Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a minie się wydawało, że przede wszystkim, chodziło mu o to, jak zrobić zgodnie ze sztuką dolne źródło,

 

czyż nie?

 

Jasne.

Ale ludzie czytajac to uogolnia sobie i zastosuja do kzdego przypadku a to IMHO nie jest do konca poprawne. Pownien dobrac do zapotrzebowania wielkosc DZ, a czy wstawi tam pompe o tej czy innej mocy to juz sprawa drugorzedna. Ma do wyboru pewien zakres mocy urzadzenia od tej minimalnej ktora sugerujesz, az donawet 50-60% wyzszej. Konserwencja bedzie tylko skrocenie dobowego czasu pracy urzadzenia.

Myle sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja PC 8 kW zużywa rocznie 4000kWh. Co się zmieni gdy dam PC np. 16kW a DZ pozostawię bez zmian?

Będziesz musiał kupić dużo większą obiegówkę. Poza tym pc będzie albo bardziej taktowała, albo grzała do wyższych temperatur.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że mam.

Dom na zboczu. Piaski mam pod domem, cały opad z miesięcy maj-sierpień wsiąkał w piasek (przy budowie). Gruntowy w połowie byłby niżej gdzie może, a nie musi być piachu. Dlatego pytałem o złoże z rurki o długości 600 metrów w kawałku. Jakieś 100-150 metrów niżej mam całoroczne bagienko.

Co robić?

Mam gaz na działce za 2k, mimo tego skłaniam się do pompy.

to bierz gaz na całość,

albo nie bierz go wcale,

inaczej to porażka,

 

jeżeli masz piaski to licz 15 W/m2,

automatycznie powiększy Ci się powierzchnia dolnego źródła,

 

albo napisz maila do Rehau`a i niech Ci policzą RauGeo Helix,

będziesz wiedział jak samemu zrobić dolne źródło z kolektorów spiralnych, bo sam Helix jest bardzo drogi,

ale oni Ci to wyliczą ile i gdzie umieścić odwierty,

reszta jest do opanowania,

 

jedna rura o dłgości 600 mb, to nieporozumienie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bierz gaz na całość,

albo nie bierz go wcale,

inaczej to porażka,

 

jeżeli masz piaski to licz 15 W/m2,

automatycznie powiększy Ci się powierzchnia dolnego źródła,

albo napisz maila do Rehau`a i niech Ci policzą RauGeo Helix,

będziesz wiedział jak samemu zrobić dolne źródło z kolektorów spiralnych, bo sam Helix jest bardzo drogi,

ale oni Ci to wyliczą ile i gdzie umieścić odwierty,

reszta jest do opanowania,

 

jedna rura o dłgości 600 mb, to nieporozumienie,

 

W sumie liczyłem 400m2 na kolektor. Powinno dać radę (nie mam OZC) dla pompy 7-8kw.

Robić spiralny, czy prosty liniowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem, trzeba tylko ją wykopać, doprowadzić i powiększyć rozdzielacz. Wiesz jak głęboko masz wodę ? Duży masz spadek do tego bagienka ?

 

Orientacyjnie to mam około 150 metrów (muszę kroczkiem zmierzyć). Spadek to około 10 metrów do 15 na oko.

Byłoby wspomaganie grawitacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 metrów dalej mam na wysokości mojego parteru w lesie cieki wodne całoroczne. Wody cała masa, W dolinie to oczywiste, ale wyżej to fenomen. Wbijesz łopatę, woda stoi na głębokość sztychu.Zresztą podobno pod nami jest jeden z największych zbiorników z wodą pitną. Szkoda tylko, że będzie wydobywany węgiel. Wszystko może się skończyć.

Mamy masę stawów hodowlanych na wsi. Wszystko z wód podziemnych.

Niestety po mojej stronie jest piasek, studnie niżej.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...