Odpowietrznik i zawory montujesz za pomocą tego typu króćców:

0_0_productGfx_669a01bb2fd05c8f4b9d5dd2ece10a44.jpg

 

Oczywiście o odpowiednich średnicach. Jak potrzeba to bywają też z gwintami wewnętrznymi. Koszt jednego to kilka zł.

 

Bardzo ułatwia pracę otwornica tego typu:

1006294_BB_00_LO.EPS_250.jpg

Jednak kosztuje ok 50zł. Fachowiec być może taką dysponuje, a jak nie to wykona otwory pod króćce w inny sposób.

 

Podsumowując rozmieszczasz króćce na profilu tak aby wygodnie przykręcić zawory i tak na ile ci pozwala miejsce. Ucinasz profil na odpowiednią długość, otwory zaspawujesz. W odpowiednich pasujących ci miejscach wykonujesz otwory na króćce np 5x1" do petli, 1x2" do zasilania i 1/2"na odpowietrznik. Po pospawaniu całości do kupy, wykonujesz próbę ciśnieniową np wężem ogrodowym, po jej pomyślnym przeprowadzeniu malujesz.

voilà!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy projekt rozdzielacza.

Belka 60cm z czarnej blachy 50mmx50mm z profilu 3mm

 

5x1" Króćce - do każdego z nich złączka PE32x1"

1x1 1/2" Króciec - do przyłącza zasilana/powrotu złączką PE50x1 1/2"

1x1/2" króciec - do przykręcenia automatycznego odpowietrznika

 

Czy dobrze rozumiem?

Rura PE32 ma średnicę wewnętrzną 1 cal

Rura PE50 ma średnicę wewnętrzną 1 1/2 cala

 

Króciec 1 cal ma średnicę wewnętrzną 1 cal

Króciec 1 1/2 cala ma średnicę wewnętrzną 1 1/2 cala

 

No i również jestem ciekawe w sprawie głębokości tego kręgu. Ile ma mieć głębokości jeśli pokrywa będzie na równo z ziemią?

Edytowane przez lorak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o średnice, to jest tak jak piszesz. Jeśli chodzi o PW które do mnie pisałeś:

Odpowietrzniki mam dwa - na oby dwu belkach, z możliwością odcięcia zaworkami 1/2".

Króćce do poszczególnych pętli mam calowe - mniej więcej 3cm średnicy i między nimi "od osi do osi" mam ok 10cm. Jak będzie ciaśniej, to po prostu trudniej będzie dojść "żabką".

Belkę mam chyba też 50x50mm.

Instalacja jest zamknięta z naczyniem przeponowym.

Pyxi w instalacji wody lodowej często stosuje się stal czarną. Na pewno kształtki ocynkowane są dużo bardziej podatne na korozje - a takie posiadasz, jak widać na zdjęciach;) . Dużo większym problemem jest korozja od zewnątrz, ale przy zastosowaniu szczelnej izolacji problem ten znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie przeszkadza w wymianie kolektorów po 40-tu latach:D

 

Spawany profil stalowy 3mm w wilgotnej studzience i z wodnym roztworem glikolu w srodku i 40 lat powiadasz... Predzej uwierze w garbate aniolki.

 

A mogę zapytać na jakiej głębokości jest ten rozdzielacz? Jeden krąg betonowy wystarczył?

 

Ja mam jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis profil nie będzie "goły". Wystarczy go dobrze pomalować specjalną farbą i już zwiększasz jego żywotność o dobre 10 lat.

I jak zauważył mac_612 sam masz w swoim rozdzielaczu kształtkę ocynkowaną. Więc za kilka naście lat będziesz musiał ją wymienić.

 

Belka i króćce już kupione. W przyszłym tygodniu spawanie, szlifowanie i malowanie.

 

mac_612 Czemu na jednej z belek masz aż dwie rury? Widzę tam trójnik. Zrobiłeś coś takiego jak ja chcę? Czyli:

W kotłowni zrobię trójnik, a od niego PE40 do pompy ciepła i PE32 do nagrzewnicy lamelowej (do czerpni WM).

Edytowane przez lorak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newralgicznym elementem zawsze beda sppawy. Trudno to bedzie skutecznie zabezpieczyc.

 

Juz nie mam tej ksztaltki. Zakopalem miesiac pozniej czwarta petle DZ i w to miejsce przyszedl trojnik na jej podlaczenie i wtedy juz dopilnowalem, zeby to nie byl zaden ocynk.

Hydra mial swoje przyzwyczajenia i czesto jak czegos mu brakowalo, to zamiast jechac do sklepu "wyciagal z auta" to co akurat mial. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przekornie spytam. Panowie od samoróbek - wiecie może dlaczego "fabryczne" lub inaczej "markowe" rozdzielacze do DZ są robione z tworzywa?. Musicie pamiętać o jednym DZ to nie to samo co podłogówka. Przede wszystkim pracuje w innych warunkach ale również z reguły w środku jest coś innego niż w podłogówce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przekornie spytam. Panowie od samoróbek - wiecie może dlaczego "fabryczne" lub inaczej "markowe" rozdzielacze do DZ są robione z tworzywa?. Musicie pamiętać o jednym DZ to nie to samo co podłogówka. Przede wszystkim pracuje w innych warunkach ale również z reguły w środku jest coś innego niż w podłogówce.

 

Chyba jestem w "targecie"...

Zgadnij, z czego do niedawna były wykonywane instalacje wody lodowej? Jako ciekawostka swego czasu pracowałem w zakładzie, gdzie bardzo duża taka instalacja z owego materiału pracuje do dzisiaj od ćwierćwiecza. Zresztą najdłużej działające instalacje są wykonane z tego materiału.

I nie wiem czemu nawiązujesz do ogrzewania podłogowego.

Problemem jak już pisałem nie jest korozja od wewnątrz takiego kolektora (tu problem rozwiązuje układ zamknięty i inhibitory korozji), ale skropliny po jego zewnętrznej stronie. I pisałem również, że zapobiega się im skutecznie izolując.

I pewnie przekornie spytasz: "Dlaczego do niedawna się te instalacje z tego materiału wykonywało, a teraz już się od tego odchodzi?"

I przewrotnie odpowiem - "z tego samego powodu, dla którego odchodzi się od tego materiału w instalacjach CO - z lenistwa instalatorów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac_612 mam jeszcze jedną kwestie.

Czy króćce 1" (do rur PE32) wspawywałeś czoło to czoła czy wsadzałeś lekko króciec do belki?

Chodzi o to, że ja spartoliłem i kupiłem 50x50 (nikt mnie nie przestrzegł) i nie da się króćca włożyć do środka (np 1 1/2" od strony otwartej profila) tylko muszę spawać po przyłożeniu, a nie po włożeniu.

 

Inaczej:

Dziura w belce na króciec do PE32 będzie miała fi27 - czyli tyle samo ile króciec ma wewnątrz. Jeśli chciałbym włożyć króciec do belki, musiałbym zrobić dziurę na fi34.

 

Ale chyba nie ma problemu ze spawaniem czoło do czoła? Nawet nie wiem czy tak nie będzie lepiej :D Nie znam się na spawaniu

 

 

PS. Ja chcę zrobić Rys1

Rys1

 

zasilanie 1 1/2"

aa||

|aaa|

|aaa|== Króciec

|aaa|

belka

 

Rys2

 

zasilanie 1 1/2"

aa||

|a||a|

|a|a=|== Króciec

|aaaa|

belka

Edytowane przez lorak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...