Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytajcie Panowie aukcję - licznik jest zaprogramowany dla konkretnej taryfy. Podajemy Panu jakie godziny i vuala. Jeden forumowy kolega już od niego kupował i jest ok. Jedyny problem to własnie zmieniające się godziny taryf - tego chyba nie da się od razu zaprogramowac. Na szczeście na moim rejonie przez cały rok są stałe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to wcale nie oznacza, że to jest ustawione...

nawet jak czas się sam przestawia, to i tak nie rozwiązuje to problemu rozjeżdzania się zegara, niestety - pisał o tym wyżej Pyxis.

biorąc pod uwagę, że te liczniki są regenerowane, wcale nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że to są te które energetyka wymieniła klientom (bo bp. rozjeżdzał się zegar :p) po czy czym sprzedała, a ktoś to wziął, zregenerował i puszcza dalej w obieg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No to teraz ja.

 

Pomożecie?:p:rolleyes:

PC będzie 10-11 kW, coby mieć zapas na tanią taryfę.

Z gruntu trzeba wyciągnąć ok. 8 kW mocy chłodniczej.

 

Grunt to piasek, żółty piasek, może nie wydmowy, ale powiedzmy "leśny".

Liczę, że wystarczy (???) 4 x 200 m PE 40 w spiralach, ułożonych jak poniżej.

 

Działka ma 33,5 x 45 m

Będzie dobrze? Główny sprawiciel okrutnie jest zajęty i nie mogę się doprosić sugestii.

 

Cosik wyszło małe:

To w czarnym wielokącie to dąb i jego korzenie, czerwona to osobno puszczona spirala rury, różowy majtkowy (wspólne rozbiegi i powroty 3 spirali), a pozostałe kolory to kolektor.

 

http://i1.fmix.pl/fmi454/bc72aa9800067cd35948199c/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sposób jest lepszy.

 

Adam M.

 

Nie ma znaczenia...

Ważne na jakiej powierzchni jest rozłożone DZ i w jakim gruncie...

Oczywiście można szukać miodu w doopie i bawić się w jakieś wyliczanki udowadniające że " moje na wierzchu"...

Z praktycznego punktu widzenia to nie ma znaczenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale przy tej samej ilości rury i tym samym gruncie, sposób ze zdjęcia garażowca będzie najlepszy :p

 

A na samym końcu i tak temperatury takie same...

Ważne aby nie zrobić za słabego wymiennika...

Zaczniesz latać z kalkulatorem i liczyć na czym tu jeszcze zaoszczędzić to szybko można się obudzić z ręką w nocniku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kopałem na początku maja pod słupki ogrodzeniowe na 1 m w głąb, to piasek był mokry, wilgotny.

Wody nie było.

 

Spirale mogę sporo od siebie odseparować, tak, by grunt "pracujący" był jak największy.

 

Dom będzie cieplejszy aniżeli obliczeniowe 10,3 kW mocy szczytowej.

Myślę, że realnie nie przekroczę 9 kW przy największych mrozach.

 

Jakieś sugestie?

Edytowane przez ProStaś
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kopałem na początku maja pod słupki ogrodzeniowe na 1 m w głąb, to piasek był mokry, wilgotny.

Wody nie było.

 

Spirale mogę sporo od siebie odseparować, tak, by grunt "pracujący" był jak największy.

 

Dom będzie cieplejszy aniżeli obliczeniowe 10,3 kW mocy szczytowej.

Myślę, że realnie nie przekroczę 9 kW przy największych mrozach.

 

Jakieś sugestie?

 

Robiłem taki wymiennik w piachu, dałem 6x150mb PE 25 i wszystko rozłożyłem na ok 700m2 powierzchni...

Pompa Ecopower C 9...

Zimę przeżył i wszystko jest ok...( Pierwszy sezon grzewczy a jak wiadomo największe obciążenie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta wilgoć tutaj jest decydująca .Może być tak że w takim pasku różnie może być , może być mokro okresowo , może też być sucho . A jak sucho to słabo widzę kolektor do pc 10 kw .Może lepiej niech oceni Tobie instalator , większa pewność uniknięcia kłopotów .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jaśku.

 

Wolałbym tych 4 x 200 m PE 40 nie zmieniać.

 

Patrząc na 3 spirale w "łukach" to praktycznie będę od siebie solidnie odseparowane, 5-6 m.

Każdy wykop będzie miał te 35 m.

 

Do tego zupełnie osobna spirala wzdłuż ogrodzenia.

Pracujący grunt będzie solidny, a jak mówię chałupa stuningowana (do obliczenia przyjęty został biały styro na ścianie - 20 cm. - a będzie szary, a do tego ocieplenie poddasza 25 cm. wełny, a będzie różnie od 0,5-0,6 m granulatu styropianu po 30 cm. szarego styro - stąd kłopoty obliczeniowe...)

 

Oczywiście WM.

 

Patrząc po moim obecnym domu, to myślę, że nie przekroczę tych 9 kW w najgorszy mróz.

 

Ktoś jeszcze się podzieli swoim doświadczeniem lub uwagami?

Będę wdzięczny...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...