Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Ja bym celowal w 14kW. Do takiego pradu jak znalazl. ;)

 

Ladnie przewymiarowujemy sobie PCi, a GZ jakie jest, takie bedzie. Dlatego lepiej olac jakies projekty i zrobic po prostu rurki gesto. Mozemy operowac na nizszych temperaturach, a i mniejsze opory przeplywu pozwalaja tez nieco urwac z Tz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mozesz to uzasadnic wzorami tak aby to "nieco" zamienic na liczby. Jak mniejszy rozstaw GZ przekłada sie na zmniejszenie oporu? Przeciez jest odwrotnie, to forum to istna kopalnia wiedzy alternatywnej.

Asolt.

A dlaczego jest odwrotnie?

I czy w ogóle jest odwrotnie?

 

Zmniejszając rozstaw z 20cm na 10cm dokładamy dodatkową pętlę o takiej długości jak "pierwotna" i w rezultacie prędkość przepływu w każdej pętli spada nam o połowę. Przy zachowaniu identycznych ogólnych xx m3/h, prawda?

 

Logiczne bez żadnego liczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt.

A dlaczego jest odwrotnie?

I czy w ogóle jest odwrotnie?

 

Zmniejszając rozstaw z 20cm na 10cm dokładamy dodatkową pętlę o takiej długości jak "pierwotna" i w rezultacie prędkość przepływu w każdej pętli spada nam o połowę. Przy zachowaniu identycznych ogólnych xx m3/h, prawda?

 

Logiczne bez żadnego liczenia?

 

Nie, nie jest odwrotnie, sprawdziłem na przykładowych obliczeniach, po prostu odniosłem to pętli o takich samych długosciach ale róznych rozstawach, przy zachowaniu tej samej mocy grzejnika opor wzrasta, ale poniewaz mamy dwie pętle to sumaryczny opór jest zblizony do pętli o wiekszym rozstawie. Przy wiekszym rozstawie mamy mniej łuków i opór jest mniejszy, w przypadku dwóch petli o mniejszym zostawie łuków jest wiecej ale są dwie pętle przez opór sumaryczny (calkowity jest porównywalny z jedną pętlą. Nie ma za to sensu takie zageszczanie jezeli straty danego pomieszczenia są mniejsze na m2 niz innego o wiekszych stratach i rozstawie 10 cm. Przyjmowanie jednego rozstawu 10 cm ta gdzie to nic nie daje to tylko zwiekszone koszty materiału i robocizny i zadnego nawet najmniejszego obnizenia Tz. Poniewaz bez obliczen nie wiadomo gdzie te straty jednostkowe są najmniejsze to trzeba sie asekurowac jedankowym i małym rozstawem we wszystkich pomieszczeniach. Ani to oszczedne ani efektywne rozwiązanie, chociaz posiadajce jedna zalete nie potrzeba zadnych obliczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmowanie jednego rozstawu 10 cm ta gdzie to nic nie daje to tylko zwiekszone koszty materiału i robocizny i zadnego nawet najmniejszego obnizenia Tz. Poniewaz bez obliczen nie wiadomo gdzie te straty jednostkowe są najmniejsze to trzeba sie asekurowac jedankowym i małym rozstawem we wszystkich pomieszczeniach. Ani to oszczedne ani efektywne rozwiązanie, chociaz posiadajce jedna zalete nie potrzeba zadnych obliczen.

 

Wihi juz Ci pokazal tok rozumowania z oporami przeplywu. Dziwne, ze majac spora praktyke nie widzisz takich oczywistych zaleznosci na pierwszy rzut oka.

 

Co do "jedynej zalety" w postaci braku obliczen. to osobiscie uwazam, ze dla skali budowy jaka reprezentuje przecietny dom jednorodzinny pominiecie tego czysto teoretycznego etapu jest uzasadnione. Oszczednosci na materiale beda na tyle male, ze pewnie zronowwazy je koszt samego projektu, ale wazniejsza sprawa jest ryzyko nieprecyzyjnych danych wejsciowych. Rozne ekipy roznie zrobia. Smieci na wejsciu = smieci na wyjsciu. Chyba znasz ta zasade.

Oczywiscie zakladasz jakies inzynierskie przewymiarowanie calej instalacji na taka okazje i musi byc ono odpowienio wysokie in plus (20%?). Takie podejscie jest jak najbardziej sluszne, ale w praktyce to samo uzyskamy po prostu dajac wszedzie rurki gesto i w razie czego wysterujemy to dlawiac przeplyw w wybranej petli/petlach.

 

Teraz co do Tz. Czy przy wiekszej powierzchni grzejnika podlogowego (a do tego sprowadza sie zageszczenie rurek) nie wystarczy nizsza Tz? Oj chyba wystarczy. Przynajmniej tak podpowiada fizyka i zdrowy rozsadek. To przeciez nie mechanika kwantowa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis obawiam się że to nie do końca tak jak piszesz. Temperaturę zasilania ustawi ci pomieszczenie które tej energii potrzebuje najwięcej a rurki tam rozłożone są już najgęściej. Z reguły będzie to łazienka w której chcemy mieć cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis obawiam się że to nie do końca tak jak piszesz. Temperaturę zasilania ustawi ci pomieszczenie które tej energii potrzebuje najwięcej a rurki tam rozłożone są już najgęściej. Z reguły będzie to łazienka w której chcemy mieć cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach.

 

I dlatego mozna tam trzymac taka sam temp. jak gdzie indziej, a podczas kapieli blyskawicznie dogrzac nadmuchowo do znacznie wyzszych temperatur niz z podlogowki. Mam tak i nie zamienilbym tego na tradycyjny solution.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis obawiam się że to nie do końca tak jak piszesz. Temperaturę zasilania ustawi ci pomieszczenie które tej energii potrzebuje najwięcej a rurki tam rozłożone są już najgęściej. Z reguły będzie to łazienka w której chcemy mieć cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach.

 

Dla mnie oczywistym jest, ze w lazienkach dajesz najgesciej niz w reszcie pomieszczen i rozkrecasz na maxa. Jest tam jakies 1-1,5 stopnia cieplej i to wystarcza.

Poza wszystkim to w lazience 25*C jest raczej wartoscia krytyczna gdy kapie sie np przeziebiona corcia. Ja przy defekacji w takiej saunie bym chyba zemdlal. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie oczywistym jest, ze w lazienkach dajesz najgesciej niz w reszcie pomieszczen i rozkrecasz na maxa. Jest tam jakies 1-1,5 stopnia cieplej i to wystarcza.

Poza wszystkim to w lazience 25*C jest raczej wartoscia krytyczna gdy kapie sie np przeziebiona corcia. Ja przy defekacji w takiej saunie bym chyba zemdlal. :)

 

Niekoniecznie tylko w łazience najgęsciej, jest coraz wiecej przypadków gdy mamy narozne pokoje w parkiecie, salony z wielkimi przeszkleniami, tam tez trzeba dac równie gesto co w łazience. Jezeli chodzi o łazienki to sam gęsty rozstaw sprawy nie załatwi i trzeba na uzupelnienie mocy grzejnik drabinkowy oczywiscie przy załozeniu 24 oC oraz njamniejszej mozliwej Tz. Co do oszczednosci nawet tu na forum było sporo obliczen pokazujących opłacalnosc zastosowaniu projektu, gdyz oszczednosci przekroczyły koszt projektu czasem dosc znacznie. Przy czym te oszczednosci tym wieksze im wiekszy i bardziej skomplikowany dom, ale nawet przy redukcji o 100 mb pexa i zmniejszenia o 1-2 obw rozdzielacza, oraz zmniejszenie kosztów robocizny, te oszczednosci równowazą lub przewyzszają nieco koszt projektu, te 100 mb to w domu do 100 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi uznac akurat Twoja opinie za obiektyna w kwestii robic czy nie robic projektu. Powiem tylko tyle, ze jesli mial bym gdzies u siebie dac mniej rury w podloge, to na pewno by sie to odbilo na sprawnosci PCi. W sumie to raczej wybral teraz opcje dodatkowego zageszczenia tu i owdzie, bo mogl bym miec jeszcze nizsza Tz (wiem, wiem, to nie ma zadnego wplywu na Tz :D) .

 

Oczywiscie w przypadku inwestora ktoremu sie nie chce / nie ma czasu/ nie mial fizyki w szkole, taki projekt to jedyne wyjscie, bo nie kazdemu hydraulikowi mozna zaufac, wiec nie sadze, zebym zabral Ci chcocby kawalek chleba moimi wywodami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi uznac akurat Twoja opinie za obiektyna w kwestii robic czy nie robic projektu. Powiem tylko tyle, ze jesli mial bym gdzies u siebie dac mniej rury w podloge, to na pewno by sie to odbilo na sprawnosci PCi. W sumie to raczej wybral teraz opcje dodatkowego zageszczenia tu i owdzie, bo mogl bym miec jeszcze nizsza Tz (wiem, wiem, to nie ma zadnego wplywu na Tz :D) .

 

Oczywiscie w przypadku inwestora ktoremu sie nie chce / nie ma czasu/ nie mial fizyki w szkole, taki projekt to jedyne wyjscie, bo nie kazdemu hydraulikowi mozna zaufac, wiec nie sadze, zebym zabral Ci chcocby kawalek chleba moimi wywodami. :)

 

Nie zabierasz mi ani pół kromki, a takich inwestorów ktorzy nie mają czasu/ nie znają/ nie chcą jest zdecydowana wiekszosc. Sama znajomosc fizyki ze szkoły tez nie wystarczy. Jezeli chodzi o hydraulików to jest róznie, wiekszosc podziela Twoje poglądy aby maksymalnie zagescic wszedzie bo: projektu i obliczen nie wykonają, bo mają wiecej robocizny i zuzyją wiecej materiału a to jest dodatkowa kasa, kazde grabie grabią do siebie. Jaki masz interes we wspieraniu takiego podejscia hydraulikow do tematu nie wiem, ale wiem ze nie jest to zgodne z interesem inwestora, co powoduje ze i Twoja opinia jest niezbyt obiektywna. Jak to mówia punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.

Wiadomym jest ze zagęszczanie tam gdzie to nic nie da, jest zbędne, niezaleznie czy to bedziesz negował czy tez nie.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie nie było - widzę, że się wątek rozwija :-)

 

Moja pompka działa, nawet dosyć dobrze. Wyłączyłem ją już wczoraj, bo słoneczko wyszło i nagrzało dom.

 

Na CO drugi sezon z rzędu poszło niecałe 1000 PLN. Dom 244m2 powierzchni użytkowej, więc uważam, że całkiem nieźle.

 

Teraz po zatrzymaniu grzania podłogówki zrobię serwis - tzn. sprawdzę stan (wygląd) wody w podłogówce i ewentualnie wymienię na nową destylowaną.

Ponadto przeczyszczę wszystkie filtry, zwłaszcza glikolu.

 

 

Powoli zaczynam się zabierać za montaż baterii słonecznych - bo ich ceny spadają, a ceny prądu rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...