Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Czyli trzeba podłączyć drugą pompę do obiegu.

Czyli nie da się tego załatwić przy pomocy samej pompy CO, tj wpięcia jej bezpośrednio pod wymiennik?

Ewentualnie opóźnić wyłączenie pompy CO o np pół godziny po wyłączeniu jednostki zewnętrznej.

Albo podpiąć dodatkowy stycznik od pompy CO pod wentylator jednostki zewnętrznej?

 

Musisz mieć świadomość, że po przerobieniu PC PP i zastąpieniu jednostki wewnętrznej wymiennikiem oraz pozostawieniem elektroniki z jednostki wewnętrznej by to działało elektronika wraz wymiennikiem musi symulować pracę zastąpionej oryginalnej jednostki wewnętrznej.

Oprócz wentylatora, który odbiera ciepło z rurek miedzianych JW pod elektronikę są podłączone czujniki temperatury.

Jeśli przez dłuższy czas nie chodził wiatrak (lub za wolno), to JZ by się wyłączyła. Podobnie będzie już po przeróbce - jeśli nie będzie odbioru ciepła z wymiennika płytowego jednostka zewnętrzna tak samo musi się wyłączyć.

Pompa wody w PC jest sterowana z elektroniki znajdującej się w pompie.

 

To nie ważne, czy nagrzewa podłogówkę, czy bufor - musi być.

 

Ja mam w hydroboksie fabrycznej pompy ciepła jedną pompę wody i to mi wystarczy, bo grzeję dom cały czas. Jeśli bym chciał by PC pracowała tylko w taniej taryfie musiał bym wtedy nagrzać jakiś bufor z którego by później ciepło rozchodziło się po całym domu. A do tego na pewno by była potrzebna dodatkowa niezależnie od tej pierwszej pompa wodna (pompy - bo może być ich więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

vr5 jakiej mocy masz pompę i ile ci średnio konsumuje na godzinę kw ? pytam bo u mnie tez trzeba by grzać nonstop 24/h z mocą średnią 4kw , ale puki co robi to podajnikowiec .

 

Mam podaną w "stopce". To jest pompa inwerterowa, więc jej moc zmienia się w czasie.

A z zużyciem energii jest różnie. Są dni, że 20 kWh na dobę, ale i są że 37 kWh na dobę. Jak jest zimniej, to więcej gdyż daję wyższą temperaturę na zasilaniu by uzyskać stałą temperaturę w domu.

 

Jestem w trakcie wymiany grzejników z żeliwnych na aluminiowe (więcej żeberek) by obniżyć temperaturę pracy pompy. Po przeróbce większość grzejników będzie aluminiowych potrzebujących mniej wody na każde żeberko. To z kolei wymaga zamontowania bufora, by w zładzie była wystarczająca ilość wody przy tej wielkości PC.

 

Kiedyś kupiłem z likwidowanej hurtowni bojler 100 l. Galmet. Myślę, że będzie "w sam raz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 125m2 sciany 40cm pustak żuzlowy plus ekografit 12cm,podloga jedynie 8 cm białego styropianu, podloga strychu 20cm styropianu,temp wewnątrz dół 22.5 stopnia góra 21.3,temperatura na zewnątrz 2 stopnie pompa pobiera pomiedzy 500 a 600w na godzinę w tych warunkach

 

podkarpacie okolice Krosna

Edytowane przez brusss_2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 125m2 sciany 40cm pustak żuzlowy plus ekografit 12cm,podloga jedynie 8 cm białego styropianu, podloga strychu 20cm styropianu,temp wewnątrz dół 22.5 stopnia góra 21.3,temperatura na zewnątrz 2 stopnie pompa pobiera pomiedzy 500 a 600w na godzinę w tych warunkach

 

podkarpacie okolice Krosna

 

To już wygląda godnie i oszczędnie , też medytuję nad PC ale jak to liczę po swojemu to wychodzi mi 3-4 razy drożej jak ekogroszkiem , też mam dom docieplony 12cm grafit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego węgla idzie mi ok 2 ton łącznie z CWU , dom 120m2 plus czasami dodatkowe 40m2 jak są goście , liczyłem to po swojemu i pewnie jakiegoś babola strzeliłem , jak zdecyduję się na PC to tylko taka z klimatyzatora bo strasznie nie lubię kogoś bogacić :no: trzeba się kiedyś dać do porządnego liczenia bo dotąd jakies babole mi wychodzą .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego węgla idzie mi ok 2 ton łącznie z CWU , dom 120m2 plus czasami dodatkowe 40m2 jak są goście , liczyłem to po swojemu i pewnie jakiegoś babola strzeliłem , jak zdecyduję się na PC to tylko taka z klimatyzatora bo strasznie nie lubię kogoś bogacić :no: trzeba się kiedyś dać do porządnego liczenia bo dotąd jakies babole mi wychodzą .

 

No to co tu zle liczysz jak Ci idzie 2000kg wungla to x8kwhxsuper sprawnosc Twojego kotla 80%=12800kwh

Jak masz grzejniki i wystarczy Ci na nich 38st to zrobisz cop=3

Jak podlogowka i np.31st to zrobisz cop=4

12800/3=4260kwh tyle zje pompa

I teraz w g11 zaplacisz po 56gr 2400zl ot cala tajemnica

Jak sie pobawisz w taryfy to zaplacisz jakies 1600zl

Jak zalozysz panele to prawie za darmo

Jak masz podlogowke odpowiednio taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam podłogówkę i jednak wychodzi że węgiel jest tańszy jak bym sie nie bawił w taryfy jakies 1/3 więcej zapłacę za prąd do PC .

 

Przeciez nikt na sile Ci nie kaze pompy zakladac .

Jak Ci pasuje obecne źródło ogrzewania to przeciez po temacie w Twoim przypadku bylaby to ekonomicznie nieuzasadniona inwestycja.

Nie kazdemu sie oplaca szczegolnie jak trzeba wymienic juz dzialajace zródlo i nie jest to wbrew jakims reklamom itp.najtansze zródlo ciepła.

Najtaniej jest kradzionym drewnem z lasu ;)

 

Ale jak bys dopiero co mial cos zalozyc do domu a jeszcze by Ci dali dotacje i jeszcze Twoj dom pozwalal na grzanie tylko w taniej taryfie albo mialbys panele na dachu to czemu nie.

Jak ktos ma starego kopciucha jeszcze przewymiarowanego 3razy i pali w nim z 40%sprawnoscia to tez bedzie mu sie oplacac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę po powierzchniach wymienników. I tak dla wymienników rurowych własnej roboty o długości 10m, to odpowiednio po stronie wody

-dla Cu fi15 mm- 0,471m2

-dla Cu fi12 mm- 0,3768m2

 

A taki Danfoss płytowy 10kW ma 1,1m2

 

Patrzę na wymiennik pod kątem przerobienia Rotenso 7kW o mocy grzewczej 8,79kW.

 

Sprzedawca wymienników danfoss polecił dla tej jednostki wymiennik 15kW, który posiada powierzchnię wymiany 1,65m2.

Koszt to 1412zł.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Patrzę na wymiennik pod kątem przerobienia Rotenso 7kW o mocy grzewczej 8,79kW.

 

Sprzedawca wymienników danfoss polecił dla tej jednostki wymiennik 15kW, który posiada powierzchnię wymiany 1,65m2.

Koszt to 1412zł.

Prawdopodobnie ten sprzedawca założył, że chcesz zbudować coś o w miarę przyzwoitych osiągach (skraplanie/wyjście w okolicy 5*C).

Największy (stosunkowo) skraplacz w PC, której opis widziałem to 2,1m2 / PC 7kW (konstrukcja amatorska). Skraplanie/wyjście podobno 2-3*C.

A najgorszy znaleziony wynik to jakiś tani "chińczyk" - skraplanie/wyjście ok. 11*C (powierzchnia skraplacza nieznana, zapewne był mały i tani).

 

Dyskusja na temat doboru powierzchni skraplacza bez wzmianki o tym w jaką wartość różnicy skraplanie/wyjście wymiennika się celuje, przypomina dyskusję o maksymalnej prędkości wejścia pojazdem w zakręt. Jeśli się nie myśli i nie mówi o wyjściu z niego, to prędkość wejścia może być dowolnie wysoka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę po powierzchniach wymienników. I tak dla wymienników rurowych własnej roboty o długości 10m, to odpowiednio po stronie wody

-dla Cu fi15 mm- 0,471m2

-dla Cu fi12 mm- 0,3768m2

 

A taki Danfoss płytowy 10kW ma 1,1m2

 

Patrzę na wymiennik pod kątem przerobienia Rotenso 7kW o mocy grzewczej 8,79kW.

 

Sprzedawca wymienników danfoss polecił dla tej jednostki wymiennik 15kW, który posiada powierzchnię wymiany 1,65m2.

Koszt to 1412zł.

 

To nawet te 1,5 patola nie zabije cenowo sprawy i warto to kupić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Pod jednostkę zewnętrzną robić fundament, czy ustawić na krawężnikach?

 

Po co fundament? Jednostka zewnętrzna waży 60 do 100 kg. Ja zrobiłem to tak (post #33):

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355927-Powietrzna-pompa-ciep%C5%82a-najlepsze-meisjce-na-monta%C5%BC/page2

 

Bardzo dobrze sprawują się mocowania - Big Foot Fix-it Foot

 

https://www.bigfootsupport.com/fix-it-foot-high-bloc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...