Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

nawet gdyby ta piwnica nie wyszła u mnie naturalnie (działka ze znacznym spadkiem) to gdybym budował drugi raz na płaskiej działce, to też byłaby piwnica. Nie wyobrażam sobie nie mieć piwnicy, ot co. No ale to ja...w dzisiejszych czasach piwnice są passe

 

Mam prośbę. Czy mógłbyś przesłać mi kilka zdjęć lub linka do nich ze swoją działką jak masz teraz ją zagospodarowaną? Mam również spory spadek i brakuje mi zdrowej koncepcji co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gdybym budował drugi raz na płaskiej działce, to też byłaby piwnica. Nie wyobrażam sobie nie mieć piwnicy, ot co. No ale to ja...w dzisiejszych czasach piwnice są passe

 

To nie zawsze kwestia mody czy upodoban. Mogl bys trafic plaska dzialke, gdzie na 1,5-2m masz wody gruntowe i wtedy piwnicy sensu robic nie ma, nawet jak jestes jej zagorzalym milosnikiem (musial bys chcac niechcac ziemniaki kopcowac a dzieciaki za kare zamykac na strychu ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się cały czas powtarzam że studzienka to samo zło ;)

Nie potrafię zrozumieć co Was do tego ciągnie, tym bardziej na takim etapie że jeszcze fundamentów nie ma...

Wytłumaczcie mi to?

Przecież to niepotrzebny koszt dodatkowy, kłopot przy ewentualnym wycieku (jak będzie to na pewno w duże mrozy - już skuwałem lód...), no i zbędny klamot w ogrodzie.

Mnie ciągnie fakt, żeby potem znowu nie kopać w koło domu. Jak już pisałem "kotłownię" mam z drugiej strony niż wymiennik, nitki wymiennika musiałyby biec między basenem a domem -- nie jestem przekonany czy mi się tam koparka upchnie bez narobienia dodatkowych szkód. W przypadku braku studzienki dłuższe będą dobiegi, które też za darmo nie są. U mnie wychodzi w sumie 184m, po 3zł/mb rury daje 550 zł. Jak teraz zrobię studzienkę, a przepuszczę tylko dwie rury do kotłowni przez fundamenty, potem kopię już tylko wymiennik. Co przy długości moich dobiegów będzie znacznie, znacznie łatwiejsze. Czy studzienki nie można obłożyć styropianem od góry żeby ograniczyć ew. zamarzanie rozdzielacza?

 

Pyxis, Tobie coś zamarzło? Na jakiej głębokości leży rozdzielacz (i przy okazji, jaki masz rozdzielacz)?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zawsze kwestia mody czy upodoban. Mogl bys trafic plaska dzialke, gdzie na 1,5-2m masz wody gruntowe i wtedy piwnicy sensu robic nie ma, nawet jak jestes jej zagorzalym milosnikiem (musial bys chcac niechcac ziemniaki kopcowac a dzieciaki za kare zamykac na strychu ;)).

 

Mnie Tata namawiał na piwnice abym miał gdzie groszek przechowywać,zrobiłem tylko kanał, a w nim mam zawsze jakies 40cm wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panowie mam pytanie co do podłączenia pompy.

Jaki muszę mieć licznik (podlicznik) aby mierzył mi ile zużyłem prądu w danej taryfie?

Jak Wy to rozwiązaliście?

Oprócz głównego standardowego licznika chcę mieć jeszcze podlicznik 3 fazowy tylko do pompy i podlicznik 1 fazowy tylko do wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, zliczanie WM raczej nie jest problemem.

Możesz podać linka jaki masz ten licznik 3 fazowy dwutaryfowy?

Czyli taki zwykły 3 fazowy na szynie za 200zł nie wystarczy?

Chodzi o to, że mam główny licznik w skrzynce na dworze (od PGE).

Ale dom ma dwupokoleniowy czyli z automatu muszę mieć dwa liczniki 3 fazowe dwutaryfowe plus trzeci do samej pompy ciepła.

Więc kupić 3 liczniki po 500zł to już jednak spory koszt.

Jest jeszcze opcja kupić zwykł 3 fazowy do pompy ciepła i uruchamiać ją tylko w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za swój przepłaciłem, gdzieś na FM były podane linki z licznikami za grubo poniżej 200 zł. Spokojnie na aledrogo znajdziesz licznik dwutaryfowy w takiej cenie.

P.S.

Teraz na pewno kupiłbym jednotaryfowy bo pompa uruchamia się tylko w taniej taryfie.

Edytowane przez Tomaszs131
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tutaj jest problem. Nigdzie nie mogę znaleźć takich liczników.

Gdybym znalazł poniżej 200zł to oczywiście miałbym 3:

1. Moja część domu

2. Druga część domu (dom dwupokoleniowy)

3. Pompa ciepła.

 

Ale gdzie bym nie szukał to licznik dwutaryfowy jest powyżej 500zł.

Tyle ludzi na forum podaje swoje wyniki co do zużycia kWh na dwóch taryfach i nikt nie może napisać jak to zrobił i podać konkretny model licznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie bym nie szukał to licznik dwutaryfowy jest powyżej 500zł.

Tyle ludzi na forum podaje swoje wyniki co do zużycia kWh na dwóch taryfach i nikt nie może napisać jak to zrobił i podać konkretny model licznika?

 

jak wy to szukacie?

po 5 s

http://allegro.pl/licznik-energii-pradu-3-fazowy-2-taryfowy-zegar-i6346595572.html

 

mam dokładnie taki sam licznik od tego właśnie sprzedawcy, z trochę innym zegarem. Jako podlicznik w zupełnosci wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...