Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie jestem na etapie modernizowania kotłowni, rozdzielacz DZ zamontowany w studni gdzie wcześniej był hydrofor.

 

Jutro rozmontuję piec na węgiel i wstępnie zacznę ogarniać przeróbki. Obecnie mam 1 pompę obiegową na parter i drugą na poddasze. Czy zostawić taki układ i 2 pompy spiąć pod 1 wejście do sterownika PC czy zostawić raczej jedną pompę, która nie wiem czy sobie poradzi. U nas podłogówki jest około 150mkw i 3 grzejniki w garażu i kotłowki, które będą chodzić na tym samym parametrze co podłogówka tylko zdławię im trochę przepływy.

 

Jak jest u Was? Ile macie pomp CO?

 

Moje pompy obiegowe na CO to Wilo Yonos Pico 25/1-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na parterze na 1 biegu, na poddaszu na 1,5 biegu także myślę, że powinna 1 pompa wydolić ale nie chcę popełnić błędu stąd to pytanie.

 

Różnice temp były nie wielkie z tego co pamiętam, a długości pętli niestety nie znam, ale ukłądane były co 10cm...

Mógł byś nie likwidować jednej z pomp i zrobić za nimi połączenie z zaworem. Można by wtedy jedną odciąć a pracowała by druga na dwa obwody. Gdy by jedna nie dała rady mogły by pracować obydwie, dodatkowo było by to zabezpieczenie przed awarią jednej nich. Jedyny problem to,że są w innych miejscach.

Edytowane przez cangi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Koledzy potrzebuję porady. Jestem już na finiszu i chcę dopytać o połączenie do zasilania PC pomp obiegowych CO. W załączniku jest szkic 2 opcji, dzisiaj zrobiłem i polutowałem opcję nr 1, jednak na koniec dnia nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem i czy nie powinno być jak na opcji nr 2.

 

Chodzi mi o to czy w szkicu nr 1 czyli tak jak dziś polutowałem czynnik z PC będzie bardziej leciał do pompki obiegowej po lewej niż po prawej bo w sumie woda najpierw leci tam gdzie ma szybciej.

 

A w szkicu nr 2 takiego zjawiska by nie było chyba...

 

Dobrze to rozumiem i powinienem jednak poprawić i zrobić jak na szkicu 2 czy mogę zostawić jak jest?

 

Jestem przemęczony i chyba stąd te myśli i pomysły...11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dobry wieczór Wszystkim,

bardzo proszę o poradę w doborze pompy obiegowej którą wykorzystam do przepchania wody przez wymiennik cieplny pomiędzy pompą powietrzną z klimatyzatora a buforem. mam już wszystkie elementy układu oprócz pompy właśnie. Zacząłem rozglądać się w necie za jakąś obiegówką i znalazłem grundfosa ze sterowaniem PWM. I tutaj mam pytanie związane z PWM: czy mogę to jakoś wykorzystać w budowanym układzie, czy dać sobie z tym spokój i wpiąć "normalną" pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór Wszystkim,

bardzo proszę o poradę w doborze pompy obiegowej którą wykorzystam do przepchania wody przez wymiennik cieplny pomiędzy pompą powietrzną z klimatyzatora a buforem. mam już wszystkie elementy układu oprócz pompy właśnie. Zacząłem rozglądać się w necie za jakąś obiegówką i znalazłem grundfosa ze sterowaniem PWM. I tutaj mam pytanie związane z PWM: czy mogę to jakoś wykorzystać w budowanym układzie, czy dać sobie z tym spokój i wpiąć "normalną" pompę?

 

Aby dobrać pompkę trzeba znać niektóre parametry: moc PC aby obliczyć zadowalający przepływ, opór wymiennika, opór instalacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłą pompkę mogę dobrać doświadczalnie, nie ma zresztą zbyt dużego wyboru, żeby kombinować. Od dawna nie śledziłem nowinek budowlano-instalacyjnych, więc dopiero teraz odkryłem, ze pojawiły się pompy z tym tajemniczym dla mnie PWM i stąd moje pytanie do Was, czy można jakoś wykorzystać możliwość sterowania pompą podczas pracy budowanego układu i czy w ogóle zawracać sobie tym głowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli warto skorzystać z możliwości sterowania pompą w tym układzie. Trzeba samemu zmajstrować sterownik, nie ma gotowego sterownika do wykorzystania?

Widzę, że nie tylko budowany układ mamy taki sam. Ja też buduję pompę na Toshibie (8 kW), baniak 750 l. Mam również klimę na parterze (samsung 5/6 kW). Ale podłogówki na całości , ok.150 mkw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...