Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Witam, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zrobieniem u siebie pompy ciepła z DZ poziomym. Zaciekawił mnie system z bezpośrednim skraplaniem i parowaniem (...)

 

Na "Elektrodzie" znajdziesz temat poświęcony amatorskim gruntówkom. Łatwiej zbudować "zwykłą" glikol - woda, a jako parownik i skraplacz użyć wymienników płytowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szkoda że nie ma jeszcze takich koparek jak te do układania rur drenarskich bo one chyba tylko do metra robią ten rowek a przydałoby się aby czerpaki sięgały do 2 metrów to by był bajer , robi ci rów szer 30cm głebokości 2 metry wrzucasz i lecisz z zasypem och , mam takie pole za domem 300 metrów długie na 12 metrów szerokości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

od kilku dni myślę bez przerwy i rozrysowuję kolejne wersje instalacji PC z buforem i zbiornikiem CWU, ale mój ból głowy powoduje tylko sprawa zabezpieczenia przed zamarzaniem. Chciałem aby mój układ krążył w całości jako jeden obieg, bez wymienników ciepła, bez żadnej spirali w zbiorniku (poza wymiennikiem płytowym w obiegu CWU), ale chyba tak sie nie da bez ryzyka. Jakie aktualnie rozwiązanie polecacie:

1) glikol w małym obiegu z wymiennikiem ciepła (płytowy dużej mocy)

2) awaryjne podtrzymanie obiegu pompą z UPSa

Słyszałem też o obiegu grawitacyjnym, ale nie wiem jak najlepiej i czy w ogóle można go zrealizować? Zład wody mam prawie 1000L, 3-kondygnacyjny dom, co jeszcze jest potrzebne żeby ten mechanizm zadziałał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

od kilku dni myślę bez przerwy i rozrysowuję kolejne wersje instalacji PC z buforem i zbiornikiem CWU, ale mój ból głowy powoduje tylko sprawa zabezpieczenia przed zamarzaniem. Chciałem aby mój układ krążył w całości jako jeden obieg, bez wymienników ciepła, bez żadnej spirali w zbiorniku (poza wymiennikiem płytowym w obiegu CWU), ale chyba tak sie nie da bez ryzyka. Jakie aktualnie rozwiązanie polecacie:

1) glikol w małym obiegu z wymiennikiem ciepła (płytowy dużej mocy)

2) awaryjne podtrzymanie obiegu pompą z UPSa

Słyszałem też o obiegu grawitacyjnym, ale nie wiem jak najlepiej i czy w ogóle można go zrealizować? Zład wody mam prawie 1000L, 3-kondygnacyjny dom, co jeszcze jest potrzebne żeby ten mechanizm zadziałał?

 

Rysuj dalej. Nie zapomnij dopisać, że chcesz monobloka prawdopodobnie.

Podstawowej informacji nie podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W monoblokach montuje się zawory antyzamrożeniowe przy PC , w razie awarii jeśli temperatura wody w PC spadnie do około 4 st C otwiera się zawór i upuszcza część wody z układu aż temp podniesie się o 1 st. Przy tym trzeba zastosować jakieś automatyczne dopuszczanie wody do układu żeby po ustaniu awarii zasilania PC mogła ruszyć i nie było za małe ciśnienie.

Albo glikol, można też próbować kombinować z UPS em i dodatkową pompą cyrkulacyjną tylko nie wiem czy w każdym monobloku da się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

od kilku dni myślę bez przerwy i rozrysowuję kolejne wersje instalacji PC z buforem i zbiornikiem CWU, ale mój ból głowy powoduje tylko sprawa zabezpieczenia przed zamarzaniem. Chciałem aby mój układ krążył w całości jako jeden obieg, bez wymienników ciepła, bez żadnej spirali w zbiorniku (poza wymiennikiem płytowym w obiegu CWU), ale chyba tak sie nie da bez ryzyka. Jakie aktualnie rozwiązanie polecacie:

1) glikol w małym obiegu z wymiennikiem ciepła (płytowy dużej mocy)

2) awaryjne podtrzymanie obiegu pompą z UPSa

Słyszałem też o obiegu grawitacyjnym, ale nie wiem jak najlepiej i czy w ogóle można go zrealizować? Zład wody mam prawie 1000L, 3-kondygnacyjny dom, co jeszcze jest potrzebne żeby ten mechanizm zadziałał?

 

Jak masz piwnicę a pompa ciepła stoi na placu wyżej od piwnicy to żadnych zaworów antyzamrożeniowych nie musisz stosować bo grawitacja nie pozwoli aby ci tam coś zamarzło a ak jesteś cykor to glikolu dolejesz tylko tyle aby był do minus 6 stopni nic więcej to już nie pozwoli zamarznąć tylko lekko zgęstnieje co w niczym nie przeszkadza . ja tak robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam. Jestem na etapie montowania PC monoblocka i chce zostawić kociołek na drewno bo od teścia mam rozwalone palety do palenia. Dom z lat 80, docieplony, okna wymienione, 260m2 piwnica, parte piętro, strych nie ogrzewany. Pytanie czy pompa ciepła może pracować w systemie otwartym? Jeśli nie czy kupując bufor np. 100-200 litrów z jak największą wężownicą i pod wężownice podłączyć pompę będzie to działać? Czy lepiej przerabiać całą kotłownie i robić wszystko na układzie zamkniętym a tylko kociołek podłączyć pod wężownicę w systemie otwartym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SJa08

 

Wszyscy producenci pomp ciepła podają że powinny pracować w układzie zamkniętym. W otwartym stracisz gwarancję.

Fachowcy powinni wyjaśnić dlaczego tak powinno być.

Kociołka będziesz używał tylko do czasu posiadania palet, więc lepiej podłącz tylko jego w systemie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek podłącz do bufora przez wymiennik albo wężownicę, a pompę zrób na układzie zamkniętym.

A czy pompa ciepła może być podłączona pod wężownicę w buforze a grzejniki i kociołek na drewno w systemie otwartym? Ułatwiło by mi to przeróbki ale czy wężownica w buforze odbierze ciepło z PC? Przykładowy zbiornik 200L i dwie wężownicę w nim o powierzchni 5m (37kw) i 7m2 (52kw). Może by je nawet razem połączyć pod pompę ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie może pracować w układzie otwartym. Woda będzie się utleniać i nie będziesz mógł utworzyć ciśnienia. Dodatkowo trzeba dobrze wypłukać układ, a wodę odpowdnio uzdatnić.

 

Lepiej połączyć ją z buforem bezpośrednio żeby nie obniżać sprawności, a kocioł przez wężownicę lub wymiennik.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owczar, ale tak jak chce zrobić to będzie PC w układzie zamkniętym. PC podłączona pod nawet dwie wężownice na raz, będzie to 12m metrów wężownicy. Nie chce mi się przerabiać kotłowni i grzejników na układ zamknięty.

 

Pompy ciepła w zależności od producenta mają też określony parametr minimalnego zładu wody.

Więc jeśli upierasz się przy podłączeniu pompy ciepła do wężownicy to nie unikniesz konieczności zakupu dodatkowego bufora, który zapewni minimalny zład.

Pompy to urządzenia pracujące z małą deltą i dużymi przepływami - dlatego nie zaleca się ich łączyć z wymiennikami małej mocy, a wężownica 5m2 jest właśnie takim wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Johm, czy mam rozumieć że zbiornik, bufor 250l z wężownicą o łącznej długości 12m to zły pomysł? Że te 250 litrów nie odbierze ciepła z wężownicy?

 

Może odbierze, a może nie. Wygląda na to że wody będziesz miał znikomą ilość wody w wężownicy. To Twoje życzenie by wężownica zawsze pracowała jak chcesz.

Upraszczasz - bo woda będzie w 2 układach:

1. w wężownicy

2. w zbiorniku

 

Pamiętaj, że to są 2 układy, a nie jeden!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...