Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Jeżeli byłoby to takie proste, to dobieramy DZ do domu, PC przewymiarowujemy np. x 2,4 jedziemy na małym DZ i dużej pompie w 100% na II T. Nie będzie to sensownie działało. Będzie problem z temp. DZ, grzaniem CWU, oddawaniem ciepła do GZ.

 

To wlasnie tak dziala, tylko nie w skali ktora podales, bo te zaleznosci nie sa funkcja liniowa (jak slusznie zuwazyles wczesniej). Przy przewymiarowywaniu rzedu 240% faktycznie moze nam nie starczyc mocy DZ do obsluzenia tak mocnego urzadzenia. Jednak poruszajac sie w realnych przewymiarowaniach dla grzania w tanim pradzie (a tu wystarczy przewymiarowac max 30-40%) nie musimy manipulowac wielkoscia DZ, bo ilosc energii potrzebnej do ogrzania domu nam sie nie zmieni, a moc DZ bedzie wystarczajaca. Zmieni sie tylko predkosc jej dostarczenia - pompa bedzie pracowala krocej niz nominalne 1800h/sezon z minimalnie gorsza sprawnoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale się rozwinęło.... :yes:

 

 

Mam mieć na poniedziałek ozc to dodam. A co do dolnego źródła to Audytor przyją DZ meandryczne w rozstawie co 1,2m. Z obliczeń podobno wyszło około 630m ale coś pokombinował przy rozstawie rur i rozrosło się do ponad 800m. Ma zmienić na spiralny, przeliczyć i podesłać ozc. zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko niech się przyłoży do tego OZC a nie po łebkach bo jeszcze wyjdzie że na dom 150mkw potrzebna będzie pompa z 12kW

 

Tak jak wcześniej pisałem, podobno wyszła 8,3kW. Dopóki nie dostane wyników to nie wiem na jakiej podstawie to wyszło. Jak się nie przyłoży to liczę, że koledzy z forum to wyłapią:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tutaj naprawdę nie ma żadnego moderatora?

Przez 5 stron same kłótnie nie na temat.

 

Ponawiam pytanie

 

Panowi chyba jest to dobry temat.

Coś gdzieś mi zadzwoniło ale nie wiem gdzie.

 

Jak można wykorzystać pompę (chodzi dodatkową pętle) do odmrożenia wjazdu do garażu?

Mój podjazd będzie miał aż 11m i chciałem jakoś pomęczyć ten temat.

Ogrzewałbym oczywiście dwa pasy o szer. 50cm na koła. Czyli aż 11mkw

 

Maty czy kable elektryczne odpadają. Zbyt duży koszt eksploatacji.

A jeśli to nie da rady zostanie instalacja elektryczna po taniości plus łopata :)

 

Tyle mi zadzwoniło:

Rozkładam rury PEX i uzupełniam je roztworem z glikolu w układzie zamkniętym. Wewnątrz instaluję płytowy wymiennik ciepła i w taki sposób ogrzewam glikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tutaj naprawdę nie ma żadnego moderatora?

Przez 5 stron same kłótnie nie na temat.

 

Ponawiam pytanie

 

Hej, musisz przyjąć jakieś 100W/mkw, i będzie to itak dość powolne ale działa.

Temat z glikolem, płytówką jest ok, ale musisz przewidzieć też dodatkowy rozdzielacz. Bo jak chcesz uzyskać 100W to musisz rozłożyć rurki gęsto.

Ja na to co widzisz około6mkw, mam 600W kabla, ale zrąbałem izolację od gruntu i przez to bardzo to trwa.

2017-04-08 16.36.11.jpg

 

Trzeba pomyśleć też o sterowanie, czujnik opadów i śniegu to drogi temat, można zrobić to fajnie na czasówce na klik. Czyli wciskasz klik i chodzi przez np. 6godzin.

Bo w godzinę jak masz polbruk to nic nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No temat wraca do normy :)

 

Słuchajcie a takie może głupie pytanie .. w poniedziałek chce nabić podłogówkę i ogólnie wiadomo jak. Ale co z nitkami od pompy do rozdzielaczy. Wszędzie tylko zakręcić zasilanie i powrót potem wiadomo każda pętla przez zaworu na końcu belki. No a co z nitkami z kotłowni do rozdzielaczy jak i pompą :) ? Jak to zrobić aby było dobrze.

 

Zrobiłem sobie w kotłowni na zasilaniu przez rozdzieleniem na parter/piętro (osobne nitki) tak jak do napełniania DZ. Czy tak mogę napełnić podłogówkę z jednego miejsca w kotłowni zamiast każdy rozdzielacz osobno w mieszkaniu ?

 

system napelniania.jpg

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura! Do zapotrzebowania na energię domu dobiera się urządzenie grzewcze (pompę), a dopiero do niej dobiera się kolektor :p

 

Skoro juz doszlismy do porozumienia odnosnie zageszczania rurek i spadku Tz, to moze teraz warto rozprawc sie z tym mitem?

Chetnie bym tu widzial Klarneta jako "recenzenta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, musisz przyjąć jakieś 100W/mkw, i będzie to itak dość powolne ale działa.

Temat z glikolem, płytówką jest ok, ale musisz przewidzieć też dodatkowy rozdzielacz. Bo jak chcesz uzyskać 100W to musisz rozłożyć rurki gęsto.

Trzeba pomyśleć też o sterowanie, czujnik opadów i śniegu to drogi temat, można zrobić to fajnie na czasówce na klik. Czyli wciskasz klik i chodzi przez np. 6godzin.

Bo w godzinę jak masz polbruk to nic nie zrobisz.

 

Co do sterowania to interesuje mnie jego brak :) Oczywiście ze względów finansowych.

Po prostu wolę kupić programator (30zł) taki co się do gniazdka wpina, a do niego wpiąć pompę.

Przed snem pójdę i załączę go do godziny 6:00 (taryfa nocna) i po problemie.

 

Ogrzewane dwa pasy po 50cm szerokości i 11m długości.

Na 50cm szerokości wystarczą 4 rurki fi 20.

 

Dobrze by było puścić na jedno koło obieg dwu krotnie czyli:

Zapętlić jak zwyczajną podłogówkę.

Każdy obieg miałby po 50m

Tylko jak wygiąć tak rurkę :D

 

garaż.jpg

 

Trzeba przemyśleć rozkład rurek.

 

Oczywiście odpływ mam. Na samym dole wjazdu do garażu (zielona linia) jak i w samym garażu (awaryjnie).

Wszystko na rurach PEX 20mm.

Aby było jeszcze taniej można użyć takich 2 trójników zamiast rozdzielacza?

Link

Obiegi z różnicą 2m

 

Szkoda kasy na rozdzielacz belkowy na podjazd do garażu.

Od każdego trójnika rurą do płytowego wymiennika ciepła.

 

Koszt samej instalacji pod kostką brukową:

Rura jakieś 300zł

Styrodur 20szt. ??? zł Nie znam ceny ponieważ nie wiem jaka grubość.

 

Koszty pozostałe:

Pompa ???zł

Programator 30zł

Trójniki i podłączenie 100zł

Płytowy wymiennik ???zł zależy o jakiej mocy

Glikol nie wiem ponieważ użyje tego z Kolektora poziomego.

 

 

Czy jest to dobre rozwiązanie?

Czy nie obciąży mi to za bardzo pompy, a raczej portfela? (załączane tylko na nocnych taryfach)

 

PS. Nie chodzi mi o jakieś super nowoczesne wypasione ogrzewanie. Tylko o wjazd do garażu ponieważ jest trochę stromy. Resztę chodnika czy wjazd na posesję odśnieżę se łopatą.

Edytowane przez lorak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w tym jakże zacnym temacie :)

 

Przeczytałem temat do 68 strony i chylę czoła przed Założycielem jak i wszystkimi, którzy wnieśli tu wiele merytorycznych informacji.

Dom zacznę budować, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na wiosnę 2018.

Myślałem, ze za pompę musiałabym zapłacić około 40 -50 tys., a widzę, że bliżej do 20-25 wyjdzie 'tymi ręcami' i na pompie właśnie stanie, zwłaszcza, że chyba sama się prosi, bo:

- Działka 30 ar, więc jest miejsce na kolektor

- ze spadkiem od domu w dół

- Glina (chyba, bo w badaniu geologicznym nie pada to słowo), ale w każdym razie grunt spoisty, chociaż bez wód gruntowych wysokich, nawet mam zaznaczone, że brak widocznych nasączeń , więc sucho, ale piach to nie jest w każdym razie

- brak gazociągu (mniej opcji do przemyśleń)

 

Zamierzam przeczytać cały temat, ale póki co zastanawia mnie sprawa zapasowego źródła ogrzewania, a w zasadzie tego czy ma ono sens. Planuję PC GW i wentylację mechaniczną z reku, a więc nie mając kominka nie muszę budować komina (kilka tys oszczędności - ile? nie wiem ze 4?) i odpada koszt kominka samego w sobie, a dla romantyzmu nie jest mi potrzebny ;). Dom będzie z silikatów + 20 cm styro, więc ciężka konstrukcja nie wychłodzi się tragicznie nawet jakby brakło prądu na 2 dni, czy tak? W razie kompletnej katastrofy energetycznej mógłbym wynająć na parę dni agregat i trudno, ale to baaaardzo mało pradopodobny scenariusz. 100% podłogówka, 165m2, nie biorę pod uwagę, że pompa może nie dąc rady ogrzać domu i będzie wymagała wspomagania...po to czytam ten watek.

 

dom wygląda tak: http://www.dobredomy.pl/projekt/ines/

 

No nic czytam dalej, bo za godzinę kończę prace i nie będzie czasu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pyxis,

Na 350 000 nie liczę, natomiast 400 000, maaax 450 000 już owszem, nie wliczając ogrodzenia, kostki na działce, meblowania. Budowa metodą gospodarczą naturalnie.Myślę, że 2 takie same domy można zbudować za 400 000 lub za 700 000...np. mój kumpel w domu, co prawda większym, bo 250m2 użytkowych za kompletna instalacje wodociagowa + CO (pompa gw + kominek PW + podłogówka) + oczyszczalnia płaci 170 000zł, ale palcem nie kiwnie...ja tam wolę kiwnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...