Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

ja mam zakopany kolektor na głębokości 1,5-1,7m. temperatura DZ pod koniec okresu grzewczego nie spadła nigdy poniżej 1,8C (zwykle pod koniec lutego)

nie wiem co musiałoby się stać, żeby kolektor zamarzł...no ale ja mam przewymiarowane DZ w bardzo dobrym gruncie (PE40), liniowo, odległość pomiedzy poszczególnymi pętlami 1m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie, pomóżcie..

 

Mama mieszka na wsi na końcu linii energetycznej. Wiadomo, że tam różne napięcie może być. Czy w takim przypadku , zakładając, że starczy pompa 9 kW, lepszym wyborem będzie 1f czy 3f? I jakie ew. zabezpieczenie przedlicznikowe musiałoby być? Nurtuje mnie ta końcówka linii, ponieważ często sąsiad coś spawa i wtedy u niej światło mryga, a wydaje mi sie, że to może mieć znaczenie w użytkowaniu pompy. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomóżcie..

 

Mama mieszka na wsi na końcu linii energetycznej. Wiadomo, że tam różne napięcie może być. Czy w takim przypadku , zakładając, że starczy pompa 9 kW, lepszym wyborem będzie 1f czy 3f? I jakie ew. zabezpieczenie przedlicznikowe musiałoby być? Nurtuje mnie ta końcówka linii, ponieważ często sąsiad coś spawa i wtedy u niej światło mryga, a wydaje mi sie, że to może mieć znaczenie w użytkowaniu pompy. Dzięki za pomoc.

Dałem Ci odpowiedź w innym wątku w którym także o to pytałeś: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365557-Jak%C4%85-elektryk%C4%99-musz%C4%99-mie%C4%87-do-pompy-3-fazowej/page3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zakopany kolektor na głębokości 1,5-1,7m. temperatura DZ pod koniec okresu grzewczego nie spadła nigdy poniżej 1,8C (zwykle pod koniec lutego)

nie wiem co musiałoby się stać, żeby kolektor zamarzł...no ale ja mam przewymiarowane DZ w bardzo dobrym gruncie (PE40), liniowo, odległość pomiedzy poszczególnymi pętlami 1m.

 

To pewnie będzie OK

-który rok użytkowania?

-nie chcę się tu wymądrzać jest to wyłącznie moje zdanie-----skoro pod koniec lutego masz +1,8*C to okres grzewczy trwa jeszcze ok. 2-mce do kwietnia.

w tym okresie temp otoczenia bywa znacznie powyżej tych 1,8*C co przekłada się na wyższy COP dla powietrznych. Ta sama sytuacja tyczy się okresu jesiennego gdzie temp otoczenia sięga ok +15*C gdzie temp. gruntu (tyczy się odwiertów) jest stała na poziomie ok.+8*C. nie wiem jaka jest stała przy poziomych zakopanych na 1,5m do 2m. Podsumowując to najgorsze warunki dla PC powietrznej to okres grudzień -luty reszta jest OK. Biorąc pod uwagę koszt PC gruntowej do powietrznej ,gdzie powietrzne średnioroczny COP ma =3 to nie wiem czy dziś PC gruntowe są lepszym wyborem. Ja mam u siebie idealne warunki ponieważ na minus ( 1,1m) mam już wodę (żwir ) .jak bym wykopał na 1,5m to na drugi dzień można łódką pływać. Świadomie wybrałem powietrzną dlatego że teren zagospodarowany i uważam że mniej problemów będzie z PC powietrzną. To moje zdanie nie neguję gruntówek lecz tak jak pisałem dzisiejsza wydajność powietrznych jest akceptowalna. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomóżcie..

 

Mama mieszka na wsi na końcu linii energetycznej. Wiadomo, że tam różne napięcie może być. Czy w takim przypadku , zakładając, że starczy pompa 9 kW, lepszym wyborem będzie 1f czy 3f? I jakie ew. zabezpieczenie przedlicznikowe musiałoby być? Nurtuje mnie ta końcówka linii, ponieważ często sąsiad coś spawa i wtedy u niej światło mryga, a wydaje mi sie, że to może mieć znaczenie w użytkowaniu pompy. Dzięki za pomoc.

 

Ja jestem na końcu linii choć mieszkam w środku miejscowości . Żadnych problemów nie mam z EE .PV pracuje 5-ty rok i jest ok a od października będzie PC

Powodzenia w inwestycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś popularne były zdjęcia działki na wiosnę, jak trawę było widać wszędzie, a nad kolektorem leżała warstwa śniegu. Myślę jednak że mógł być płytko zakopany np. w przypadku bezpośredniego parowania.

 

I to jest efekt słabego DZ. pewnie to wyszło w którymś tam roku użytkowania. Jeżeli tak to z każdym rokiem będzie coraz gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z chłodnictwem, ale jestem przekonany, że zrobiona w garażu przez chłodniarza PC z dobrych podzespołów przeżyje większość urządzeń na rynku, choć pewnie COP będzie nieco gorszy (brak sterowania kapilarą przegrzania) a ewentualna naprawa za przysłowiowe grosze. Oczywiście z uwzględnieniem prostego sterowania regulatorem temperatury.

 

MOŻNA stosować kapilarę nawet do dużych KW w pompie ciepła.

Stosuje się jednak zawory rozprężne i regeneratory, bo to i proste i trwałe.

COP nie musi być mniejszy w domowej konstrukcji!

Albo ktoś wie - co buduje i jak to działa albo nie wie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest efekt słabego DZ. pewnie to wyszło w którymś tam roku użytkowania. Jeżeli tak to z każdym rokiem będzie coraz gorzej.

Tak, kojarzę sytuację z forum, dolne źródło skrajnie niedowymiarowane nad którym efektownie leżała warstwa śniegu. I to w pierwszym roku użytkowania, latem poziome źródło się kompletnie „resetuje”. Z tego ,co pamiętam właściciel później dokopał jeszcze jedną pętle.

 

Gruntowa pompa ma tą zaletę, że jest niesamowicie prostym urządzeniem i w razie awarii elektroniki można doraźnie uruchomić sprężarkę „na krótko”. Niestety powietrzne są dużo wrażliwsze i pod względem elektroniki jak i samych warunków pracy (skrajne temperatury, ciśnienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuje się jednak zawory rozprężne i regeneratory, bo to i proste i trwałe.

.

Tak właściwie to prosta i trwała i tania jest kapilara, a zawór rozprężny jest trochę bardziej skomplikowany, trochę mniej trwały i trochę droższy. Aczkolwiek w gruntowych (nie licząc niektórych dalekowschodnich wynalazków) pompach praktycznie tylko stosuje się tzr - nawet w jednostkowych konstrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to prosta i trwała i tania jest kapilara, a zawór rozprężny jest trochę bardziej skomplikowany, trochę mniej trwały i trochę droższy. Aczkolwiek w gruntowych (nie licząc niektórych dalekowschodnich wynalazków) pompach praktycznie tylko stosuje się tzr - nawet w jednostkowych konstrukcjach.

 

Z tego co widziałem i pytałem to w on/off TRZ, ale w gruntowych inwerterach EEV. Dlatego podobno współczynnik efektywności inwertery mają lepsze niż on/off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czynnika, Tak stosuje się EEV przy inwerterach bo ma "szerszą" regulacje przepływu i szybszą reakcję. Ale główną przewagą inwertera jest możliwość modulacji mocy, a przez to mniejsza ilość start/stop'ów (on/off'ów ;) ), oraz wynikająca z tego możliwosć pracy na mniejszych dt. Aczkolwiek wiąże się to znowu z urozmaiceniem w elektronice sterującej :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli gruntówka i powietrzna na R410A będzie pracowała z innymi ciśnieniami, przy takich samych temperatury wody np. 40C? Jeżeli tak, to która ma większe ciśnienie pracy?

 

Zależy kiedy i gdzie;) Na parowniku latem powietrzna, zimą gruntowa. Gruntowa na parowniku nie doświadcza dużych wahań temperatury w ciągu roku, to też stabilniej pracuje. Największe wahania są na skraplaczu przy grzaniu CO/CWU. Z tym, że w powietrznej czasem parownik bywa skraplaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy kiedy i gdzie;) Na parowniku latem powietrzna, zimą gruntowa. Gruntowa na parowniku nie doświadcza dużych wahań temperatury w ciągu roku, to też stabilniej pracuje.

Czy w grudniu przy temp powietrza -7C i glikolu +10 i zasilaniu wody 40C ciśnienia są takie same?

Największe wahania są na skraplaczu przy grzaniu CO/CWU.

 

No ale obydwa są w środku. Tak? To jakie to ma znaczenie czy GW czy PW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...