Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

To nie bylo mile. :)

 

Wiesz, przy DZ spiralnym "wielkosc" (w znaczeniu ilosci zgromadzonej energii) nie mierzysz bezposrednio dlugoscia rury, ale raczej powierzchnia rowow w ktorych ja zakopujesz. Dlugosc rury zapewnia Ci w praktyce duza moc DZ. Mozesz tam podlaczyc pompe zarowno 4kW jak i 14kW bez jakis problemow.

 

Nie chciałem urazić ale ewidentnie widać, że macie rozbieżne zdania w paru kwestiach.

 

Co do DZ to zdaje sobie sprawę, że to powierzchnia ma znaczenie dlatego założyłem że przy 3 pętlach będę miał około 600m2 kolektora. Martwiłem się po prostu czy nie zamrożę tego DZ, skoro z obliczeń mam niby 830m2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Raczej odwrotnie...:D

 

Taaak??? No to czytaj.

 

Jak widać z powyższej tabeli, dla pompy ciepła o mocy nominalnej 10 kW, wejściu z dolnego źródła 0 stopni i zasilaniu instalacji grzewczej +35 stopni, ilość chłodu jaką musimy oddać do gruntu wynosi 8 kW.I te 8 kW musi teraz przełożyć się na wielkość wymiennika dolnego źródła.

 

http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej odwrotnie...:D

 

Pompę a dokładniej jej moc dobieramy nie do zapotrzebowania na energię, a do projektowego obciązenia cieplnego oraz stopnia wykorzystania II taryfy. Nie wiem jak dobrac moc pompy mając podane tylko zapotrzebowanie na ciepło, oczywiscie ze mozna z grubsza oszacowac obciązenie cieplne , ale nie jest to sposob obliczania zgodny z metodologią. Mając dobraną moc pompy mozemy obliczyc parametry DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ze ktos to sobie upraszcza, to nie znaczy, ze taka jest zasada doboru. "To co wolno Wojewodzie, to nie...".

 

 

Mając dobraną moc pompy mozemy obliczyc parametry DZ.

 

Czy jak u siebie wstawie pompe 6kW to moge zrobic praktycznie polowe mniejsze DZ niz do pompy 12kW. A jak wstawie 16kW, to musze moje DZ jeszcze powiekszyc?

Nie "czujesz", ze to nie ma zastosowania zupelnie do spiralnego DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę a dokładniej jej moc dobieramy nie do zapotrzebowania na energię, a do projektowego obciązenia cieplnego oraz stopnia wykorzystania II taryfy. Nie wiem jak dobrac moc pompy mając podane tylko zapotrzebowanie na ciepło, oczywiscie ze mozna z grubsza oszacowac obciązenie cieplne , ale nie jest to sposob obliczania zgodny z metodologią. Mając dobraną moc pompy mozemy obliczyc parametry DZ.

 

DZ ma "uciągnąć" chałupę wraz z CWU...

Dobierzesz pompę na styk to w ekstremalnych warunkach będzie pracowała na okrągło...

Do tego samego układu dokręcisz mocniejsze urządzenie to będzie pracowało krócej a ilość energii jaką dostarczy jest taka sama...

Idąc waszym tokiem rozumowania aby wykorzystać tanią energię to nie dość że pompa musi być przewymiarowana to jeszcze dolne źródło ...

Po co....?

Oczywiście pytam tak bardziej teoretycznie bo sam celowo przewymiarowuję DZ tak aby nie było niespodzianki jak z jakiegoś powodu trzeba będzie dostarczać więcej energii...( Ale w dalszym ciągu pytanie co z doborem pompy na styk...? )

Moim zdaniem cały system grzewczy oparty na pompie ciepła powinien być robiony trochę na wyrost ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak u siebie wstawie pompe 6kW to moge zrobic praktycznie polowe mniejsze DZ niz do pompy 12kW. A jak wstawie 16kW, to musze moje DZ jeszcze powiekszyc?

Nie "czujesz", ze to nie ma zastosowania zupelnie do spiralnego DZ?

 

Kazde DZ czy to spiralne czy to pionowe ma okresloną moc i kazde mając odpowiednie i wiarygodne dane mozna obliczyc. To jaką pompe dobierzesz do tego zródła to inna sprawa, a pompa powinna byc dobrana w zaleznosci do projektowego obciązenia cieplnego budynku a nie w zaleznosci od zapotrzebowania na ciepło jak twierdzisz. Jak dobierzesz o 6 kW budynku pompe 16 kW to DZ nie musi miec 16 kW bo po co, 6 kW wystarczy, tylko po co wtedy pompa 16 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZ ma "uciągnąć" chałupę wraz z CWU...

Dobierzesz pompę na styk to w ekstremalnych warunkach będzie pracowała na okrągło...

Do tego samego układu dokręcisz mocniejsze urządzenie to będzie pracowało krócej a ilość energii jaką dostarczy jest taka sama...

Idąc waszym tokiem rozumowania aby wykorzystać tanią energię to nie dość że pompa musi być przewymiarowana to jeszcze dolne źródło ...

Po co....?

Oczywiście pytam tak bardziej teoretycznie bo sam celowo przewymiarowuję DZ tak aby nie było niespodzianki jak z jakiegoś powodu trzeba będzie dostarczać więcej energii...( Ale w dalszym ciągu pytanie co z doborem pompy na styk...? )

Moim zdaniem cały system grzewczy oparty na pompie ciepła powinien być robiony trochę na wyrost ...

 

A czy ja twierdze ze nie powinien byc przewymiarowany? chociazby ze wzgledu na wieksze wykorzystanie II taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc waszym tokiem rozumowania aby wykorzystać tanią energię to nie dość że pompa musi być przewymiarowana to jeszcze dolne źródło ...

 

A kto tak napisał?

Dom ma szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i potrzebuje minimum takiej mocy żeby ogrzać dom i CWU w duże mrozy. Ta moc jest potrzebna też DZ. Więc wstawiając większą pompę nie zmieniamy DZ, ale to jest dobieranie PC już pod inne warunki.

Jeszcze raz powtórzę. Pompę dobieramy do szczytowego zapotrzebowania na ciepło, a do tego dobieramy DZ. Oczywiście wszystko można przewymiarować, ale zasada jest taka jak napisałem.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tak napisał?

Dom ma szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i potrzebuje minimum takiej mocy żeby ogrzać dom i CWU w duże mrozy. Ta moc jest potrzebna też DZ. Więc wstawiając większą pompę nie zmieniamy DZ, ale to jest dobieranie PC już pod inne warunki.

Jeszcze raz powtórzę. Pompę dobieramy do szczytowego zapotrzebowania na ciepło, a do tego dobieramy DZ. Oczywiście wszystko można przewymiarować, ale zasada jest taka jak piszę.

 

Sami klepiecie że do budynku pompa a do niej DZ...:yes:

Idąc tym tropem to pompa która ma celować w tanią energię będzie miała większe DZ bo jest mocniejsza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde DZ czy to spiralne czy to pionowe ma okresloną moc i kazde mając odpowiednie i wiarygodne dane mozna obliczyc. To jaką pompe dobierzesz do tego zródła to inna sprawa, a pompa powinna byc dobrana w zaleznosci do projektowego obciązenia cieplnego budynku a nie w zaleznosci od zapotrzebowania na ciepło jak twierdzisz. Jak dobierzesz o 6 kW budynku pompe 16 kW to DZ nie musi miec 16 kW bo po co, 6 kW wystarczy, tylko po co wtedy pompa 16 kW?

 

No wlasnie musi miec conajmniej 16kW, tylko przy spiralnym ma znacznie wiecej w zasadzie zawsze.

Wiesz Asolt, ty chyba mylicz MOC DZ wyrazana w [kW] z iloscia energii w nim zgromadzonej wyrazanej w [kWh]. To dosyc niebezpieczna dla inwestora maniera w Twoim fachu.

 

A kto tak napisał?

Dom ma szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i potrzebuje minimum takiej mocy żeby ogrzać dom i CWU w duże mrozy. Ta moc jest potrzebna też DZ. Więc wstawiając większą pompę nie zmieniamy DZ, ale to jest dobieranie PC już pod inne warunki.

Jeszcze raz powtórzę. Pompę dobieramy do szczytowego zapotrzebowania na ciepło, a do tego dobieramy DZ. Oczywiście wszystko można przewymiarować, ale zasada jest taka jak napisałem.

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo tak jest.

A odnośnie wykorzystywania taniej energii, to już inna para kaloszy.

 

Czyli Ty dobrze myslisz, tylko nie rozumiesz tego uproszczenia, ktore jest tu stosowane.

Maksymalne obciazenie cieplne danego gruntu jest podawane nominalnie w [W]atach i to Ciebie i Asolta zapedza w kozi rog. O ile w stosunku do Ciebie to malo niebezpieczne, to u kolegi robiacego OZC to powazniejsza sprawa.Nie wiem czy jest sens Wam to tlumaczyc, bo obawiam sie, ze nie wszyscy to zalapia, albo beda udawac, ze nie rozumieja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Ty dobrze myslisz, tylko nie rozumiesz tego uproszczenia, ktore jest tu stosowane.

Maksymalne obciazenie cieplne danego gruntu jest podawane nominalnie w [W]atach i to Ciebie i Asolta zapedza w kozi rog. O ile w stosunku do Ciebie to malo niebezpieczne, to u kolegi robiacego OZC to powazniejsza sprawa.Nie wiem czy jest sens Wam to tlumaczyc, bo obawiam sie, ze nie wszyscy to zalapia, albo beda udawac, ze nie rozumieja. :)

 

A ty dalej z tym ozc, jakis kompleks czy co, moc DZ dobrana do taryfy G11 jest nieco wieksza niz obciązenie cieplne budynku + plus moc na cwu, przy taryfie G12.., moc pompy i zródła musi byc wieksza o tyle w jakim stopniu ma byc wykorzystana II taryfa. Po co opowiadac o matołkach, dla podniesienia własnego ego?, czy matołek nie twierdzi ze moc pompy dobieramy na podstawie zapotrzebowania na ciepło? na szkoleniach nigdy tego nie uczyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezuuu! Ty mieszasz wszystko dowolnie w dowolnych proporcjach. Kluczem jest podobne brzmienie slow czy co?

 

Dolne zrodlo dobieramy do danego domu. Pompa to tylko (jak sama nazwa wskazuje) urzadzenie wpompowujace nam energie do domu z jakas moca. Moc to szybkosc przeplywu energii, a parametry ktore podaje np Liwko (czyli to slawetne 10 [W/m2] odnosza sie do ilosci energii ktora mozemy wyciagnac przy danej mocy pobieranej z gruntu. Przeciez to koowa nie chromodynamika kwantowa tylko prosta fizyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezuuu! Ty mieszasz wszystko dowolnie w dowolnych proporcjach. Kluczem jest podobne brzmienie slow czy co?

 

Dolne zrodlo dobieramy do danego domu. Pompa to tylko (jak sama nazwa wskazuje) urzadzenie wpompowujace nam energie do domu z jakas moca. Moc to szybkosc przeplywu energii, a parametry ktore podaje np Liwko (czyli to slawetne 10 [W/m2] odnosza sie do ilosci energii ktora mozemy wyciagnac przy danej mocy pobieranej z gruntu. Przeciez to koowa nie chromodynamika kwantowa tylko prosta fizyka.

 

Ja byłem uczony ze moc [W] urządzenia grzewczego dobieramy na podstawie projektowego obciazenia cieplnego budynku [W], a nie na podstawie zapotrzebowania na energie/ciepło [kWh]. Tego sie trzymam bo uwazam to prawidłowe podejscie do tematu, oczywiscie mozesz twierdzic ze tego dowiedziałem sie na szkoleniach dla matołków

Co do nazewnictwa to pojecie projektowego obciązenia cieplnego budynku zastąpiło o ile pamietam w 2008 r. wielkosc zapotrzebowania na ciepło. Od tego czasu zapotrzebowanie na ciepło to wartosc energii która jest potrzebna do utrzymania okreslonej temp wewnątrz w okresie grzewczym. Wszystkich pouczasz a mieszasz podstawowe pojęcia i tkwisz w nieaktualnym nazewnictwie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbujecie ubrać dobór pompy ciepła i dolnego źródła w prosty wzór typu y=a*x+b. Dobór jednego i drugiego nie jest funkcją liniową i zależy od wielu zmiennych łącznie z chęcią wykorzystania II taryfy.

 

Do doboru można podejść i od strony DZ i od strony mocy PC. Warunek jest taki że jedno i drugie nie może być mniejsze niż. Reszta wpływa na parametry pracy i sprawność, a w skrajnych warunkach na zamrożenie DZ lub większe niepotrzebne koszty inwestycji.

 

To niestety ze strony inwestora powinno być najtańsze, a ze strony drugiej - stabilnie pracujące niezależnie od temperatur i warunków jakie zastaniemy pod ziemią i nad ziemią w zimie.

 

Jeżeli zwiększamy moc pompy, to nie musimy zwiększać proporcjonalnie mocy DZ, bo Projektowe Obciążenie Cieplne/Zapotrzebowanie na Ciepło nie rośnie proporcjonalnie tylko jest stałe, więc dbamy o parametry pracy i sprawność. Zwiększamy zależnie od kilku czynników.

 

Jeżeli byłoby to takie proste, to dobieramy DZ do domu, PC przewymiarowujemy np. x 2,4 jedziemy na małym DZ i dużej pompie w 100% na II T. Nie będzie to sensownie działało. Będzie problem z temp. DZ, grzaniem CWU, oddawaniem ciepła do GZ.

 

Tu niestety zmieniasz jedno, to wpływa na drugie, trzecie i czwarte. Itd... A potem inwestorzy mówią że pompy ciepła są takie czy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...