Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

No wlasnie chodzi o ta akumulacje. Nie planuje zadnego parkietu itd.

Wczesniej mialem ogrzewac gazem i mialy byc wylewki anhydrytowe ale gazownia troszke poleciala w kulki i koszt przylacza sie zwiekszyl do takiej kwoty ze podjalem decyzje o montazu pompy ciepla. Na forum byl temat dotyczacy akumulacji anhydrytu itd.

Nie ma juz zadnych opinii typu mam anhydryt i pompe ciepla i pompa pracuje tylko w taniej taryfie.

Jezeli chodzi o bufor to jaka pojemnosc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A tak w ogóle nie wiem jaką PC planujesz ale możesz kupić sobie też bufor z wbudowanym już zasobnikiem. I masz 2in1 Na forum były tematy o doborze buforu albo ktoś tu pewnie coś doradzi lub odradzi :)

 

Ja za to mam pytanko czy takie coś jak poniżej ma prawo działać z PC ? Chodzi o to, że w pompie mam zasobnik ale to tylko 170l.. na co dzień ok ale będą dni gdzie to za mało i przydało by się ze 100-150 dodatkowych. W pompie nie mam za bardzo jak rozdzielić aby zrobić to równolegle bo wszystko tam upchane jest na styk :/ Zapewne jakąś cyrkulacje trzeba by dorzucić albo wykorzystać cyrkulację z CWU ?

 

cyrkulacja.jpg

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Po przeczytaniu calego watku podjalem decyzje o montazu pompy ciepla.

Po zasiegnieciu dodatkowych informacji u kolegow z forum dobralem moc pompy, dlugosc kolektora poziomego, srednicy rur itd.

W skrocie opisze swoj budynek.

Dom z poddaszem uzytkowym.

Powierzchnia ogrzewana 170m2.

Sciany zewnetrzne porotherm 25+20cm styropianu grafitowego.

Ocieplenie dachu 2x15cm lub 15+20. W ale to juz po wykonaniu wylewek.

Okna 3szybowe veka alpha.

Jeden balkon .

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla.

Pompa ciepla ok 10.6kW

Kolektor spiralny 3x200m pe40.

Zasobnik cwu 300L

Powierzchnia na kolektor spiralny to ok 450m2

Projektowe obciazenie cieplne 5893W

Ocieplenie podlogi na gruncie 18cm.

Planowana wylewka anhydrytowa 5-6cm.

I teraz mam pytanie do uzytkownikow pomp ciepla grzejacych w drugiej taryfie.

Czy warto zmienic ta wylewke na cementowa? Wiaze sie to z tym ze bede musial sciagnac juz czesc drugiej warstwy styropianu i polozyc 5cm zamiast 8(wtedy ocieplenie podlogi na gruncie wyniesie 15cm)

Czy chcac grzac tylko w tanszej taryfie wylewka anhydrytowa jest az tak kiepska ze koszt ogrzewania wzrosnie o 50%? Czy beda to drobne straty typu 5-10% kosztow ogrzewania w skali roku?

 

 

Jesteś pewny że potrzebna Ci pompa 10kW? Jakie masz zapotrzebowanie? Na moje oko przy gruntówce 7 spokojnie Ci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH- 8440 kWh/rok.

Dzisiaj dostałem ofertę na pompę gruntową od polskiego producenta o mocy 12kW - czy to nie za dużo??

 

Podaj wartosc projektowego obciązenia cieplnego budynku, to co podałes to zapotrzebowanie na ciepło, tego parametru nie uzywamy do doboru mocy pompy ciepła, oczywscie ze 12 kW jest za duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5893w

 

To 12 kW nie za duzo??, duzo za duzo. Doliczajac jeszcze cwu wychodzi ze pompa 7 kW jest akurat, ale uzwgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy i mozliwosc szybszego nagrzania cwu pasuje co najmniej 8 kW, 9 kW do glebszego zastanowienia w zaleznosci od róznicy cen i mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5893w

 

Przy podobnym obciążeniu cieplnym mam gruntówkę on/off o mocy 10 KW i ziornik CWU o pojemności 400 litrów. Grzeję tylko w II taryfie i rzeczywiście tak jak to wyżej asolt wspomniał CWU szybko osiąga zadaną temperaturę. Nie bez znaczenia jest powierzchnia wężownicy w zbiorniku, u mnie 4,2 m2

Gdybyś jednak zdecydował się na inwentera to myślę, że 7 KW jest w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podobnym obciążeniu cieplnym mam gruntówkę on/off o mocy 10 KW i ziornik CWU o pojemności 400 litrów. Grzeję tylko w II taryfie i rzeczywiście tak jak to wyżej asolt wspomniał CWU szybko osiąga zadaną temperaturę. Nie bez znaczenia jest powierzchnia wężownicy w zbiorniku, u mnie 4,2 m2

Gdybyś jednak zdecydował się na inwentera to myślę, że 7 KW jest w sam raz.

 

Dla cwu 7 kW nie jest w sam raz, okienko dzienne II taryfy to tylko 2 h, wieksza moc pozwoli zmiescic sie w tych 2 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 12 kW nie za duzo??, duzo za duzo. Doliczajac jeszcze cwu wychodzi ze pompa 7 kW jest akurat, ale uzwgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy i mozliwosc szybszego nagrzania cwu pasuje co najmniej 8 kW, 9 kW do glebszego zastanowienia w zaleznosci od róznicy cen i mocy minimalnej.

 

Jezeli chodzi o moc pompy to wiem ze 12kW jest duzo za duza.

Maksymalna moc pompy przewiduje 10kW

 

Bardziej mi sie rozchodzi o ta wylewke anhydrytowa i jej Akumulacje.

Czy jest sens sciagnac jedna warstwe styropianu 8 cm i polozyc 5cm i zrobic wylewke z miksokreta. Czy zostawic to tak jak jest i dac anhydryt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Proszę o pomoc w doborze urządzeń.

Planuję pompę ciepła, dolne źródło przy dużej pomocy innego wątku z tego forum zrobiłem samodzielnie tzn. DZ poziome, 4 pętle po 200m

Wg OZC projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 8545W (20 cm styropianu na ścianach, 18cm w podłodze, wylewka 7-8cm gruba, rekuperator, 4 osoby), pompa ciepła miała by zapewnić OC i CWU, w cały domu tylko ogrzewanie podłogowe (bez drabinek) niecałe 1800m rurki fi16, dwa rozdzielacze 11 i 10 obwodów, pytania:

- zaproponowano mi pompę ciepła o mocy 12kW czy to dobrze dobrana moc?

- czytając inne wątki rozumiem, że polskie pompy ciepła nie ustępują w parametrach innym (poza wyglądem)?

- z innych wątków wynika, że bufor CO przy podłogówce nie jest konieczny, ale w przyszłości chciałem zamontować panele fotowoltaiczne i wykorzystać ten prąd do ogrzewania CO czyli bufor z dodatkową grzałką, da się tak zrobić?

- zaproponowano mi pompę obiegową CO LFP ePCO 25/40-70 z projektu mam takie parametry H=12,7kPa V=0,3dm3/s , czy to dobry wybór?

- czy ewentualnie zbiornik kombinowany czyli bufor i zasobnik CWU w jednej obudowie to dobry wybór?

 

Dzięki za wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie sugestie

 

Masz pewnie w okolicach 200m2 (patrzac na dlugosc rur w podlodze), wiec przy takim ociepleniu i reku oraz 4 osobach do CWU mozna szacowac tak:

A - nieszkasz we wschodniej Polsce - bierz 12kW

B - miszakasz w zachodzniej czesci kraju - starczy 10kW

 

Zakldam , ze podoba Ci sie grzanie w tanim pradzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...