Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Jasno napisał klaudiusz_x w pierwszym zdaniu. To przed chwilą cytowałem. Wkleić jeszcze raz czy sam popatrzysz?

 

Bez wykretow. Konkretnie odpowuiedz na moje zadane pytanie.

 

 

Masz 1m3 wody i wezownice 1m2 i 2m2. Z ktorej wezownicy uzyskasz wiecej energii?

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

widzisz musiałbym zacząć od podstaw a nie chce mi się, bo za dużo pisania,

to może najpierw poszukaj w sieci - już Ci podałem jedno źródło, mogę Ci podać drugie a jest nim poradnik projektanta Dimplexa - ile wat można uzyskać z 1 m2 gruntu w zależności od jego rodzaju,

 

a później czytaj dużo o doborze dolnego źródła i może zrozumiesz, że się mylisz,

 

kwestią wtórną jest ilość rury, której jak będziesz miał za mało na potrzebnej powierzchni gruntu, to nie uzyskasz potrzebnej Ci ilości ciepła i w niekorzystnych warunkach możesz zamrozić dolne źródło,

a jak będziesz miał jej za dużo to tylko generujesz koszty płacąc za niepotrzebne opory przepływu co znacząco obniża COP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wykretow. Konkretnie odpowuiedz na moje zadane pytanie.

Konkretnie:

1. Ilość energii w gruncie jak sam wiesz jest o jakiejś wartości, taka sama niezależnie od rodzaju i ilości rur wsadzonych w dziury ;)

2. "Pyxisowy" sposób wyciągnie mniej energii z gruntu, ale TAK SAMO NAGRZEJE CHAŁUPĘ.

3. Dlaczego? Bo DZ będzie pracowało na większej delcie - będzie większa różnica między średnią temperaturą nośnika (glikolu) a średnią temperaturą gruntu.

4. Powyższe oznacza pracę PC z niższą efektywnością (mniej % energii z gruntu, więcej % energii z sieci el.

 

Jeszcze coś wymaga ode mnie wyjaśnienia?

 

PS

Myślałem że łatwiej Ci przyjdzie zrozumienie tego "mechanizmu" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxisowy sposób dalej ma te 2m3/h w rurach DZ.

Czy Pyxisowy jednorurowy kolektor pionowym z teleportacyjną końcówką do bezprzewodowej transmisji glikolu na powierzchnię będzie działał tak samo dobrze jak "tradycyjny" odwiert z 2-ma rurami będzie zależało co jest rzeczywistą barierą - przewodność cieplna gruntu, czy przewodność cieplna ścianki rury, a tego do końca nie wiemy jak to jest przy krótkich rurach (omawiane 2x100m dla pc o mocy X?kW) - trzeba by to policzyć lub znaleźć wyniki cudzych obliczeń. Na pewno istnieje jakaś progowa długość rury, gdzie barierą będzie przewodność cieplna jej ścianki, ale jaka to długość, tego na razie nie wiemy - może ktoś policzy ?. Tak, to tylko pusta dyskusja. Z drugiej strony trudno będzie wykonać taką bezprzewodową końcówkę, więc robi się z tego kolejna akademicka dyskusja.

Odnośnie transportu ciepła, to przepływ ma takie znaczenie, że czym większy, tym więcej ciepła zaabsorbuje rura, bo będzie miała bardziej jednolitą temperaturę. Przy małym przepływie część rury będzie miała temperaturę gruntu, więc nie będzie pobierać z gruntu ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestią wtórną jest ilość rury, której jak będziesz miał za mało na potrzebnej powierzchni gruntu, to nie uzyskasz potrzebnej Ci ilości ciepła i w niekorzystnych warunkach możesz zamrozić dolne źródło,

 

A dlaczego jednak zamroze, jesli pow gruntu bedzie odpowiednia? Bo DZ nie zapewni odpowiedniej..... MOCY! Ilosc energii bedzie wystarczajaca, ale nie bedzie odpowieniej MOCY do urzadzenia ktore ta moc pobiera. Nie zapewnie odpowiedniej ILOSCI ENEGRII W JEDNOSTCE CZASU co jest rownowazne wlasnie MOCY !

Na Boga Poanowie z "branzy", wy powinniscie to miec opanowane jako elementarz. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Pyxisowy jednorurowy kolektor pionowym z teleportacyjną końcówką do bezprzewodowej transmisji glikolu na powierzchnię będzie działał tak samo dobrze jak "tradycyjny" odwiert z 2-ma rurami będzie zależało co jest rzeczywistą barierą - przewodność cieplna gruntu

 

Reasumujac - bedzie zalezalo od MOCY urzadzenie podpietego do tego DZ i MOCY samego DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS

Myślałem że łatwiej Ci przyjdzie zrozumienie tego "mechanizmu" :(

 

Na razie rozwazam tylko czy rozumiesz pojecie mocy i ilosci energii. Ja to uproscilem pytajac Cie o jedno:

 

Masz 1m3 wody i wezownice 1m2 i 2m2. Z ktorej wezownicy uzyskasz wiecej energii?

 

Do tego sie sprowadza nasz spor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie nie tak samo działa jak inne, bo jak napisałem Viessmann nie poleca ich od co najmniej 5 lat

A u mnie działa. Wiesz może dlaczego ich nie polecają ? Może dlatego, bo trudniej jest dokładnie policzyć jego wydajność ? Nie wystarczy podać powierzchni, bo rowy mogą mieć różną szerokość, gęstość spiral może być różna itd. Przy liniowym jest łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 1m3 wody i wezownice 1m2 i 2m2. Z ktorej wezownicy uzyskasz wiecej energii?

Do tego sie sprowadza nasz spor.

Tak? Od kiedy?

Myślałem że nie zgadzamy się w takiej sprawie, że "pyksisowy" kolektor pionowy nie będzie równoważny "normalnemu". I nie będzie to pomijalna sprawa. Tak twierdzę i twierdziłem.

Ja przy Tobie chłopie wysiadam ;)

Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak? Od kiedy?

Myślałem że nie zgadzamy się w takiej sprawie, że "pyksisowy" kolektor pionowy nie będzie równoważny "normalnemu". I nie będzie to pomijalna sprawa. Tak twierdzę i twierdziłem.

Ja przy Tobie chłopie wysiadam ;)

Amen.

 

 

No to widze, ze musze jednak rozwinac :-)

 

Konkretnie:

1. Ilość energii w gruncie jak sam wiesz jest o jakiejś wartości, taka sama niezależnie od rodzaju i ilości rur wsadzonych w dziury ;)

2. "Pyxisowy" sposób wyciągnie mniej energii z gruntu, ale TAK SAMO NAGRZEJE CHAŁUPĘ.

3. Dlaczego? Bo DZ będzie pracowało na większej delcie - będzie większa różnica między średnią temperaturą nośnika (glikolu) a średnią temperaturą gruntu.

4. Powyższe oznacza pracę PC z niższą efektywnością (mniej % energii z gruntu, więcej % energii z sieci el.

 

 

1) Jak widze tu sie wkoncu zgadzamy (o to kruszymy kopie)

2) Blad. Wyciagnie tyle samo, tylko w odpowiednio dluzszym czasie.

3) Jesli do DZ bedzie podlaczone urzadzenie o takiej samej MOCY w obu przypadkach - zgoda. Ale dlaczego do kolektora o mniejszej mocy mamy podpinac urzadzenie takie samo jak do tego o wiekszej. Nielogiczne. Mniejsza moc DZ wymaga mniejszej mocy pompy i dluzszej jej pracy.

4. Znowu to samo co w punkiec 3. Zakladasz taka sama moc urzadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie działa. Wiesz może dlaczego ich nie polecają ? Może dlatego, bo trudniej jest dokładnie policzyć jego wydajność ? Nie wystarczy podać powierzchni, bo rowy mogą mieć różną szerokość, gęstość spiral może być różna itd. Przy liniowym jest łatwiej.

PE 32, wykop szeroki na metr, jaka odległość pomiędzy pętlami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Blad. Wyciagnie tyle samo, tylko w odpowiednio dluzszym czasie.

 

Nieprawda!

PC będzie pracować na większej delcie między nośnikiem a gruntem. Stąd niższa temp. odparowania i niższy COP!

Stąd więcej % energii z sieci przez licznik, a mniej % z ziemi.

PISAŁEM o tym ale Ty nie czytasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OCZYWIŚCIE ŻE TAKĄ SAMĄ!!!!

Czytaj: post #589

 

Gubisz wątek?????? :(

 

Ja gubie watek? :-)

 

Sprawa dotyczyla dlugosci rury w odwiertach kontra dlugosc rury w kolektorze poziomym. Po tym jak "poprawiles" Liwka co do jej dlugosci. Nigdzie nie bylo mocy o mocy urzadzenia, Rzowazalismy to w kontekscie zapotrzebowaniu na cieplo.

Konkretnie: Czy wystarczy zakopac jako DZ liniowe rure o dlugosci 2x wiekszej niz odwierty, czy 4x wiekszej jak sugerowales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda!

PC będzie pracować na większej delcie między nośnikiem a gruntem. Stąd niższa temp. odparowania i niższy COP!

Stąd więcej % energii z sieci przez licznik, a mniej % z ziemi.

PISAŁEM o tym ale Ty nie czytasz.

 

W urzadzeniu o 2x mneijszej mocy? Jakim cudem? Ono potrzebuje 2x mniejszego przeplywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...