Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:) Jak to ktoś powiedział w pewnej bajce pt: Auta - "Grande Combinatore" ;)

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, Tę rura z glikolem PE32 150m chciałbyś co jakiś czas ogrzewać (odtajać) za pomocą wody ze studni przepuszczanej przez rurę drenarską umieszczoną nad rurą PE tak?

 

Generalnie tak, woda ze studni ma okolo 10stopni C, koszt wypompowania takiej wody jest praktycznie pomijalny, energia ceiplna tej wody jest bardzo duza. Woda "zagrzeje" glikol w pe32 oraz poprawi przenikanie ciepla z gruntu.

Co jakis czas moze oznaczac nawet 1m3 co kilka (np 3h) w najzimniejsze dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że osobiście miałbym obawy co do wydajności takiego rozwiązania. Chodzi mi o to, że otoczenie PE32 150m może szybciej ulegać zamrożeniu niż woda studzienna zdąży doprowadzić do odtajania / ogrzania tego otoczenia. Na mój gust stała czasowa przenikania ciepła (temperatury) w gruncie jest o wiele dłuższa niż np gdyby ta sama PE była zanurzona w cieczy, a jeszcze lepiej gdyby ta PE była zanurzona w przepływającej cieczy (strumień, rzeka).

I jeszcze druga sprawa: Koszt energii el. pompy wody, która tę wodę musi przecież wpompować w ziemie. Pobór tej energii trzeba doliczyć na poczet działania PC, co spowoduje Ci obniżenie COP. No i wbrew pozorom to mogą być duże ilości wody, bo grunt jest naprawdę chłonny. W każdym razie jeśli chcesz to działaj w tym kierunku, bo pomysł ciekawy ale robisz to jakby co na swój rachunek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że osobiście miałbym obawy co do wydajności takiego rozwiązania. Chodzi mi o to, że otoczenie PE32 150m może szybciej ulegać zamrożeniu niż woda studzienna zdąży doprowadzić do odtajania / ogrzania tego otoczenia. Na mój gust stała czasowa przenikania ciepła (temperatury) w gruncie jest o wiele dłuższa niż np gdyby ta sama PE była zanurzona w cieczy, a jeszcze lepiej gdyby ta PE była zanurzona w przepływającej cieczy (strumień, rzeka).

I jeszcze druga sprawa: Koszt energii el. pompy wody, która tę wodę musi przecież wpompować w ziemie. Pobór tej energii trzeba doliczyć na poczet działania PC, co spowoduje Ci obniżenie COP. No i wbrew pozorom to mogą być duże ilości wody, bo grunt jest naprawdę chłonny. W każdym razie jeśli chcesz to działaj w tym kierunku, bo pomysł ciekawy ale robisz to jakby co na swój rachunek :)

 

Koszt energii jest pomijalny - moja pompa Omnigena 1100W ma wydajnosc max 90l na minute, godzina pracy takiej pompy to 1,1kW czylii 60gr - zq 1,1 kW mam 5400l czyli 5,4m3 dajmy ze 5m3 bo pewnie max przepustowosci nie uda sie osiagnac.

Ile energii niesie ze soba 5m3 o temp 10stopni :

Na ogrzanie 1l wody o 1 stopień potrzeba około 1,16Wh, przyjalem takie zalozenie takze dla wyciagniecia "ciepla z wody" i dla 8stopni, dla 5tys litrow mamy 34kWh energii,

Zakladam do wyliczen ze strata bedzie ~50%, wiec okolo 17kWh dostatnie sie do glikolu z 5m3.

Poprawie ulegnie przyswajalnosc ciepla z gruntu, i ta poprawa powinna byc znaczaca, ale to pomijam narazie w wyliczeniach.

 

Z teoretycznego punktu widzenia, taka konfiguracja powinna być bardzo korzystna i niedroga. Jak rozpoczne ogrzewanie (2020) to to bede informował o wynikach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około środy-czwartku będę robił wykop pod płytę pod piwnicą ( 20x9x3,1m/h)

 

Witam, co prawda wykop przesunął się na za tydzień, ale jak to mówią "co się odwlecze...

No więc tak, po wycięciu dwóch drzew wykop mogę maksymalnie powiększyć do 23x10, mógł bym wtedy przy liniowym maksymalnie wykorzystać 2x150 pe32x2, które już nabyłem.

Z drugiej strony zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze 150mb i zrobić trzy pętle 1mx23m spiralnie w w odstępach 4,5m od osi.

Być może było by to lepsze, aczkolwiek boję się żeby nie było wrogiem dobrego.

Jak myślicie czy to coś da poza większą ilością glikolu i rury?

Edytowane przez dansing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, wrzucam obiecane fotki :rolleyes:

dołek kontrolny.jpgpierwsza spirala.jpg]rowek pod drugą.jpgdruga.jpgdruga  zkopywanie.jpg

 

zatopione dwie pętle PE 32x2 około 250m w nawodnionym żwirze, dwa rowki 21m długości na metr szerokie w odstępie 5m od osi.

 

Co prawda chciałem kopać szpadlem :lol2: pod liniowy ale niestety po wykopaniu około metra długości, początek był już zasypany:no:

Edytowane przez dansing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

rozdzielacz do DZ skręcałem z trójników mosiężnych 1" 3/4" 1" nie polecam - kosztowało to mnóstwo pracy a sam koszt nie mały

lepszym rozwiązaniem jest namierzenie na all.... firmy która robi rozdzielacze do podłogówki na zamówienie, wystarczy że zrobią inny rozstaw otworów 3/4 " i mamy gotowe 2 belki ważna rzecz odpowietrznik ma być na powrocie miedzy wymiennikiem a rozdzielaczem - ułatwi to odpowietrzenie.

 

nie podam nazwy firmy żeby nie było reklamy ale zrobią takie zlecenie w 3dni robocze. a płaci się za ilość użytego kształtownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pisze pierwszy raz chociaż czytam to forum od lat.Efektem tego jest samodzielne wykonanie dolnego zródła ciepła i montażu pompy ciepła, która pracuje od trzech miesięcy.Uparłem się by wykopać rowek szer. ok. 60 mm gł. 1300 mm mieszkam na południu Pol.w Wodzisławiu sl.Dolne zródło ciepła jest to teren bardzo grząski i próby wykonane koparką łańcuchową fabryczną zakończyły się budyniem Koparkę łańcuchową kostruowałem ok 1,5 roku.

Pierwsze próby na wiosne tego roku,kopanie zakończyłem w sierpniu.Koparka zawieszona na ciągniku c 330 napęd kołowrotem mocowanym na przednim zaczepie zasilanym silnikiem hydraulicznym pz 25 jako silnik .Realna szybkość kopania ok 10m na h.Po wykopaniu kilku metrów wkładanie węża pe 32x2,obsypanie piaskiem a następnie kamieniem drenarskim ok 10 do 20 cm .4x150m.Uzyskałem ciągły przepływ do rzeczki.Najniższa temperatura po 30min pracy 9st. prawda czy warto było w lutym.Krótki film koparki syn wstawi na jutub .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Najlepiej tak aby w okresie zimowym leżały pod wodą.

Jak lato bardzo suche i wszędzie susz\a i brak wody to u mnie wody tak na ok. 1-1,2m. Normalnie od jesieni do wiosny ok. 0,8m. Mam dom w takiej nizince i wszystko spływa do mnie. No a jak będą leżały w wodzie to jaki odstęp między nimi?

Przeważnie zakopuje się na głębokości 1.5m. W zależności od Twojej strefy klimatycznej ważne aby rury były z pół metra poniżej przemarzania gruntu. Sprawdź w jakiej jesteś strefie.

III strefa, czyli 2m. Fundament to była masakra zrobić. Nie ma szans. Utopie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny grunt jak u Ciebie.

https://sites.google.com/site/wjablonkach6/home/dolne-zrodlo

 

Układałem rury zaraz za łyżką, po paru godzinach można było pływać pontonem po DZ. Chociaż u mnie układanie rur za koparką odbywało się głównie z powodu dość szybkiego osuwania się boków wykopu. Trafił mi się dość niewdzięczny układ gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny grunt jak u Ciebie.

https://sites.google.com/site/wjablonkach6/home/dolne-zrodlo

 

Układałem rury zaraz za łyżką, po paru godzinach można było pływać pontonem po DZ. Chociaż u mnie układanie rur za koparką odbywało się głównie z powodu dość szybkiego osuwania się boków wykopu. Trafił mi się dość niewdzięczny układ gruntu.

 

Dzięki. Fajna robota.:) Ja też planuje układać za łyżką tylko muszę czymś dociskać lub obciążyć te rurki, bo jakby stał tak jak Ty to teraz wodę mam min. do kolan. Przeczytałem co zrobiłeś. Gratulacje. Ja kupię jakiś inwerter gruntowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też na początku zakładałem sobie, że będę stał nad wykopem i dociskał rury jakimiś deskami lub czymś takim. W rzeczywistości okazało się, że trzeba to wszystko wziąć w ręce, trzymać nogami. Były takie momenty, że ziemia osuwała się na odcinek rury, który szedł akurat do góry. No i cóż, odkopywanie, szarpanie itd. A odnośnie wody to kupiłem sobie wodery. Pierwszą nitkę wykopu zrobiłem w zwykłych gumakach. Po parunastu metrach równie dobrze mogłem robić to w trampkach, bo wody miałem więcej w gumakach niż poza nimi :)

Ech powiem Ci, że drugi raz nie chciałbym już przechodzić przez to swoje bagno. Jednak plus jest taki, że DZ zrobione w takich warunkach jest nie do zajechania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do speców od DZ.

Za 2 -3 tygodnie robię sobie DZ liniowy, zanim zagospodaruje teren i posieje sobie trawkę. Grunt pod DZ bardzo dobry. Wody gruntowe na ok 0,8-1m. Jak głęboko zakopać te rurki? Tak, żeby leżały w wodzie, czy może wyżej?

poniżej granicy przemarzania do twojej strefy klimatycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...