Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też na początku zakładałem sobie, że będę stał nad wykopem i dociskał rury jakimiś deskami lub czymś takim. W rzeczywistości okazało się, że trzeba to wszystko wziąć w ręce, trzymać nogami. Były takie momenty, że ziemia osuwała się na odcinek rury, który szedł akurat do góry. No i cóż, odkopywanie, szarpanie itd. A odnośnie wody to kupiłem sobie wodery. Pierwszą nitkę wykopu zrobiłem w zwykłych gumakach. Po parunastu metrach równie dobrze mogłem robić to w trampkach, bo wody miałem więcej w gumakach niż poza nimi :)

Ech powiem Ci, że drugi raz nie chciałbym już przechodzić przez to swoje bagno. Jednak plus jest taki, że DZ zrobione w takich warunkach jest nie do zajechania ;)

 

No właśnie gdyby nie taki grunt to bym miał w to dupie. Nawet nie myślałbym o GW, ale jest "fajny". Nawet przy delikatnie innym lałbym na to. Dzisiaj można kupić PW w bardzo dobrych cenach i taką bym kupił. Nawet bym się nie męczył i nie zastanawiał. Dzięki.

 

Dociskaj nogami i ziemią na bieżąco. Powodzenia

 

Dzięki.

Kurcze takie bossy jak rwxw i andrzejkm mi doradzają. Super. :)

Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na III to chyba 1,4m +0,5 =1,9m. Zrobię rozstaw tak jak Ty. Jaką masz moc PC i jakie DZ?

Ja czytałem, że 10-20 cm poniżej strefy zamarzania. Moje źródło to 3x160 m PE 32x2,4 .

W dolne źródło idzie mi 10-15kW i jest bardzo wydajne. Temperatura z DZ spada tylko o 1-1,2 st. C przy kilku godzinnej pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Może ktoś rzucić linką do rury PE 40 (2,4 wystarczy czy lepiej 3,7 do spirali?) w zwojach 200m? Wszędzie gdzie znajduję dają po 150 maks. Tutaj po 3,84 zł/mb ale właśnie maks 150: https://wiplast.com/pl/pn-10-sdr-17/rura-pe-hd-100-dn-40x24mm.html Tutaj drożej ponad 4,3 zł/mb i też 150: https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Rura-do-wody-PE-RC-SDR17-40-x-2%2C4-PN10-Tytan/801 Tutaj mają, ale z dostawą cena absurdalna, ponad 5 zł/mb (sama rura 4,2): https://allegro.pl/oferta/rura-cisnieniowa-40-x-2-4-pe100-200-metrow-7853356047
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam ponownie

 

U mnie w końcu rury zakopane, pompa kupiona, jest to stary vitocal 343 (niemiec płakał jak sprzedawał :D). W związku z tym mam pytanie, wg instrukcji pompa powinna pracować na glikolu etylenowym, jak duży wpływ na wydajność/sprawnoś będzie miało użycie glikolu propylenowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Lepiej żeby pracowała z buforem czy bez? Ma to znaczenie? Instalacja c.o. to w 100% podłogówka

Ma duże znaczenie, przy 100% podłogówki tylko bez bufora, mieszaczy i innych bajerów. W innych przypadkach bufor tylko i wyłączenie wtedy, gdy jest to na prawdę konieczne. Jeśli nie wiadomo, to warto spróbować bez bufora i jak się okaże, że jest jednak jest niezbędny, to go dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

U mnie w końcu rury zakopane, pompa kupiona, jest to stary vitocal 343 (niemiec płakał jak sprzedawał :D). W związku z tym mam pytanie, wg instrukcji pompa powinna pracować na glikolu etylenowym, jak duży wpływ na wydajność/sprawnoś będzie miało użycie glikolu propylenowego?

 

U siebie dałem etylenowy jest nieco rzadszy od propylenowego w niższych temperaturach. Odnośnie głębokości to o ile grunt mokry to ja bym zakopywał najgłębiej jak się da. Im niżej tym wyższa temp. a jeśli grunt mokry to na pewno nie dojdzię do zamrożenia wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...