Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiesz , ja tak piszę ostrożnie , bo już widziałem w swojej praktyce taki mokry piach , fajnie było , ale nagle w trzecim sezonie grzewczym pach się zrobił bardziej suchy , z tym wodami w pasku trudno przewidzieć . Jak ktoś z okolicznych mieszkańców dłużej mieszka może się orientuje jak z tymi wodami jest . Nie powiem cy kopać 5 pętle , bo tak na odległość trudno powiedzieć , pewnie że 5 pętla nie zaszkodzi , tylko to też podraża inwestycję , a do wszystkiego trzeba podchodzić z umiarem .

Masz 4 pętle po 35 mb , nie wiem jaka szerokość rowu , przyjmuję że aktywna szerokość jednej pętli 2,5 m , czyli w/g mnie aktywna powierzchnia kolektora to 35X4X2,5=350M2 .Teraz inną moc się wyciągnie przy mokrym piachu inną jak np nagle zrobi się sucho . I teraz mokry pach można przyjąć 20/m2 i mamy moc chłodniczą ok 7 kw . Pytanie ile godzin w roku będzie pracowała pc , jak te 1000-1500 to bym robił tak , ale jak będzie sucho to to DZ się wyziębi . Powiem tak gdybym robił to dla siebie , nie dla klienta , to zostawiłbym te 4 pętle , ale pewnie wiesz jaką pc bym zastosował ... one jednak mniej żyłują DZ , przez większą część sezonu taka pc pracuje z małą mocą i wtedy taki kolektor byłby przewymiarowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nic nie da...?

Robisz większy wymiennik to i na pustyni pociągnie...[/QUote]

Jasne że tak . Tylko jak z suchego pasku można przyjąć uzysk 10W/M2 , a potrzebujemy 7000 w mocy chłodniczej , więc 700 m2 kolektora to minimum , wtedy koszt takiego kolektora ( mb rury i L glikolu ) podrażają inwestycję

Edytowane przez Tomaszs131
Korekta linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kruca bomba liczyłem, że wykop 2 m. szerokości + 1 m z każdej strony to czynna część gruntu.

 

4 x 35 m x 4 = 560

 

Przyjąłem dla piachu 15 w = 8400 W

 

Myjk to schowaj ten język i radź, człek w potrzebie... http://emotikona.pl/emotikony/pic/0winked.gif http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja tak bardziej pesymistycznie patrzę na te dane z punktu widzenia spraw zawodowo . Dlatego napisałem ze jak dla siebie zrobił bym na 4 pętlach , tak jak masz ( ale na wiadomo jakiej pc ) jeśli pętle masz na 2 m szerokości , to przyjęcie 0,5 m aktywnej powierzchni z każdego boku , jest w/g mnie poprawne .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProStaś może załóż DB, wtedy łatwiej byłoby nam wesprzeć Cię wiedzą na poszczególnych etapach budowy? Jakie wyszło obciążenie cieplne budynku, jaki metraż grzanych podłóg, pytań nasuwa się sporo. DB byłby idealnym rozwiązaniem, nie zaśmiecalibyśmy innych wątków. Edytowane przez Tomaszs131
ort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kruca bomba liczyłem, że wykop 2 m. szerokości + 1 m z każdej strony to czynna część gruntu.

No właśnie. Jeśli rzekomo aktywna moc wymiennika wynosi 2,5m to czemu przy promieniu 1,8-2m spirali zaleca się odstępy 5m od osi spirali? Coś mi tu nie pasuje. :p

 

Myjk to schowaj ten język i radź, człek w potrzebie...

No tego, właśnie próbuję się dowiedzieć skąd takie ogromne zapotrzebowanie wyszło... ;)

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jeśli rzekomo aktywna moc wymiennika wynosi 2,5m to czemu przy promieniu 1,8-2m spirali zaleca się odstępy 5m od osi spirali? Coś mi tu nie pasuje. :p

 

 

No tego, właśnie próbuję się dowiedzieć skąd takie ogromne zapotrzebowanie wyszło... ;)

 

 

Oko mię pękło. ;)

Już poprawiłem:) Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeszcze raz, wnikliwie przejrzałem świadectwo energetyczne mojego - bądź, co bądź - indywidualnego projektu.

Moim zdaniem jest tam trochę bzdur (strata wentylacyjna 12800 kWh/rok przy 185m2 bez garażu i to przy WM i reku....), które fałszują IMO wynik.

 

Nie wierzę, że mój dom przy 20 styro na ścianach, min. 30 cm. (miejscami więcej bo do 0,5 m) styro w dachu i na stropie, 20 cm w podłodze i 15 cm. styro na ścianie fund. dawał wynik 85 kWh/m2/rok. A bryła zwarta, żadnych wykuszy, dom z avatara. :cool:

 

Ergo: zakopuję tak jak na rysunku. Zobaczę jaki napotkam grunt.

Kiedy będę miał wszystkie parametry budynku (okna, drzwi, ocieplenie) dam go na profesjonalne OZC.

 

I wówczas albo podkręcę ocieplenie (na stropie i w dachu), by wystarczyła PC o mocy 9 kW albo zakopię 5 pętlę pod podjazdem z kostki i dam 10 kW PC.

 

Rura do kolektora zamówiona. Muszę kupić jeszcze 12 kolanek Fi 160 i 15 stopni, by swobodnie rury przeszły przez ścianę fund.

Rura PE 40 o ściance 3 mm, koszt 1 m = 4 zł. z dostawą.

Z dostawą pod warunkiem: nic nie będzie zagięte, ani załamane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeszcze raz, wnikliwie przejrzałem świadectwo energetyczne mojego - bądź, co bądź - indywidualnego projektu.

Moim zdaniem jest tam trochę bzdur (strata wentylacyjna 12800 kWh/rok przy 185m2 bez garażu i to przy WM i reku....), które fałszują IMO wynik.

 

Nie wierzę, że mój dom przy 20 styro na ścianach, min. 30 cm. (miejscami więcej bo do 0,5 m) styro w dachu i na stropie, 20 cm w podłodze i 15 cm. styro na ścianie fund. dawał wynik 85 kWh/m2/rok. A bryła zwarta, żadnych wykuszy, dom z avatara. :cool:

.

 

A czego sie spodziewałes, ze charaktrystyka energetyczna indywidualnego projektu bedzie oparta na rzetelnym i dokładnym OZC?. Te 85 kWh/m2 to Eu czy Ek a moze Ep?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura do kolektora zamówiona. Muszę kupić jeszcze 12 kolanek Fi 160 i 15 stopni, by swobodnie rury przeszły przez ścianę fund.

Rura PE 40 o ściance 3 mm, koszt 1 m = 4 zł. z dostawą.

Z dostawą pod warunkiem: nic nie będzie zagięte, ani załamane.

 

W razie W warto się zaopatrzy w coś takiego , zgrzejesz zwykłą zgrzewarka masz pewne połączenie - http://passiveenergy.pl/ksztaltki-elementy-laczace/317-mufa-pn20-40-mm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej szerokości rowy masz na uwadze? Bo jeśli 3-metrowe, to te 5m między osiami daje właśnie ten +1m.

Zresztą to nie apteka.

PE40 się składa do 1,8m z tego co wiem, ale większość robi 2m. Czyli z 5m od osi by wynikało 4m aktywnej powierzchni wymiennika z zakładką. Mowa była o 2,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...